Evrim teorisyenleri Kur'an'la yüzleşirse...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reaksiyon puanı
10,325
Evrim teorisyenleri Kur'an'la yüzleşirse...

300320131515438334436_2.jpg

İngiltere'de yaşayan ve Evrim Teorisi'ni benimseyen 6 arkeoloğun 'bir mağarada Kur'an ayetleriyle yüzleşmelerini' konu alan 'The Last Book-Son Kitap' sinema filminin çekimlerine mayıs ayında başlanacak.

Filmin senaristi Selçuk Kızıldağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmin Evrim Teorisi etrafında yaşanan tartışmalara Kur'an-ı Kerim'den yanıt aradığını belirterek, günümüzde Evrim Teorisi'ni tartışan bilimadamlarına 'bilim düşmanı' veya 'gerici' gibi yaftalar yakıştırıldığını anlattı.

Kur'an-ı Kerim'in yeterince açık olmasına karşın ne dediğinden çoğu Müslüman tarafından bile tam bilinmediğini ifade eden Kızıldağ, 'İnançsız ya da inançlı herkes tarafından izlenecek bir film düşüncesiyle yola çıktık. Güneş batıdan doğmadan önce tüm insanlığın Kur'an-ı Kerim'i okumasıdır dileğimiz' şeklinde konuştu.

-'Bir yüzleşme hikayesi'-

'Kur'an ayetleriyle bir inanç yolculuğunu anlatan bir filmin senaryosunu yazmak ağır bir sorumluluk' diye konuşan Kızıldağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Filmi aşırılığa kaçmadan, bir ortaya yol benimsenerek kaleme alındı. Evrim Teorisi'ni benimseyen 6 arkeoloğun bir mağarada Kur'an ayetleriyle yüzleşmeleri, bilimsel gerçeklerle örtüşen bir şekilde hikaye edildi. The Last Book filmiyle ilk emri 'oku' olan İslam dininin tüm insanlığı nasıl kucaklayıcı olduğu anlatmaya çalışacağız.'

Filmin geçtiği mağaranın Eskişehir'e bağlı ve 50 km uzaklıktaki Güney köyü Bey Yaylası'nda yer aldığını anlatan senarist Kızıldağ, çekimlerinin önemli bölümünün 'Sabır' adı verilen bu mağarada geçeceğini söyledi.

Filmin yapımcılığını üstlenen Levent Şen ise İslam tarihinde 'mağara'nın önemli bir sembol olduğuna dikkati çekti.

Ortadoğu ve uluslararası ilişkiler uzmanı Şen, Hazreti Muhammed'in peygamber olmadan önce 35 yaşında toplumun yozlaşmış yapısından uzaklaşıp mağarada inzivaya çekildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

'Cebrail İslam peygamberine Hira'da ilk vahiy olarak, 'Oku yaratan Rabbinin adıyla oku' ayeti ile başlayan Alak Suresi'ni okumasını söylemişti. Filmi de tabii bu ayetle başlıyor. Bir mağara kapısında kendi dilleriyle 'oku' yazan kağıt parçalarına rastlamasıyla hayatları değişen 6 İngiliz arkeoloğun başlarından geçen anlamlı ve özel olaylar anlatılıyor.'

-Hedef 20 milyon izleyici-

Yapımcı Şen, 4 haftalık bir süreçte çekilmesini planlanan filmin kasım ayında vizyona girmesinin planlandığını söyledi.

Şen, çekimlerine mayıs ayında başlanacak filmin dram ve gerilim tarzında olacağını belirterek, filmin 300 kopya olarak Türkiye genelinde aynı anda vizyona gireceğini, DVD ve TV satış çalışmalarıyla en az 20 milyon izleyiciye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

kaynak

bence bu film tutar arkadaşlar, hatta rekorlar dahi kırabilir diye düşünüyorum.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Türk Filmi ve Konusuylada adından söz ettirecek bir film olacak belli ki.
Sebep olanlardan ALLAH Razı olsun.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
İyi güzel de 0 maliyet ile dini kullanarak 100binlerin izlediğini düşünerek kaç milyon TL kazanacaklarını hesap etmesi zor değil.

WhiteHawk

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Vereceği mesaj önemli para değil.:hammer:

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Sadece teori olupta azınlığın (bilimdünyasının) kitlelere bu kadar ısrar ettiği bir olgu daha yoktur sanırım. Buna sebeb olarak avrupa kiliselerinin yıllarca bilimsellikten uzak saçma sapan fikirleri ilahi emirler ve doğrularmış gibi öğretilemeleri ve her ne kadar kayıtsız şartsız boyun eğen dindar kesimlerin olduğu kadar artık bu saçmalığa dur diyenlerin sonunda inançsızlığa yani bilimselliğe yöneldikleri görülmüştür. Aksi halde kirli çamaşırı ve kokmuş eti açık havada bırakarak kurtlanmayı işte bakın tesadüf sonucu yaşam formu oluştu ile deneye tabi tutulup başlayan evrim teorisi bir takım zorlamalarla çene kemiği eklemeleriyle insan kafatasına benzetmeye çalışması çabasıyla bilim dergilerinde maskara olmuşlardır. Bu teorinin doğruluğunun bu kadar zorlanmasında kilisenin saçmalıkta rekor kıran düşüncelerinin akıl sahiplerinin bu saçma sapan düşüncelerin (onlara göre dinin dolayısıyla yaratılışçılığın) bir parçası olmak istemeyişlerindendir. Düşünün avrupalı biliminsanlarının çalışmaları kral tarafından değil kilise tarafından şiddetle yasaklanmıştır ve bunun trajik örnekleri oldukça fazladır. Bu filmin 4 haftada çekilmesi planlanmış böyle bir konunun bu şekilde işlenmsi mesajdan öteye geçemez diye düşünüyorum. Çabaları küçük görmek haksızlık olur ancak sorumluluğu ağır. Umarım başarılı olurlar.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Böyle bir film ne zaman çevrilecek diye bekliyordum. Dini filmlerimizde genelde dini şahsiyetlerin yaşamlarından kesitler sunuluyordu. "örnek dini yaşam" olarak sunuluyordu. Bu boyutuyla ele alınan bir film yok bildiğim kadarıyla. İyi bir seneryo ile verilecek mesajın yerine ulaşma şansı çok yüksek. Yalnız abime katılamayacağım. Bu tarz bir film dış ülkelerde ses getirebilir fakat ülkemizde hak ettiği değeri görmez malesef.
İşin "din kullanılarak para kazanılması" yönü çok ön yargılı ve acımasızca bir yorum olmuş, üzüldüm açıkçası...

Reaksiyon puanı
10,325
Böyle bir film ne zaman çevrilecek diye bekliyordum. Dini filmlerimizde genelde dini şahsiyetlerin yaşamlarından kesitler sunuluyordu. "örnek dini yaşam" olarak sunuluyordu. Bu boyutuyla ele alınan bir film yok bildiğim kadarıyla. İyi bir seneryo ile verilecek mesajın yerine ulaşma şansı çok yüksek. Yalnız abime katılamayacağım. Bu tarz bir film dış ülkelerde ses getirebilir fakat ülkemizde hak ettiği değeri görmez malesef.
İşin "din kullanılarak para kazanılması" yönü çok ön yargılı ve acımasızca bir yorum olmuş, üzüldüm açıkçası...

[MENTION=115737]Kurşun Kalem[/MENTION], haklısın abim, yalnız ben şuna inanıyorum; Eğer ki bu filmi yapacak olanlar bu işi para kazanma hırsıyla değil, "Allah rızası" ile yapar, ihlas ve samimiyet katabilirlerse ben yine de bu filmin çok büyük başarı sağlayacağına bütün kalbimle inanıyorum.
[MENTION=63117]friendly[/MENTION], boşver abim, herkesin baktığı bir penceresi vardır. öyle bakmasaydı belki "tekdüzelik" olurdu.

üstad necip fazıl'ın bir dizesi vardı, tam yeriydi ya yazarsam yanlış anlaşılır, vazgeçtim!:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence "insan topraktan yaratılmıştır" dendiğinde, toprakta oluşan ilk bakteri yapıtı kastediliyor, evrimleşe evrimleşe tüm canlıların bu bakteriden oluşmuş olabileceği üstünde duruyorum ben şahsen.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar, film yapılsın ama sorgusulsuz sualsiz, herkesi iyi niyetli görmeyin.

Böyle bir film çekilse güzel olabilir. Fakat bu arkadaş seyirciye ne satıyor diye düşündüğümüzde ise ortada ne bir hikaye, ne adam akıllı bir senaryo, ne bir oyunculuk görürsünüz. Sadece ve sadece "din"i satma amacıyla düşünülmüş bir proje gibi gözükmekte. Biraz önyargılı olacak ama bu girişimci arkadaşlar, kısa yoldan nasıl köşeyi döneriz diye düşünüp akıllarına en kolay pazarlayabilecekleri unsur olarak din gelmiş olacak ki, hiç orjinal olmayan bir senaryo ile dindar ve iyi niyetli insanımıza bunu satma derdine düşmüşler, alıcısı bol nasılsa.

En çok nelerin reyting yapacağını iyi tespit etmişleri:
1)Evrim teorisi
2)Din
3)Bilim

Bunları kimin eline verip, ne kadar kütü bir ürün ortaya çıkartırsan çıkart, satar.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Abi @tambjk ye "selamun aleykum" desem bana selam verirken neden dini alet ediyorsun diye bozuk çalar. Bu kadar hassas bir dostumuz kendisi :)

:) Güzeldi bu.

----

Ama cevabım "Aleyküm Selam" olurdu.

----

Benim tam zıt yönümde sizde misliyle hassassınız farkıdamısın bilmem :)

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION] senaryo elinde mi hocam? "Orjinal olmayan senaryo" demişsin de, okudun sanırım.

Reaksiyon puanı
10,325
Araştırmacı-Yazar. İstanbul doğumlu olan Selçuk Kızıldağ, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi.
Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Dokuz Eylül Üniversitesinde
İletişim ve Güzel Sanatlar konusunda, ‘fotoğrafın toplumlardaki yerini toplumsal gelişmelere paralel
olarak sanat akımlarını’ yüksek lisans programında örneklerle inceledi ve arkasından doktora eğitimi aldı.
Fotoğrafın güzel sanat
larla olan ilişkisini analiz etti. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesinde,
Fotoğrafçılık bölümünü kurdu. Bu üniversitede, öğretim görevlisi olarak çalıştı. Fotoğraf sanatı ve
dünyaca ünlü fotoğraf ustalarının çalışmalarını inceledi. Sanat incelemesi konusunda, oldukça oylumlu
bir araştırma kitabı yazdı. Fotoğraf, evrimi, geçirdiği siyasî ve sosyal akımlar çerçevesinde, dünyanın
çeşitli ülkeleri ile iletişim kurarak, uzun yıllar çalışmalarda bulundu.

Bu alanda araştırma ve incelemelerini sürdürdü. Çanakkale Savaşları konusunda, İngiliz, Avustralya
ve Yeni Zelânda’daki kütüphane ve arşivlerinde bulunan döküman ve kitaplar konusunda yazışma yoluyla
incelemeler yaptı. "Çanakkale Cesaretin Bedeli" adlı belgesel ve inceleme kitabını değişik yabancı kaynaklardan
yararlanarak karşılaştırmalı olarak yazdı. Kitabın 1. baskısı Arma Yayınları, 2. Baskısı Çanakkale Kitaplığı
tarafından yapıldı. Arkasından üç yıl sonra Sinemis Yayınlarından Balkan Savaşını, Kanal Harekâtını ve Çanakkale
Savaşını anlatan "Kan ve Çiçekler" adlı romanı çıktı. Gerekli Kitap’tan çıkan "Sarıkamış’tan Sibirya’ya Nargin"
adlı gerçekleri yansıtan, efsanevî özellikte tarihi belgesel romanını yazdı. On yıl boyunca durmaksızın çalıştığı,
yayına hazır 10’a yakın, tarihi ve edebi tarzda romanları ve kitapları bulunmaktadır. Çanakkale Kitaplığı’ndan
çıkan, anı ve araştırma kitabı olan “Bir Hayalmiş Çanakkale” Gelibolu Çıkmazı ile “Biz Yabancı Değiliz” ve
“Dimitri’nin Kızları”(I) ve (II) adlı tarihi romanları yayınlanan son kitaplarıdır.

@tambjk, yapılması düşünülen filmin senaristi bu zat!
bulabildiğim en kapsamlı "hikâye" bu!
şimdi sana bi daha sorsam, "hayat serencamı" yukarıdaki alıntıda yazan bir kişiden nasıl bir senaryo çıkabilir?
gördüğün gibi senarist zatın 'bizim cenah'tan olduğuna dair bir bilgi yok. hatta buna hiçbir yerde rastlamadım.
adam sadece bir araştırmacı ve bilimadamı kimliği oluşturmuş. taraf olabilecek bir durumuna rastlamadım.

hani yukarıdaki haberin veriliş şeklinden esinlenerek bir yargıda bulunmuşsun ya, dedim daha sağlam bir kaynaktan adamın kimliği hakkında bilgi verirsek
muhtemelen daha sağlıklı bir yargıya varmana yardımcı olabiliriz diye düşündüm.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yalnız ben kötülemek için söylemiyorum da, bir kitabı kendine doğru olarak kabul eden (etsin problem değil) çokça insanın, evrim söz konusu olunca sadece bir teori olmasından dem vurup, böyle herşeye bilimsel yaklaşan ispat isteyen insanlarmışlar gibi konuşmalarına da tilt oluyorum ne yalan söyleyeyim. :)

Kardeşim sen hiç bir bilimsel dayanağın olamayacakken bir kitabı doğru kabul ediyorsun, onlar da şu ana kadar çürütülememiş ve güçlü doneleri olan bir teoriyi tutuyorlar. Milletçe bilime ilime biraz daha uyandığımız dönemlerdeyiz, bu paradoksta kalmak kötü oluyor. Kur'an 'ı sürekli bilimsel bir motifle benzeştırime/üste çıkarma/ispatlama gibi bir istek var çaba var, nafile bir çaba. Din ispat istemez, ispat gerektirmez. İnanırsın ve inanırsın, bu kadar nettir, net olmalıdır.

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yanlış yolda olduklarını boylelıkle anlarlar umarım

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Yalnız ben kötülemek için söylemiyorum da, bir kitabı kendine doğru olarak kabul eden (etsin problem değil) çokça insanın, evrim söz konusu olunca sadece bir teori olmasından dem vurup, böyle herşeye bilimsel yaklaşan ispat isteyen insanlarmışlar gibi konuşmalarına da tilt oluyorum ne yalan söyleyeyim. :)

Kardeşim sen hiç bir bilimsel dayanağın olamayacakken bir kitabı doğru kabul ediyorsun, onlar da şu ana kadar çürütülememiş ve güçlü doneleri olan bir teoriyi tutuyorlar. Milletçe bilime ilime biraz daha uyandığımız dönemlerdeyiz, bu paradoksta kalmak kötü oluyor. Kur'an 'ı sürekli bilimsel bir motifle benzeştırime/üste çıkarma/ispatlama gibi bir istek var çaba var, nafile bir çaba. Din ispat istemez, ispat gerektirmez. İnanırsın ve inanırsın, bu kadar nettir, net olmalıdır.

Bilimsel dayanağın olmayacakken derken Kuran_ı Kerimin bilimle ters düşen bir tane bilimi bütünlemediği bir tane sav getirin. Evrim teorisinin bilimin ilerlediği her geçen gün ne kadar çaresiz durumda olduklarını herkes görüyor.Sadece proteinin oluşumunu açıklayamamaktadırlar, yada gözün yapısını yada elleri oluşturan hücrelerin el boşluklarında neden kendilerini birden yokettiklerini yada beyin hücrelerinin nasıl oluşum sırasında nasıl yerlerini bulabildiklerini yada ...gider de gider. Ancak Rum suresinde yeryüzünün en alçak yerinde derken lut gölünün o zamanlarda uydu bilgileri de olmadığı halde yeryüzünün en alçak yeri olduğunu 1433 yıl önce nasıl bilinebildiği sadece akıl ile bakanlar için eğer vicdan ölmemişse kabule layıktır.

Bahsettiğiniz üzere din ispat istemez ispat gerektirmez isteği bugünkü bağnaz hristiyanlar için geçerlidir, sorgulamazlar, ispata da gerek yoktur.Papazı ekarte eden sorular sorup saçma cevaplar aldığı halde dediğiniz gibi ispat istemezler gerekmezde öylelerine.Akıl sahibi insanlar her önüne geleni doğru kabul edemez bilgi doğruysa kabul eder, aksi halde hristiyan ateistler yetişir evrimi tartışır durduruz. İsteyen istediğini düşünsün onda bir sıkıntı yok. Kuran bilimsellikten uzak olsaydı bugün bu kadar islam aleminin yaşadığı olumsuzluğa rağmen artması anlaşılamaz olmalıydı. Saçma sapan yaklaşımlarda bulunan kilisenin yaklaşım gibi bir yaklaşımda bulunsa durum ne olurdu sizce? İspat istemezler miydi? Bilimsel açıklamalar istemezler miydi? Kuru kuru bağlanırlar mıydı sanıyorsunuz? Her dönemin iknası vardır araplarda bozulmuş ahlakı düzene sokan emirlerin gelişi ve bunların aynen kabulü, günümüzde ise domuz etinin sindirim sisteminin inekler gibi aşamalı olmayıp dört saatte hızlı şekilde gerçekleşmesi nedeniyle yenmeyeceği gibi.... hiçbir zaman ters düşmez ve ispatı doğruluğundadır.Öylece kabul edilir aksi halde kendi milleti bile ti'ye alır dinini...

[video=youtube;RqZCvYGacMc]http://www.youtube.com/watch?v=RqZCvYGacMc[/video]

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bilimsel dayanağın olmayacakken derken Kuran_ı Kerimin bilimle ters düşen bir tane bilimi bütünlemediği bir tane sav getirin. Evrim teorisinin bilimin ilerlediği her geçen gün ne kadar çaresiz durumda olduklarını herkes görüyor.Sadece proteinin oluşumunu açıklayamamaktadırlar, yada gözün yapısını yada elleri oluşturan hücrelerin el boşluklarında neden kendilerini birden yokettiklerini yada beyin hücrelerinin nasıl oluşum sırasında nasıl yerlerini bulabildiklerini yada ...gider de gider. Ancak Rum suresinde yeryüzünün en alçak yerinde derken lut gölünün o zamanlarda uydu bilgileri de olmadığı halde yeryüzünün en alçak yeri olduğunu 1433 yıl önce nasıl bilinebildiği sadece akıl ile bakanlar için eğer vicdan ölmemişse kabule layıktır.

Bahsettiğiniz üzere din ispat istemez ispat gerektirmez isteği bugünkü bağnaz hristiyanlar için geçerlidir, sorgulamazlar, ispata da gerek yoktur.Papazı ekarte eden sorular sorup saçma cevaplar aldığı halde dediğiniz gibi ispat istemezler gerekmezde öylelerine.Akıl sahibi insanlar her önüne geleni doğru kabul edemez bilgi doğruysa kabul eder, aksi halde hristiyan ateistler yetişir evrimi tartışır durduruz. İsteyen istediğini düşünsün onda bir sıkıntı yok. Kuran bilimsellikten uzak olsaydı bugün bu kadar islam aleminin yaşadığı olumsuzluğa rağmen artması anlaşılamaz olmalıydı. Saçma sapan yaklaşımlarda bulunan kilisenin yaklaşım gibi bir yaklaşımda bulunsa durum ne olurdu sizce? İspat istemezler miydi? Bilimsel açıklamalar istemezler miydi? Kuru kuru bağlanırlar mıydı sanıyorsunuz? Her dönemin iknası vardır araplarda bozulmuş ahlakı düzene sokan emirlerin gelişi ve bunların aynen kabulü, günümüzde ise domuz etinin sindirim sisteminin inekler gibi aşamalı olmayıp dört saatte hızlı şekilde gerçekleşmesi nedeniyle yenmeyeceği gibi.... hiçbir zaman ters düşmez ve ispatı doğruluğundadır.Öylece kabul edilir aksi halde kendi milleti bile ti'ye alır dinini...

[video=youtube;RqZCvYGacMc]http://www.youtube.com/watch?v=RqZCvYGacMc[/video]

Anlatamadım sanırım. Öncelikle beni evrim teorisini kabul eden ya da etmeyen biri olarak görmenize gerke yok bunu konuşmamız için. Ben de zamanında lisede bir münazarada (yaratılışa inanmayan biri olarak) evrim tezini çürütme amaçlı uğraşlar vermiştim. Evrimin temel teorileri göz gibi kompleks organların oluşmasını biraz zorlaştırıyor buna da katılıyorum.

Lakin benim söylediğim şey Kuran'ın bilimlere karşı olduğu falan değildi, öyle bir şey demedim ben. Kuran'ın bilimsel bir kaynak/referans noktası olamayacağı, o nedenle de bu şekilde kullanılmaması gerektiğiydi.
İkinci paragrafa gelince, İslam'ın kelime anlamı teslimiyetten gelir. Allah'ın varlığını yokluğunu sorgulayabilir misiniz? Hayır, bunu yaptığınız an dinden çıkmış olursunuz. herhangi bir şeyin sorgulanamadığı bir yapı da bilimle bağdaştırılamaz bunu söylüyorum.
Bilim dine karşıdır diye yıllarca yanlış bastırıldığı için bir refleks gösteriyorsunuz ama göstermeyin, ben bunu söylemiyorum. Bilimin içine din katmanın anlamı yok, bunu söylemeye çalışıyorum.
Kuran elbette bilimsellikten uzaktır. Bu da bir kötüleme falan değildir. Din ile bilim birbiriyle alakası olması gerekmeyen ve alakası da olmayan şeylerdir.

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Umarım evrim teorisi itin biyerine sokulmaz. Sonuçta evrim teorisi sayesinde bir çok şeyi öğrendik. Evrim teorisi daha ilk dakikadan mağlup olmasına rağmen, onun sayesinde canlılar hakkında bir çok bilgiye sahip olduğumuz için saygıyı hak ediyor.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
[MENTION=291218]thekillingroad[/MENTION]
Lakin benim söylediğim şey Kuran'ın bilimlere karşı olduğu falan değildi, öyle bir şey demedim ben. Kuran'ın bilimsel bir kaynak/referans noktası olamayacağı, o nedenle de bu şekilde kullanılmaması gerektiğiydi.

Kuran gayet bir bilimsel referans olarak kullanılabilir şöyle ki evreni, fizik kurallarını, aklına gelen her türlü bilimsel kanunu yaratan Allah(c.c) olduğuna göre yine Allah tarafından gönderilen Kur'an-ı Kerim'in bu bilgilerle çelişmeyeceği aşikardır. Şöyle bi konu da var Allah'ın kudreti yine Allah'ın yarattığı kanunların üstünde olduğu için bu kanunlara uymayan şeyler yapabilir ancak insan aciz olduğu işin bunu yapamaz.

İkinci paragrafa gelince, İslam'ın kelime anlamı teslimiyetten gelir. Allah'ın varlığını yokluğunu sorgulayabilir misiniz? Hayır, bunu yaptığınız an dinden çıkmış olursunuz. herhangi bir şeyin sorgulanamadığı bir yapı da bilimle bağdaştırılamaz bunu söylüyorum.

Allah'ın varlığıyla ilgili sorgulamalar yapıp doğru sonuçlara varırsanız imanınız pekişmiş olur. [MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] hocam bu konuda daha detaylı bilgi verebilir. Teslimiyet vardır, doğrudur. Eğer ki aklınızın hiçbir şekilde Allah'ın varlığına ters bir fikri düşünmeyeceğine eminseniz sebeplere ihtiyacınız yoktur. Ama Kuran'ın dediği doğru ama bunu bi de şu şekilde ispat ediyim derseniz Allah'ın varlığıyla ilgili pekçok delil bulabilirsiniz. Ancak hiçbir şekilde bilimle bağdaşmayan birşey yoktur, inanmıyorum.

Bilim dine karşıdır diye yıllarca yanlış bastırıldığı için bir refleks gösteriyorsunuz ama göstermeyin, ben bunu söylemiyorum. Bilimin içine din katmanın anlamı yok, bunu söylemeye çalışıyorum.
Kuran elbette bilimsellikten uzaktır. Bu da bir kötüleme falan değildir. Din ile bilim birbiriyle alakası olması gerekmeyen ve alakası da olmayan şeylerdir.

Bilimin içine dini katmanın az önce de söylediğim gibi hiçbir şekilde sıkıntı yaratmayacağını ilk paragrafa verdiğim cevabı tekrar okuyarak anlayabilirsiniz.
Kuran kesinlikle bilimden uzak değildir, sebebi bilimin de Kuran'ın da kaynağını aynı yerden almasıdır.

Cevap vermek isterseniz lütfen etiketleyin :)

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Edison ampulü bulana kadar 1000 farklı malzeme kullanmış ve hiçbirinde başarılı olamamıştır. "Hiçbir şey bulamadın" dediklerindeyse "Hayır. Ben o 1000 yolla o ampulü yakamayacağımı buldum" demiştir. Bilimsel olarak bir şeyi kanıtlamak zordur ve zaman alır. Newton başına elma düşer düşmez "Yerçekimi Kanunu" nu ortaya çıkarmamıştır. Araştırmayı ve ispatlaması uzun zaman almıştır. Evrim teorisi eksiklikleri, çelişkileri olan bir teoridir fakat "Tanrı istedi insan puf diye oluverdi" gibi bir düşünceyle çürütülemez. Bir bilimsel tezi ancak başka bir bilimsel tez çürütebilir.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Maksat kolaydan para kazanmak olsaydı kesinlikle en riskli alan DİN konusu olurdu.

Çünkü DİN alanı keskin bıçak gibidir dikkatli olunmadığında anında kesebilir.

Filmde din ile ilgili bir hatalı söylem ya da yanlış anlaşılabilecek bir ifade olursa milyonlarca kişinin tepkisini alabilir sonunu hiç hesap edemeyeceğiniz durumlara düşebilirsiniz.

Din konusu öyle kolay bir konu değildir... Ciddi bilgi birikimi gerektirdiği gibi toplumun hassasiyetlerini de çok iyi analiz etmeyi gerektirir.

Kolay para kazanmak isteyen, vatan millet Sakarya konulu hamaset dolu filmler yapar. Bu halk vatan millet denildi mi bir anda uyuşturucu almış gibi donar kalır, kalite aramaz, düşüncenin arka planını sorgulamaz, bayrak sallayan, marş okuyan, vatan millet sloganı atan herkesi en büyük vatan sever zanneder peşinden sorgusuz sualsiz koşar...

Eline Yeşil bayrak alıp sokağa çıkan kişinin peşine 100 kişi düşerse normal Türk bayrağını alıp çıkanın peşine 1000 kişi takılır.

Kimse de bu adam kim? Amacı ne? Bayrağı niye kullanıyor diye sormaz!

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Maksat kolaydan para kazanmak olsaydı kesinlikle en riskli alan DİN konusu olurdu.

Çünkü DİN alanı keskin bıçak gibidir dikkatli olunmadığında anında kesebilir.

Filmde din ile ilgili bir hatalı söylem ya da yanlış anlaşılabilecek bir ifade olursa milyonlarca kişinin tepkisini alabilir sonunu hiç hesap edemeyeceğiniz durumlara düşebilirsiniz.

Din konusu öyle kolay bir konu değildir... Ciddi bilgi birikimi gerektirdiği gibi toplumun hassasiyetlerini de çok iyi analiz etmeyi gerektirir.

Kolay para kazanmak isteyen, vatan millet Sakarya konulu hamaset dolu filmler yapar. Bu halk vatan millet denildi mi bir anda uyuşturucu almış gibi donar kalır, kalite aramaz, düşüncenin arka planını sorgulamaz, bayrak sallayan, marş okuyan, vatan millet sloganı atan herkesi en büyük vatan sever zanneder peşinden sorgusuz sualsiz koşar...

Eline Yeşil bayrak alıp sokağa çıkan kişinin peşine 100 kişi düşerse normal Türk bayrağını alıp çıkanın peşine 1000 kişi takılır.

Kimse de bu adam kim? Amacı ne? Bayrağı niye kullanıyor diye sormaz!

haklısınız :) filmin senaristi olarak kendimi mutlu hissettim şuan. Allah razı olsun...

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=105823]bt38[/MENTION]

Beni bu topa soktun, şimdi taşlanırsam günahı senin boynuna. :)
Allah'ın varlığını kanıtlar mısın bana? Kuran'ı Kerim'in Hz Muhammed'in şahsı tarafından kaleme alınan bir yazı olmadığını kanıtlar mısın?
Bilim kanıtlamaz arkadaşlar. Boşu boşuna inançlarınızı olmadık şeylerin içine sokmaya çalışmayın. Fizik kurallarını var eden Allah olduğuna göre diye bir kabulle başlıyorsun bir kere yahu. :)

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
[MENTION=105823]bt38[/MENTION]

Beni bu topa soktun, şimdi taşlanırsam günahı senin boynuna. :)
Allah'ın varlığını kanıtlar mısın bana? Kuran'ı Kerim'in Hz Muhammed'in şahsı tarafından kaleme alınan bir yazı olmadığını kanıtlar mısın?
Bilim kanıtlamaz arkadaşlar. Boşu boşuna inançlarınızı olmadık şeylerin içine sokmaya çalışmayın. Fizik kurallarını var eden Allah olduğuna göre diye bir kabulle başlıyorsun bir kere yahu. :)

Bence o topa hiç girme. Kısır döngüye girer. "Sen olmadığını kanıtlayabilir misin?" derler, bir yere varılmaz. Hem konu bu değil yapmayın. Filme odaklanalım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...