Evimizi klima ile ısıtmak

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar kışın doğalgaz ve kömür sobası hariç. hangi ısıtma aracıyla ısınıyoruz. hangisi en karlıdır sizce..

bence en karlı ve homejen ısıtma aracı.. şayet evimizin ısı yalıtımı tam olursa doğalgaz kombisidir. ama yalıtım durumu yeterli olmayn evlerde doğalgaz faturası ocağımıza incir ağacı diker.

bu gibi durumlarda ayen eski sistem kömür sobası gibi bir odamıza güzel bir klim aalıp çok daha ekonomik ısınabiliriz.

günümüzde klimaların gelişen teknolojileri ile ilk yatırım malşyeti yüksekte olsa tüm evimizide ısıtabiliriz.

klimaların hava su ve toprak ısı pompaları ile çalışan sistemli olanları vardır. genel olarak şuan hava ısı kaynaklı olan klimalrı kullnmaktayız. gerek split gerek çoklu split sistem. gerek biraz daha büyük orta ölçek vrv gibi. dah büyük tesislerde chiller dediğimiz suyu ısıtıp soğutan sistemlerle ısıtma soğutma yapılabilmektedir.

hava kaynaklı klimalarımız soğutma ve ısıtmayı şuan genellikle r410 gazı kullanarak yapmaktadırlar. şuan doğaya en zararsı gaz olarak gözüken gaz budur (fakat övüldüğünün aksn esera etkis oluşturmaktadır) klimalrın özellikleri 1 birim enerji harcayarak hemen hemen 3 birim verimde çalışmaları şuan üstlerine daha karlı bir ısıtma ve soğruma sistemi olmadığını kanıtlamaktadır. ileride klimacı arkadaşlar bu durumları benden daha iyi açıklayacaktır. klimaveköbi arkadaş şuan forumda destek bekliyuruz.

söz gelimi 1 e 3 diyorsan 3 dediğimiz tarafı cop değeri oluyor bu durum buz dolaplarımızda fırınlarımızda A enerji dediğimiz durumlara benzer.

mesela klimalarda A enerji ısıtmada 3,61 cop değeridir soutmada ise 3,21 dir bu değer. onların üstü ise A++ şekliğnde gider ama bu sloganlar kullnılmaz klimalarda. mesela 6 cop değerine ulaşan klimalr vardır. yani 1/6 düşünün artık verimi.. şuan üstten geçiyorum konuyu ileride deşeriz.

yeni gelişmekte enerjisinin çoğunu su veya topraktan alan sistemler vardır. bunların yatırımmaliyetleri çok yüksektir ama evimizdeki banyo suyuna kadar çok ekonomik çalışan sistemlerdir. zira toprakta ve suda ısı daha yüksek. bu sitemler aynen evimizdeki kalorifer peteklerin ebağlana bilmektedir. soğutma içinde duvar tipi bir klima iç ünitesinn duavar asılmasıyla daha rahat soğutma yapılabilir. buna fancoil deniyor genelde. bazende yer tipi üniteler var devlet dairelerinde hastanelerde vs görürüz aynı işi görürler aynı zamanda hem ısıtmada hem soğutma yaparlar. duvar tipi ünite fancoilde ısıtma yapar aynı zamanda. bundan maksat yazın soğuk havanın daha çabuk ve daha iyi zemine nüksetmesi amacı ile tercih edilir olması. fakat hiç şarttda değildir uygun alana göre menfezler açılıp ordadan fan ilede bu durum uygulanabilir. dah fazla bilgimi aşmadan konuyu kliamcılara ve benden daha bilgili arkadaşlara bırakıyorum.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
evi klima ile ısıtırsam buda demek oluyoki aldığım maaştan bana bir paket sigara parası kalırmıki diye düşünüyorum oturduğum site kömür sobasına izin verse anında kullanırım en azından gerçekten ısınırım yaa

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
Geçen sene elektrik sobası ile ısınmaya çalıştım her ay 300 TL elektirik ve ısınamadım.Bu sene soba yakacam.Öğrencilik zor :)

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
50m² olan iş yerimi 2400 btu klima ile ısıtıyorum günde ortalama 10 saat civarı çalışıyor 150 tl kadar fark ödüyorum. İçeriside ateş gibi oluyor :)

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
forever kömür sobası :)

forever kömür sobası doğru. ama klimanında ona göre temizlik ve kömür taşıma avantajları var zehirlenme tehlikesi yok. hafatda bir filterlerini yıka keyfine bak.:biggrin:

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
aahh ah kömür sobası özledim seni annem öyle bi doldururdiki şubatta sobayı soba borusu kıpkırmızı olurdu :) odada atletle gezerdik içerisi bildiğin fırındı mübarek

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aahh ah kömür sobası özledim seni annem öyle bi doldururdiki şubatta sobayı soba borusu kıpkırmızı olurdu :) odada atletle gezerdik içerisi bildiğin fırındı mübarek

sabah kahvaltılarda kızarttığımız ekmeğin kokusunu unuttunuz galiba.:rolleyes:çay ve alüminyum gügüm kaynama tıkırtısı sesi:thumbup: kestane leblebi kebap:p

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
sabah kahvaltılarda kızarttığımız ekmeğin kokusunu unuttunuz galiba.:rolleyes:çay ve alüminyum gügüm kaynama tıkırtısı sesi:thumbup: kestane leblebi kebap:p

hiç unutulurmu o sobanın üstünde demlenen çayın yemeğin tadı bile başka olurdu içinde patetes bile közlerdik

klimacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şu an için doğalgaz fiyatlarını baz aldığımızda en ekonomik ısınma yöntemi inverter klima gibi görünüyor ...
tabi doğalgaz gibi static bir ısınma gerçekleşmiyor genede en pratik ve zahmetsiz ısınma yöntemi klima
doğalgazda tüm evi ısıtabilirsin buda size kullanmadığınız misafir odası kiler kullanmadığınız bazı odaları da
boş yere ısıtmak ve bunun içinde ayrıca bedel ödemek gerekiyor .. oysa klima ile ısınmada hangi oda kullanılıyorsa
orayı ısıtarak tasarruf sağlar doğalgazda açtığın zaman sayaç dönmeye başlar ve ısınma hemen gerçekleşmez oysa
klimada açtıktan 5 dakka sonr odanın içi kırılmaya başlar normal şartlarda bir evi ısıtmak için doğalgazda 150 ile 250 tl arası bir fatura yansır cop i si yüksek bir klimada bir oda için harcanan elektrik faturası odanın büyüklüğüne göre değişsede hava şartlarına göre 9 ve 12 btu klimalarda 150 tlyi hiç bir zaman geçmez .... tabi dezavantajlarıda var onlardan da ilerde bahsedicem

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hocam hoş geldiniz saygıyla selamlıyorum sizi. :)

şu an için doğalgaz fiyatlarını baz aldığımızda en ekonomik ısınma yöntemi inverter klima gibi görünüyor ...
tabi doğalgaz gibi static bir ısınma gerçekleşmiyor genede en pratik ve zahmetsiz ısınma yöntemi klima
doğalgazda tüm evi ısıtabilirsin buda size kullanmadığınız misafir odası kiler kullanmadığınız bazı odaları da
boş yere ısıtmak ve bunun içinde ayrıca bedel ödemek gerekiyor .. oysa klima ile ısınmada hangi oda kullanılıyorsa
orayı ısıtarak tasarruf sağlar doğalgazda açtığın zaman sayaç dönmeye başlar ve ısınma hemen gerçekleşmez oysa
klimada açtıktan 5 dakka sonr odanın içi kırılmaya başlar normal şartlarda bir evi ısıtmak için doğalgazda 150 ile 250 tl arası bir fatura yansır cop i si yüksek bir klimada bir oda için harcanan elektrik faturası odanın büyüklüğüne göre değişsede hava şartlarına göre 9 ve 12 btu klimalarda 150 tlyi hiç bir zaman geçmez .... tabi dezavantajlarıda var onlardan da ilerde bahsedicem

bütçe yeterliyse tabiki doğalgaz katılıyorum. ben şahsen klimayı klimacı arkadaşın dediği gibi ekonomi açısndan kullnıyorum. mesela şuan evde kombi yanıyor sadece 2 petek inanmazsınız. kışın 9 metre petek yakınca tam sınıcam dersem 700 tlden aşağı fatura gelmez.

klima bu açıdan çok avantajlı. klimacı arkadaş doğalgaz faturası için az bile yazmış. çünkü 150-200 tl gelen fatura. ısınmak değil yetinmektir. evde kazakla dolaşmaktır.. benim için iltihaplı romatizma rahatsızlığım var acayip üşürüm..

mesela geçen yıl kombiyi 42 derece yakınca 270 tl geliyordu. artı leketrik. ama sadece 2 kliam devamlı 1 klimada ek oldumu 220 felan ödedim her durumda karlıydım. ama gücüm olsa hadi 700 ödeyecek kadar yüksek olmasında 400-450 tl ile ısınmak isterim kombi ile.

ayrıca doğalgaz bir vein olmazsa olmazıdır bir 12kg tüpgaz sanırım 50tl den aşağı değildir.. hem mutfağa hem banyoya güç yetmez. sadece mutfak ve banyo için doğalgaz kullansak kışın 25-30 gelri yazınsa çok komik rakamlarla bu durumu geçeriz.

Artısı eksisiyle DOĞALGAZ...

alptuğ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba burada bende varım ,gerçi benim olmadığım yer pek yok :)

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eyvahh bu ihtiyar burdada buldu beni. nereye kaçsak kurtulamayacağız anlaşılan.
s11.gif

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
50m² olan iş yerimi 2400 btu klima ile ısıtıyorum günde ortalama 10 saat civarı çalışıyor 150 tl kadar fark ödüyorum. İçeriside ateş gibi oluyor :)
1 ton kömür 320 TL ve tüm kış ısınıyoruz. Seneye de artıyor. Ama temizlik ve taşıma çilesi var.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
1 ton kömür 320 TL ve tüm kış ısınıyoruz. Seneye de artıyor. Ama temizlik ve taşıma çilesi var.

iş yerinde kömürlü soba kullanmamızı beklemiyorsun herhalde :D hoş 3 sene kurmuştuk ama dükkan 20 saat kadar açık kalınca bana maliyeti 3 ayda 1000 tl yi bulmuştu :D temizleme ve hazırlaması cabası ama kestane közlemesi 10 numaraydı :D

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
iş yerinde kömürlü soba kullanmamızı beklemiyorsun herhalde :D hoş 3 sene kurmuştuk ama dükkan 20 saat kadar açık kalınca bana maliyeti 3 ayda 1000 tl yi bulmuştu :D temizleme ve hazırlaması cabası ama kestane közlemesi 10 numaraydı :D

Beklememe gerek yok. Kurmusşunuz zaten. :D

barbunyaza

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kömür sobasıyla ısınırken sobaya dönük tarafınızcayır cayır yanıyor öbür tarafınız buz gibi. ayrıca tozu dumanı is'i temizliğide fazladan uğraş. keyif için yakılabilir ama ısınma amaçlı çok zahmetli. ve sürekliliği yok. gece mesela söndürmek zorundasınız ki zehirlenme vs olmasın ama ozamanda sabha karşı oda buz gibi oluyor. sürekli odun kömür vs atmanız lazımki devamlılık olsun. en güzeli merkezi ısıtma sistemleri bütün bina, bütün daireler ve bütün odalar yanacakki bi işe yarasın insanlar sıcacoık otusun. doğalgzda alt komşu salonu yakar üst komşu oturma odasını yakar sen nereyi yakacağını bilemezsin daha çok ısınmak için. insanlar 1 odayı yakayım bana yeter az yakmış olurum derken altındaki ve üstünde oturanlara zararı oluyor. bina ısınmıyor çünkü. oyuzden merkezi ısıtma sistemi en iyisi. şu anda bende öğrenciyim 2 sene elektrik sobasıyla ısındım aralık ocakta en çok yaktıgım donemler 100 lira ödedim oda yaklasık 25metrekare tek başıma kalıyorum. (gerçi ben şuanda izmirde yaşıyorum bunun büyük avantajı var) busene klımaya geçtim bakalım henüz 1 kere bile çalıştırmadım.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Biz hala kömür sobası devam doğalgaz lı eve artı 250 tl kira Parası istiyorlar hoş sanki o evde oturduğumuz vakit faturayı onlar ödeyecekler

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bizde soba kullanıyoruz kentsel dönüşüm muhabbetine ev yıkılıcak diyo bi belediye aradan 5 sene geçti ondanda önce kağıtlar gelmişti yıkılıcak diye sonra vaz geçtik dediler şimdi bişey demiyolar o yüzden eve bişeyde yaptıramıyoruz doğalgaz çelik kapının hemen girişinde ama çektiremiyoruz bu muhabbetten sobaya devam :D

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yaşamak zor köye göç etmek lazım yada uzaklara yanlızliga

klimacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
imkan olsa en güzeli köyde yaşamak ekmeği kendin yapıyorsun her hanenin kendi bahçesinde fırını var kendi ektiğin buğdayı köyün değirmeninde un yaptırıyorsun unuda ekmek binalar taştan kerpiçten ısı yalıtımı olan yapılar ısınma ihtiyacı doğadan ormandan kestiğin ağacı yakıyorsun... et süt yoğurt peynir yumurta kümesten ağırdan ....
sağlıklı yaşam katkısız ve doğal gıdalar daha ne olsun köy yaşantısı gibisi varmı ...

9köy ve alptuğ selam arkadaşlar

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Yan mahalle Kombi kullanıyor, doğalboruları hemen önümüzden geçiyor, kimse demiyorki bizede doğalgaz verin.
Forever beleşkömür/forever soba :)

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
doğalgazı bırakıp klima ile ısınalım dersek hangi markayı tercih edelim?

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Hızlı ısınmalar için kullanıyorum ben klimayı ama özellikle misafirim varsa kombiyi de açıyorum ciddi soğuklarda.
Elektrik faturam benim yazın 200tl civarı geldi bu yaz, kışın da 150tl civarı gelecektir. Yazın iki klima birden günde yaklaşık 15 saat hep çalıştılar, haftasonları 24 saat.
Mitsubishi Electric kullanıyorum. Isınma için kullanacakların da kesinlikle inverterlı almaları gerekir.

Herhangi bir koşulda klima alacak olana Mitsubishi "Electric", Daikin, Toshiba öneririm ama bunların da hep ilk satınalma maliyetleri yüksektir.

klimacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

lider markaları tercih etmenizi tavsiye ederim...
m.electric
m.heavy
fujitsu
panasonic
hitachi
daikin
toshiba

gibi klima sektöründe söz sahibi markalardan söz ediyorum ...

Turk_ST@Rs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hava yağmurlu rüzgarlı olmasın hala denize giriyoruz. .Kışın günde 2-3 saat çalıştırıyoruz klimayı yetiyor. :)
bunuda ekliyeyim yaşadığım şehir iskenderun :)

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Merhaba arkadaşlar üye oldum ama yazı yazmak için telefon bulmam gerekti.

Klima konusunda bende yardımcı olmak isterim.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Evet Panasonic ve Hitachi de daha rahat bulunabiliyor artık İstanbul'da, nedense aklıma gelmiyor işte ilk seferde.

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Kardeşım o kadar uyarmama rağmen 143 m.kare evine doğalgaz döşetti hemde yoğuşmalı en iyi radyatöre kadar ama 480 tl aylık fatura gelince şaştı kaldı ki kendisine bu söylemiştim.
Şu an kara kara düşünüyor 6.500 tl verdim yandim diyerek.
Ben 200 tl civarına geçen sene 2 oda hariç bütün evi ısıtıyorum bunun yanında termosifon kışın 10 saat çalışıyor, bilgisayar 24 saat hiç kapanmaz, eşim tv 24 saat kapamaz, çay işi elektrikle, her gün en az 2-3 defa çamaşır makinesi çalışır, iki günde bir bulaşık makinesi haftada iki seferde ütü.
Buna rağmen klima ile ısınmaktan çok memnunuz, tabi bunun en önemli etkisi klimalrımın dünyadaki en iyi klimalar olması.
Birde şuna değineyim evimde kullanıdığım elektrik tarifesi 3 lü tarife yani gece 10 ile sabah 6 arası indirimli olan.
Klima 24 saat çalışıyor ondan kısıtlama yok ınverter olduğu için sorunsuz ama çamaşır, ütü, bulaşık, fırın, termosifon hep gece 10 dan sonra (22:00) çalışıyor.
Ben ve eşim emekli olduğumuz için bütün gün evdeyiz çalışana nazaran daha çok eletkrik tüketiyoruz.