Eski bilgisayarımı nasıl çalıştırabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Merhaba yazılım programlama,siber güvenlik vs konulara ilgim var ve bir kaç gün önce , yıllar önce kullandığım bilgisayarı buldum ve bari bunu fırsta çeviriyim bu bilgisayarada linux kurayım arada bir kullanırım dedim ama çalıştıramadım maalesef.(çalıştığından emin olmadan içini temizlemek istemedim, çalışırsa öyle temizleyecem)Bilgisayar açılış ekranında kalıyor.İnternette hard disk kaynaklı olabileceğini öğrendim ve tüm hard diskleri söktüm.Şuanki durumu böyle : IMG_20201017_162321 - Hızlı Resim
Sorum şu ben bu bilgisayarı tekrar nasıl çalıştırabilirim.Kırmızı kabloları ve renkli kabloları nereye takmam gerektiğini bilmiyorum.Ayrıca bios ekranına girecek mi kontrol etmek için klavye taktım ama klavyenin ışığı yanmadı o yüzden biosa da giremedim.Açıkçası tamirciye vs de götürmek istemiyorum hem pandemi dolayısıyla hemde masraf çıksın istemiyorum.Anlayan birisi varsa yardımcı olabilir mi lütfen?

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Merhaba yazılım programlama,siber güvenlik vs konulara ilgim var ve bir kaç gün önce , yıllar önce kullandığım bilgisayarı buldum ve bari bunu fırsta çeviriyim bu bilgisayarada linux kurayım arada bir kullanırım dedim ama çalıştıramadım maalesef.(çalıştığından emin olmadan içini temizlemek istemedim, çalışırsa öyle temizleyecem)Bilgisayar açılış ekranında kalıyor.İnternette hard disk kaynaklı olabileceğini öğrendim ve tüm hard diskleri söktüm.Şuanki durumu böyle : IMG_20201017_162321 - Hızlı Resim
Sorum şu ben bu bilgisayarı tekrar nasıl çalıştırabilirim.Kırmızı kabloları ve renkli kabloları nereye takmam gerektiğini bilmiyorum.Ayrıca bios ekranına girecek mi kontrol etmek için klavye taktım ama klavyenin ışığı yanmadı o yüzden biosa da giremedim.Açıkçası tamirciye vs de götürmek istemiyorum hem pandemi dolayısıyla hemde masraf çıksın istemiyorum.Anlayan birisi varsa yardımcı olabilir mi lütfen?
Bunu kullanamazsınız ki. Güçsüz bir bilgisayar. Günümüz için fazlasıyla yetersiz. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Önemli değil sadece çalıştırmak istiyorum.Yardımcı olabilir misiniz?
Kablolarını kontrol edin kopuk ya da takılı olmayan var mı diye. Daha sonra tozları temizleyin. Termal macun yenileyin. BIOS'u da sıfırlayın anakartın üzerinden ya da BIOS'un üzerinden sıfırlayada bilirsiniz. :)

Son düzenleme:

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Kablolarını kontrol edin kopuk ya da takılı olmayan var mı diye. Daha sonra tozları temizleyin. Termal macun yenileyin. BIOS'u da sıfırlayın anakartın üzerinden ya da sıfırlayada bilirsiniz. :)
Peki bu kırmızı kabloları ve renkli kabloları nereye takmam gerekiyor bilginiz var mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

BIOS'u da sıfırlayın anakartın üzerinden ya da sıfırlayada bilirsiniz. :)
Ayrıca BIOSU nasıl sıfırlayabilirim klavyeyi taktığım zaman klavye çalışmıyor nedense.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Yani her hdd ye rastgele 1 renkli ve 1 kırmızı kablo mu takmam gerekiyor?
Rastgele demeyelim de. Psudan gelen renklileri hepsine erisecek yakinliktakileri tak fark etmez. Ama rastgele takmaya kalkipta sonuncu hdd ye yetismiyor demezsin. Dedigin gibi sira farketmiyor bu kabloda tek sart erismesi ?

Kirmizi sata kablosunun bir ucu anakartta olur. 1. Sata yuvasi bootta oncelikli olur degistirmediysen. Windowsun kurulu oldugu hddye 1. Sata kablosunu baglamalisin. Veya biostan windowsun kurulu oldugu hdd yi ayarlamalisin

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Rastgele demeyelim de. Psudan gelen renklileri hepsine erisecek yakinliktakileri tak fark etmez. Ama rastgele takmaya kalkipta sonuncu hdd ye yetismiyor demezsin. Dedigin gibi sira farketmiyor bu kabloda tek sart erismesi ?

Kirmizi sata kablosunun bir ucu anakartta olur. 1. Sata yuvasi bootta oncelikli olur degistirmediysen. Windowsun kurulu oldugu hddye 1. Sata kablosunu baglamalisin. Veya biostan windowsun kurulu oldugu hdd yi ayarlamalisin
Peki anladım teşekkür ederim dediklerini deniycem.Bu arada bilgisayara klavye vs takınca çalışmıyor BIOS ekranını açamıyorum neyden kaynaklanıyor olabilir?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Peki anladım teşekkür ederim dediklerini deniycem.Bu arada bilgisayara klavye vs takınca çalışmıyor BIOS ekranını açamıyorum neyden kaynaklanıyor olabilir?
Usb 3.0 yoktur diye tahmin ediyorum ancak varsa 2.0 dan deneyin.
Bir ihtimalde kasanin önündeki usblerin baglantisinin yapilmamasi kaynakli olabilir.
Arkadasin dedigi gibi anakarttaki bios pilini cikarip 5 10 sn sonra tekrar takmayi deneyin. (Elektrik baglantisi tamamen sökükken)