Erişim Sorunu İçin Google Ne Dedi?

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
Bugün yaşanan Google'a erişim sorunu Türk internet kullanıcılarının akıllarını karıştırdı. Peki bakın, popüler arama motoru olayı nasıl yorumladı?

Bugün öğlen saatlerinde başlayan bir sorun nedeniyle internet kullanıcıları popüler arama motoru Google'a ulaşamadı. Problemin geçmesini bekleyen kullanıcıların aklındaki en büyük soru ise olayın geçtiğimiz hafta yaşanan Google ve BTK gerginliğiyle mi ilgili olup olmadığıydı?
ggd1275684534.jpg
Google Türkiye ofisine bu sorunla ilgili sorularımızı ilettik. Ofisten yetkililer ise sabah saatlerinde yaşanan krizle ilgili şu açıklamada bulundular:
İşte Google'ın resmi açıklaması
"Google uygulamalarına Türkiye'den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google'ın servislerine Türkiye'den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz."
Geçtiğimiz hafta Google'a ait ücretsiz hizmetlere erişilememesiyle birlikte BTK ve popüler arama motoru arasındaki soğuk savaş başlamıştı. Bu durumla ilgili en güçlü iddia ise Google'ın vergi konusunda bazı problemler çıkartması. BTK ve Google'ın yaptığı açıklamalar ise üstü kapalı da olsa olayı doğrular nitelikte.
:: Google ile BTK arasında yaşanan kriz sizce vergi sorunu yüzünden mi? Bu soğuk savaşta hangi tarafı tutuyorsunuz?
Yazan: Cem Süer
SDN - http://shiftdelete.net

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
BTK'yı haklı buluyorum. Google haydutluk yapıyor.

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ne savaşı :) hangi devirde yaşıyoruz anlaşmazlık denir, savaş olsa sürekli birbirlerine zarar vermeye çalışırlar.

Saygılar.

sahintez

Uninhibited no strings attached dating
Reaksiyon puanı
1
Maalesef BTK kurul olarak asıl işlevlerini unutmuş(Wimax lisansı v.b.) vatandaşı nasıl daha çok mağdur edebilirim diye akıllara zarar bir yol izlemektedir. Maalesef güzel ülkemde hala devlet kurumları (ki özerkte olsa) aynı mantıkta vatandaşı mağdur etmeyi ilke haline getirmiş. Tebrikler BTK :) Gün sizin gününüz. Yiyiniz içiniz efendiler diye başlayan şiirin devamını getirmiyorum.

Saygılarımla
Şahin Tez

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
google ın reklam servisi var o kadar para kazanıyor versin tabi vergi

Handikap

Profesör
Reaksiyon puanı
90
Maalesef BTK kurul olarak asıl işlevlerini unutmuş(Wimax lisansı v.b.) vatandaşı nasıl daha çok mağdur edebilirim diye akıllara zarar bir yol izlemektedir. Maalesef güzel ülkemde hala devlet kurumları (ki özerkte olsa) aynı mantıkta vatandaşı mağdur etmeyi ilke haline getirmiş. Tebrikler BTK :) Gün sizin gününüz. Yiyiniz içiniz efendiler diye başlayan şiirin devamını getirmiyorum.

Saygılarımla
Şahin Tez
+1

Sıkıntı çekmekten mağdur olmaktan o kadar hoşlanan bir toplum ki,işini yapamayanlar faturayı kullanıcıya kesiyor, bazılarının sıkıntısı bazılarına siyasi zafer kazanmış edasıyla acayip hoşlarına gidiyor.

Teknoljinin T'sinden anlamayan yöneticilerle ancak bu kadar oluyor maalesef.

JuGoLaTe

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Haklisin BTK sonuna kadarda arkandayiz... ya istedigimiz gibi ya da ihtiyacimiz yok.. güle güle...

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Konuya daha adaletli yaklaşmak gerektiği kanısındayım.

Öncelikle Google malesef vergi konusunda bizim paramızdan yiyor. Yani Türkiye'de bir firma google'ın yaptığı işi yapmaya çalışsa vergi verirken Google vergiden kaçıyorsa haksızdır.

Daha sonrasında ise Youtube'daki yasaklanan videolar ile ilgili olarak ise Google hakılıdır. Zira her zamanki verdiğim örneği vereceğim bu konuda.

Siz asfalt bir yol imal ettiniz diyelim. Ve bu yolu kullanan teröristler size saldırdı. Şimde burda yolun ne günahı var. Siz bundan yolumu sorumlu tutarsınız yoksa terörizmi ve onu tetikleyen etmenleri mi. En kolay ve yanlış olanı yolu suçlamaktır.

Aynı şekilde istenmeyen videolar konusunda youtube haklıdır. Sorumluluk Türkiye'dedir. İstiyorsa Türkiye bu engelleme işi için bir kurul oluşturur ve sadece istenmeyen videolara ait linkleri sürekli takip edip yenileri bile olsa yeni linkleride engeller. Ancak bu süre içerisinde youtube'u tamamen engellemez. Böyle oluncada insanlar host veya dns değişikliklerine gitmez ve bu tür videolar da Türk kullanıcılarına görünmez.

Aynı şey malesef dosya paylaşım konularında Dünya çapında yapılan bir hata ve bunuda anlamakta güçlük çekiyorum. Dosya paylaşım programını yapan kişiler kendi elleriyle telif hakkı olan ürünü yaymadığı sürece kişilerin yaydığı ürünlerden firmaları sorumlu tutamazsınız.

Burada da aynı yöntem geçerli. Siz istiyorsanız bu kişileri tespit edip o kişilere ceza verebilirsiniz ancak pire için yorgan yakmazsınız.

Zamanın Napster isimli programını bu yolda nasıl harcadıklarını düşününce deli oluyorum. Halbuki dosya paylaşımı konusunda bu engeller olmasaydı şu anda muhteşem bir yerdeydik ve eminim ki arkadaşlarımızın harddiskini kendi harddisikimiz gibi kullanıyorduk şu anda ve Cloud Computing denilen şeyi çoktan hayatlarımıza yerleştirmiştik.

Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Konuya daha adaletli yaklaşmak gerektiği kanısındayım.

Öncelikle Google malesef vergi konusunda bizim paramızdan yiyor. Yani Türkiye'de bir firma google'ın yaptığı işi yapmaya çalışsa vergi verirken Google vergiden kaçıyorsa haksızdır.

Daha sonrasında ise Youtube'daki yasaklanan videolar ile ilgili olarak ise Google hakılıdır. Zira her zamanki verdiğim örneği vereceğim bu konuda.

Siz asfalt bir yol imal ettiniz diyelim. Ve bu yolu kullanan teröristler size saldırdı. Şimde burda yolun ne günahı var. Siz bundan yolumu sorumlu tutarsınız yoksa terörizmi ve onu tetikleyen etmenleri mi. En kolay ve yanlış olanı yolu suçlamaktır.

Aynı şekilde istenmeyen videolar konusunda youtube haklıdır. Sorumluluk Türkiye'dedir. İstiyorsa Türkiye bu engelleme işi için bir kurul oluşturur ve sadece istenmeyen videolara ait linkleri sürekli takip edip yenileri bile olsa yeni linkleride engeller. Ancak bu süre içerisinde youtube'u tamamen engellemez. Böyle oluncada insanlar host veya dns değişikliklerine gitmez ve bu tür videolar da Türk kullanıcılarına görünmez.

Aynı şey malesef dosya paylaşım konularında Dünya çapında yapılan bir hata ve bunuda anlamakta güçlük çekiyorum. Dosya paylaşım programını yapan kişiler kendi elleriyle telif hakkı olan ürünü yaymadığı sürece kişilerin yaydığı ürünlerden firmaları sorumlu tutamazsınız.

Burada da aynı yöntem geçerli. Siz istiyorsanız bu kişileri tespit edip o kişilere ceza verebilirsiniz ancak pire için yorgan yakmazsınız.

Zamanın Napster isimli programını bu yolda nasıl harcadıklarını düşününce deli oluyorum. Halbuki dosya paylaşımı konusunda bu engeller olmasaydı şu anda muhteşem bir yerdeydik ve eminim ki arkadaşlarımızın harddiskini kendi harddisikimiz gibi kullanıyorduk şu anda ve Cloud Computing denilen şeyi çoktan hayatlarımıza yerleştirmiştik.

Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?
Düşüncelerinin çoğuna katılıyorum, video konusu hariç. Videolar YouTube'a defalarca bildirilmesine rağmen "düşünce özgürlüğü" palavrası adı altında uzun süre kaldırmamakta direndi. YouTube'da da suç var.

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Düşüncelerinin çoğuna katılıyorum, video konusu hariç. Videolar YouTube'a defalarca bildirilmesine rağmen "düşünce özgürlüğü" palavrası adı altında uzun süre kaldırmamakta direndi. YouTube'da da suç var.

Dediğin gibi şikayet edilen videolar konusunda suçlu görünebilir ancak işin birde başka boyutu var. Bana göre yanlış olan bir video başkasına göre doğru olabilir. Bunu kim belirleyecek. Her ülke ben şu tarz video istemiyorum demeye başladımı al başına bela. Birgün bir bakmışsın ortada izlenebilecek bir video kalmamış.

Kesinlikle bu konuda videolara tamamen özgür kalmalı demiyorum ama bunu yapmanın tek yolunun dünya çapında insan hakları mahkemesi gibi tüm internet ağındaki videolar ve zararlı içerikleri engellemeye yönelik uluslar arası bir mahkemeden geçtiğini düşünmekteyim.

Burada da şu sorun ortaya çıkıyor. Aynı insan hakları mahkemesinin kimi zaman yaptığı gibi sonuçta mahkemeler de siyasetten etkilenebiliyor.

Velhasıl video engelleme kısmında şu an için isteyen ülkenin doğru bulmadığı video linkinin kullanılabilirliğini engellemesinin doğru olduğuna inanıyorum. Aynı şekilde bu video konusunda ilgili firmaya yapılacak şikayetlerle uluslar arası alanda da engellemeye uygun olduğunu düşünüyorsa firma kendiside bu şekilde videoları engelleyebilir. Ancak uluslararası bir mahkeme kararı olmadığı sürece firmaları bu konuda zorunlu tutmanın doğru olmadığı inancındayım.

LastKing93

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Google Paşa Paşa Vergisini Vermeki.. BTK'yı Destekliyorum!!