Evrim teorisyenleri Kur'an'la yüzleşirse...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
*Ayrıca şunada cevap istiyorum.BBC tarafından PKK kampları mercek altına alınıyor ve ordakilerinin çoğunun ateist olduğu saptanıyor.ordaki teröristlere Richard Dawkins in kitaplarını falan okutuyorlar.Kim yapıyor bunu ordaki ŞEF kabul ettiğimiz herhangi biri.Peki bu ŞEF, Ateistliği hangi amaç doğrultusunda kullanıyor?
Bu dediğin şey hem konuyla alakasız hem de gerçek değil. Türkleri kışkırtmak için yapılmış bir şey, inanma. :)
Hatta bi' ara da meryem ananın resimlerinin olduğunu falan iddiaa etmişlerdi, hatta 5-6 tane gerilla kıyafeti giymiş kişiler namazla dalga geçip video eklemişlerdi millet de inanmıştı ciddi ciddi. :D

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yahu şu "pekçok müslüman evrim teorisini kabul etmiştir" lafını kabul etmiyorum.Nerden çıkarıyorsunuz arkadaş böyle şeyleri ben bugüne kadar bir müslümanın evrim teorisini kabul ediyorum dediğine hiç rastlamadım.Pek çok dediğine göre Dünya müslüman nüfusunun %60 ını kastediyorsun herhalde :)
Geçenlerde yine rastladım. işte Türkiyenin yarısı aslında ateist ama saklıyormuş.Vay anasını sayın seyirciler.Müslümanlar azınlık olmuş haberimiz yok.Böyle konuşarak biyere varamazsınız.

"Sorgulayan din düşmanıdır" lafını da kabul etmiyorum.Bu Hristiyanlık için geçerlidir.Kuran da Doğrulunu test edin der.

*Ayrıca şunada cevap istiyorum.BBC tarafından PKK kampları mercek altına alınıyor ve ordakilerinin çoğunun ateist olduğu saptanıyor.ordaki teröristlere Richard Dawkins in kitaplarını falan okutuyorlar.Kim yapıyor bunu ordaki ŞEF kabul ettiğimiz herhangi biri.Peki bu ŞEF, Ateistliği hangi amaç doğrultusunda kullanıyor?

Bazı insanlar vardır "İnsanı tanrı yarattı aksini iddia eden kafirdir" derler. Bu insanların bilime tarafsız bir şekilde yaklaşması tabii ki imkansızdır. Ama şüphe ederek evrim teorisini araştıran ve okuyan müslümanların -önyargıları yoksa- evrim teorisini kabul ettikleri görülüyor. Zaten bu kadar açık ve net kanıtlar varken kabul etmemek için kör olmak lazım. Buna rağmen geri çevirmek önyargıdan başka bir şey değildir.

"Sorgulayan din düşmanıdır" lafı gayet doğrudur. Eğer bir kere olsun Kuran' ı açıp okusaydınız "şüphe" ve "vesvese" nin sürekli şeytan işi olarak tanımlandığını görürdünüz. Bu tüm dinlerin ortak özelliğidir. Dinler dogmatiktir. Birisi çıkıp "Domuz eti yemek neden yasak? Madem sağlıksız dünyada milyonlarca insan nasıl yiyip ölmüyor? Acaba o dönem Arabistan hava koşullarında etler saklanamadığı ve hemen bozulduğu için mi?" derse hemen "Sen nasıl Allah' ın emrini sorgularsın bre terbiyesiz" denilir ve o kişi "din düşmanı" ilan edilir. Bunun en açık örneği Maide suresinin 101. ayetidir: "Ey iman edenler! Size açıklandığı takdirde, sizi üzecek olan şeylere dair soru sormayın."

Tarih kitaplarını şöyle bir karıştırırsanız geçmişte tüm büyük devletlerin din baskısıyla yönetildiklerini görürsünüz. Bu politika gayet başarılı olmuştur. Mesela Roma İmparatorluğu 1000 yıl yaşamıştır. Osmanlı Devleti 636 sene varlığını devam ettirmiştir. Bunların hepsi din devletidir. Ortaçağ Avrupasında kilise tam 1000 yıl dini kullanarak egemenlik sağlamış ve halkı sömürmüştür. Din kullanılarak halk üzerinde baskı yaratılmış ve insanlar "krala karşı gelirsen ölünce sonsuza kadar ateşler içinde yanarsın. Kralı o mertebeye çıkaran Tanrıdır" denilerek korkutulmuştur. Ayrıca islamiyetteki "cihad" anlayışı, hristiyanlıkta "haçlı seferleri" bunun en büyük kanıtıdır.

Darwin kitaplarının okunmasıyla teröristler arasında nasıl bir ilişki kurdunuz anlayamadım. Bir gün teröristlerin çıkıp "Biz Türkiye' nin evrim teorisini kabul etmesini istiyoruz. Yoksa anlaşma olmaz" diyeceğini mi düşünüyorsunuz?

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
[MENTION=115765]thepolice2[/MENTION] eğer bir ayetten örnek vereceksen tamamını ver. İstediğin bir tarafını kesip koyamazsın.

Ey iman edenler! Size açıklandığı takdirde sizi üzecek olan şeylere dair soru sormayın. Eğer Kur'an indirilirken bunlara dair soru sorarsanız size açıklanır. (Halbuki) Allah onları bağışlamıştır. Allah çok bağışlayandır, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.) Maide Suresi 101. Ayetin tamamı

Hatta Bu ayetlerin öncesini sonrasını da koyarsanız daha açıklayıcı olur.

http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#5:96 (101. ayet bu linkte)
http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#5:104

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Ey iman edenler! Size açıklandığı takdirde sizi üzecek olan şeylere dair soru sormayın. Eğer Kur'an indirilirken bunlara dair soru sorarsanız size açıklanır. (Halbuki) Allah onları bağışlamıştır. Allah çok bağışlayandır, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.) Maide Suresi 101. Ayetin tamamı
@desperado64 ün tamamını verdiği ayet Haccın farz olduğuna dair ayet indirilince, Süraka bin Malik (r.a): Ya Rasülallah (asm) her sene mi haccetmek gerektir? diye sordu. Resuli Ekrem (asm) buna cevap vermedi. O zat suali 3 kere tekrar
edince, Peygamberimiz (asm):Eğer evet deseydim her sene haccetmek size farz olurdu.Buna ise gücünüz yetmeyecekti.Fakat ömrünüzde bir keredir.Ben sizi kendi halinize bıraktıkça, sizde beni kendi halime bırakın! buyurdu. Bunun üzerine bu ayeti kerime nazil oldu. (Beyzavi, c 1, 285)

Meale başvururken ayetin indirilme sebebleri, tefsiri olmadan sadece tercümesiyle tezinize, önesürümlerinize dayanak yapmanız eksik olacaktır. Savınıza alıntıladığınız ayetin indirilme gayesi ile önesürümünüzün yakın veya uzak bir bağı yoktur.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
@xyz1234 Evrim teorisinin çok sağlam kanıtları vardır. Tam olarak ispatlanmış bir teori değildir. Ama dediğim gibi bilimde bir şeyi kanıtlamak uzun zaman alır ve zordur. Edison ampulü bulana kadar 1000 farklı deney yapmıştır. Ayrıca evrim teorisi "inançsız"lık anlamına gelmez. Bilime tarafsız yaklaşabilen pek çok müslüman bu teorinin doğruluğunu kabul etmiştir. Bilimde bir şeyi kanıtlamak için deney ve gözleme ihtiyaç duyulur. Belgelerle, araştırmalarla o şeyin doğru olduğu kanıtlanır. Dinlerdeki gibi "Tanrı istedi puf diye oluverdin" deyip geçiştiremezsiniz. Dinler dogmatiktir. Sorgulamaya izin vermezler. Sorgulayan din düşmanıdır. Bilim ise bunun tam tersidir. Her şeyin sorgulanıp doğruya ulaştırılmasını emreder. Bu yüzden önemli bilim adamlarının çoğu ateisttir. Ha şimdi diyeceksiniz ki "Kardeşim müslüman bilim adamları da var. Alsana İbn-i Sina, Harezmi" 17. yy dan sonra yaşamış bir müslüman bilim adamı yoktur. Çünkü o yıllarda yobaz din adamları ağırlıkta değildi. O insanlar inancını kendine saklayan ve başkalarına diretmeyen kişilerdi. Bugünse dini, amaçları doğrultusunda kullanan ve kimi zaman çıkarları uğruna o dine ters şeyler söyleyen yobazlar ağırlıktadır. Bu tüm ülkeler için ciddi bir tehlikedir. İnsanlar uzun zamandır: "İnsan, Tanrının puf demesiyle bir anda ortaya çıkmıştır" diyordu fakat birileri çıkıp bunu akıl ve mantık sınırları çerçevesinde açıklamaya çalışınca o kişiyi "din düşmanı" ilan ettiler. İnsan vücudunun birçok özelliği evrim teorisini desteklemektedir. Vücuttaki apandisit ve kulak memesi gibi organların işlevlerini söyleyebilir misiniz? Bu organların günümüzde bir işlevi kalmamıştır. Bu organların eskiden kullanıldığı fakat evrim sonrası işlevlerini yitirerek bugünkü haline geldikleri düşünülüyor. Kişinin heyecanlandığı zaman bacaklarının titremesi ve avuç içlerinin terlemesi de buna örnektir. Tehlike anında vücut kendini kaçmaya hazırlar ve ellerde ağaca tırmanmayı kolaylaştırmak için terlemektedir. Bu da evrimden önceki yaşama dair fikirler vermektedir. Bunun gibi daha pek çok örnek vardır. Tabii bazı cahil insanlar "Sen maymun musun?" "Maymunluk yapma" diyerek kendilerince dalga geçiyorlar. Keşke Darwin "İnsan aslandan gelmektedir" deseydi. O zaman bu teoriye inananların sayısı çok daha fazla olurdu.

Müslümanlar nasıl kabul edebiliyor evrim teorisini onu anlamadım ben.Evrim teorisini kabul etmek özellikle insan tarafına bakıldığında kuranla tamamen çelişiyor zaten.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bu siteden artık şüphe etmeye başladım.. bu sitenin bilim ve teknolojiyle uzaktan yakından alakası yok... yazık ...

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
bu siteden artık şüphe etmeye başladım.. bu sitenin bilim ve teknolojiyle uzaktan yakından alakası yok... yazık ...

evrim teorisi bilimle alakalı değil mi?? :D + Forumlar tartışma yapmak için vardır ve dahası bu sitenin portalı var. Sırf teklonoji haberi görmek istiyorsan oraya takılacaksın. Mesajları oradan yazacaksın :)

Reaksiyon puanı
10,325
evrim teorisi bilimle alakalı değil mi?? :D + Forumlar tartışma yapmak için vardır ve dahası bu sitenin portalı var. Sırf teklonoji haberi görmek istiyorsan oraya takılacaksın. Mesajları oradan yazacaksın :)

+10000

teşekkürler desperado...
mesela bu arkadaşlar gidip aynı mesajı +16 konularına yazmayı hiç düşünmezler...
içinde din olan, inanç olan bir konu oldu mu birden teknoloji akıllarına geliverir her nedense!

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=62904]webrettin[/MENTION] Önceki yazılarımda dinlerin sorgulanamayacağını ve bu yüzden dogmatik olduklarını söylemiştim. "Ayetin tamamını koysana" diye yaygara koparan arkadaşlar bir kez olsun Kuran' ı açıp okusalardı "şüphe" ve "vesvese" nin şeytan işi olarak tanımlandığını görürlerdi. Kuran' ın pekçok yerinde sorgulama yasaklanıyor. O verdiğim ayet örneğ "Sorgulamayınız" diyen açık bir örnektir. Herhangi bir dinde "Tanrı bunu niye böyle istemiş, bence böyle olmalıydı" demek mümkün müdür? [MENTION=105949]serkay1578[/MENTION] İnsanın yaratılışı uzun yıllar Tanrı ile açıklandı. Zaten geçmişte insanlar açıklayamadıklaeı herşeyi tanrıyla özleştirmişlerdir. Mağaralarda yaşayan insanlar durgun suya bakıp yansımalarını gördüklerinde bunun ruh olduğunu ve suya zarar verilmesi halinde (taş atmak gibi) Tanrının kızarak kişinin ruhunu vücudundan çekeceğini düşünürlerdi (Kaynak: Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi-Tamer Korugan) Gün geldi bunların hemen hemen hepsi akıl ve mantık sınırları çerçevesinde açıklandı. Şimdi insanların "puf diye oluvermesi" yerine akıl ve mantık dahilinde bilimsel olarak açıklanabilecek bir şekilde meydana geldiği savunuluyor ve çok şağlam kanıtlar var. Bu teoriyi -önuargısız- araştıran birisi doğru olabileceğine gayet inanabilir. Tabii buradaki en büyük engel "insanın maymundan gelmesi" dir. Aslandan geldeydi daha çok kişi inanırdı.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Charles Darwin in türlerin kökeni ile yazdığı kitabı okursanız, bu kitabın yaradılışı sorgulamaktan çok türlerin zaman içerisinde nasıl değiştiği anlatılmaktadır. Buna doğal seleksiyon denir. Yani bu teori de dinle ilgili bir sonuç çıkarmak kadar büyük bir ahmaklık olamaz. Evrim teorisine inan kafirdir demek yada tersini söylemek kadar geri zekalı bir durum yok. Türkiye de böyle bir sorun var ne yazıkki, "ya A cısın, yada B cisin" yani hem A yı hem B yi benimseyemezsin. Doğal seleksiyon denen bilimsel gereçeğin herkes farkında iken evrim teorisini toptan çöpe atmak ancak cahil okumamış insanların işi olur. Darwin 250 yıl önce bu teoriyi geliştirmiş, bugüne kadar bir çok gözlem de bu teorinin doğruluğunu desteklemiştir. biz 250 yıl sonra büyük çoğunluğumuz kitap okumadan, öğrenmeden, hele ki "Türlerin kökeni" kitabını okumadan bu teoriyi çürütmeye çalışıyoruz. Bilmediğiniz bir teoriyi nasıl çürütebilirsiniz.?

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Bu dediğin şey hem konuyla alakasız hem de gerçek değil. Türkleri kışkırtmak için yapılmış bir şey, inanma. :)
Hatta bi' ara da meryem ananın resimlerinin olduğunu falan iddiaa etmişlerdi, hatta 5-6 tane gerilla kıyafeti giymiş kişiler namazla dalga geçip video eklemişlerdi millet de inanmıştı ciddi ciddi. :D

Bu yalan değil arkadaşım.bunu ben demiyorum BBC diyor.Gerçek dünyaya yönlenin azcık.Dağdaki PKK lıların çoğu ateisttir kabul etsende etmesende.Ben burda kalkıp herkes böyledir demiiyorum.Siz belki Bütün müslümanların toplumsal yaşantılarını İran daki ile bir tutuyor olabilirsiniz ama ben böyle demiyorum.Yanlış anlama.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Yahu şu "pekçok müslüman evrim teorisini kabul etmiştir" lafını kabul etmiyorum.Nerden çıkarıyorsunuz arkadaş böyle şeyleri ben bugüne kadar bir müslümanın evrim teorisini kabul ediyorum dediğine hiç rastlamadım.Pek çok dediğine göre Dünya müslüman nüfusunun %60 ını kastediyorsun herhalde :)
Geçenlerde yine rastladım. işte Türkiyenin yarısı aslında ateist ama saklıyormuş.Vay anasını sayın seyirciler.Müslümanlar azınlık olmuş haberimiz yok.Böyle konuşarak biyere varamazsınız.

"Sorgulayan din düşmanıdır" lafını da kabul etmiyorum.Bu Hristiyanlık için geçerlidir.Kuran da Doğrulunu test edin der.

-Bir müslümanın evrim teorisini kabul ettiğine rastlamamış olman, evrim teorisini kabul edenlerin yada anlamak üzere araştıranların afaroz edilip, islam dışı ilen edilmesi yüzünden olabilir mi acaba?

-Türkiyenin yarısı aslında ateist denilmesi ise; %90'ının müslüman olduğunu söylediği bir toplumda, kendi gibi düşünmeyen, yaşamayan herkesin islam dışı ilan edilmesi yüzünden olabilir mi acaba?

Bunun forumda bile 100lerce örneği var :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu forumun teknoloji ile alakası;

-1500TL lik kasa toplamak
-Hangi ceptelefonunu alsak
-Hangi TVyi alsak
-iOS mu android mi
-Torrent gündemi
-Ayyıldız heckır tim çok yaşa
-Windowsum çok kasıyor
-Kahrolsun ttnet, superonline
-Programcı olmak için ne yapmak lazım

Bilim ile alakası;

-Ampulu aslında Edison bulmadı
-Evrim teorisi yalanı
-İslam-bilim ilişkisi/çelişkisi
-En büyük islam alimleri
-Aslında hepsi kuran da yazıyor
-Uçak yaptık, gemi yaptık, tank yaptık, padişahım çok yaşa gazete küpürleri
-Batı medeniyeti tüm herşeyi müslümanlardan çaldı aslında
-Bilimadamlarının dinden afaroz edilmesi, itibarsızlaştırılması
-Bırakın bilimi fln böyle fani işleri

:)

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
@webrettin Önceki yazılarımda dinlerin sorgulanamayacağını ve bu yüzden dogmatik olduklarını söylemiştim. "Ayetin tamamını koysana" diye yaygara koparan arkadaşlar bir kez olsun Kuran' ı açıp okusalardı "şüphe" ve "vesvese" nin şeytan işi olarak tanımlandığını görürlerdi. Kuran' ın pekçok yerinde sorgulama yasaklanıyor. O verdiğim ayet örneğ "Sorgulamayınız" diyen açık bir örnektir. Herhangi bir dinde "Tanrı bunu niye böyle istemiş, bence böyle olmalıydı" demek mümkün müdür? @serkay1578 İnsanın yaratılışı uzun yıllar Tanrı ile açıklandı. Zaten geçmişte insanlar açıklayamadıklaeı herşeyi tanrıyla özleştirmişlerdir. Mağaralarda yaşayan insanlar durgun suya bakıp yansımalarını gördüklerinde bunun ruh olduğunu ve suya zarar verilmesi halinde (taş atmak gibi) Tanrının kızarak kişinin ruhunu vücudundan çekeceğini düşünürlerdi (Kaynak: Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi-Tamer Korugan) Gün geldi bunların hemen hemen hepsi akıl ve mantık sınırları çerçevesinde açıklandı. Şimdi insanların "puf diye oluvermesi" yerine akıl ve mantık dahilinde bilimsel olarak açıklanabilecek bir şekilde meydana geldiği savunuluyor ve çok şağlam kanıtlar var. Bu teoriyi -önuargısız- araştıran birisi doğru olabileceğine gayet inanabilir. Tabii buradaki en büyük engel "insanın maymundan gelmesi" dir. Aslandan geldeydi daha çok kişi inanırdı.

Bende aynen senin gibi düşünüyorum zaten tanrı konusunda.Evriminde doğru olduğunu düşünüyorum da,müslümanlar evrimi kabul edemez,ama ben eminim kuran ile bu kadar çelişmeseydi onlarda kabul ederdi.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Arkadaşım :) @thepolice2 'ye keşke cevap verme gereksinimi hissetmeseydin. Arkadaşım fizikten bu kadar mı uzaksın, kimse dünyada yerçekimi yoktu newton sayesinde ayaklarımız yere basıyor demiyorken senin olaya böyle yaklaşıp eleştirmen komik olmuş. Netwon elmanın yere düşeceğini elbette biliyordu, bunu sadece "var olan durumu farketti" diye izat etmek böylesine bir dahiye büyük haksızlık ve hakaret olacaktır ki bunu 1 5 aylık bir bebe bile farkedebilir, birşeyi yere bırakırsan düşer bu kadar basit. Fakat mesele zaten bunu bilmek değil bunu fizeksel bir kuram haline getirip formulasyonunu, etki eden kuvvetleri belirlemek. Newtonun yaptığı budur. Elma yere düşüyorken gökyüzündeki nesneler, ay olsun diğer gezegenler olsun niye düşmüyorlar diye yola çıkıp evremsel kütle çekim yasasını ortaya çıkartmıştır, olay sadece bir elmanın yere düşmesi değil, evrendeki objelerin nasıl yörüngede kaldıklarıyla, birbirleriyle etkileşimleri ve uyguladıkları kuvvet ile alakalıdır. Newton da bu etki kuvvetinin kütle ve mesafe ile olan ilişkisini ortaya koyarak dahiyane birşey ortaya koymuştur.
dostum merak etme, senin hiç hayal edemeyeceğin kadar, astronomi ve fizikle ilgiliyim. şu anda senin yorumuna sadece gülüyorum. newtonun ilkelerinide çok iyi biliyor ve onun çalışmalarının insanlara yol göstediğinide çok iyi biliyorum thepolice in yorumuna verilebilecek başk türlü cevap olmayacağından dolayı sadece o cevabı vermeyi yeterli buldum o kadar.

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
Konu gene her zamanki klasik tartışmaya dönmüş konunun kilitlenmeyeceğini bilsem bu konu [MENTION=16469]Majeste[/MENTION] siz olmaz diyecem de böyle devam ederse kilitlenmesi an meselesidir.

Ha birde konu kilitlenince sansürcü yönetim oluyoruz o da ayrı mesele ...

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Konu gene her zamanki klasik tartışmaya dönmüş konunun kilitlenmeyeceğini bilsem bu konu [MENTION=16469]Majeste[/MENTION] siz olmaz diyecem de böyle devam ederse kilitlenmesi an meselesidir.

Bence böyle konuların açılması bile yasak olsun .

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Keşke Darwin "İnsan aslandan gelmektedir" deseydi. O zaman bu teoriye inananların sayısı çok daha fazla olurdu.
evrim teorisinin bilimsel olmadığını kendin anlatmışsın. yani şimdi darwin insan aslandan gelmiş deseydi bilimsel olan bu tearide insan aslandan mı gelmiş olacaktı. bu yoruma sadece gülünür. maalesef evrim teorisi vardır ve bilimsel demeniz bunun var olduğuna beni inandırmıyor. ortaya delil koyunuz. evrimle alakalı bir tane örnek, bir tane ara geçiş formu gösterin, o zaman diyelim ki eet evrim vardır. ama ben sana evrimi ispat adına yapılan tüm çalışmaların fiyasko ile sonuçlandığını ve nasıl sahtekarlıklar yapıldığını örnekleriyle ispat edebilirim, ki bir tanesini bir önceki mesajımda yazmıştım.

evrim teorisi ve Darwininde kendine üstad seçtiği Karl max gibi adamlar, dini inkar ederek, sorumluluk duygusundan kurtulmak istemişlerdir. Darwin bile kendi teorisine inanmadı ki. tavus kuşundaki Allahın yaratma sanatını gözlemleyip bu hayvanın özelliği beni deli ediyor demekten kendini alamamıştır.

Bir müslüman olarak, bugün dini emirleri sorguluyorum. neden böyle yapıyoruz diyorum. neden namazı başka türlü değilde şu an kıldığımız şekilde kılıyoruz diyorum. neden hacda kabenin etrafında dönütyoruz. neden abdesti bu şekilde alıyoruz diyorum ve sorularımın cevaplarını beni tatmin edecek şekilde alıyorum. İslam dini hristiyanlık yada yahudilik gibi tahriv edilmiş bir din değilki. onlardaki gibi aklına yatmasada iman edeceksin anlamına gelmez. İslam dininde inandığın, yapmakla yükümlü olduğun herşeyin bir açıklaması vve bir hikmeti vardır.

1998 tarihli newsweek dergisinin yapılan bilimsel bir deneyle alakalı haberinden bir kesit.
http://www.highbeam.com/doc/1G1-20940583.html

Konu gene her zamanki klasik tartışmaya dönmüş konunun kilitlenmeyeceğini bilsem bu konu @Majeste siz olmaz diyecem de böyle devam ederse kilitlenmesi an meselesidir.

üstad burda kavga etmiyoruz, hakaret etmiyoruz bir topluluğu hedefte almıyoruz.herkes fikirlerini söylüyor. bu tartışmada ne gibi bir kötülük var ki konu kilitlensin.

örneğin; fikirlerimiz her zaman zıt olsada spybot gibi thepolice2 gibi arkadaşlarla gerçek hayatta tanışmayı çok isterdim. neticede farklı fikirlerin olması herzaman güzeldir. kaldı ki burada tartışıyor olmamız zıt görüşleri dile getiriyor olmamız bizi birbirimize düşman etmez değilmi.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar, Kuran da dünyanın oluşumu, evren ve fizik kuralları hakkında yüzeysel bilgilerin olması hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Bu bilgiler bize sadece fikir verir ve sadece bunlar ile yetinip, herşeyin sonucunu kuranda ararsak cahil ve bilgisiz kalırız, ilerleyemeyiz. Bu bilgiler 1500 yıl önceki bugune göre kısmen cahil ve bilgisiz toplumu aydınlatmıştır fakat aradan geçen yüzyıllar içerisinde insanlar araştırmaları ve öğrendikleriyle çıtayı daha da ileriye taşıdı, bilim bambaşka bir noktaya geldi.

----

Kimisi bilimsel ilham olarak herşeyin başlangıcını arar, kimiside Kuran da öğrendiklerinden yola çıkarak daha detaylı bilgi edinmek ister. En basitinden Kuran okuyarak uzaya çıkamayız, yada dünyanın evrenki konumu, büyüklüğü, dönüş hızı vs bilgileri edinemeyiz, yer çekimini hesaplayamayız, işte bu noktada bilim devreye girip gerek insanlığın düşündüğü, gerekse Kuran'da bahsedilen kuramların izahını ve formulasyonunu yapmak üzere bilimsel araştırmalar yapılmalı. Her yapılan çalışmanın üzerine yenilerini inşa ederek evreni ve yasalarını öğrenmeye çalışmalıyız. Allah zaten bunları yarattı ve kuranda yazıyor, neyin ispatını arıyorsunuz diye itiraz edenler ve bununla yetinenler sadece cahil kalırlar; acaba o yaratılan nesnelerin bir biri ile ilişkisini, hangi maddelerden oluştuğu, doğal afetlerin sebeplerini, yaşamın olup olmadığı, doğal seleksyon ve evrim vs vs konusunda çok daha detaylı bilgiler edinmeden, nasıl yeni icatlar yapıp insanlığı daha da aydınlatabilirler? Bizi hayvanlardan ayıran en büyük özellik, düşünüp, hayatımızı kolaylaştıran aletler icat edip bunları kullanabilmektir.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bu yalan değil arkadaşım.bunu ben demiyorum BBC diyor.Gerçek dünyaya yönlenin azcık.Dağdaki PKK lıların çoğu ateisttir kabul etsende etmesende.Ben burda kalkıp herkes böyledir demiiyorum.Siz belki Bütün müslümanların toplumsal yaşantılarını İran daki ile bir tutuyor olabilirsiniz ama ben böyle demiyorum.Yanlış anlama.
Yok estağfurullah yanlış anlamam da, konuyu da saptırmak istemiyorum. Hiç bir PKK'liyle konuştun mu? :) Çok çok büyük olasılıkla konuşmadın, hatta canlı canlı görmedin bile. :)

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
film baba filme benziyor hayde hayırlısı..
adamın birisine anlatmışlar anlatmışlar anlamamış. ancak ölüm yaklaştığı zaman anlamış. anlamayan anlamaz ama ölüm yaklaştıkça anlar..

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Yok estağfurullah yanlış anlamam da, konuyu da saptırmak istemiyorum. Hiç bir PKK'liyle konuştun mu? :) Çok çok büyük olasılıkla konuşmadın, hatta canlı canlı görmedin bile. :)

Arkadaşım sen meseleyi anlamadın.Konu ile gayet ilgili benim söylediğim.Hani birsi diyor ya bu adamlar dini kullanarak para kazanıyor diye.Bende diyorumki bu ŞEF Ateistliği kullnarak ne yapma derdinde.Biri para kazanma derdinde diğeri vicdansız bir toplum oluşturma peşinde.Biri Dini kullanarak bireysel anlamda değişime uğricak.Diğeri Ateistliği kullanarak Toplumsal bir değişmeye sebep olcak.Benim kastettiğim konu bu.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Arkadaşlar, Kuran da dünyanın oluşumu, evren ve fizik kuralları hakkında yüzeysel bilgilerin olması hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Bu bilgiler bize sadece fikir verir ve sadece bunlar ile yetinip, herşeyin sonucunu kuranda ararsak cahil ve bilgisiz kalırız, ilerleyemeyiz. Bu bilgiler 1500 yıl önceki bugune göre kısmen cahil ve bilgisiz toplumu aydınlatmıştır fakat aradan geçen yüzyıllar içerisinde insanlar araştırmaları ve öğrendikleriyle çıtayı daha da ileriye taşıdı, bilim bambaşka bir noktaya geldi.

----

Kimisi bilimsel ilham olarak herşeyin başlangıcını arar, kimiside Kuran da öğrendiklerinden yola çıkarak daha detaylı bilgi edinmek ister. En basitinden Kuran okuyarak uzaya çıkamayız, yada dünyanın evrenki konumu, büyüklüğü, dönüş hızı vs bilgileri edinemeyiz, yer çekimini hesaplayamayız, işte bu noktada bilim devreye girip gerek insanlığın düşündüğü, gerekse Kuran'da bahsedilen kuramların izahını ve formulasyonunu yapmak üzere bilimsel araştırmalar yapılmalı. Her yapılan çalışmanın üzerine yenilerini inşa ederek evreni ve yasalarını öğrenmeye çalışmalıyız. Allah zaten bunları yarattı ve kuranda yazıyor, neyin ispatını arıyorsunuz diye itiraz edenler ve bununla yetinenler sadece cahil kalırlar; acaba o yaratılan nesnelerin bir biri ile ilişkisini, hangi maddelerden oluştuğu, doğal afetlerin sebeplerini, yaşamın olup olmadığı, doğal seleksyon ve evrim vs vs konusunda çok daha detaylı bilgiler edinmeden, nasıl yeni icatlar yapıp insanlığı daha da aydınlatabilirler? Bizi hayvanlardan ayıran en büyük özellik, düşünüp, hayatımızı kolaylaştıran aletler icat edip bunları kullanabilmektir.
sana katılıyorum. iki kitap var, birisi küçük kitap ki bu kuranı kerimdir. diğeri ise büyük kitap yani kainat kitabı, batılı büyük kitabı çok iyi okudu ve başarıyı elde etti. müslümanlar Kuranı okudular ama doğru yorumlayamadılar. netice olarak sonuçta biz geri kaldık. ilimsiz din kör dinsiz ilim topaldır demiş bir zat. bu ikisini birbirinde ayırsan ortaya ya geri kalmış bir inanan toplum yada ben uzaya çıktım dünya etrafında döndüm ama tanrıyı göremedim ( ilk uzaya çıkan rus astronot) diyen bir anlayış çıkar.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=51949]xyz1234[/MENTION] Önceki yazılarımda evrime dair kanıtlar vermiştim. Bugün insan vücudundaki apandisit ve kulak memesi gibi organların işlevi kalmamıştır. Bu organların evrim öncesi işlevlerinin olduğu fakat evrim sonrasında işlevlerini kaybettikleri düşünülüyor. İnsanın heyecanlandığı zaman bacaklarının titremesi ve avuç içlerinin terlemesi kişinin tehlike anında korkup kaçmasıyla ilgilidir. Avuç içlerinin terlemesinin de tehlike anında ağaca tırmanmayı kolaylaştırmak için olduğu düşünülüyor. Evrim teorisinin bunun gibi daha pek çok kanıtı vardır. Bunlar"puf diye oluvermek" ten daha mantıklı değiller mi? Birileri evrim teorisini savununca bazı cahil insanlar kendilerince "Sen maymun musun?", "Maymunluk yapma" diye dalga geçiyor. Bu insanlar eğer Darwin "İnsan aslandan gelmektedir" deseydi bu teoriyi destekleyeceklerdi. Yukarıdaki yazıları okuduğunuzda evrimi reddeden insanların daha Kuran' ı okumadıkları anlaşılıyor. Öyleki Kuran' da şüphe ve vesvesenin şeytan işi olarak tanımlandığını bilmiyorlar.

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
@xyz1234 Önceki yazılarımda evrime dair kanıtlar vermiştim. Bugün insan vücudundaki apandisit ve kulak memesi gibi organların işlevi kalmamıştır. Bu organların evrim öncesi işlevlerinin olduğu fakat evrim sonrasında işlevlerini kaybettikleri düşünülüyor. İnsanın heyecanlandığı zaman bacaklarının titremesi ve avuç içlerinin terlemesi kişinin tehlike anında korkup kaçmasıyla ilgilidir. Avuç içlerinin terlemesinin de tehlike anında ağaca tırmanmayı kolaylaştırmak için olduğu düşünülüyor. Evrim teorisinin bunun gibi daha pek çok kanıtı vardır. Bunlar"puf diye oluvermek" ten daha mantıklı değiller mi? Birileri evrim teorisini savununca bazı cahil insanlar kendilerince "Sen maymun musun?", "Maymunluk yapma" diye dalga geçiyor. Bu insanlar eğer Darwin "İnsan aslandan gelmektedir" deseydi bu teoriyi destekleyeceklerdi. Yukarıdaki yazıları okuduğunuzda evrimi reddeden insanların daha Kuran' ı okumadıkları anlaşılıyor. Öyleki Kuran' da şüphe ve vesvesenin şeytan işi olarak tanımlandığını bilmiyorlar.

Canlıların yaşadıkları ortama uyum sağlayabilme özelliği ya da uyum sağlayanların hayatta kalabilme durumu (Doğal Seleksiyon) inkar edilen bir durum değildir..Zaten inkar edilmiyor da... Ama darwincilerin, ateizme destek amacı ile ortaya attıkları sallama 'Tek Hücreden Insan'a geçiş hikayesini gerçek mi buluyorsunuz? Ya öyle demeyelim de...Bu sallamasyona ait kanıtlarınız var mı? Okuduğum kadarı ile bir çok kanıt var demişsiniz.. Ve her ne hikmetse şu GEÇİŞ SÜRECİNİ Gösteren ARA TÜR hiç karşımıza çıkmadı..Çıkanlarsa hep yalan dolan çıktı...

Kanıttan bahsediyorsunuz "DÜŞÜNÜLÜYOR" diyorsunuz..Madem kanıt, o zaman düşünmesinler..Çünkü kanıtlanmışsa düşünülmesine gerek yok.. ÖYLEDİR denir...ya da ÖYLEYMİŞ.. Ama hem kanıtlayıp hem düşünülmesi nedir anlamadım açıkçası..

Niyetim tartışmak değil..Şimdiden belirteyim..Sadece sorgulamak istiyorum, savunduğunuz teoriyi..

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Tüm fikirlerin düzeyli bir üslubla tartışılabildiği ortamları ortadan kaldırmayı anlayamıyorum. Bu tür münazaraların kişiye mutlaka artı kazançları olacağını düşünüyorum. İçeriklerin çoğu bilgilerin dökümü ve neredeyse çoğunluk konuyu şahsileştirmemiş, heyecana kapılmamış. Üniversitede bile bu seviyeyi çoğu zaman bulamazsınız inanın. Bir kere yapmak istedi hocamız sonra bir daha yapmayasıya tövbe ettirdiler :D

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Canlıların yaşadıkları ortama uyum sağlayabilme özelliği ya da uyum sağlayanların hayatta kalabilme durumu (Doğal Seleksiyon) inkar edilen bir durum değildir..Zaten inkar edilmiyor da... Ama darwincilerin, ateizme destek amacı ile ortaya attıkları sallama 'Tek Hücreden Insan'a geçiş hikayesini gerçek mi buluyorsunuz? Ya öyle demeyelim de...Bu sallamasyona ait kanıtlarınız var mı? Okuduğum kadarı ile bir çok kanıt var demişsiniz.. Ve her ne hikmetse şu GEÇİŞ SÜRECİNİ Gösteren ARA TÜR hiç karşımıza çıkmadı..Çıkanlarsa hep yalan dolan çıktı...

Kanıttan bahsediyorsunuz "DÜŞÜNÜLÜYOR" diyorsunuz..Madem kanıt, o zaman düşünmesinler..Çünkü kanıtlanmışsa düşünülmesine gerek yok.. ÖYLEDİR denir...ya da ÖYLEYMİŞ.. Ama hem kanıtlayıp hem düşünülmesi nedir anlamadım açıkçası..

Niyetim tartışmak değil..Şimdiden belirteyim..Sadece sorgulamak istiyorum, savunduğunuz teoriyi..

Olaya bakış açın bence yanlış.

Adamlar herhangi bir yaratıcı güce inanmıyor ve kendilerince varoluşunu araştırıyorlar. Bilgileri ve araştırmaları doğrultusunda kendilerince bir teori ortaya atıyor, açıklayamadıkları noktalar için varsayımlarda bulunup, kanıtlarını aramaya devam ediyorlar. Bulur bulamazlar orası ayrı ama nihayetinde bu onların inancı.

Sen inancından ötürü kendince bir yaradılış düşüncen var ve bunu inanıyorsun. Senin inancının doğruluğunu ispatlaman ne kadar mümkün diye düşündün mü? Eğer ispatlayamadıklarından ötürü onların bu düşüncelerine saldırırsan, onlarda kendilerinde aynı hakkı görüp senin inancına saldırır. Niyetinin sorgulamak olduğunu söylemişsin, eğer ortada sorgulayan birisi varsa bu sen mi olursun yoksa onlar mı diye bir düşünmeye davet ediyorum seni :) Sonuçta adamların tüm teorisi başından sonuna varoluşu "sorgulamak" ve "araştırmak" iken sorgulamadan inanan kim:) Onların düşüncelerini ve inancını sorguladığın kadar kendi düşence ve inancını sorgulayabiliyormusun?

Kanıtlanamasa bile bu yolda yapılan çalışmalar sayesinde insanlık hergeçen gün yeni birşeyler öğreniyor bence.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Onu bunu bilmem de avucunuz terlediginde bir agaca tirmanmayi bir deneyin isterseniz. Ondan sonra kimin isini kolaylastirdigini konusuruz. Genelde bu tarz tartisma oldugunda bu isin ehli kesimleri dinlemekten ziyade kor cahil ya da her iki tarafin da yobaz kisminin daha fazla konustugu, fikir beyan ettigi gorulur. Benim konu hakkinda detyali bir fikir belirtme bilgi seviyem yok ama elleriniz terlediginde neyi yapamazsiniz iyi bilirim.

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Olaya bakış açın bence yanlış.

Adamlar herhangi bir yaratıcı güce inanmıyor ve kendilerince varoluşunu araştırıyorlar. Bilgileri ve araştırmaları doğrultusunda kendilerince bir teori ortaya atıyor, açıklayamadıkları noktalar için varsayımlarda bulunup, kanıtlarını aramaya devam ediyorlar. Bulur bulamazlar orası ayrı ama nihayetinde bu onların inancı.

Sen inancından ötürü kendince bir yaradılış düşüncen var ve bunu inanıyorsun. Senin inancının doğruluğunu ispatlaman ne kadar mümkün diye düşündün mü? Eğer ispatlayamadıklarından ötürü onların bu düşüncelerine saldırırsan, onlarda kendilerinde aynı hakkı görüp senin inancına saldırır. Niyetinin sorgulamak olduğunu söylemişsin, eğer ortada sorgulayan birisi varsa bu sen mi olursun yoksa onlar mı diye bir düşünmeye davet ediyorum seni :) Sonuçta adamların tüm teorisi başından sonuna varoluşu "sorgulamak" ve "araştırmak" iken sorgulamadan inanan kim:) Onların düşüncelerini ve inancını sorguladığın kadar kendi düşence ve inancını sorgulayabiliyormusun?

Kanıtlanamasa bile bu yolda yapılan çalışmalar sayesinde insanlık hergeçen gün yeni birşeyler öğreniyor bence.
@tambjk, genelde sorgulayıcı tavırları benimsediğin belli...Ama ne hikmetse İNANAN biri sorguladığında da aynı tepkileri (sanki hiç sorgulamadan herşeyi kabul ediyormuşuz gibi) ortaya koyuyorsun.. :)

Ben onların böyle bir hakkı yok demedim..Elbette var.. Buna kimse karşı çıkamaz.. Benim bakış açım şu: "Hani biz inançlılar hep DOGMAlarla yaşıyoruz, inançsızlar ise BİLİM ve KANITlarla yaşıyor ya.." Bende diyorum ki...şu kanıtlara dayanan inançsızlık inancınızdan bizde biraz yararlanalım.. Yoksa kimseyi itham ettiğim ya da düşünce yapısına ket vurduğum falan yok..

Bu arada İslam'da her zaman düşünmek şarttır.. Varlığını, Yaradılışı vs...Ama günümüzde uygulanabiliyor mu...Tartışılır.. Çünkü maalesef DİNİ, kendi kafasına göre kullananlar buna bir türlü izin vermiyorlar..

ama meselemiz o değil..Bizi DOGMALARLA itham edenler..KAnıttan bahsedenler böyle MİŞLI MUŞLU cümlelerle karşımıza çıkınca olmuyor..Biraz mantıksız geliyor bana..Anlatmak istediğim bu..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...