Eski Laptop için donanım önerisi

Bu konuyu okuyanlar

TRcowboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Model: Dell Inspıron 5520
  • İşlemci: Intel ® Core™ i5-3210M
  • Ram: 4 GB 1600 MHz
  • Sabit Disk (HDD): 500 GB
  • Disk Dönüş Hızı: 5400 Rpm.
  • Ekran Kartı:1 GB Paylaşımsız AMD RADEON HD7670
Yeni laptop fiyatları oldukça pahalı olduğu için 4 yıllık laptobumun donanımını yenileme kararı aldım. Sizce mantıklı bir şey mi yapıyorum?

Eğer evet ise yukarıdaki sisteme uyumlu olan hangi parçaları önerirsiniz?

TRcowboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sadece bellek ve SSD takviyesi yapılabilir. Kullanım amacınız nedir?

İşlemci, ekran kartını değiştiremez miyim? 4 yıllık pc ye nazaran performansı daha iyi olsun, birazda oyunları kaldırabilsin istiyorum.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Sadece bellek ve SSD takviyesi yapılabilir.
Evet, SSD ve RAM öneririm. Detaya gelecek olursak program yükleme hızı seni rahatsız ediyorsa ve ya bazı işlemlerde çok bekliyorsan SSD alabilirsin. Yahut RAM dolmak üzereyse kullanımdayken, RAM de gerekir.

TRcowboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İşlemci soket tipine bağlı. Ekran kartı değişmez.

Nasıl değişmez hocam? Anlamıyorum. Sonuçta teknolojik bir cihaz. Oyun bilgisayarı haline getiremez miyim? Sadece ssd değiştirebiliyorsam yeni pc alırım zaten.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Nasıl değişmez hocam? Anlamıyorum. Sonuçta teknolojik bir cihaz. Oyun bilgisayarı haline getiremez miyim? Sadece ssd değiştirebiliyorsam yeni pc alırım zaten.
Eski nesil laptoplarda genelde değişebilir ancak yeni nesil laptoplarda ne yazık ki değiştremezsin. Büyük ihtimalle ekran kartı değişir. Laptopun modelini yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz.

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Laptoplarda ekran kartının işlemci ile tümleşik olmasından kaynaklı bir durum. Yeni laptop almaya karar verirseniz bütçenize göre güzel önerilerde bulunabilirim.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Araştırma yaptım, sanırım CPU değişiyor ancak GPU değişmiyor. Arkadaşımızın dediği gibi en güzeli yenisini almak.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
RAM + SSD ile idare et. Makinene uyacağını sanmıyorum E-GPU yapardın araştır istersen.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
RAM + SSD ile idare et. Makinene uyacağını sanmıyorum E-GPU yapardın araştır istersen.
E-GPU biraz fazla uğraştırır ve bazen de BIOS izin vermeyebilir. E-GPU biraz riskli bir çözümdür ama olursa gerçekten işe yararlı bir çözüm yolu.

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Hocam laptop alacak olsam monster alırım şuanlık donanım yenilemek istiyorum.
Bence Ram takviyesi yapmayın. O işlemci ve ekran kartı ile zaten oynayabileceğiniz oyunlar sınırlı, o oyunlar için de 4 GB Ram yeterli olur. Siz SSD alın ve işletim sistemini de SSD'ye kurun. En azından bilgisayarınız hızlanır.

TRcowboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bence Ram takviyesi yapmayın. O işlemci ve ekran kartı ile zaten oynayabileceğiniz oyunlar sınırlı, o oyunlar için de 4 GB Ram yeterli olur. Siz SSD alın ve işletim sistemini de SSD'ye kurun. En azından bilgisayarınız hızlanır.

Ekran kartı ve işlemciyi hiç mi değiştirme imkanım yok? Sonuçta teknolojik bir ürün. Değiştirilememesi enteresan.

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Ekran kartı ve işlemciyi hiç mi değiştirme imkanım yok? Sonuçta teknolojik bir ürün. Değiştirilememesi enteresan.
İşlemci değiştirme muhabbeti laptoptan laptopa değişiyor. Naçizane tavsiyem, yenisini alana kadar SSD değişimi ile idare edin.