Evren Yüzüğü

Tartarus

Profesör

Oldukça güzel sayılır ha?

Sadece tek bir kusuru var, minicik...

Ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Bu Evren.
Alıntıdır: http://www.12345678910111213141516171819202122.net/
Orjinal metin:
#5 Universe Ring

To22 created something nearly perfect. A continuous ring, delicately proportioned, beautifully polished and seemingly flawless. There is only one tiny imperfection. A speck, no larger than a piece of dust. At a glance, it is barely noticeable. Upon close examination, it appears intentional and more clearly defined. Only magnification reveals the actual object set within the miniature interior. It is a model of the known universe. Inspired by the writing of Stephen Hawking and loosely based on the anthropic theory to22 puts our daily pursuits into perspective and reminds us that we are always a part of something bigger.
Evren Yüzüğü
To22 firması mükemmele yakın bir şey üretti. Pürüzsüz, oldukça narin ve neredeyse kusursuz bir yüzük. Sadece tek bir kusuru olduğu söylenebilir. Bir leke, kum tanesinden daha büyük sayılmaz. İlk bakışta görülmesi çok zor. Biraz yaklaşıp incelerseniz kasıtlı olarak yapıldığı belirmeye başlar. Ancak mercekler yardımıyla gerçek nesnenin içini görmeye başlarsınız. Bu bilinmeyen evrenin bir modelidir. To22 Stephen Hawking'in çalışmalarından esinlenerek, anthropic teorinin süpheli kaidesininden yola çıkarak ve elde etmeye çalıştığı perspektif doğrultuyla insan oğluna her zaman daha büyük bir nesnenin bir parçası olduğunu hatırlatmaya çalışmıştır.

not: Son cümleyi çevirirken anam ağladı. Anthropic teorinin ne olduğuna dair en ufak bir fikrimde yok bilen paylaşsın. :)
 

emubaltaci

Rektör
Onursal Üye
bu yüzükten bir Türk alsın tv de falan iki reklam olsun varya patlama yapar bu yüzük patlama :D
 

Tartarus

Profesör
Anthropic teorinin ne olduğunu buldum!


20. yüzyıl biliminin çökerttiği bir evrimci iddia, "tesadüf" iddiasıdır. 1960'lı yıllardan itibaren yapılan araştırmalar, evrendeki tüm fiziksel dengelerin insan yaşamı için çok hassas bir biçimde ayarlandığını ortaya koymaktadır. Araştırmalar derinleştirildikçe evrendeki fizik, kimya ve biyoloji kanunlarının, yerçekimi, elektromanyetizma gibi temel kuvvetlerin, atomların ve elementlerin yapılarının tümünün insanın yaşamı için tam olmaları gereken şekilde düzenlendikleri birer birer bulunmuştur. Batılı bilim adamları bugün bu olağanüstü yaratılışa "İnsani İlke" (Anthropic Principle) adını vermektedirler. Yani evrendeki her ayrıntı, insanın yaşamasını mümkün kılacak özel bir yaratılışa sahiptir.
Alıntıdır.
http://64.233.169.104/search?q=cach...nthropic+teori&hl=en&ct=clnk&cd=8
 
Üst