Ev sahibini ihbar et ödülü al!

Bu konuyu okuyanlar

gs_kadir

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Kiranın bir bölümünü elden alarak devletten vergi kaçıran ev sahipleri yakayı ele verdi; kayda giren kira mükellefi sayısı 550 bini aştı

596093_detay.jpg

Bunda, mükelleflere gönderilen mektuplar, sokak sokak dolaşılarak yapılan denetimler ve ev sahibine kızıp vergi kaçırdığını ihbar eden kiracıların büyük katkısı oldu. Milliyet'te de yer alan habere göre, kira gelirleri ve kentsel rantların vergilendirilmesi için kütük oluşturma çalışmalarını sürdüren Maliye Bakanlığı, Türkiye'de sayısı 13 milyona ulaşan kiracıları kayıt altına alıyor. Semt semt harita çıkaran Maliye, kirasını düşük gösteren ev sahiplerine göz açtırmıyor.

DENETİMLER ARTIRILDI
Maliyeciler, 500 lirayı aşan kiraların bankaya yatırılıp yatırılmadığı inceliyor. İncelemelerde, kira geliri elde edenlerin yıllık ortalama gelirleri yaklaşık 9 bin 500 lira olarak hesaplandı. Türkiye'de en fazla kira geliri elde eden illerin başında İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Muğla ve Konya geliyor. Kira mükellefi sayısındaki artışta mektup ve denetimlerin yanı sıra kiracıların ihbarları da etkili oldu.

KİRACIYI KIZDIRINCA
Ev sahiplerine kızan kiracı, Maliye'ye 'ev sahibim vergi kaçırıyor' diyerek ihbarda bulunuyor. İhbar doğru çıkarsa kiracılar, kesilen vergi cezasının yüzde 10'u kadar ihbar tazminatı alıyor. İhbar eden kiracıların kimlikleri gizli tutuluyor.

LÜKS SEMTLER İZLEMEYE ALINDI
Kira tutarlarının yüksek olduğu semtlerde taramaların sürdüğünü belirten Maliye Bakanlığı yetkilileri, şöyle konuştu: "Kiralar bankaya yatırılmadıysa her işlem için ayrı ceza kesiyoruz. 500 lira ve üzerinde kira alan bir tüccarın kira bedelini elden aldığı tespit edildiğinde bin 600 liradan az olmamak üzere usulsüzlük cezası veriliyor. Kira arttıkça ceza da artıyor."

http://ekonomi.haberturk.com/emlak-mortgage/haber/596093-ev-sahibini-ihbar-et-odulu-al

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Ev sahibini kızdırırsan kiracıların kimliği gizli tutulsa da ev sahibi kimin şikayet ettiğini anlar :D Ev sahibi cezayı öder kiracıyı kontrat biter bitmez evden çıkarır :D

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
O uyanık ve üç kağıtçı kiracı dikkat etsin de ev sahibi de onu "kiracım benim suç ortağım, vergi kaçırmama yardım ediyordu" diye ihbar etmesin. :) Zira hukukumuzda "kötü niyet"in yeri vardır; mahkeme söz konusu olursa, kiracının kötü niyeti göz önünde bulundurularak hükmedilebilir. (Yani madem vergi kaçırıyordu, sen niye bunu baştan ihbar etmedin de vergi kaçırmasına yardımcı olacak şekilde kirayı elden verdin, diye sorulur kendisine.)

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
O uyanık ve üç kağıtçı kiracı dikkat etsin de ev sahibi de onu "kiracım benim suç ortağım, vergi kaçırmama yardım ediyordu" diye ihbar etmesin. :) Zira hukukumuzda "kötü niyet"in yeri vardır; mahkeme söz konusu olursa, kiracının kötü niyeti göz önünde bulundurularak hükmedilebilir. (Yani madem vergi kaçırıyordu, sen niye bunu baştan ihbar etmedin de vergi kaçırmasına yardımcı olacak şekilde kirayı elden verdin, diye sorulur kendisine.)

+1, kiracı da suçlu duruma düşer direk.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Devlet, kendi yapamadığı işi, milleti birbirine düşürerek yapmaya çalışıyor. Kira üzerinden, hele ki ticari işletmeyseniz, alınan vergiler yetmiyor, üstüne bir de banka muamele masrafları eklenince, adam hiç kiraya vermeseydim de boş kalsaydı daha iyidi diyecek duruma geliyor. Ki bu durum kiraya alan için de aynı şekilde kötü sonuçlar doğuruyor. Örneğin bir iş yeri kiraya veriyorsunuz, devletin aldığı vergiler, banka masrafları ve benzerlerine ek olarak, bir de kiracının kira bedeli üzerinden ödediği stopaj var. Sanki kiraya iş yeri tuttu diye adamı cezalandırır gibi, kirası ne kadar yüksekse ödemesi gereken tutar da o kadar yükseliyor.

Özetle, adam ne kadar güç durumdaysa devlet bir tekme de ben atayım diyerek daha da güç duruma sokuyor. Dolayısıyla dediğim gibi, devlet asli görevini bırakmış, milleti birbirine düşürerek iş yürütmeye çalışıyor.

Bu boş vaatlere kanıp kimsenin birbirine düşmemesi en iyisidir; devletten üç kuruş ödül alacağını zannedip yarın kendilerini de mahkemede hükümlü bulmasınlar sonra.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Örneğin bir iş yeri kiraya veriyorsunuz, devletin aldığı vergiler, banka masrafları ve benzerlerine ek olarak, bir de kiracının kira bedeli üzerinden ödediği stopaj var. Sanki kiraya iş yeri tuttu diye adamı cezalandırır gibi, kirası ne kadar yüksekse ödemesi gereken tutar da o kadar yükseliyor.

Özetle, adam ne kadar güç durumdaysa devlet bir tekme de ben atayım diyerek daha da güç duruma sokuyor. Dolayısıyla dediğim gibi, devlet asli görevini bırakmış, milleti birbirine düşürerek iş yürütmeye çalışıyor.

Bu boş vaatlere kanıp kimsenin birbirine düşmemesi en iyisidir; devletten üç kuruş ödül alacağını zannedip yarın kendilerini de mahkemede hükümlü bulmasınlar sonra.

Vergi hukukunda kaynakta kesme anlamına gelen stopaj uygulaması işyeri sahipleri için, elde ettikleri kiradan ödemeleri gereken vergiyi; daha kira ödenmeden kiracının kiradan düşerek devlete ödemesi anlamına geliyor. İlave bir vergi yükü değil kimseye.

Millet olarak vergi vermeyi sevmiyoruz. Herkes vergi vermeden hizmet bekliyor... Bedavacılık ruhumuzda var malesef...

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Devlet, kendi yapamadığı işi, milleti birbirine düşürerek yapmaya çalışıyor. Kira üzerinden, hele ki ticari işletmeyseniz, alınan vergiler yetmiyor, üstüne bir de banka muamele masrafları eklenince, adam hiç kiraya vermeseydim de boş kalsaydı daha iyidi diyecek duruma geliyor. Ki bu durum kiraya alan için de aynı şekilde kötü sonuçlar doğuruyor. Örneğin bir iş yeri kiraya veriyorsunuz, devletin aldığı vergiler, banka masrafları ve benzerlerine ek olarak, bir de kiracının kira bedeli üzerinden ödediği stopaj var. Sanki kiraya iş yeri tuttu diye adamı cezalandırır gibi, kirası ne kadar yüksekse ödemesi gereken tutar da o kadar yükseliyor.

Sana katılıyorum kardeş, devlet ne yapacağını şaşırdı. Ev benim istersem bedava oturttururum. Ama bu işler çığrından çıkmaya başladı.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Vergi hukukunda kaynakta kesme anlamına gelen stopaj uygulaması işyeri sahipleri için, elde ettikleri kiradan ödemeleri gereken vergiyi; daha kira ödenmeden kiracının kiradan düşerek devlete ödemesi anlamına geliyor. İlave bir vergi yükü değil kimseye.

Millet olarak vergi vermeyi sevmiyoruz. Herkes vergi vermeden hizmet bekliyor... Bedavacılık ruhumuzda var malesef...

Yanlış bilgi; stopaj kira üzerinden kiracının ödediği bedeldir. Mülk sahibinden ayrıca gelir vergisi alınır. Örneğin kira 10.000 TL olsun, sen sanki kiracı bunun vergi olan kısmını, atıyorum 2.000 TL'sini stopaj olarak devlete, kalan 8.000 TL'sini de mülk sahibine verir gibi yorumlamışsın; öyle değil. Kira bedeli 10.000 TL ise, kiracı bu tutarı olduğu gibi bankaya yatırır, daha sonra ayrıca 2.000 TL mükellefiyeti doğar. Yani toplamda 12.000 TL ödemiş olur. Bununla birlikte, bankaya bu parayı yatırırken bir masraf çıkması muhtemeldir. Banka, hem parayı yatırandan hem de parayı çekecek olandan bir kesinti yapar. Daha sonra yine ayrıca mülk sahibinden gelir vergisi alır devlet.

(Düzenleme: Benim bildiğim yanlışmış, fakat bu durum teamülden kaynaklanıyor. Yani hiç kimse brüt kira hesabı yapıp mülk sahibi adına ödemiyor; bilakis atıyorum 10.000 kira belirlenmişse 10.000 mülk sahibine, 2.500 de devlete ödeniyor. Bu da tam olarak söylediğim şeyi doğruluyor; yani devlet kendi işini vatandaşa yaptırıyor ve birbirine düşürerek yapıyor bunu.)

Verigiy sevmeyen bir millet oluşumuza gelince; maalesef bu da öyle değil. Bizler vergi vermeyi bir ödev, yani sorumluluk olarak görüyoruz; sorun şu ki devlet vergilerin karşılığını yerine getirmeyi sorumluluk olarak bilemiyor. Verginin bile vergisi alınan bir ülkedeyiz; dünyada çok az örneği var bu uygulamanın. Mükkerrer vergide ülke olarak neredeyse bir numarayız. Yani karşı çıktığımız ve herkesin de karşı çıkması gereken şey; vergi ödemek değil, verginin vergisini ödemek, vergisi ödenmiş bir şeye tekrar vergi ödemek gibi şeylerdir. Yahut da lüks tüketim ürünlerinden vergi alınmazken, iletişim gibi temel ihtiyaç haline gelmiş şeylerden duble vergi almaktır karşı gelinen. Geçici vergiler çıkarıp yıllarca kalıcı hale getirmektir. Yine vergi denetimini düzgün yapmak yerine vergi kaçıranların yükünü vergisini ödeyen vatandaşın boynuna bırakmaktır. Örneğin ülkemizde birçok diş hekimi, doktor, asgari ücretliden daha az vergi ödüyor. Diyebilirsin ki bunun sorumlusu vergisini ödemeyendir; hayır, bunun sorumlusu, makul vergi koymayıp ve sonra da onun peşine düşmeyip, tuttuğuna madik atan devlettir. Diş hekiminin vergi ödemeyişini yıllarca kabullenip sorun etmeyen devlet, bunun acısını, "nasılsa asgari ücretli şahıs vergi kaçıramaz, diş hekiminden gelmeyen vergiyi asgari ücretliden alayım bütçe açığı kapansın" gibi ucube bir yöntemle çıkarmaktadır. Tabi bunlar sadece örnek.

Bedavacılık ruhumuzda var kısmına gelince; bu kısmını doğrulamak lazım. :) Maalesef milletimizin ruhunda var avantacılık. Hatta daha ileri boyutlara ulaşıp hırsızlığa giriyor birçok vatandaş. (Kaçak elektrik vb gibi.)

Her halükarda yukarıda dediğim gibi, devlet kendi asli görevini unutmuş, milleti birbirine düşürmeye çalışıyor. Vergi toplayan devletin vatandaşa ispiyonu değil, makul vergi ödemesini öğretmesi lazım. Bunun için de önce makul vergi uygulaması yapması lazım tabi.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Yanlış bilgi; stopaj kira üzerinden kiracının ödediği bedeldir. Mülk sahibinden ayrıca gelir vergisi alınır. Örneğin kira 10.000 TL olsun, sen sanki kiracı bunun vergi olan kısmını, atıyorum 2.000 TL'sini stopaj olarak devlete, kalan 8.000 TL'sini de mülk sahibine verir gibi yorumlamışsın; öyle değil. Kira bedeli 10.000 TL ise, kiracı bu tutarı olduğu gibi bankaya yatırır, daha sonra ayrıca 2.000 TL mükellefiyeti doğar. Yani toplamda 12.000 TL ödemiş olur. Bununla birlikte, bankaya bu parayı yatırırken bir masraf çıkması muhtemeldir. Banka, hem parayı yatırandan hem de parayı çekecek olandan bir kesinti yapar. Daha sonra yine ayrıca mülk sahibinden gelir vergisi alır devlet.

Yanlış bilgi.. Stopaj kiracının borcu değildir. İşyeri sahibinin borcudur. Vergi usul kanunu 8/2 maddesine göre kiracı vergi sorumlusudur ve kesintiyi yapıp işyeri sahibi adına devlete ödemekle mükelleftir.Kira ödemesi yapılmadan önce brüt tutar üzerinden %20 kesinti yapılarak net tutar ödenir. Mart ayında gelir vergisi beyannamesi verilirken de;

Daha ayrıntılı ama kabaca göstermek gerekirse;

Bir yıllık kira bedeli : 12 x 1000 = 12.000

Tahakkuk eden vergi : 12.000 x %15 = 1800

Kesinti yolu ile ödene vergi : 12000 x %20 = 2400 >> (İşyeri sahibine ödenecek kiradan aylık kesilen tutar, bu tutarı işyeri sahibi devlete ödeyeceği rakamdan düşüyor)

1800 - 2400 = 600 tl Yıl içinde kesilen vergiler, yıl sonunda ödenecek vergiden fazla olduğu için, takip eden yılda devletten 600 tl alacaklı...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sanırım senin bu konuda bilgin benden daha fazla; müsade edersen şu farkı öğrenmek istiyorum. Kira üzerinden gelir vergisi nasıl ödeniyor ve neye göre hesaplanıyor?

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Sanırım senin bu konuda bilgin benden daha fazla; müsade edersen şu farkı öğrenmek istiyorum. Kira üzerinden gelir vergisi nasıl ödeniyor ve neye göre hesaplanıyor?

Estağfirullah... Birincisi ev kiralarında kesinti uygulaması yok. Kontrat hangi rakam üzerinden yapılmışsa o tutar; 500 tl'yi geçiyorsa bankaya, geçmiyorsa elden ev sahibine ödenir. Yıl bitikten sonra takip eden yılın mart ayında gayrı menkul sermaye iradı beyanname ise beyan edilir.

Ev kiralarında gelir beyan edilirken; devletin o yıl belirlediği istisna tutarı toplam kira gelirinden düşülür. (1) İstisna, devletin şu kadar rakam ve altında kira geliri edenlerden vergi almayacağım dediği durumdur.[/B] Kalan rakam üzerinden gerçek ya da götürü gelir usulüne göre gelirler indirilir.(2) Yani yıl içinde ev için yaptığımız harcamalar, belgelendirilmek kaydıyla bu rakamdan düşülür. Eğer ki belgesi yoksa götürü usule göre yani kafadan %25 gider indirilir

Kalan rakam safi gelirdir ve %15 oranında vergi hesaplanarak vergi tahakkuk eder. Örneklendirerek daha iyi izah edebilirim.

Ev sahibiyle yaptığımız kontrat 500 tl üzerinden olsun. Öncelikle bu ödemenin bankaya yapılması gerekiyor. Yoksa hem ev sahibine hem de kiracıya 1500 tl özel usulsüzlük cezası kesilir.

1 yıllık kira ödemesi : 500 x 12 = 6000 tl brüt kira geliri

İstisna tutarı 1 : 2600 tl

Kalan : 3400 tl

Götürü gider (%25) 2 : 3400 x %25 = 850

safi kira geliri : 3400-850 = 2550

2550 x %15 = 382,50 tl

Hangman35

Asistan
Reaksiyon puanı
3
maliyeden bizim eve de denetlemeye gelmişlerdi. İşin acayip tarafı apartman ortak mal ve herkez bi katta oturuyordu. Adam tutturdu apartmanın asıl sahibi üst katta ki siz kiracısınız diye. Tapuyu gösterdim tek tek apartmanda oturanların kimligini gösterdim. Yok efendim üst kat daha güzelken ortak olarak neden alt katta oturuyorsunuz falan filan. Resmen delirtti 30dk falan kriz noktama ar damarın çatlamasına az kala bir laf ettim. Defolup gitmişlerdi. Saçma saçma yasalarla uğraşıyoruz.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
mr_rain42, ev kirasını değil ticari iş yerini sormak istemiştim. Stopajdan konuşuyoruz diye ayrıca iş yeri olduğunu belirtmeye gerek duymadım. :) Ben ayrıca gelir vergisi ödendiğini biliyorum.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Mesajı yazarken bilgisayarın başından ayrılmam gerekti, ne olur ne olmaz diye mesajı gönderdim. İşyeri kirasına geçecektim az daha :)

Şimdi hocam işyeri kiralarında kiracı kesinti yapmak durumunda. Buradaki kesinti, işyeri sahibi adına yaptığımız gelir vergisi kesintisi. Kesintinin mantığı ve amacı da şu: Normalde geliri elde eden kişinin aylık olarak beyanname ile geliri bildirip vergi ödemesi gerekiyor. Ancak beyanname verebilmek için vergi mükellefi olmak gerekir. Ev ya da işyeri sahibi olan herkes vergi mükellefi olmadığı için, devlet vergi mükellefi olmayan vatandaşı vergi daireleri ile uğraştırmamak adına ve iş yoğunluğunu azaltmak adına, zaten vergi mükellefi olan ve beyanname veren işyeri sahiplerine vermiştir bu yükümlülüğü. Kirayı öderken vergisini kes ve bana öde demektedir. Kesinti hesaplanırken brüt tutar bulunur önce, kesinti yapılır ve net rakam ödenir.

Net 500 tl üzerinden anlaştık diyelim. Muhtasar beyannameyi aylık verdiğimizi farz ederek şöyle bir hesaplama yapılır:

500 x 100/80 = 625 tl

Burada brüt kiramız 625 tl.

625 x %20 = 125

625-125=500 tl net rakam

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
bu haberden sonra akşam haberlerinde kış gününde kapıda kalan aile sayısı artıyor cinsi haberler duyucaz gibi :D

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@mr_rain42, devlet belli bir tutarın üstündeki iş yeri kira gelirinden gelir vergisi kesiyor mu kesmiyor mu? Stopaj dışında. (Bu arada yasal düzenlemelerle kanunlarda çoğu zaman olduğu gibi bir farklılık da söz konusu, o da işin ayrı boyutu.)

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
@mr_rain42, devlet belli bir tutarın üstündeki iş yeri kira gelirinden gelir vergisi kesiyor mu kesmiyor mu? Stopaj dışında. (Bu arada yasal düzenlemelerle kanunlarda çoğu zaman olduğu gibi bir farklılık da söz konusu, o da işin ayrı boyutu.)

Hocam işyeri kiralarından sadece stopaj kesilir, bu da işyeri sahibi adına kesilip ödenen gelir vergisidir. Elde edilen kira geliri ile ilgili başkaca bir vergi ödemez dükkan sahibi. İşyeri sahibi beyanname verirken ödeyeceği vergiyi hesaplar ve kiracının yıl içinde kestiği vergileri düşerek kalan tutar üzerinden ödeme yapar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hiç birşey olmaz kiracı kirayı ödemekle yükümlü,kira beyanı ev sahibini bağlar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba avrüpa yakasında 2 adet kaçak kiracı oturuyor kontratsız gelenlere arkadaşımız diyorlar akrabamız diyorlar inanmayın adres vercem ama bizzat ilgilenin ve ihbar olduğunu söylemeyin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba kültür mahallesi samyeli sk no 8 hareket sitesi etiler beşiktaşa bağlı ev sahibi orhan akay orta daire yi kiraya verdi kontratsız kaçak 1 erkek 1 kadın beraber yaşıyolar 700 tl kira alıyor dışarda kurt köpeği olduğundan kimse giremiyor ayrıca kaçak elektrik kullanıyor bilginize bir ihbAR olduğunu demeyin ilgilenirseniz sevinirim saygılar bahçe katınıdavereceklerini duydum orta kattakileri arkadaşım akrabam diye kandırıyolar inanmayın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
dogru söylüyorsunda ev sahibi hepsi için degil ama kirayı alırken iyide vergisini ödemek o kadar zormu kiracıda herhalde gidip sen verdiğim kiraların vergisini ödüyormusun diye sormaz heralde herkes dürüst olsa devlette bu şekilde bi yönteme basvurmaz ha gerkirsede mahkemeyede cıkarım hic sorun degil

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Dürüst insan yokki yav insanlardan vergi toplanıyor ama bu toplanan vergi nereye harcanıyor bilen yok .Toplam ne kadar vergi toplanmış kimden ne kadar alınmış bu vergiler nereye harcanmış kalem kalem şeffaf olması gerekirken sorgulayan insanlara düşman yaftası yapıştırıyorlar ve bunu yapanlar benim senin vergilerinle maaş alan şahıslar aba altından sopa gösteriyorlar bilme bilipte ne yapacaksın ben senin yerine biliyorum diyor ve bu çok bilmiş insanlar yüzünden biz belimizi doğrultamazken birileri de belimize tekmeyi basıyor kalkma ben senin yerinde ayaktayım diyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kira vergisi kalkmalı, bu konuda ihbar doğru bir davranış değil. Evi alırken harç ödüyorsunuz, sonra her yıl emlak vergisi ödüyorsunuz. Kira gelirinden devlete ne. Benimle mi çalışıp da aldı da üzerine vergi alıyor. üstelik kira ile harcama yapınca bir de kdv sini ödüyorum. dava konusu olacak saçma bir vergi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
topcu mahalesinde oturuyorum arsa sahibinin beş dairesi var bu dairelerin kirasını elden alıyo kime sikayet ede bilirim ankarada tc kimlik nosuyla

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
Ev sahibini kızdırırsan kiracıların kimliği gizli tutulsa da ev sahibi kimin şikayet ettiğini anlar :D Ev sahibi cezayı öder kiracıyı kontrat biter bitmez evden çıkarır :D
yoo benim oturduğum binadaki 2 kiracı da ev sahiplerine elden veriyor. onları ıhbar edersem güzel bir gelir yaratmış olurum :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben bankadan kredi çekip ev aldım evi de kiraya verdim..750 tl yaklaşık 7 ay kiracı bana elden teslim etti kirayı ve evden taşındı ev şuanda boş .. Vergi dairesinden bugun görüşme mektubu geldi.....ben usulsuLuk yaptım kredi odedigim için böyle yaptım..ev 20 gundur boş vergi dairesine gidince goruşmede ortaya çıkar mı evde kiracının olup olmadığını 20 gün kadar ev boş ispat edebilirler mi bir şey

YiğitBey

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Kirası ucuz bir ev bulup ev sahibini şikayet etmek ile bu işten bayağı gelir elde edilir :yes:

S

servet uzun

SDN Okuru
Mugla ula golcuk de pide salonuna ait 450 liralik ev kirasini 50 lirasi bankadan olmak uzere 400 lirayi devletden gizli aliyo dukkansahibi