F/P Termal macun önerisi.

Bu konuyu okuyanlar

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
F/P Termal macun önerileri;

Noctua NT-H1
Cooler Master MasterGel Pro
Arctic MX-4 2019 Edition
Zalman ZM-STG2
Xigmatek PTI-G3606
5TL lik macun

Sonuçlar;
Noctua NT-H1 : Yükte 82 Derece, Boşta 38
Cooler Master MasterGel Pro : Yükte 83, Boşta 38
Arctic MX-4 2019 Edition : Yükte 83, Boşta 38
Zalman ZM-STG2 :Yükte 84, Boşta 38
Xigmatek PTI-G3606 : Yükte 85, Boşta 39
5TL lik macun : Boşta 45, Yükte 95

İ9 9900K ile yapılmıştır. Oda sicaklığı 28 derecedir.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
zalmanı,artctici ve xigmatek i kullandım. İçlerinde overclockda voltaj verilerek yani,en başarılısı,MX 4 idi diyebilirim.xigmatek, en ucuzlarıdır,yalnız.

Noctua ve coolermaster liste başıdır zaten,sanırım.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
NT-H1 1 Derecede olsa daha iyi :D

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Macunlara pek fazla takılmayın.Aşırı fiatlılar için bütçenizi zorlamaya pek gerek yok yani. Her ne kadar kalitesiz ,5tl lik markasız macunları kullanmayın ama iş, esas, soğutucu da bitiyor.

Hayaksisheytan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Stok soğutucu kullanmıyor iseniz bencede macuna takılmayın dandik almayın tabide 150-200 tl de Noctuo ya bayılmayın. Heleki stok olmayan soğutucu kullanıyor iseniz örnek 240 mm herhangi bir markanın sıvı soğutması 5 tl lik macun bile işlemci kritik eşiğinden çok uzakta tutacaktır. Ama ömür açısından macun çok daha kısa vadede yıpranacak kuruyacaktır.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Ama laptoplarda vazgeçilmez.
Macunlara pek fazla takılmayın.Aşırı fiatlılar için bütçenizi zorlamaya pek gerek yok yani. Her ne kadar kalitesiz ,5tl lik markasız macunları kullanmayın ama iş, esas, soğutucu da bitiyor.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki,
İletkenliği kaç? Ne zamandan sonra kurur?

ümterdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
9-10 yıldır kullandığım Asus K52JT cihazımın herhangi bir macun değişimi ne benim ne de teknik servisler tarafından yapılmadı.
Düz mantık düşünüp fandan sıcak hava çıkışı varsa macun hala görevini yapıp ısıyı iletkene iletiyor şeklinde yorumluyorum. Bugüne kadar ısınmadan dolayı hiç bir şekilde kapanma olmadı.

Ama can sıkıntısı işte macunu yenilemeli miyim sizce ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
9-10 yıldır kullandığım Asus K52JT cihazımın herhangi bir macun değişimi ne benim ne de teknik servisler tarafından yapılmadı.
Düz mantık düşünüp fandan sıcak hava çıkışı varsa macun hala görevini yapıp ısıyı iletkene iletiyor şeklinde yorumluyorum. Bugüne kadar ısınmadan dolayı hiç bir şekilde kapanma olmadı.

Ama can sıkıntısı işte macunu yenilemeli miyim sizce ?
Termal macunun amaci yüzey pürüzlerinden dolayi tam temas etmeyen iki yuzeyi tamamen temas ettirmek. Kurudugunda ise ısı iletim islevini eskisi gibi yerine getiremez. Ilk haline kiyasla birnevi yalitim malzemesi gibi olur.

Termal macun 6 ay 1 senede bir degismeli. Ayrica fan icine dolan tozlarda ısı iletimini azaltacaktir.
Yani fan toz dolmadiysa sicak hava uflemeye devam eder ancak termali yenilenmis bir sistem kadar degil.

Sisten bosta ve yuk altinda sicaklik degerlerini simdi ve bakim sonrasi olmak uzere kontrol edin. Farki goreceksiniz

Son düzenleme:

ümterdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Termal macunun amaci yüzey pürüzlerinden dolayi tam temas etmeyen iki yuzeyi tamamen temas ettirmek. Kurudugunda ise ısı iletim islevini eskisi gibi yerine getiremez. Ilk haline kiyasla birnevi yalitim malzemesi gibi olur.

Termal macun 6 ay 1 senede bir degismeli. Ayrica fan icine dolan tozlarda ısı iletimini azaltacaktir.
Yani fan toz dolmadiysa sicak hava uflemeye devam eder ancak termali yenilenmis bir sistem kadar degil.

Sisten bosta ve yuk altinda sicaklik degerlerini simdi ve bakim sonrasi olmak uzere kontrol edin. Farki goreceksiniz
Fan temizliğini yapıyorum evet dediğin gibi toz birikmesi oluyor.
Dün SSD taktım açmışken komple sökeyim dedim, merkezde ki devre kartların üzeri tozdan gözükmüyordu diş fırçası ve süpürge ile tertemiz oldu. Ruhen içim bile ferahladı o derece ??
Macun değişimi gerekli sanırım
O kadar yıldan sonra bir özelliği kalmamıştır
Fakat fiyatları görünce insan bi çekiniyor
Konu başlığı altında ki yorumları okudum hala karar veremedim senin tavsiyen hangisi olur ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Fan temizliğini yapıyorum evet dediğin gibi toz birikmesi oluyor.
Dün SSD taktım açmışken komple sökeyim dedim, merkezde ki devre kartların üzeri tozdan gözükmüyordu diş fırçası ve süpürge ile tertemiz oldu. Ruhen içim bile ferahladı o derece ??
Macun değişimi gerekli sanırım
O kadar yıldan sonra bir özelliği kalmamıştır
Fakat fiyatları görünce insan bi çekiniyor
Konu başlığı altında ki yorumları okudum hala karar veremedim senin tavsiyen hangisi olur ?
Onerim Arctic mx4 2019 edition. Isi iletim katsayisi ayni fiyattakilere gore daha yuksek.(daha iyi) bir tık iyi olan rakibi cooler master mastergel pro fiyatina bakabilirsin. Zaten testtede arada bir anlik 1 derece farkla gecmis kendisini
50 55 tl lik bu urunun rakibi 90 100 tl lik urunler oluyor.
Daha ucuz bu urunlerde sizi uzmez
Xigmatek PTI-G3606
Cooler master htk 002

Son düzenleme:

ümterdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Onerim Arctic mx4 2019 edition. Isi iletim katsayisi ayni fiyattakilere gore daha yuksek.(daha iyi)
50 55 tl lik bu urunun rakibi 90 100 tl lik urunler oluyor.
Daha ucuz bu urunlerde sizi uzmez
Xigmatek PTI-G3606
Cooler master htk 002
Çok teşekkürler alakan için, iyi günler

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Arctic mx4 2019 edition siparişi verdim dün. bugün ulaştı elime yeniledim macunu.
Uygulamanın göstermesine göre 20 derecelik bi ısı düşmesi oldu. umarım böyle devam eder :)
Çok iyi ? hadi hayirli ugurlu olsun. Her ihtimale karsi arada bir kontrol etmek sartiyla 6 ay 1 senede bir degistirmeye devam.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Cm eski rampage çöp o fiyata en iyisi arctic mx-4.

sürerken işlemci üzerine 1 pirinç tanesi kadar mı sürmek lazım. nedir bunun ölçüsü

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
sürerken işlemci üzerine 1 pirinç tanesi kadar mı sürmek lazım. nedir bunun ölçüsü
İşlemci yüzeyi gözükmeyecek biçimde en ince şekilde sürülmeli. Genelde termal macun yanında yollanan spatula ile dümdüz bir yüzey elde edip fanı/metal yüzeyi üzerine kapatın.
İllaki bir ölçü biçeceksek laptopta ekran kartına pirinç tanesi işlemciye mercimek boyutunda dersek daha uygun olur.
Tabi kullanırken spatulada kalan, taşan kısımlarla birlikte bu ölçülere bağlı kalmak doğru olmaz.

ümterdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
İletkeni üstüne
İletkeni üstüne yerleştirdiğin zaman zaten yayılacak yüzeye. Bunu hesap ederek ve ince tabaka olacağını göz önünde bulundurarak sürmeni tavsiye edebilirim. Ben çizgi halinde sürdüm iletkeni yerleştirdim sonrasında merak edip tekrar kaldırıp baktığımda direkt yayılmış ve boş bir yer kalmamıştı :)

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Ya yapmayın hort!

iyi biri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Ya yapmayın hort!
@ümterdem Tekrar kaldırıp baktım demişsiniz bu yanlış, fanı işlemci üzerindeki macunun üstüne kapatınca tekrar kaldırmamak veya sağa sola oynatmamak gerekiyor çünkü bu hava boşluğu oluşmasına sebep oluyormuş bu da soğutmanın yetersiz olmasına ve veya soğutmanın yapılamamasına neden oluyormuş.

@Alparslan57 Mecbur hortlatacağız her gelen aynı konuyu açarsa demezler mi bu konu zaten açılmış?