Evrim teorisyenleri Kur'an'la yüzleşirse...

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bence o topa hiç girme. Kısır döngüye girer. "Sen olmadığını kanıtlayabilir misin?" derler, bir yere varılmaz. Hem konu bu değil yapmayın. Filme odaklanalım.

Asla olmadığını kanıtlamaya kalkmam zaten, bu kadar saçma sapan bir hareket olamaz. Ben niye bir yaratıcının olmadığını kanıtlamaya kalkayım, kanıtlayamam da zaten, mümkün değil.
Lakin aynısı kanıtlamaya çalışmak için de geçerli zaten. Aslında giresim yoktu benim de ama, ilk mesajımda söylemek istediğim de buydu. Kuran insanların kutsalında kural koyucu veya yol gösterici veya nasıl kabul etmek istiyorsa öyle kalmalı.

Filme dönersek, muhtemelen izlerim, ama önyargılarla başlamadığımı söyleyemem. Evrim teorisine inanmıyorlarsa bilimsel bir alternatif ile çürütmelilerdi diye düşünüyorum, Kuran'dan nasıl bir referansla cevap verecekler, Youtube'daki videolardan ne farkı olacak merak ediyorum. Yİne de izlemeden çok olumsuz yaklaşmayayım.

eeeguray

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Evrim teorisini kaideye almayıp bu sadece bi teori diyenler öncelikle teorinin ne olduğunu bir araştırsın. Teori kanıtlanınca kanun olur gibi bi algı var sizin üzerinizde. Yer çekimi kanunu değil yer çekimi teorisi denir fizikte. Teori günümüzde doğruya en yakın ama tam doğru değil yani dahada geliştirilebilir anlamı taşır. Kanun kayıtsız şartsız değişmez anlamına gelir ki fizikte bu pek kullanılmaz, herşeyin daha iyi bir açıklaması bulunabilir. bu tıpkı newtonun yerçekimi teorisi ve daha sonra einstein in genel görelelik teorisi bulunması ile doğruya daha bi yaklaşmamız gibi. ilerde yeni bir einstein daha iyi bir teori bulacaktır eminim. Eğer evrim teorisini çökertebilirseniz bırakın bu forumda yazı yazmayı bir makale yayınlayın nobeli alırsınız ve 1 milyon euro nun sahibi olursunuz.

Munitionis

Profesör
Reaksiyon puanı
9
@tambjk senin dinin sana benim dinim banadır dostum.Görüşlerine kesinlikle saygı gösteriyorum ama yazdıkların tartışma yapmak için kullanılmış gibi yorumlanabilir.Senin de kendininde dediği gibi önyargıyla yaklaşmışsın olaya izlemeden yorum yapman çok yanlış olmuş bence.Amma velakin işin sonunda belki sende haklı çıkarsın yada biz ama şu devirde bazı kişilerin çıkıp bu işleri doğru dürüst yapacağına dayir inancımız var o yüzden germiyelim ortamı..

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
pilot kalemle evrim teorisini çökerten abi bu filmde başrolde oynamali ;)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Para kazanmak için yapıldığını düşünmüyor:)Para kazanmayı garanti edecek daha kolay yollar var çünkü. Cinselliği tavan yaptır araya küfürleri serpiştir paralar cepte :)

Ataistlere tavsiyem bir yaratıcıya inanmak her zaman daha kazançlıdır. Eğer yaratan yoksa ve siz ona inanıyorsanız ölünce zaten bir sorun yok.Ama varsa ve inancınız yoksa o zaman ne yapacaksınız?

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Para kazanmak için yapıldığını düşünmüyor:)Para kazanmayı garanti edecek daha kolay yollar var çünkü. Cinselliği tavan yaptır araya küfürleri serpiştir paralar cepte :)

Ataistlere tavsiyem bir yaratıcıya inanmak her zaman daha kazançlıdır. Eğer yaratan yoksa ve siz ona inanıyorsanız ölünce zaten bir sorun yok.Ama varsa ve inancınız yoksa o zaman ne yapacaksınız?

[video=youtube;GrYIlVJaCSI]http://www.youtube.com/watch?v=GrYIlVJaCSI[/video]

Tam yerinde. :D

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Evrim teorisiyle Kur'an'ı karşılaştıran kaç film var ki orjinal değil diyorsun? Bunu anlamadım ben.

Evrim teorisi ile tüm dinleri ve bilinen herşeyi karşılaştıran var :)

"The Man From Earth" izlemeyen varsa izlesin. Film yayınlandıktan sonra konuşuruz tekrardan :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

@tambjk, yapılması düşünülen filmin senaristi bu zat!
bulabildiğim en kapsamlı "hikâye" bu!
şimdi sana bi daha sorsam, "hayat serencamı" yukarıdaki alıntıda yazan bir kişiden nasıl bir senaryo çıkabilir?
gördüğün gibi senarist zatın 'bizim cenah'tan olduğuna dair bir bilgi yok. hatta buna hiçbir yerde rastlamadım.
adam sadece bir araştırmacı ve bilimadamı kimliği oluşturmuş. taraf olabilecek bir durumuna rastlamadım.

hani yukarıdaki haberin veriliş şeklinden esinlenerek bir yargıda bulunmuşsun ya, dedim daha sağlam bir kaynaktan adamın kimliği hakkında bilgi verirsek
muhtemelen daha sağlıklı bir yargıya varmana yardımcı olabiliriz diye düşündüm.

Bende araştırdım benzer sonuçları buldum. Ama şu açıdan düşünmenizi istiyorum; Bu adamlar bir film yapacağız demişler ve konusuda "Evrim Teorisi" "Kuran-ı Kerim" kelimeleri yan yana geçiyor. Bunu duyar duymaz evrim teorisine inanmayıp büyük karışıtlık besleyen ve çürütüldüğüne inanan büyük bir kitle içerisinde "vayy, süper film olacak", "hep böyle film çekilmesini bekliyordum", "kesin gideriz", "çok tutar" vs vs sesleri yüklüyorsa ve büyük sabırsızlıkla bekliyorlarsa ben daha film gişeye girmeden haklı çıktım demektir. Adamlar bal gibide neyin satacağını bulmuşlar. Hatta hesabını kitabını bile yapmışlar, "20 milyon" seyirci izlese 30milyon$ diye. Yıllardır süren evrim teorisi ve din tartışmalarında yeni bir söylem geliştireceklerini ise hiç düşünmüyorum, bizim gerek bu forumda gerekse tvlerde gördüğüm tartışmaları senaryolaştıracak, işin için birde arkoloji katacaklardır, görün bakın :) Öyle satacak bir konu ki, bu kadar eleştirmeme rağmen ben bile gidip izlemeyi düşünüyorsam siz düşünün gerisini.

Dinin ne kadar sattığını gerek siyasi gerekse ticari yapıları incelediğinizde görürsünüz. Dikkatli olunması gerekir elbette fakat insanları rencide etmeyip onlara paralel söylemlerde bulunursanız işiniz çok kolaylaşır. Bu arkadaşlar benim gözümde şahan gökbakardan farksız değiller ne yazıkki.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Bir film iki amaçla yapılır: 1- Para kazanmak. 2- Fikirlerini, duygularını, bakış açını insanlarla paylaşmak.
Problem?
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION] bizim karşı çıktığımız nokta, senin önyargı içinde yorum yapman. Arkadaşımızın örnek verdiği selam meselesi çok yerinde olmuş. Ben mesela dürümcüyüm. Dükkanda namaz kıldığım oluyor. Sen bana dersen ki "sen, müslümanları dükkanına çekebilmek, iyi satış yapmak için dükkanda namaz kılıyorsun." dersen ben üzülürüm. Bu önyargıdır ve yanlış bir bakış açısıdır. Bu yüzden anlaşamıyoruz. Biz adam deli para kazanacak kısmında değiliz, bizi de ilgilendirmez. Biz bu adamla paylaştığımız ortak düşüncenin filmleştirilmesi konusundaki duyduğumuz olumlu düşünceleri paylaşıyoruz. Benim duygumu taşıyan bir film izlemek beni mutlu kılar.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bir film iki amaçla yapılır: 1- Para kazanmak. 2- Fikirlerini, duygularını, bakış açını insanlarla paylaşmak.
Problem?
@tambjk bizim karşı çıktığımız nokta, senin önyargı içinde yorum yapman. Arkadaşımızın örnek verdiği selam meselesi çok yerinde olmuş. Ben mesela dürümcüyüm. Dükkanda namaz kıldığım oluyor. Sen bana dersen ki "sen, müslümanları dükkanına çekebilmek, iyi satış yapmak için dükkanda namaz kılıyorsun." dersen ben üzülürüm. Bu önyargıdır ve yanlış bir bakış açısıdır. Bu yüzden anlaşamıyoruz. Biz adam deli para kazanacak kısmında değiliz, bizi de ilgilendirmez. Biz bu adamla paylaştığımız ortak düşüncenin filmleştirilmesi konusundaki duyduğumuz olumlu düşünceleri paylaşıyoruz. Benim duygumu taşıyan bir film izlemek beni mutlu kılar.

Benimde itiraz ettiğim şey sizin önkabulleriniz..

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İşin garip bir yanı da yabancı filmlerin örtülü örtüsüz tonlarca dini sembollerle donatılmış olmasına kimse ses çıkarmazken bunu Türkiye'den birisi yapacak olsa tartışmaların ardı arkası kesilmez.

Çok bariz örnekleri vermek gerekirse, Yabancı filmlerde insanlar yemekten önce dua ederler, Türk filmlerinde bunu göremeyiz, Yabancı filmlerde çocuklar yatmadan önce yatağın yanında diz çöküp "İsa Baba"larına dua edip öyle yatağa girerler.

Ülkemizde çocuklara öğretilir hani şu bilindik dörtlük

Yattım Allah, kaldır beniNur içine daldır beni
Can bedenden çıkmadıkça
İmanla uyandır beni
Yattım sağıma, döndüm soluma
Melekler şahit olsun dinime imanıma

Siz kaç filmde çocukların bu duayı okuyup yattıklarını gördünüz?

Ya da yabancı filmlerde en az bir kez bir kilise bir papaz görürüz, evlerde haç işaretlerini, İsa heykellerini görürüz.

Ama ülkemizde neredeyse her evde bulunan üzerinde Allah Muhammed (s.a.v.) ya da besmele yazan hat eserleri filmlerimizdeki evlerde yoktur!

Dine inansanız da inanmasanız da inanlar olduğu sürece hayatın içerisine kendisine yer bulacaktır.
Hayatın içerisinde bu kadar çok yer kaplayan bir alan filmlere gelince neden yok sayılır? Gösterilmesi problem teşkil eder?

Ey din konularından bu kadar rahatsız olan arkadaşlar, yabancı filmlerde bir ton Hristiyanlık sembolleri gördünüz de bu güne kadar Hristiyan mı oldunuz? Yerli filmlerdeki İslam figürlerinden bu kadar korkmanızın nedeni ne? Filmi izleyip millet akın akın imana mı gelecek zannediyorsunuz?

Neden dinin hayatın içerisinden bu kadar soyutlanmasını talep ediyorsunuz anlamak gerçekten zor...

eeeguray

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İşin garip bir yanı da yabancı filmlerin örtülü örtüsüz tonlarca dini sembollerle donatılmış olmasına kimse ses çıkarmazken bunu Türkiye'den birisi yapacak olsa tartışmaların ardı arkası kesilmez.

Çok bariz örnekleri vermek gerekirse, Yabancı filmlerde insanlar yemekten önce dua ederler, Türk filmlerinde bunu göremeyiz, Yabancı filmlerde çocuklar yatmadan önce yatağın yanında diz çöküp "İsa Baba"larına dua edip öyle yatağa girerler.

Ülkemizde çocuklara öğretilir hani şu bilindik dörtlük

Yattım Allah, kaldır beniNur içine daldır beni
Can bedenden çıkmadıkça
İmanla uyandır beni
Yattım sağıma, döndüm soluma
Melekler şahit olsun dinime imanıma

Siz kaç filmde çocukların bu duayı okuyup yattıklarını gördünüz?

Ya da yabancı filmlerde en az bir kez bir kilise bir papaz görürüz, evlerde haç işaretlerini, İsa heykellerini görürüz.

Ama ülkemizde neredeyse her evde bulunan üzerinde Allah Muhammed (s.a.v.) ya da besmele yazan hat eserleri filmlerimizdeki evlerde yoktur!

Dine inansanız da inanmasanız da inanlar olduğu sürece hayatın içerisine kendisine yer bulacaktır.
Hayatın içerisinde bu kadar çok yer kaplayan bir alan filmlere gelince neden yok sayılır? Gösterilmesi problem teşkil eder?

Ey din konularından bu kadar rahatsız olan arkadaşlar, yabancı filmlerde bir ton Hristiyanlık sembolleri gördünüz de bu güne kadar Hristiyan mı oldunuz? Yerli filmlerdeki İslam figürlerinden bu kadar korkmanızın nedeni ne? Filmi izleyip millet akın akın imana mı gelecek zannediyorsunuz?

Neden dinin hayatın içerisinden bu kadar soyutlanmasını talep ediyorsunuz anlamak gerçekten zor...
Din; ticarette,siyasette hemen hemen her alanda çıkar için kullanılıyor. İbadet allaha şükür etmektir teşekkür etmektir ibadetini başkalarının görmesi bilmesi bi anlam ifade etmez. Çıkar için ibadetini yapan bir insan bağıra bağıra yapar.herkesin görmesini bilmesini ister. Filmlerde kullanılan dini motifler kültüre yansımış olan şeylerdir. Kültüre birilerinin karşı çıkacağını da ben zannetmiyorum.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Benimde itiraz ettiğim şey sizin önkabulleriniz..

Ben önkabul denen bir şey yapmadım. İlk mesajıma dikkat et; -se, -sa'lı ifadeler kullanıyorum. Temenni ediyorum. Ama sen direk yargı koyuyorsun işin içine. Neyse durum şahsileşmesin.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Din; ticarette,siyasette hemen hemen her alanda çıkar için kullanılıyor. İbadet allaha şükür etmektir teşekkür etmektir ibadetini başkalarının görmesi bilmesi bi anlam ifade etmez. Çıkar için ibadetini yapan bir insan bağıra bağıra yapar.herkesin görmesini bilmesini ister. Filmlerde kullanılan dini motifler kültüre yansımış olan şeylerdir. Kültüre birilerinin karşı çıkacağını da ben zannetmiyorum.

İnanırsınız inanmazsınız bu beni zerre kadar alakadar etmez.

İslam dininde riya yasaklanmıştır. İbadetler sadece Allah rızası için yapılır!
Mal, mülk, servet, şan, şöhret, makam, mevki için ibadet edilmez!

Buraya kadar bir sorun yok, sorun şurada; İslam ibadetlerin gizli yapılmasını emretmemiştir! Riya karışmaması için gizli yapılacak ibadetlerin yanı sıra bir çok dini ritüelin de açıktan yapılması ön görülmüştür.

Şöyle örnek verelim, Namaz bir ibadettir, Allah için kılınır, namazı tek başına gizli bir şekilde kimseye göstermeden kılabilirsin ama cemaatle yani toplumla birlikte kılınan namaz aynı ibadet olmasına rağmen tek başına kılınan namazdan 25 kat daha fazla faziletlidir.

Eğer ibadetin gizli olması istenseydi tersi olurdu değil mi? Kimseye göstermeden, sadece Allah için kılınan namaz övülür ve o namaz 25 kat faziletli sayılırdı.

Ama her ibadet böyle değil, örneğin zekat ve sadaka verirken bunun gizli olarak yapılması tavsiye edilmiştir, böylece verenin gururlanmasının alanın da utandırılmasının önüne geçilmiştir. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek derler. Ama bu açıktan yapılan yardımın yasaklanması anlamına da gelmiyor, insanları teşvik etmek, yardım miktarını arttırmak için kampanya halinde yardımlar da yapılabilir.

Gösteriş meselesine gelince...
Kalplerde olanı yalnızca Allah bilir.

Bir insanın bir ibadeti Allah rızası için mi yoksa insanlara gösteriş yapmak için mi yaptığını asla bilemezsin!

Yine İslam dininde suizan yasaklanmıştır.
Suizan bir kişi hakkında kötü bir zan oluşturmak demektir. Yani açıktan ibadet eden bir insana gösteriş yapıyordur demek suizandır, sen onun niyetini asla bilemeyeceğin için sadece fikir yürütüyorsun ve insanlar hakkında aslını bilmeden yanlış fikir yürütmek yasaklanmıştır.

İnanç utanılacak, gizlenecek bir şey değildir, İnsanın yaşamını bir inanç çerçevesinde bir disiplin içinde sürdürmesidir. Yaşam dediğimiz şey ise doğduğumuz andan ölümümüze kadar olan süredir.
Her insan farklı yaşamlar sürdürüyor, farklı işlerle uğraşıyor, her insanın bu farklı yaşam alanlarına inançlarını bir şekilde dahil etmelerini gösteriş yapıyordur diye yargılamak kimsenin haddine değil!

Doktor inancını tıp alanında yaşayabilir,
Bilim adamı, bilim alanında yaşayabilir,
Sinemacı, inancını filmlerine, yazar kitaplarına, şair şiirlerine yansıtabilir,
Bir bilgisayar programcısı, dini içerikli bir bilgisayar programı yazılımı yazabilir.

İnanç sadece cami bahçesinde sohbet eden 60 yaşın üzerindeki dedelerin işi değil!

Ameller niyetlere göredir.
Bir insanın niyetini ise sadece Allah bilir.

Bir insan kendine ne kadar tevazu sahibi, ne kadar gösterişten uzak desinler diyerek gösterişten uzak durabilir, İbadetlerini bu şekilde yapabilir. Bu ibadet ile, ibadetini insanlara gösteriş için yapan arasında zerre kadar fark yoktur ikisi de boşa gitmiştir, çünkü Allah rızası için yapılmamıştır, birisi gösteriş için yapılırken, diğeri insanların kendisini tevazu sahibi bir insan olarak bilip öyle övmelerini istediği için yapılmıştır.

Dışarıdan bakan insanlar ise ikisinin de niyetini bilemeyeceği için ikisi hakkında da güzel düşünülmesi tavsiye edilmiştir.

Bu gösteriş suçlaması ile sürekli dinin yaşam alanından çıkarılıp gizlenip saklanması isteniyor!
Sanki utanılacak bir kusur, hastalık, gibi kapalı kapılar ardında kimsenin göremeyeceği yerlerde kalması isteniyor.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Ülkemizde insanlar yanlış bir şekilde “ya dine inanırsın ya da evrime inanırsın” şeklinde bir tercihe zorlanmakta.
Bunun başlıca nedeni Evrim Teorisininin ateizm için araçsallaştırılmasıdır. Oysa evrim teorisinin doğru olması dini argümanları geçersiz kılmaz.

Kur’an tüm canlıların Allah tarafından yaratıldığı söyler; ancak bu aşamanın nasıl gerçekleştirdiğini söylemez.

Bu gün birçok Müslüman, Hristiyan Yahudi din adamları Evrim teorisine inanmanın dinleri açısından bir sorun oluşturmadığını belirmekte.

Filme dönersek bu içerikte bir filmin 20 Milyon izleyiciye ulaşacağına hiç ihtimal vermiyorum. Bu bir temenni olmaktan öteye geçemez.

Evrim teorisi dine aykırı mı ? izlemenizi tavsiye ederim:

http://www.youtube.com/watch?v=IOBlynUyoHU

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
@tambjk senin olay aynı şuna benziyor
[video=youtube;_1I4I9bqZbc]http://www.youtube.com/watch?v=_1I4I9bqZbc[/video]

eeeguray

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İnanırsınız inanmazsınız bu beni zerre kadar alakadar etmez.

İslam dininde riya yasaklanmıştır. İbadetler sadece Allah rızası için yapılır!
Mal, mülk, servet, şan, şöhret, makam, mevki için ibadet edilmez!

Buraya kadar bir sorun yok, sorun şurada; İslam ibadetlerin gizli yapılmasını emretmemiştir! Riya karışmaması için gizli yapılacak ibadetlerin yanı sıra bir çok dini ritüelin de açıktan yapılması ön görülmüştür.

Şöyle örnek verelim, Namaz bir ibadettir, Allah için kılınır, namazı tek başına gizli bir şekilde kimseye göstermeden kılabilirsin ama cemaatle yani toplumla birlikte kılınan namaz aynı ibadet olmasına rağmen tek başına kılınan namazdan 25 kat daha fazla faziletlidir.

Eğer ibadetin gizli olması istenseydi tersi olurdu değil mi? Kimseye göstermeden, sadece Allah için kılınan namaz övülür ve o namaz 25 kat faziletli sayılırdı.

Ama her ibadet böyle değil, örneğin zekat ve sadaka verirken bunun gizli olarak yapılması tavsiye edilmiştir, böylece verenin gururlanmasının alanın da utandırılmasının önüne geçilmiştir. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek derler. Ama bu açıktan yapılan yardımın yasaklanması anlamına da gelmiyor, insanları teşvik etmek, yardım miktarını arttırmak için kampanya halinde yardımlar da yapılabilir.

Gösteriş meselesine gelince...
Kalplerde olanı yalnızca Allah bilir.

Bir insanın bir ibadeti Allah rızası için mi yoksa insanlara gösteriş yapmak için mi yaptığını asla bilemezsin!

Yine İslam dininde suizan yasaklanmıştır.
Suizan bir kişi hakkında kötü bir zan oluşturmak demektir. Yani açıktan ibadet eden bir insana gösteriş yapıyordur demek suizandır, sen onun niyetini asla bilemeyeceğin için sadece fikir yürütüyorsun ve insanlar hakkında aslını bilmeden yanlış fikir yürütmek yasaklanmıştır.

İnanç utanılacak, gizlenecek bir şey değildir, İnsanın yaşamını bir inanç çerçevesinde bir disiplin içinde sürdürmesidir. Yaşam dediğimiz şey ise doğduğumuz andan ölümümüze kadar olan süredir.
Her insan farklı yaşamlar sürdürüyor, farklı işlerle uğraşıyor, her insanın bu farklı yaşam alanlarına inançlarını bir şekilde dahil etmelerini gösteriş yapıyordur diye yargılamak kimsenin haddine değil!

Doktor inancını tıp alanında yaşayabilir,
Bilim adamı, bilim alanında yaşayabilir,
Sinemacı, inancını filmlerine, yazar kitaplarına, şair şiirlerine yansıtabilir,
Bir bilgisayar programcısı, dini içerikli bir bilgisayar programı yazılımı yazabilir.

İnanç sadece cami bahçesinde sohbet eden 60 yaşın üzerindeki dedelerin işi değil!

Ameller niyetlere göredir.
Bir insanın niyetini ise sadece Allah bilir.

Bir insan kendine ne kadar tevazu sahibi, ne kadar gösterişten uzak desinler diyerek gösterişten uzak durabilir, İbadetlerini bu şekilde yapabilir. Bu ibadet ile, ibadetini insanlara gösteriş için yapan arasında zerre kadar fark yoktur ikisi de boşa gitmiştir, çünkü Allah rızası için yapılmamıştır, birisi gösteriş için yapılırken, diğeri insanların kendisini tevazu sahibi bir insan olarak bilip öyle övmelerini istediği için yapılmıştır.

Dışarıdan bakan insanlar ise ikisinin de niyetini bilemeyeceği için ikisi hakkında da güzel düşünülmesi tavsiye edilmiştir.

Bu gösteriş suçlaması ile sürekli dinin yaşam alanından çıkarılıp gizlenip saklanması isteniyor!
Sanki utanılacak bir kusur, hastalık, gibi kapalı kapılar ardında kimsenin göremeyeceği yerlerde kalması isteniyor.
Sen bana kalkmış islamı anlatıyorsun. Dediklerimi anlamış olsaydın kusuru dinde değil insanda arardın. Düşüncelerine zıt olduğum için beni iki dakikada kafir yapmışsın. İbadeti ve şükretmeyi bi tek sen biliyormuşsun gibi yazmışsın. Dünyada din çıkarlar için kullanılıyor. Tabi bunun için evde oturup namazını kılıp kendi halinde yaşayan adamı suçluyor değilim. Cuma namazları tabiki bir arada kılınır. Namazını herkesten sakınarak korkarak yap diyen mi var. Sözlerimi çarpıtıyorsun. Din kullanılıyor diyorum. Bunu görmüyor gibi davranma. Beni islam düşmanı göstererek 1-0 önde başlamaya çalışmışsın. insanın kalbindekinin bilinemeyeceğini benim böyle düşündüğüm için islama karşı geldiğimi üstü kapalı bir şekilde söylemişsin. Bu sende bir tezat oluşturmuyor mu ve en başta "İnanırsınız inanmazsınız bu beni zerre kadar alakadar etmez. " sözlerinde buna dahil.sende benim düşüncelerimden bi fikir yürütmüşsün, kalbimdekileri bilmeden. kalmış bana insanlar hakkında kötü bir fikir yürütmenin yanlış olduğunu söylüyorsun benim hakkımda kötü bir fikir yürüterek. Yaptığın iki şey var birincisi sözlerimi ya anlamadın ya da bilerek çarpıttın ikincisi de bana islamın güzelliklerini anlattın. Dediğim gibi ben islamdan değil insandan bahsediyorum. Yanlışlanamaz şeyleri bir koz olarak kullanmaya çalışıyorsun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ilk emri "oku" olan, "bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diyen bir din nasıl bilim düşmanı oluyor anlamadım yahu?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Sen bana kalkmış islamı anlatıyorsun. Dediklerimi anlamış olsaydın kusuru dinde değil insanda arardın. Düşüncelerine zıt olduğum için beni iki dakikada kafir yapmışsın. İbadeti ve şükretmeyi bi tek sen biliyormuşsun gibi yazmışsın. Dünyada din çıkarlar için kullanılıyor. Tabi bunun için evde oturup namazını kılıp kendi halinde yaşayan adamı suçluyor değilim. Cuma namazları tabiki bir arada kılınır. Namazını herkesten sakınarak korkarak yap diyen mi var. Sözlerimi çarpıtıyorsun. Din kullanılıyor diyorum. Bunu görmüyor gibi davranma. Beni islam düşmanı göstererek 1-0 önde başlamaya çalışmışsın. insanın kalbindekinin bilinemeyeceğini benim böyle düşündüğüm için islama karşı geldiğimi üstü kapalı bir şekilde söylemişsin. Bu sende bir tezat oluşturmuyor mu ve en başta "İnanırsınız inanmazsınız bu beni zerre kadar alakadar etmez. " sözlerinde buna dahil.sende benim düşüncelerimden bi fikir yürütmüşsün, kalbimdekileri bilmeden. kalmış bana insanlar hakkında kötü bir fikir yürütmenin yanlış olduğunu söylüyorsun benim hakkımda kötü bir fikir yürüterek. Yaptığın iki şey var birincisi sözlerimi ya anlamadın ya da bilerek çarpıttın ikincisi de bana islamın güzelliklerini anlattın. Dediğim gibi ben islamdan değil insandan bahsediyorum. Yanlışlanamaz şeyleri bir koz olarak kullanmaya çalışıyorsun.

1 Açıkça kafir olduğunu söylemeyen birine kafir demem zira inancım gereği inanan birine kafir diyen dinden çıkar!
2 İnsanların dini kullandıklarını sen söylüyorsun, ve bu senin düşüncen, insanların niyetlerini bilemezsin!
3 Forumda beni bilen bilir söyleyeceklerimi üstü kapalı söylemem, İslam'a karşı geldiğini söyleyecek olsam direk söylerim.
4 Seni tanımıyorum, İslam'a inanmayan biri olabilirsin o halde seni İslam'a karşı gelmekle suçlamak çok saçma olur!
5 Sen bana kalkmış İslam'ı anlatıyorsun diyorsun, Budizmi mi anlatmam gerekiyordu?
7 Forum tartışma ortamıdır, bildiklerimi yazmış olmam bunları senin bilmediğin anlamına gelmez! Bazen bilinenleri hatırlatmak da gerekebilir.
8 İslam'dan değil insandan bahsediyorum diyorsun, İslam'da günahkar değil günah kötülenir. Dini çıkarlar için kullanmak eğer kötüyse bunu tartışabiliriz ama kimin dini çıkarı için kullandığını bilemeyiz, kimseyi bu şekilde suçlayamayız!
9 Forumlarda bir mesaj yazıyorsam bu çoğunlukla kişiye özel değil, o kişiyi çıkış noktası yapıp geneledir.
10 Uzatmanın bir sonuca götürmeyeceği bu tartışmayı kendi tarafımdan bitiriyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
sanırım bu tartışmaların temelinde bazı arkadaşların islam dinine bakış açılarındaki sakatlık yatıyor.
onlar istiyor ki, islam kişinin sadece özelinde, evinin içinde ve gizlice yaşanıp bitsin. hayatın görünen yüzünden uzak olsun istiyorlar.

istiyorlar da, onların istemesiyle olmuyor bu iş tabii!
bu biraz hristiyani din anlayışına tetabuk eder. halbuki bizim dinimiz hayatın içindedir, nefes alınıp verilen her yerde gösterir kendini.
bunu biraz da şöyle ifade edersek sanırım meramımızı daha iyi ifade etmiş oluruz.

mesela kur'an takribi olarak beşbinden ziyade ayete sahip bir kitaptır. bunun cami içiyle, seccade boyutuyla olan kısmı bu ayet sayısının 1/10'unu (on'da bir) bile teşkil etmez. geride kalan 10/9'u ise cami ve seccade dışı olan hayatla ilglilidir.

bu arkadaşlar işte bunu kabullenemiyorlar bir türlü, Allah bize karışmasın, dünyamıza müdahale etmesin, işlerimize burnunu sokmasın -haşa- istiyorlar.

bütün kavgaların, anlaşmazlıkların nedeni de bu oluyor işte. ne zaman siz Allah için, onun rızası muvacehesinde bir iş yapmaya kalkıyorsunuz, "dini kullanma, dini alet etme" benzeri saçma hezeyanlarını sıralayıveriyorlar hemen. sizi din tüccarı, din istismarcısı olarak yaftalayıveriyorlar hemen.

arkadaşlar, şunu kabul edin artık: din bizim için, biz inanan mü'minler için cami demek değildir, seccade demek değildir. din bizim için bir hayattır, yaşamımıza yön veren muharrik bir güçtür. bizim sevgilerimizi, nefretlerimizi dahi dinimiz belirler. din bizim için, ekmeğimizi, yediğimiz lokmamızı temizleyip arındıran ve ona -helal- damgası etiketi yapıştırarak girer hayatımıza... bize sadece namazı, orucu vs. değil, iyi komşuluğu, iyi evlatlığı, iyi dostluğu, hülasa iyi insanlığı... hatta, çalışmayı, verebilmeyi, bağışlamayı... dahi ibadet sayarak kuşatır hayatımızı...

hatta, hatta... yatağımıza, mutfağımıza girer, tuvalete giriş-çıkışımızı dahi düzenler. yoldaki yürüyüşümüzü dahi onun hayatımıza soktuğu prensiplerle şekillendiririz. bu derece yani.

ve biz bundan çok memnunuz, mutluyuz. çünkü biz bu sayede 24 saatimizin tamamını ibadet haline getirmiş oluyoruz. biz uykularımızı dahi dinimizin varlığıyla müzeyyen kılar, ibadet haline getirmiş olur, gözlerimiz kapalıyken dahi sevap kazanmaya devam ederiz. hristiyanlar gibi haftada bir saat kilisede papazın karşısında vaaz dinleyerek yarı uykulu halde geçen kısacık bir zaman dilimine hapsetmeyiz dinimizi.

bilmem bizi anlayabiliyor musunuz?

artık ağızlarınıza bir sakız gibi pelesenk ettiğiniz tüccarlık, dini kullanmak gibi hezeyanlarınız ile bizleri itham etmekten vazgeçin.

biraz öğrenin islami öyle konuşun, kabul edin veya reddedin ama doğru bilgiyle konuşun.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Maksat kolaydan para kazanmak olsaydı kesinlikle en riskli alan DİN konusu olurdu.

Çünkü DİN alanı keskin bıçak gibidir dikkatli olunmadığında anında kesebilir.

Filmde din ile ilgili bir hatalı söylem ya da yanlış anlaşılabilecek bir ifade olursa milyonlarca kişinin tepkisini alabilir sonunu hiç hesap edemeyeceğiniz durumlara düşebilirsiniz.

Din konusu öyle kolay bir konu değildir... Ciddi bilgi birikimi gerektirdiği gibi toplumun hassasiyetlerini de çok iyi analiz etmeyi gerektirir.

Kolay para kazanmak isteyen, vatan millet Sakarya konulu hamaset dolu filmler yapar. Bu halk vatan millet denildi mi bir anda uyuşturucu almış gibi donar kalır, kalite aramaz, düşüncenin arka planını sorgulamaz, bayrak sallayan, marş okuyan, vatan millet sloganı atan herkesi en büyük vatan sever zanneder peşinden sorgusuz sualsiz koşar...

Eline Yeşil bayrak alıp sokağa çıkan kişinin peşine 100 kişi düşerse normal Türk bayrağını alıp çıkanın peşine 1000 kişi takılır.

Kimse de bu adam kim? Amacı ne? Bayrağı niye kullanıyor diye sormaz!

Tespitinin eksik olduğu kanısındayım.

Kolay para kazanmak isteyen, vatan millet Sakarya konulu hamaset dolu filmler yapar. Bu halk vatan millet denildi mi bir anda uyuşturucu almış gibi donar kalır, kalite aramaz, düşüncenin arka planını sorgulamaz, bayrak sallayan, marş okuyan, vatan millet sloganı atan herkesi en büyük vatan sever zanneder peşinden sorgusuz sualsiz koşar...

Eline Yeşil bayrak alıp sokağa çıkan kişinin peşine 100 kişi düşerse normal Türk bayrağını alıp çıkanın peşine 1000 kişi takılır.

Bu cümleden "halk vatan millet"i çıkartıp yerine "din" koyunca da, cuk diye oturur. Örneği o kadar çok ki saymakla bitmez, en basiti bu konu, adam din demiş arkasına takılın 100lerce kişi. İşin siyaset boyutuna girmek istemiyorum, diyeceğimi tahmin etmişsinizdir. Tek taraflı baklamayalım, olayın bu tarafını görmek istemiyorsan, gözlerini kapıyorsan orası ayrı.

@tambjk senin dinin sana benim dinim banadır dostum.Görüşlerine kesinlikle saygı gösteriyorum ama yazdıkların tartışma yapmak için kullanılmış gibi yorumlanabilir.Senin de kendininde dediği gibi önyargıyla yaklaşmışsın olaya izlemeden yorum yapman çok yanlış olmuş bence.Amma velakin işin sonunda belki sende haklı çıkarsın yada biz ama şu devirde bazı kişilerin çıkıp bu işleri doğru dürüst yapacağına dayir inancımız var o yüzden germiyelim ortamı..

Arkadaşım, elbette herkesin dini kendine. Ben burada dinin yorumu üzerine birşey yazmadım, nereden çıktı şimdi bu. Hepimiz birbirimizin düşüncesine saygı göstererek paylaşımlarda bulunuyoruz zaten burada. Siz ne kadar önkabüllüyseniz bende bu etkiye tepki oranında o kadar önyargılıyım yada hissiyatlıyım. Ben gayet rahatım, elimde kahvem keyifle yazıyorum, gerilen sensen o senin sorunun kusura bakma :)

:) Cinsellikte en az o kadar satar haklısın.

----

Ateistlerin sana vereceği tavsiyeler ne kadar komik olacaksa, senin onlara vereceğin tavsiyelerde o kadar komik olacaktır. İnanan yada inanmayan keyfinden değil, içinden geldiği yada gelmediğindendir. Eğer inancındaki temel dayanağın inanmanın daha karlı olacağı üzerineyse durum kötü.

Güzel noktaya değinmişsin. Eleştirileri sürekli dine yönelik sanıyorlar, halbuki insana eleştiriyoruz dini menfaatleri için kullandıkları için. Menfaat için kullananlar olduğu gibi kendilerine kalkan yapanlarda var, bu örnekte olduğu gibi. Kişiye yönelik eleştiriler için, sözleri manipule edip dine yönelikmiş gibi lanse edip, dini kendine kalkan ederler.
[MENTION=28192]Elbruz46[/MENTION] , arkadaşın biraz huyudur o :) Film sonunda ne hissetmesi gerektiğini bilemeyen seyirciler için arka fonda nasıl güzel yada hüzünlü müzikler vererek duygu yogunluğunu katlamaya çalışırlar yada seyirciye filmlerde veremedikleri hissiyatı müzik ile vermeye çalışırlar ya, yazısının sorunu 2-3 ayet ve filistinli aç çocukların resimlerini ekleyerek bu kadar yazdım ama özeti bu, bu resimlerdeki yada ayetlerdeki duyguyu hissedin mesajı verir.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
bu forumda içinde din geçen bir konu açtın mı köşeyi dönüyorsun:) iki günde 3 sayfa dolmuş. demek ki din kelimesinin tartışmayı ateşleyici bir özelliği var. dünya durdukça bu tartışmalar hiç bitmeyecek, ve kimse kimseyi ikna edemeyecektir. çünkü herkesin kendi doğrusu var ve kimse kendi doğrusunda başka şeyi doğru kabul etmek istemiyor.

tartışma ya girmeyecektim ama [MENTION=115765]thepolice2[/MENTION] nin iddasına cevap verme gereksinimi hissettim nedense;
"Newton başına elma düşer düşmez "Yerçekimi Kanunu" nu ortaya çıkarmamıştır. Araştırmayı ve ispatlaması uzun zaman almıştır." cümlenin birinci kısmı doğru ancak ikinci kısmında yanılgıya düşüyorsun. yerçekimi dünya yaratıldığından beri var olan birşeydi bu doğru ancak, var olan bir şei ispatı için newton nasıl bir araştırma yaptı merak ediyorum. bence sadece var olan durumu farketti.

"Tanrı istedi insan puf diye oluverdi" gibi bir düşünceyle çürütülemez. Bir bilimsel tezi ancak başka bir bilimsel tez çürütebilir.
evrimin bilimsel bir tez olduğunun ispatı nedir. yani evrim teorisini savunan birine maymunluk yapma desen bozulur ama dedesinin maymun olduğunu iddia eder. bu teorinin bir safsata olduğunun en yaygın bilinen bir örneğini verecek olursak, yıllarca ara geçiş formlarını arayıp bulamamaları ve insan kafatasına maymun çenesini takmaya çalışarak insanları kandırmaya çalışmalarıdır.

sizin ifadenizle Tanrının puf diye insanı yaratması mevzuuna gelince. bunun altında Allahı (ben bu ismi kullanmayı tercih ediyorum) bildiğin kalıplar içine sığdırmaya çalışmandır. bir okyonusu bir kovaya dolduramayacağımıza göre sınırlı olan akıl ve idrakimize Allahın, sınırsız kudret ve kuvvetini sığdırmamıza imkan yoktur. bugün içinde yaşadığımız evrenin big bang ile oluşmaya başladığını ve zamanında o anda başladığını biliyorsundur. Edvin Hubble gibi bilim adamları gözlemlerinde kainatın genişlediğini tespit etmişlerdir. ki bu gözlemlenebilen ölçülebilen bir gerçektir. Albert Einstein gibi bilim adamlarının hesaplamaları, görecelik kuramları ve bunların formülleri kullanılarak, kainatın bir yaşı olduğu tespit edilmiş hatta hesaplanmıştır. Big Bang teorisi ile Kuranda geçen "O bireye ol derse oluverir" mealindeki ayetlerle birebir ölçüştüğü görülmektedir. örneğin Kuranda kainatın 6 günde yaratıldığını ifade eden bir ayet vardır. ancak bu bizim bildiğimiz manada 24 saatten oluşan bir zaman dilimi değildir. bu 6 gün aslında 6 evredir ve bugünkü araştırmalar kainatın büyük patlamadan itibaren sonsuz küçük hacimde ve sonsuz ağırlıktaki bir kütleden bugüngü şekilini almasının 6 aşamadan oluştuğunu göztermektedir. aslında bugün yıldızların sönme hadiselerine bakınca herbiri küçük birer big bang kopyası şeklindedir. yıldızın yakıtının bitmesi, genişlemesi, sonra içine çökerek küçük cüce haline gelmesi ve sonrasında patlaması ve kainata yayılan nötrino kasırgaları.
bu örnekleri şunun için verdim. Allah CC bizim idrak edebileceğimiz bir yapıda formda değildir. dolayısıyla isterse herşey bir anda olur isterse herşey bir anda yok olur. Burada kastım arastırma yapma otur sadece inan demek değil. zaten Kuran da; hala akletmeyecekmisiniz, düşünen insanlar için ibretler vardır, hala idrak etmeyecek misiniz gibi, ayetlerle insanları düşünüp araştırmaya sevketmektedir.

bence batı bunu çok iyi başardı. en basiti CERN de yapılan deneyler ve dünyanın çeşitli ülkelerinde üstün teknoloji ile inşaa edilmiş teleskoplar ile kainat kitabını çok iyi okuyorlar. ama bir şey eksik ki oda "ilimsiz din kör, dinsiz ilim ise topaldır".

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
O bir şeye ol derse oda oluverir şeklinde olacaktı. yanlış bir anlam çıkmasın.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu konu hakkında çok kitap var ama birde sinemada görmek lazım

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Izlemede yim konu kapanmadan kaç yorum gelecek tahminleri alalım.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
bu forumda içinde din geçen bir konu açtın mı köşeyi dönüyorsun:) iki günde 3 sayfa dolmuş. demek ki din kelimesinin tartışmayı ateşleyici bir özelliği var. dünya durdukça bu tartışmalar hiç bitmeyecek, ve kimse kimseyi ikna edemeyecektir. çünkü herkesin kendi doğrusu var ve kimse kendi doğrusunda başka şeyi doğru kabul etmek istemiyor.

tartışma ya girmeyecektim ama @thepolice2 nin iddasına cevap verme gereksinimi hissettim nedense;
"Newton başına elma düşer düşmez "Yerçekimi Kanunu" nu ortaya çıkarmamıştır. Araştırmayı ve ispatlaması uzun zaman almıştır." cümlenin birinci kısmı doğru ancak ikinci kısmında yanılgıya düşüyorsun. yerçekimi dünya yaratıldığından beri var olan birşeydi bu doğru ancak, var olan bir şei ispatı için newton nasıl bir araştırma yaptı merak ediyorum. bence sadece var olan durumu farketti.

Arkadaşım :) [MENTION=115765]thepolice2[/MENTION] 'ye keşke cevap verme gereksinimi hissetmeseydin. Arkadaşım fizikten bu kadar mı uzaksın, kimse dünyada yerçekimi yoktu newton sayesinde ayaklarımız yere basıyor demiyorken senin olaya böyle yaklaşıp eleştirmen komik olmuş. Netwon elmanın yere düşeceğini elbette biliyordu, bunu sadece "var olan durumu farketti" diye izat etmek böylesine bir dahiye büyük haksızlık ve hakaret olacaktır ki bunu 1 5 aylık bir bebe bile farkedebilir, birşeyi yere bırakırsan düşer bu kadar basit. Fakat mesele zaten bunu bilmek değil bunu fizeksel bir kuram haline getirip formulasyonunu, etki eden kuvvetleri belirlemek. Newtonun yaptığı budur. Elma yere düşüyorken gökyüzündeki nesneler, ay olsun diğer gezegenler olsun niye düşmüyorlar diye yola çıkıp evremsel kütle çekim yasasını ortaya çıkartmıştır, olay sadece bir elmanın yere düşmesi değil, evrendeki objelerin nasıl yörüngede kaldıklarıyla, birbirleriyle etkileşimleri ve uyguladıkları kuvvet ile alakalıdır. Newton da bu etki kuvvetinin kütle ve mesafe ile olan ilişkisini ortaya koyarak dahiyane birşey ortaya koymuştur.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Film konusuna bak nerelere gelmiş.
Zaten konusuda bu tür tartışmalara açık.
Ama şu kesin,Çok seviyeli bir tartışma oluyor.Hepsini Dikkatle okuyorum.Her ne kadar Tarafım belli olsada.:)
Demek ki İnsan Gibi tartışabiliyoruz burada.:rolleyes:
Böylece Filmin İlk Meyvesinide almış oluyoruz değil mi?:)

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=51949]xyz1234[/MENTION] Evrim teorisinin çok sağlam kanıtları vardır. Tam olarak ispatlanmış bir teori değildir. Ama dediğim gibi bilimde bir şeyi kanıtlamak uzun zaman alır ve zordur. Edison ampulü bulana kadar 1000 farklı deney yapmıştır. Ayrıca evrim teorisi "inançsız"lık anlamına gelmez. Bilime tarafsız yaklaşabilen pek çok müslüman bu teorinin doğruluğunu kabul etmiştir. Bilimde bir şeyi kanıtlamak için deney ve gözleme ihtiyaç duyulur. Belgelerle, araştırmalarla o şeyin doğru olduğu kanıtlanır. Dinlerdeki gibi "Tanrı istedi puf diye oluverdin" deyip geçiştiremezsiniz. Dinler dogmatiktir. Sorgulamaya izin vermezler. Sorgulayan din düşmanıdır. Bilim ise bunun tam tersidir. Her şeyin sorgulanıp doğruya ulaştırılmasını emreder. Bu yüzden önemli bilim adamlarının çoğu ateisttir. Ha şimdi diyeceksiniz ki "Kardeşim müslüman bilim adamları da var. Alsana İbn-i Sina, Harezmi" 17. yy dan sonra yaşamış bir müslüman bilim adamı yoktur. Çünkü o yıllarda yobaz din adamları ağırlıkta değildi. O insanlar inancını kendine saklayan ve başkalarına diretmeyen kişilerdi. Bugünse dini, amaçları doğrultusunda kullanan ve kimi zaman çıkarları uğruna o dine ters şeyler söyleyen yobazlar ağırlıktadır. Bu tüm ülkeler için ciddi bir tehlikedir. İnsanlar uzun zamandır: "İnsan, Tanrının puf demesiyle bir anda ortaya çıkmıştır" diyordu fakat birileri çıkıp bunu akıl ve mantık sınırları çerçevesinde açıklamaya çalışınca o kişiyi "din düşmanı" ilan ettiler. İnsan vücudunun birçok özelliği evrim teorisini desteklemektedir. Vücuttaki apandisit ve kulak memesi gibi organların işlevlerini söyleyebilir misiniz? Bu organların günümüzde bir işlevi kalmamıştır. Bu organların eskiden kullanıldığı fakat evrim sonrası işlevlerini yitirerek bugünkü haline geldikleri düşünülüyor. Kişinin heyecanlandığı zaman bacaklarının titremesi ve avuç içlerinin terlemesi de buna örnektir. Tehlike anında vücut kendini kaçmaya hazırlar ve ellerde ağaca tırmanmayı kolaylaştırmak için terlemektedir. Bu da evrimden önceki yaşama dair fikirler vermektedir. Bunun gibi daha pek çok örnek vardır. Tabii bazı cahil insanlar "Sen maymun musun?" "Maymunluk yapma" diyerek kendilerince dalga geçiyorlar. Keşke Darwin "İnsan aslandan gelmektedir" deseydi. O zaman bu teoriye inananların sayısı çok daha fazla olurdu.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Dini kabul eden kişilerin evrim teorisinde karşı çıktıkları şey, insanları maymundan geldiği iddiası ve evrim teorisinin bir yaratıcıyı kabul etmemesi ve kontrolünü yok saymasıdır. Evrimin öne sürdüğü zaman ve mekana göre değişime, aklı selim hiç bir müslüman, hristiyan vs. karşı çıkmaz. Evrimin neyi savunduğunu anlatamamaktan çıkıyor problem. Evrimi savunmak yerine anlatılma yolu seçilmeli bu gibi tartışmalarda. Daha sağlıklı olur. Film de inşallah bunu anlatır diye temenni etmekteyim.

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
@xyz1234 Evrim teorisinin çok sağlam kanıtları vardır. Tam olarak ispatlanmış bir teori değildir. Ama dediğim gibi bilimde bir şeyi kanıtlamak uzun zaman alır ve zordur. Edison ampulü bulana kadar 1000 farklı deney yapmıştır. Ayrıca evrim teorisi "inançsız"lık anlamına gelmez. Bilime tarafsız yaklaşabilen pek çok müslüman bu teorinin doğruluğunu kabul etmiştir. Bilimde bir şeyi kanıtlamak için deney ve gözleme ihtiyaç duyulur. Belgelerle, araştırmalarla o şeyin doğru olduğu kanıtlanır. Dinlerdeki gibi "Tanrı istedi puf diye oluverdin" deyip geçiştiremezsiniz. Dinler dogmatiktir. Sorgulamaya izin vermezler. Sorgulayan din düşmanıdır. Bilim ise bunun tam tersidir. Her şeyin sorgulanıp doğruya ulaştırılmasını emreder. Bu yüzden önemli bilim adamlarının çoğu ateisttir. Ha şimdi diyeceksiniz ki "Kardeşim müslüman bilim adamları da var. Alsana İbn-i Sina, Harezmi" 17. yy dan sonra yaşamış bir müslüman bilim adamı yoktur. Çünkü o yıllarda yobaz din adamları ağırlıkta değildi. O insanlar inancını kendine saklayan ve başkalarına diretmeyen kişilerdi. Bugünse dini, amaçları doğrultusunda kullanan ve kimi zaman çıkarları uğruna o dine ters şeyler söyleyen yobazlar ağırlıktadır. Bu tüm ülkeler için ciddi bir tehlikedir. İnsanlar uzun zamandır: "İnsan, Tanrının puf demesiyle bir anda ortaya çıkmıştır" diyordu fakat birileri çıkıp bunu akıl ve mantık sınırları çerçevesinde açıklamaya çalışınca o kişiyi "din düşmanı" ilan ettiler. İnsan vücudunun birçok özelliği evrim teorisini desteklemektedir. Vücuttaki apandisit ve kulak memesi gibi organların işlevlerini söyleyebilir misiniz? Bu organların günümüzde bir işlevi kalmamıştır. Bu organların eskiden kullanıldığı fakat evrim sonrası işlevlerini yitirerek bugünkü haline geldikleri düşünülüyor. Kişinin heyecanlandığı zaman bacaklarının titremesi ve avuç içlerinin terlemesi de buna örnektir. Tehlike anında vücut kendini kaçmaya hazırlar ve ellerde ağaca tırmanmayı kolaylaştırmak için terlemektedir. Bu da evrimden önceki yaşama dair fikirler vermektedir. Bunun gibi daha pek çok örnek vardır. Tabii bazı cahil insanlar "Sen maymun musun?" "Maymunluk yapma" diyerek kendilerince dalga geçiyorlar. Keşke Darwin "İnsan aslandan gelmektedir" deseydi. O zaman bu teoriye inananların sayısı çok daha fazla olurdu.

Yahu şu "pekçok müslüman evrim teorisini kabul etmiştir" lafını kabul etmiyorum.Nerden çıkarıyorsunuz arkadaş böyle şeyleri ben bugüne kadar bir müslümanın evrim teorisini kabul ediyorum dediğine hiç rastlamadım.Pek çok dediğine göre Dünya müslüman nüfusunun %60 ını kastediyorsun herhalde :)
Geçenlerde yine rastladım. işte Türkiyenin yarısı aslında ateist ama saklıyormuş.Vay anasını sayın seyirciler.Müslümanlar azınlık olmuş haberimiz yok.Böyle konuşarak biyere varamazsınız.

"Sorgulayan din düşmanıdır" lafını da kabul etmiyorum.Bu Hristiyanlık için geçerlidir.Kuran da Doğrulunu test edin der.

*Ayrıca şunada cevap istiyorum.BBC tarafından PKK kampları mercek altına alınıyor ve ordakilerinin çoğunun ateist olduğu saptanıyor.ordaki teröristlere Richard Dawkins in kitaplarını falan okutuyorlar.Kim yapıyor bunu ordaki ŞEF kabul ettiğimiz herhangi biri.Peki bu ŞEF, Ateistliği hangi amaç doğrultusunda kullanıyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar