Yardım ESC yandı.

meteto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fotoğraftaki parçaları kullanırken motoru çalıştırdım ilk önce kablolar kendilerine dolandı (parmağım motora değdi, evet komik bir hata :D ) ve hızlıca sistemi ilk önce vericiden ardından bataryadan çektim. Kabloları düzelttikten sonra tekrar çalıştırdım birkaç saniye sonra esc parçam duman çıkardı ve yandı ve koku vermeye başladı yine aynı şekilde önce alıcıdan esc'yi ayırdım ardından bataryadan ayırdım sonrasında da escyi motordan ayırıp balkona bıraktım. Diğer parçalarda herhangi bir ısınma veya belirgin bir sorun göremedim. 3 sorum olacak:

1. Diğer parçalar zarar görmüş olabilir mi veya nasıl tespit edebilirim.
  2. Sebebi ne olabilir? Motora bağlanan 3 kablo birbirine değdiği için olabilir mi?
  3. Ek Bağlantıdaki esc eski esc'nin yerini tutar mı?
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0C1MJCK73/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A2YMFJEV07N2BC&psc=1

Ekli dosyalar

• parcalar.png
    parcalar.png
    14.1 KB · Görüntüleme: 54

jujii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu soruyu cevaplayabilmek için kartı ve devreyi multimetre ile sanırım kontrol etmeli. zıt kutuplar birbirine değmiş, kısa devre olmuş veya akımda fazlalaşma oluşmuş ise sistemin ilgili tüm parçalarında hasar oluşmuş olabilir.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
1-) Öncelikle ESC yandı ise diğer parçalar zarar görmüş olabilir (Genelde olmaz). MultiMetre ile kısadevre kontrolleri yapılmalı çalıştırılmadan önce.

2-) Kısa devre yapmıştır + ve - kablolar birbirine değmemesi gerekiyor. Motordan çıkan kablolartın temas etmemesi gerekir. Motor dönüş yönünü değiştirmek içinde herhangi 2 kablonun lehimlerini değiştirebilirsiniz.

3-) Tavsiyem ESClerin hepsinin aynı marka ve model olmasıdır. Farklı marka esc veya farklı model birlikte kullanmadım daha önce.

meteto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1-) Öncelikle ESC yandı ise diğer parçalar zarar görmüş olabilir (Genelde olmaz). MultiMetre ile kısadevre kontrolleri yapılmalı çalıştırılmadan önce.

2-) Kısa devre yapmıştır + ve - kablolar birbirine değmemesi gerekiyor. Motordan çıkan kablolartın temas etmemesi gerekir. Motor dönüş yönünü değiştirmek içinde herhangi 2 kablonun lehimlerini değiştirebilirsiniz.

3-) Tavsiyem ESClerin hepsinin aynı marka ve model olmasıdır. Farklı marka esc veya farklı model birlikte kullanmadım daha önce.
Hocam biraz geç yazıyorum kusura bakmayın ancak vakit bulabildim fakat farklı bir esc'ye geçiş yaparsam ne gibi bir sorunla karşılaşabilirim bir fikriniz var mı? Teşekkürler.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Kullanılabilir ancak ben daha önce hiç kullanmadım. İnternette daha bilgili veya daha önce böyle bir şey denemiş birine sormak daha doğru olacaktır.

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
Multimetre ile deneme sonuca ulastırır, lakin motorda sorun yoksa ama Konuyu Link buraya ac Hocalar daha ıyı cevap verecektir.