Ey Alkol Kullanan Arkadaşlar

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Rakı, şarap içiyorsam sana ne
Yoksa sana bir zararı, içerim
İkimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Neyzen Tevfik

rower

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sigaranın içkiden ufacık bi farkı yoktur !

symptom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bence haram konusu çok hassas çizginin iki tarafı gibi. Bence içki şu şekilde haram değil. Alırsın rakını mezeni içiersin bi-iki kadeh sarhoş olmadan kimseye kesinlikle bi zararın olmazsa adam akıllı içiersen haram değil. Bunun haram olmasının nedeni içip sarhoş olduktan sonra insanlara etrafa zarar vermendir. Bunun içinde kur-an da %100 zararlı herşey zararlıdır yazar. Kimseye bi zararın olmayacaksa herşeyi dozunda bırakacaksan haram değildir.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Rakı şarap içiyorsam sana ne..
Yoksa kimseye bir zararım içerim.
İkimizde gelsek kıldan köprüye..
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim...

Bu "şiir"e her zaman çok gülmüşümdür. :) Her halde kıl köprüde akrobasi yapacağız zannediyor bunu yazan şair ve kendilerine bunu ilke edinmiş bazı insanlar.

Bu dörtlüğü zahiri yönünden ele alırsak, sarhoşken düz yolda yürüyemeyen, hatta yürümeyi bırak ayakta bile duramayan adam "kıl" köprüden nasıl geçsin? :) Eğer edebi sanat yönünden ele alırsak, o zaman da kıl köprünün aslında fiziksel olarak kıldan bir köprü olmadığını hesaba katarız. Sonra da deriz ki, bu köprünün sahibinin köprüden geçmen için koyduğu şartı hem de alay edercesine çiğnedikten sonra, O'nun sana geçiş anahtarını vereceğini mi sanıyorsun? (Çünkü sarhoş sadece kendisine değil, aynı zamanda çevresine de zarar ver.)

Ama yine de, bütün bunların yanı sıra bana ilginç gelen, alkol kullanan arkadaşların hemen konuya müdahale ederek "içerim sana ne, rabbimle arama girmeyin" gibi bir savunmada bulunmaları. Halbuki konuyu açan arkadaş da dahil olmak üzere, kimse rabbinizle aranıza girmeyi amaç edinmemiş ki? :) Yani kimse "niye içiyorsun, çabuk bırak yoksa fena yaparım" demiyor ki? :) O zaman neden savunma ihtiyacı hissediyorsunuz? Konuyu açan Mehmet kardeşim sadece emr-i bi'l ma'ruf çerçevesinde size doğru olanı söylüyor; "içemezsiniz" gibi bir müdahalede bulunmuyor ki.

Benim yukarıda "kıl köprü"yle ilgili yaptığım açıklamayı rabbinizle aranıza girmek sayıyorsanız, biliniz ki O bizim de rabbimiz. Bizler O'nunla aranıza girmiyoruz, ama sizler "sarhoşsam da cennete giderim" diyerek rabbimizi küçümsüyor ve O'nun sözlerini değersizleştiriyorsunuz. İşte bu küçümsemeye karşılık yapılmış bir açıklamadır sadece bunlar.

Yoksa alkol kullanan bir müslüman, bunun haram olduğunu biliyor ve kabul ediyorsa, yine de müslümandır. İçki içmesi onu dinden çıkarmaz, işlediği günah da tamamen onunla rabbi arasındadır. Ancak bu günahın aleni olarak işlenmesi ikinci bir günahtır.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Gerçekten başarılı ve güzel bir çalışma olmuş çok doğru.Zaten Allah'ın gönderdiği herşey bir nimet sayılır alkolde bir nimettir ama Allah onu içelim diye yollamamış ki biliyorsunuz birçok tedavide alkolden yararlanılıyor bilimde tıpta Allah'ın gönderdiği nimetleri doğru yerde kullanalım.Yeter.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ey zahit şaraba eyle ihtiram
insan ol cihanda bu dünya fani
ehline helaldir,na ehle haram
biz içeriz bize yoktur vebali

sevap almak için içeriz şarap
içmesek oluruz düçar-ı azap
senin aklın ermez bu başka hesap
meyhanede bulduk biz bu kemali

kandil geceleri kandil oluruz
kandilin içinde fitil oluruz
hakkı göstermeye delil oluruz
fakat kör olanlar görmez bu hali

sen münkirsin sana haramdır bade
bekle ki içesin öbür dünyada
bahs açma harab-i bundan ziyade
çünkü bilmez haram ile helali

(harabi'den)

mesut777

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pardon ama size ne ?İçmek isteyen içer istemeyen içmez.Niçin insanların üstünde baskı oluşturmaya çalışıyorsunuz.Ne yaparsak yapalım zaten fazlası zarar değilmidir?

habibineccar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Devletin üretimini alımını satımını ihraç ve ithalini üstlendiği ve ondan edinilen gelirle diyanet dahil birçok kuruluşa kaynak olduğu bir düzende içkinin helal haram veya günah olup olmadığını tartışmak sizce uygunmu
bence hayır gerek ayetler gerek hadisler son noktayı koymuş yapılacak yorum kalmamış
önemli olan iratın beytülmala devri helalmidir

aykutemre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
insan vücudunu niye yapıya benzettin, tanrı bize irade vermişse onu içip içmemek elimizde, ne gereksiz bi konu, insanların beynine nereden girsek diye aklınız gidiyor...

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
İşte tamda bu tartışmalara bayılıyorum:D ilk kurulan ömleye bir bakın birde sonuncusuna aralarında ki farkı fark eddin:D

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bazı kimseler hala "ister içerim ister içmem sana ne" şeklinde gücendiklerini dile getirmişler. Burada kimse size içtiğiniz için hesap mı soruyor ki? Hayır. O halde neden güceniyorsunuz? Hiç kimse size hesap da sormadı, neden hemen savunmaya geçiyorsunuz? Çünkü yaptığınızın kötü olduğunu kendiniz de biliyorsunuz.

Ancak buna rağmen, hatta insanları Allah'ın emri gereği uyarmaya çalışan kişi ya da kişilere saldırıda bulunuyorsunuz. Madem bunun günah olduğunu biliyorsunuz, madem Allah'a bu kadar inancınız var, o halde neden Allah'ın emrini yerine getirerek siz kardeşlerini uyaran, emr-i bi'l ma'ruf ve nehy-i anil münker* çerçevesinde hareket eden kişiyi kınıyor ve ona hakaret ediyorsunuz?

(* Not: Müslüman kardeşlerine iyiliği emredip kötülükten sakındırmak, Allah'ın emridir ve müslümanlara farzdır, Mehmet kardeşim de bu farzı yerine getiriyor.)

Bazı sözde müslümanlar ise, buraya Ömer Hayyam ve benzerleri tarafından yazılmış şiirler kopyalıyorlar. Bu kadar ağır konuşuyor olmamın sebebi şudur; bazı "yeni üyeler", ateistlerin yoğunlukla bulunduğu konularda "ben de müslümanım, sizdenim ama lütfen benim söylediklerime inanın evrim vardır" gibi sözlerle kendini müslüman gibi göstermeye çalışıp, ancak müslümanların kendisinden daha akıllı olduğunu unutan kimseler; dikkat ederseniz o şiirleri buraya kopyalayanlar ve kendisine hiç bir hesap sorulmadığı halde "sana ne içerim" şeklinde savunma yapanlar, sonra da kendilerinin ortaya koyduğu bu pisliği bahane göstererek inananlara çamur atmaya çalışanların ta kendileri.

Aman dikkat diyorum, çünkü bu konunun açılmış olma sebebi, inanan kimseleri kardeşçe uyarmaktır. Ben tekrar tekrar okudum, kimseye içtiği için hesap soran onlarla rableri arasına giren bir mesaj göremedim. Dolayısıyla inanmayan kimselerin konuya girerek "sana ne ister içerim ister içmem" demeleri çok akılsızca. Zira zaten bu konu inananlara sesleniyor. Yani "sana ne" demesi gereken aslında konuyu açan Mehmet iken, inanmadıkları şeyin peşinde dolaşıp üstüne bir de inanan kimselere hakaret edenler, zannetmeyin ki "ben müslümanım" demekle giyindiğiniz örtü sizin pisliğinizi gizliyor. Yok eğer inananlarsa "sana ne içerim" diyenler, o zaman onlar da kötülükten sakındırmanın Allah'ın emri olduğunu unutuyor ve kendilerine iyilik ederek onları sadece uyaran Mehmet kardeşlerine de sırf Allah'a itaat ettiği için eziyet ediyorlar demektir.

Selamlar.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Hayırlı cumalar arkadaşlar;

Bir hakikati, 7'den 70'e herkesin anlayabileceği bir misalle anlatmaya çalıştım.
Elmacık arkadaşımın dediği gibi;Ben hiç kimseyi yargılamadım,suçlamadım,buna ne hakkım var nede yetkim.
Yazımı okuyanlar bunu rahatlıkla görebilirler.

Ama yazılanlara bakılınca,sen kim oluyorsunda bizim içkimizi karışıyorsun veya imalı şiirler yazılıyor.
Ben kimseye karışmam,karışamam.

Size daha açık ve net bir şey söyliyeyim.
Bu içkiyi kardeşim dahi içse inanın aynı misali ona da söylerim.Güzellikle onun insana verdiğ zararları anlatırım.Ama asla "bunu sen nasıl içersin,sana yakışıyor mu,sen kimsin ki içki içiyorsun" diye eleştirmem.

Eğer böyle yıaparsam alacağım en mantıklı ve akıllıca cevap "sana ne" 'dir."Yaşım 18 olduktan sonra istediğimi yaparım" dese benim verebilecek hiçbir cevabım yok.

Hal böyle olunca,ben kardeşime bile bu konuda karışamazken,hesap soramazken bu forumda ortamında,asla ama asla buna teşebbüs etmem.
Yukarıda belirttiğim gibi buna ne hakkım var ne de yetkim.

Sizlerden ricam;Bu yazımı hiç kimse üzerine alınmasın.Yazdığım hakikat değil ise,"yalan söylüyorsun,iftira atıyorsun,başkasının işine karışıyorsun"diyerek itirazlarınızı yine bu forum ortamında yapabilirsiniz.

Saygılarımla

Gentleman

Profesör
Reaksiyon puanı
3
HeLaL Olsun Sonu İyi Bağladın TbrkLer...

MustafaBerkem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayırlı cumalar arkadaşlar;

Bir hakikati, 7'den 70'e herkesin anlayabileceği bir misalle anlatmaya çalıştım.
Elmacık arkadaşımın dediği gibi;Ben hiç kimseyi yargılamadım,suçlamadım,buna ne hakkım var nede yetkim.
Yazımı okuyanlar bunu rahatlıkla görebilirler.

Ama yazılanlara bakılınca,sen kim oluyorsunda bizim içkimizi karışıyorsun veya imalı şiirler yazılıyor.
Ben kimseye karışmam,karışamam.

Size daha açık ve net bir şey söyliyeyim.
Bu içkiyi kardeşim dahi içse inanın aynı misali ona da söylerim.Güzellikle onun insana verdiğ zararları anlatırım.Ama asla "bunu sen nasıl içersin,sana yakışıyor mu,sen kimsin ki içki içiyorsun" diye eleştirmem.

Eğer böyle yıaparsam alacağım en mantıklı ve akıllıca cevap "sana ne" 'dir."Yaşım 18 olduktan sonra istediğimi yaparım" dese benim verebilecek hiçbir cevabım yok.

Hal böyle olunca,ben kardeşime bile bu konuda karışamazken,hesap soramazken bu forumda ortamında,asla ama asla buna teşebbüs etmem.
Yukarıda belirttiğim gibi buna ne hakkım var ne de yetkim.

Sizlerden ricam;Bu yazımı hiç kimse üzerine alınmasın.Yazdığım hakikat değil ise,"yalan söylüyorsun,iftira atıyorsun,başkasının işine karışıyorsun"diyerek itirazlarınızı yine bu forum ortamında yapabilirsiniz.

Saygılarımla
ilk mesajında da olduğu gibi gerçekten açıklayıcı bir anlatma tarzın var. Ben de bu konu ya birşeyler eklemek istedim.

Diyorlar içerim içmem kime ne. bunu yazana tatlı dille ne demek istendiği açıklandığı halde başkalarıda bunu yazıyor. Burda anlatılmak istenen alkol alımının haram olduğunu uygun ve güzel bir söyleyişle insanlara sunmaktı görüşümce. Haram konusunda, günah konusunda sadece alkolu koymayalım bu keseye. Yeri gelince tek bir adımımız bile günah olabiliyor.

Çoğunuzun dediği gibi, alkol alırsan alırsın ama kimseyi rahatsız etmeyeceksin, çevrene zarar ve rahatsızlık vermeyeceksin. Kendini kaybediyorsan tamamen zaten içmeyeceksin.

Bende zamanında içen birisiydim. Düğün dernek ortamında.Gerekirse içenleride savunabilirim ama savunabilinecek bi yönümüz yok. Herkes kendi yaptığı günahlardan sorumludur. Burda anlatılanı bir fıkra gibi düşünelim ve bu durumlarda agresifleşmeyelim. Herkes kendi doğrusunu kendisi yaratsaydı, yanlış diye bi kavram olmazdı. Doğrulara ve yanlışlara saygımız var... :)

mcmhammer

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nereye dökülecekse ben dökeyim arkadaş. Cami kilise sinagog, mezarlık farketmez. yeterki siz bu sonuca asla ulaşmayacak tartışmayı uzatmayın. İçene de içmeyenede saygı duyun kafi.

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Arkadaşlar bence haram konusu çok hassas çizginin iki tarafı gibi. Bence içki şu şekilde haram değil. Alırsın rakını mezeni içiersin bi-iki kadeh sarhoş olmadan kimseye kesinlikle bi zararın olmazsa adam akıllı içiersen haram değil. Bunun haram olmasının nedeni içip sarhoş olduktan sonra insanlara etrafa zarar vermendir. Bunun içinde kur-an da %100 zararlı herşey zararlıdır yazar. Kimseye bi zararın olmayacaksa herşeyi dozunda bırakacaksan haram değildir.

“Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azı da haramdır.” (Ebû Dâvud, Sünen, c.II, s.294)
( Hadis_i Şerif)

corpuscallosum