Esnafın hali ne olacak?

Bu konuyu okuyanlar

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Merhaba arkadaşlar. Ben bu konuya eğilmek istiyorum. Esnaf şu anda berbat vaziyette. Samsundan konuşuyorum nerede ise açık lokanta kalmadı sahilde. Bütün sektörler feci durumda. Biz tesisat işi yapıyoruz işlerde bir yavaşlama yok çok şükür ama fiyatlar aşırı artıyor. Yavaş yavaş fiyatlar dolarla verilmeye başlandı. Sene başı 3.500 olan kombi 5.300 civarında. Ayrıca yanımızdaki elektrikçi dükkanı kapandı. Büyük bir toptancı döviz farkı yüzünden kapattı.(30 milyon cirosu vardı). Vaziyet kötü. Aramızda esnaf olan arkadaşlar da anlatabilirler durumlarını.

Deleteduser84922

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Esnaf değilim 21 yaşında çalışmıyorum ama babamların durumunu anlatayım.
Isıl işlem fabrikamız var ve Türkiyede 1,2. sıradayız çok şükür. İşler şükür tıkırında ama bu Brunson olayı patlak verince biraz işler düştü, tam böyle sımsıkı temel de attık. Cirolar aşırı vs arttı bu pandemi oldu. Pandemide de pek vurmadı bize, papaz olayı hariç hep tıkırında gidiyor, ayıptır söylemesi işler çok iyileşince bana da bir araba annem ile babamın arabasını da 2020 XC90 ve Cayenne ile değiştirdik. Bu pandemi bize vurmadı hatta işimize yaradığı noktalar bile var diyebilirim.

Brezilya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Babam esnaf bana her yıl daha kötü oluyor dedi. yıllar geçtikçe işçi çıkarmamızdan bunu anladım eskiden 13 kişi çalışırdı dükkanlarda şu an sayı 4 e düştü ancak babama ne zaman sorsam kenarda paran var mı bak kriz derinleşiyor dikkatli ol diyorum beni geçiştiriyor gel hesap kitap yapalım iyice bakalım kime ne borcumuz harcımız var görelim desem geçiştiriyor, göstermiyor bu da beni daha da korkutuyor .

Krizden en az etkilenenler ihracat yapan frimalar bence şu an.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bize vurdu pandemi. 4 kişiye kadar çalışan olurdu dükkanda, şimdi ise 1 kişinin maaşını zor ödüyoruz. Borca battık.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Bende çalışanım. Dükkanda oturur oldum. Benim dükkanda oturmam demek çalışmıyoruz demektir. 3 saat dükkanda oturmadan siparişe giderdim. Şuan mı? 45 dk oturuyorum 1 sipariş 45dk oturup 1 sipariş. Toptancıdan alınan mallara çok zam gelmiş. Patronla konuşuyoruzda insanlar evden çıkmıyor eve siparişte vermiyor. 1 haftadır ekonomik durgunluk var. Durum kötü. Kış geldi. Isınma gibi büyük bir gider oluştu. Faturalar zaten kabarık. Tek başıma kaldığım evde aylık 250 elektrik öderdim. Şimdi ailem de yanımda bakalım kaç ödeyeceğiz. Bu hafta çok az iş oldu hafta sonu yasakları da derken haftalığı az aldım. Trafik çok olurdu şimdi trafik yok. 1.dalga da herkes gibi kredi çektik. Şuan krediyi ödemiyorum. Evde de durumlar sakat. Haftalığımın yarısından fazlasını eve bırakıyorum. Bugün babam 100 liraya pazardan çok az eşya aldığını söyledi. Güçleri birleştirme vakti geldi dedim. Paranın hepsini eve bırakacağım. Zorunlu yemek ve sigara için para almam gerekmekte belki sigarayı da bırakmalıyım. Eve geç geldiğim için üstün körü konuştuk. Yarın detaylıca konuşucaz. Allah herkesin yardımcısı olsun.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bu saydığınız sıkıntılar daha komple kapanma olmadan olan şeyler.

21 gün aralıksız kapanma üretimler komple dursun diyenler var :( Öyle olduğunda olacakları düşünün birde.

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Bizim sektorde tam tersi hareketli gayet ancak fiyatlar çok çıktı. Müşteri şikayetçi ama yapacak bir şey yok. Eskiden bu aylarda 13 15 işçi olurdu şu an 20 işçi var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bize vurdu pandemi. 4 kişiye kadar çalışan olurdu dükkanda, şimdi ise 1 kişinin maaşını zor ödüyoruz. Borca battık.
Hangi sektör

By üşengeç

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Merhaba arkadaşlar. Ben bu konuya eğilmek istiyorum. Esnaf şu anda berbat vaziyette. Samsundan konuşuyorum nerede ise açık lokanta kalmadı sahilde. Bütün sektörler feci durumda. Biz tesisat işi yapıyoruz işlerde bir yavaşlama yok çok şükür ama fiyatlar aşırı artıyor. Yavaş yavaş fiyatlar dolarla verilmeye başlandı. Sene başı 3.500 olan kombi 5.300 civarında. Ayrıca yanımızdaki elektrikçi dükkanı kapandı. Büyük bir toptancı döviz farkı yüzünden kapattı.(30 milyon cirosu vardı). Vaziyet kötü. Aramızda esnaf olan arkadaşlar da anlatabilirler durumlarını.
Antalya'da farksız esnaf kepengi acıyor siftah yapmadan kapatıyor çok kötü durumda şuan esnaf ama yardım vs yok bildiğim kadarıyla esnaftan daha beter kantinciler bence hiç iş yapamadılar Marttan beri Ekim'de bir okul açıldı 1 ay sonra kapandı fakat kantinciler açamadı
Bir arkadaşımın babası dönerci şarampolde kara kara düşünüyor napicam ben diye iş yapamıyor birde özel sektörde çalışanlar için konuşmak istiyorum.Babam bir otelde Su şefi şuan izinde 4.000 lira maaş alıyor babam kovulmak istiyor ama yasak bence işten çıkartma geri gelmeli ücretsiz izinde çalışanlar 1.039 lira alıyor ama işsizlik maaşı 2000 lira kim 1.039 lirayla gecinecek Antalya'dan örnek vereyim Konyaaltında kira ortalaması 2.500 ve 1.039 lira maaş alan insan oturamaz
Varsak biraz daha ucuz 1.000 lira 1.000 lira ona verdik 39 lira kaldı napacak bu vatandaş?

merduino

Asistan
Reaksiyon puanı
253
O kadar çok üzülüyorum ki bu halimize. Saçma sapan şeylere milyarlarca parası olan devlet, büyük futbol kulüplerine, büyük şirketlere vergi affı getirebilen devlet esnafını desteklemiyor, destekleyemiyor. Ne olacak esnafımızın hali? Şükürler olsun bizim evin düzenli maaşı var. (Ama her geçen gün yetmemeye başlıyor tabi orası ayrı.) Etrafımda bile bir sürü esnaf çok zor durumda. Sabah açıyorlar akşam aynı kapatıyorlar. Çok üzülüyorum...

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Bizim etrafımızdaki bilimum inşaat ile ilgilenen dükanların dayanacak gücü kalmadı. Ancak biz son kullanıcıya yönelen sektördeki düşüş başladığı zaman villa gibi yerlerin tadilatına ağırlık verdik. Şu anda samsunda fabrika inşa ediyoruz. Et işleme tesisi olacak. Eğer biraz daha büyük düşünebilirse esnaf hala çıkış kapısı var bence

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Bizim etrafımızdaki bilimum inşaat ile ilgilenen dükanların dayanacak gücü kalmadı. Ancak biz son kullanıcıya yönelen sektördeki düşüş başladığı zaman villa gibi yerlerin tadilatına ağırlık verdik. Şu anda samsunda fabrika inşa ediyoruz. Et işleme tesisi olacak. Eğer biraz daha büyük düşünebilirse esnaf hala çıkış kapısı var bence
İnşallah, maşallah demeyi bırakmaları lazım. Sonra iş kovalamaya başlamaları gerekiyor, yoksa batacaklar. Artık battıklarında inşallah battık derlerse şaşırmam.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Hocam inşaat durumunu bilmiyorum ama genel anlamda Brunson veya dolar ne derseniz deyin, tüm çelik ve alüminyum alımları (y.dışı) genel anlamda yıllık sözleşmelerle yapılır. İşin bilincinde olan bireyler zaten durumun farkında. Bilmeyenler serbest piyasa altında zarara uğratılıyor.

Pazarcıların 1 koyup 10 aldığını düşünüyorum.

Esnaf her zaman kazançlı meslektir. Para ticarette arkadaşlar. İstanbuldan, konfeksiyon/tekstil sektörü çuval kilo ile pantolon yapar 1'e 1000 kâr ile satar. İşin ehli, müşteri tutan adamlar bir şekilde yürüyecek. Kazan kazan düşünen, işçi aldığında tazminat için para ayırmayan, yarını görmeyen günü yaşayan her işletme ( ev aile de buna dahil ) yara alacak bu bir gerçek. Evet koşturan, müşteri odaklı, kârını az tutan da yanacak ama yapacak birşey yok. Brunson, Yaptırımlar, Pandemi derken uzunca bir süredir zaten bunu gelişi olağandı.

Brezilya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Haklısınız esnafın batmasında müşteri kaybetmesinin de payı var, bunlar kötü imaj ve teknolojik gelişmeler yüzünden. Devir değişiyor çağa ayak uyduran ve işini iyi yapan müşteri kazanan esnaf kalacak dediğiniz gibi

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Şu andaki batmak üzere olanların zaten bir ayağı çukurdaydı. Dediğim gibi inşaat sektörü özellikle de lüks inşaat sektörü gibi sektörler pek de çağdan etkilenmiyorlar. Sadece inşaat değil. Böyle lokmacı gibi yerler tabi ki batacak.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bizim sektorde tam tersi hareketli gayet ancak fiyatlar çok çıktı. Müşteri şikayetçi ama yapacak bir şey yok. Eskiden bu aylarda 13 15 işçi olurdu şu an 20 işçi var.

Hangi sektör
Züccaciye.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Bittik, tükendik. Pandemi tuz biber oldu resmen.
Sizin sektör neydi ?

Şu andaki batmak üzere olanların zaten bir ayağı çukurdaydı. Dediğim gibi inşaat sektörü özellikle de lüks inşaat sektörü gibi sektörler pek de çağdan etkilenmiyorlar. Sadece inşaat değil. Böyle lokmacı gibi yerler tabi ki batacak.
Lüx inşaat bitmez asla :) Lüx emlakçılar da öyle. Lüx araba satanlarda. Şu dönemde günlük yaşayan kim varsa yarını düşünmeden, hepsi ne yazık ki çakılacak.

Züccaciye neyse de yakında bu bimler, şoklar, kipalar her sektörü eline geçirecek gibi duruyor. Düne kadar bakkal efendi, veresiye defteri varken artık bu bakkal/mahalle değeri de kalmadı iyice.

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Sizin sektör neydi ?

Lüx inşaat bitmez asla :) Lüx emlakçılar da öyle. Lüx araba satanlarda. Şu dönemde günlük yaşayan kim varsa yarını düşünmeden, hepsi ne yazık ki çakılacak.

Züccaciye neyse de yakında bu bimler, şoklar, kipalar her sektörü eline geçirecek gibi duruyor. Düne kadar bakkal efendi, veresiye defteri varken artık bu bakkal/mahalle değeri de kalmadı iyice.
bizim orada a101 vs. gelecek bir yer yok bir sokakta 6 bakkal var hepsi de işliyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Bizim Ankara'da da Çankaya Balgat'taki kilo ile köfte yani lokantalar iflas etti maalesef. Sanırım et fiyatlarından ve diğer zamlardan vb. olmalı. :(

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Sizin sektör neydi ?

Aynen öyle. Müşteri açık açık Sizden alacağıma Bim'den alırım diyor. 20 yıldır aynı yerde tanınmamıza rağmen.

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
ne iş yaparsan yap en lüksünü yap. Çünkü her zaman biri senden ucuzunu yapıyor.

Bizim Ankara'da da Çankaya Balgat'taki kilo ile köfte yani lokantalar iflas etti maalesef. Sanırım et fiyatlarından ve diğer zamlardan vb. olmalı. :(
kiradır sebebi

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Genel olarak söylemiştim ben. Öğrenciyim ama yaptığım bir iş var mı dersek al-sat ile uğraşıyorum bilgisayar donanımları üzerine. Hazirandan beri iş yok.
Havya kullanmayı öğren. Benden tavsiye.

Nebulas7234

Asistan
Reaksiyon puanı
256
Esnafın hali zaten içler acısı halkın hali beter perişan bu şekilde ne kadar devam edebilir edebiliriz bilmiyorum.Gerçekten şuan durumlar her açıdan çok kötü.

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Şu anda vaziyetler nasıl. Düzelme oldu mu?

Son düzenleme:

Son mesajlar