Esc Uyumsuzluğu, Programlama ve Bidirectional Çözümü

Bu konuyu okuyanlar

BySakir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi forumlar değerli arkadaşlar.

İçinden çıkamadığım ve karar veremediğim bir konuda fikirlerinize ve tecrübelerinize ihtiyacım var. Yaklaşık 4 yıllık drone kullanıcısıyım ve parçalarını belirleyerek topladım. Bunları bir kaç başlık altında sıralayacağım.

1) 4 adet Emax Simonk Series 40 A UBEC ESC siparişi verdim. Elime ulaştı. Montajını yaparken şöyle bir sorunla karşılaştım;
Gücü verdiğimde 1 motor diğer 3 motordan yakşalık yarım saniye sonra başlangıç sesi çıkartıyor. Bu durumla daha evvelden karşılaştığımda bu videodaki BLheli calibrasyonunu yaparak çözüyordum. Ve bütün motorlar aynı anda tepki veriyordu. Fakat bu seferinde kalibrasyonunu yapmama rağmen ilk defa bir motor gecikmeli tepkimede bulundu. Bu durumun uçuşa nasıl etkisi olur. Sekronize başlangıç tepkimesini tekrar nasıl sağlayabilirim?

2) Sorunlu esc üzerinde defalarca Kalibrasyon yaptım. Son defasında 7 seçenekten sonra programı sonlandırmayıp 8. seçeneği denedim. Sanırım bu seçenek motorun dönüş yönünü programlamakta. Ben 8.nin 3. seçeneğini belirleyerek Bidirectional yani iki yöne dönüş özelliğini aktif etmişim. Bu durumda gaz kolunu yarıya getirdiğim zaman başlangıç sesi çıkartıyor ve motor dönmüyor, gaz kolunu en alta indirdiğimde en yüksek güçte saat yönünün tersinde, gaz kolunu en üste getirdiğimde en yüksek güçte saat yönünde duruyor. Böyle bir durumda ben yeniden ESC yi bu videodaki gibi programlayamiyorum. Aynı şekilde servo testerde bu durumda bir işe yaramıyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

3) Elimde kullanmadığım aynı marka ve model bir ESC'm daha vardı. Üzerindeki yalıtkanını söktüm. Bu ESC yi de klasik yöntemlerin dışında BLHeli Suite programını kullanarak Arduino nano üzerinden programlamayı denedim. Verilen talimatlar doğrusunda 1 adet smd resistör ile 1 adet smd condansatörü kartın üzerinden söktüm. Sinyal kablosu üzerinden programlamayı başardım. Fakat diğer kullanmakta olduğum ESC leri sinyal kablosu üzerinden programlamaya çalıştığımda hata aldım. Programlayamadım. Yeni gelen ESC lerim üzerindeki makaronları sökmekmeden ve üzerindeki resistör ile condansatörü sökmeden programlayabilmenin başka bir yöntemi var mı ?(Bu Programlama Kartı Haricinde)

Yardım ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.