Eski Sistemimi Değerlendirmek İstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Merhabalar, daha öncelerinde bir çok donanım tavsiyesi kategorisinde baya konu açmıştım. Bugün ise aklıma, ipx41-d3 ana kartlı eski bilgisayarımı güçlendirmek aklıma geldi. Bilgisayarı genellikle günlük işler, YouTube yayınları, Twitch yayınları, Orta-yüksek seviyeli oyunlar ve Yazılım için kullanmak istiyorum.
Yukarıda gördüğünüz işlemciyi almak istiyorum. Ekran kartı olarak ve RAM (ana kart maks kaç GB RAM destekler?) olarak bu sisteme ne önerirsiniz? Bütçem 2k civarı.
Şu anki sistemim: 300W PSU, 4 GB RAM, Pentium E6700 ve GT640 (ölü) ekran kartım var.

Son düzenleme:

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Merhabalar, daha öncelerinde bir çok donanım tavsiyesi kategorisinde baya konu açmıştım. Bugün ise aklıma, ipx41-d3 ana kartlı eski bilgisayarımı güçlendirmek aklıma geldi. Bilgisayarı genellikle günlük işler, YouTube yayınları, Twitch yayınları, Orta-yüksek seviyeli oyunlar ve Yazılım için kullanmak istiyorum.
Yukarıda gördüğünüz işlemciyi almak istiyorum. Ekran kartı olarak ve RAM (ana kart maks kaç GB RAM destekler?) olarak bu sisteme ne önerirsiniz? Bütçem 2k civarı.
Şu anki sistemim: 300W PSU, 4 GB RAM, Pentium E6700 ve GT640 (ölü) ekran kartım var.
4 GB bellek var fakat tek slot mu? Eğer tek slot ise diğer slota da bi' 4 GB bellek daha alırsın.

İşlemci değişikliği, ekran kartı değişikliği ve RAM takviyesi yapabilirsin. SSD de eklenebilir ve ekran kartı değişikliğinden sonra PSU'yu da değiştirmen gerekebilir.

Ayrıca bulabilirseniz GTX 960 veya GTX 950 gibi bir ekran kartını tercih edebilirsiniz. Bu kart için kaliteli bir 400 W PSU işinizi görecektir. İşlemciyi de kendin seçmişsin zaten.

SSD olarak da Samsung 870 EVO modelini tercih edebilirsin. Kendim kullanıyorum ve gerçekten çok kaliteli, almanı tavsiye ederim. Fiyat olarak da gayet makul.

Son düzenleme:

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
4 GB bellek var fakat tek slot mu? Eğer tek slot ise diğer slota da bi' 4 GB bellek daha alırsın. İşlemci değişikliği, ekran kartı değişikliği ve RAM takviyesi yapabilirsin. SSD de eklenebilir ve ekran kartı değişikliğinden sonra PSU'yu da değiştirmen gerekebilir. Ayrıca bulabilirseniz GTX 960 veya GTX 950 gibi bir cihazı tercih edebilirsiniz. Bu kart için kaliteli 400 W bir PSU işinizi görecektir. İşlemciyi de kendin seçmişsin zaten. SSD olarak da Samsung 870 EVO modelini tercih edebilirsin. Kendim kullanıyorum ve gerçekten çok kaliteli, almanı tavsiye ederim.
Çift slot var içinde.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çift RAM girişi yani :D 2GB RAMlerim

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Çift slot var içinde.

Çift RAM girişi yani :D 2GB RAMlerim
Dual-Channel ise ikisini de satıp, 4x2 DDR3 bellek satın alabilirsiniz.

Erken satılmasa bile elinizdeki bütçenin yetebileceğini düşünüyorum.

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177

Bir dakika fotoğrafını atayım kasanın :)

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Heh pardon :D Daha fazla olmaz mı peki? Ayrıyetten, bu anakartın biosu armıdır (xeon x5460 için)
Daha fazla desteklemiyor. Chipset en fazla bu kadar destekliyor. Ayrıca bu işlemci için Xeon BIOS var.

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Daha fazla desteklemiyor. Chipset en fazla bu kadar destekliyor. Ayrıca bu işlemci için Xeon BIOS var.
Varsa atabilirmisin rica etsem? Ve sence bu eski sistemi değerlendirmek mantıklı mı?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İleride ayırabileceğin bütçeye göre güncel sisteme yönelmek daha mantıklı.
3200g işlemci, b450m anakart, 1x8gb ram daha mantıklı geliyor.
Sonrasında eline geçen ilk parada direk ssd. Fps artsın istiyorsan ekran kartı alırken psuda değiştirmen gerekir. Biraz daha para harcıyım dersende 1 adet daha ram alabilirsin.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Anakartınız max 8 gb ddr3 ram destekliyor yani 4+4 şeklinde yapabilirsiniz.

İşlemci kısmında evet alacağınız işlemciyi takabilirsiniz soket yapıları uyuyor.

2 Adet SATA 2 Portu varmış yani ssd de alabilirsiniz.

Ekran kartı için bir bilgi bulamadım.

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
İleride ayırabileceğin bütçeye göre güncel sisteme yönelmek daha mantıklı.
3200g işlemci, b450m anakart, 1x8gb ram daha mantıklı geliyor.
Sonrasında eline geçen ilk parada direk ssd. Fps artsın istiyorsan ekran kartı alırken psuda değiştirmen gerekir. Biraz daha para harcıyım dersende 1 adet daha ram alabilirsin.
Bütçem kısıtlı maalesef. Geri kalan para ile de uyguna bir ekran kartı almak istiyorum. Bilgisayarı, yayın, oyun, edit ve günlük kullanımda kullanmak istiyorum.

ipx41-d3 bir ana kartım var. sıkıntı çıkartabilir mi?

Son düzenleme:

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Aslında buna bir GNU/Linux dağıtımı kurup kullanabilirsin(çalışıyor demi sistem şu anda :D)

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Aslında buna bir GNU/Linux dağıtımı kurup kullanabilirsin(çalışıyor demi sistem şu anda :D)
Bu sisten çöp. Pentium E6700 var içinde. Ben bunla oyun bile oynayamam adam akıllı. Linux kurmakta istemiyorum. Benim yapacağım şey, oyun oynamak, yayın yapmak, video editlemek ve günlük kullanımda işimi görebilecek uyguna bir kasa.

Code015

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Linux kurmakta istemiyorum. Benim yapacağım şey, oyun oynamak, yayın yapmak, video editlemek ve günlük kullanımda işimi görebilecek uyguna bir kasa.
Hocam linux bence aradığınız şey.
Yayın, video edit ve günlük kullanım için linux ideal.
Oyun desteği pek yok ama o sistemle oynayabileceğiniz oyunları da açacağını düşünüyorum.

İsterseniz tamamen USB üzerinden çalışan Slax'i USB'nize yükleyip deneyebilirsiniz akışkanlığını.
Eğer Slax kullanacaksanız önerim chromium'u apt purge chromium yazıp silip sonra da apt-get install firefox-esr komuduyla firefox kurmanız.
Slax hakkında yeni bir makale atıcam yakında.

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Hocam linux bence aradığınız şey.
Yayın, video edit ve günlük kullanım için linux ideal.
Oyun desteği pek yok ama o sistemle oynayabileceğiniz oyunları da açacağını düşünüyorum.

İsterseniz tamamen USB üzerinden çalışan Slax'i USB'nize yükleyip deneyebilirsiniz akışkanlığını.
Eğer Slax kullanacaksanız önerim chromium'u apt purge chromium yazıp silip sonra da apt-get install firefox-esr komuduyla firefox kurmanız.
Slax hakkında yeni bir makale atıcam yakında.
Ekran kartı bozuk, hem ben oyun vs.. de oynamak istiyorum. Sadece günlük kullanım için değil.

Aynı kişinin senin anakart için şu biosunu bulabildim.
Alıntıdır.https://xeon771to775biosmod.blogspot.com/
Teşekkürler :)

Son düzenleme:

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Yada adam akıllı bir sistem toplamak daha mantıklı. Bu konuyu kenara aldım. Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler :)