Esmeral Tunçluer'den veda

mazruf

Guru
Onursal Üye
Türkiye'nin Avustralya'ya karşı oynadığı Dünya Şampiyonası üçüncülük maçı, milli oyuncu Esmeral Tunçluer'in kariyerinin de son maçı oldu.Oyun kurucu ile şutör guard pozisyonlarında oynayan ve ay-yıldızlı formayı 274 kez giyen Esmeral Tunçluer, Avustralya karşısında son karşılaşmasına çıkarak, 34 yaşında basketbol kariyerini noktaladı. Bu müsabakada da 7 sayı kaydeden Esmeral, milli takım kariyerinde 2005 sayıya ulaştı.

A Milli Takım formasını 2001'den beri giyen oyuncu, ay-yıldızlı formayla birçok önemli başarıya ortak oldu. Milli takımlarda 2000'de 20 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda dördüncülük yaşayan Esmeral, 2011 Avrupa Şampiyonası'nda ikinci, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda beşinci, 2013 Avrupa Şampiyonası'nda ise üçüncü olan A Milli Takım'ın önemli bir parçasıydı.

Basketbol kariyerinde Fenerbahçe formasıyla 8, Beşiktaş ve BOTAŞ formalarıyla birer kez olmak üzere 10 defa lig şampiyonluğu yaşayan Esmeral, 5 Türkiye Kupası, 6 da Cumhurbaşkanlığı Kupası kaldırmayı başardı. Esmeral, Fenerbahçe ile 2012-2013 ve 2013-2014 sezonlarında FIBA Kadınlar Avrupa Ligi ikincilikleri de yaşadı.

Öte yandan, maç sonunda Esmeral için salonda bir de tören gerçekleştirildi. Karşılaşmanın bitimiyle saha içinde takım arkadaşlarına sarılan ve gözyaşlarını tutamayan oyuncuya, FIBA Avrupa ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel tarafından plaket verildi. Esmeral'e, TBF Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat da bir kupa takdim etti.

Esmeral Tunçluer, törenin sonunda tribünleri de selamlayarak basketbolseverlerle vedalaştı.

Hürriyet

[video=youtube;6-wVf79Uda4]http://www.youtube.com/watch?v=6-wVf79Uda4[/video]
 
Üst