Erdoğan'ın TC kimlik numarasını sorgulayanlara 10 yıl hapis

Bu konuyu okuyanlar

Gökhan Alkan

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Erzurum Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'nün ihbarı üzerine 3 çalışan hakkında, Recep Tayyip Erdoğan ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın TC kimlik numaraları ile sorgulama yaptıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.
Valiliğin soruşturma izniyle Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan incelemede, emeklilik işlemleri servisinde görevli N.G.'nin 8 Nisan 2016, saat 10.37'de Recep Tayyip Erdoğan'ın TC kimlik numarası ile nüfus aile kayıt örneği sorgulaması yaptığı belirlendi. Kurumun kısa vadeli sigortalar servisinde görevli E.T.'nin ise 11 Nisan 2017, saat 10.11'de Efkan Ala'nın TC kimlik numarası ile aynı gün saat 16.12'de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TC kimlik numarası ile birleşik kütük sorgulaması yaptığı tespit edildi. Genel sigortalılar servisinde çalışan T.Ş.'nin de 3 Mayıs 2017, saat 11.55'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TC kimlik numarası ile kişi kayıt örneği sorgulaması yaptığı ortaya çıktı.

Yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, şüphelilerin bahsi geçen sorgulamaları kurum sisteminden yapma görev ve yetkilerinin bulunduğu ancak bu sorgulamaları yapmaları yönünde herhangi bir talep olmadığı, bu suretle şüphelilerin sahip olduğu görevin verdiği yetkiyi kötüye kullanarak mağdurların kişisel bilgilerini ele geçirdiklerine vurgu yapıldı. 3 sanık hakkında Erzurum 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

'PRİMLERİ MUKAYESE ETTİM'
Sorgulamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kademe ve derecesine baktığını söyleyen E.T., tamamen mevzuat bilgisini geliştirmek amacıyla sorgulama yaptığını iddia etti. E.T. savcılık ve mahkeme aşamasında yaptığı savunmasında, "Hakkımda FETÖ'den açılmış bir soruşturma yoktur. Kötü bir amacım olmaksızın T.C. kimlik bilgileriyle sisteme girerek sorguladım. Benim prim matrahım ile Efkan Ala ve Recep Tayyip Erdoğan'ın prim matrahlarını mukayese etmek için sorgulama yapmıştım. Ben bu kimlik bilgilerini ve şahsi bilgilerini hiçbir yerde hiçbir şekilde, kötü amaç için kullanmadım" dedi.

Suçlamayı kabul etmeyen kadın çalışan N.G. ise bilgisayarını açık bırakıp kısa süreli başından ayrıldığı anlar olduğunu belirtti. Bu sırada kendi bilgisayarındaki sistemin açıkken sorgulama yapılmış olabileceğini savunan N.G., beraatini istedi.

'BİR ANLIK REFLEKSLE BU SORGULAMAYI YAPTIM'
Recep Tayyip Erdoğan'ın kişi kayıt örneği sorgulaması yaptığı tarihte cumhurbaşkanının AKP'ye katıldığını belirten T.Ş. de kendini şöyle savundu: "Aynı gün televizyonlarda gazetelerde ve facebook sayfalarında Recep Tayyip Erdoğan'ın elinde üyelik formu olan görüntüleri yayınlandı. Ben de bu üyelik formu üzerinde yazan bilgilerin doğru olup olmadığını görmek maksadı ile bir sorguladım. Çıkan ekranda Recep Tayyip Erdoğan ismini görür görmez de hemen kapattım. Ekran bir anlık açıldı. Herhangi bir çıktı almadım. Bilgileri kimse ile paylaşmadım. Kötü niyetim olmaksızın, bir anlık refleksle bu sorgulamayı yaptım."

HAPİS CEZASI VERİLDİ
Erzurum 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonucunda Erdoğan ve Ala'ya yönelik eylemi nedeniyle E.T., 'kamu görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanmak suretiyle kişisel verilerin ele geçirilmesi' suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında sorgulama yapan N.G. ve T.Ş. ise aynı suçtan 2'şer yıl 6'şar ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, "Atılı suçun, aynen iddianamede anlatılıp nitelenen şekilde tüm yasal unsurlarıyla birlikte ayrı ayrı sübuta erdiği, hususlarında tam bir hukuki ve vicdani kanaate varılmış olmakla, her üç sanık yönünden de olmak üzere ayrı ayrı mahkumiyete ilişkin karar verilmiştir" denildi.

kaynak

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Size Ne Adamın Kimliğinden? Bilgisinden, Şahsi Sevmem ama yapılan yanlış, Ne Hakla Kişi Sorgulaması yapıyorsunuz , Karar Yerinde..

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
bu Tayyip Erdoğan'ın şahsı ile alakalı bir durum değil.

Malum, 6698 numaralı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu mevcut. Müşterilerin talebi olmaksızın "merak ettim bi bakıp çıkıcam" diyerek başkasının özel bilgilerini görüntülemek bir suçtur.

Merak edenler için kanun maddesi şurada.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
kötü bir karar bedeli bu olmamalıydı birisinin hayatından 10 sene çalacaksın hemde bi tc numarasına baktı diye

illa ceza verilecekse bu 10 sene hapis olmamalı

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
namussuzlar küçük kızlarımıza tecavüz edip sokakta gezebiliyorken bu haberi görünce gülesim geldi..
yok hayır bu ülkede hırsıza indirim uygulanıyor hatta kıravatlı traşlı gelirse tutuksuz dahi yargılamalar oluyor

ama konu cb olunca en ağır cezalar takır takır veriliyor

ben şahsen ne olursa olsun 10 sene hapis verilmemesi taraftarıyım

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
demek istediğim CB özelinde değil, ülkede adalet ve yargı birilerinin elinde. mahkemelerde zaten iyi hal indirimi felan kaldırılmalı bence, bu tarz kötülükler yapana neyin iyi hali Allah için. bunlara insan yüzü göstermeyeceksin.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
iyi o zaman her memur kışıdaroğlunun imamoglunun malvarlığına kadar baksın sonra da kanunda daha önceden var olan yasalara uyulmayarak basit cezalarla yırtsınlar... bir yanlış varsa diğer doğruyu da yanlışa çevirmenin bir anlamı yok, doğru karar korunun diğer yanlış olanı ise ihya edilir...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
kötü bir karar bedeli bu olmamalıydı birisinin hayatından 10 sene çalacaksın hemde bi tc numarasına baktı diye

illa ceza verilecekse bu 10 sene hapis olmamalı
Haberin içeriğini bile okumuyorsun. 10 yıl habir cezası alan flan yok. 1 tanesi 5 yıl diğer ikisi 2.5 yıl habir cezası almış. Haberi kabartmak ve senin gibileri düşsün diye 10 yıl ceza yazıyorlar.
4 yıl altındaki cezalar ya para cezasına cevrilir yada cezaları ertelenir 2 kişi hapis yatmaz büyük ihtimal.
Ama 5 yıl ceza yiyen belli bir sürede olsa habis yatacaktır. 1 yıl kapalıda yatsa 1 yılda açık ceza evinde yatıp sonra şartlı tahliye olur büyük ihtimal.

CCD

Asistan
Reaksiyon puanı
217
10 yıl çok ağır bir ceza olmuş çünkü sokakta başı boş dolaşan terbiyesizler (kusura bakmayın) varken...

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
10 yıl çok ağır bir ceza olmuş çünkü sokakta başı boş dolaşan terbiyesizler (kusura bakmayın) varken...
Bir üst mesajda açıklama yapılmış sanırım haberide üstteki mesajıda okumadınız.
Haberin içeriğini bile okumuyorsun. 10 yıl habir cezası alan flan yok. 1 tanesi 5 yıl diğer ikisi 2.5 yıl habir cezası almış. Haberi kabartmak ve senin gibileri düşsün diye 10 yıl ceza yazıyorlar.
4 yıl altındaki cezalar ya para cezasına cevrilir yada cezaları ertelenir 2 kişi hapis yatmaz büyük ihtimal.
Ama 5 yıl ceza yiyen belli bir sürede olsa habis yatacaktır. 1 yıl kapalıda yatsa 1 yılda açık ceza evinde yatıp sonra şartlı tahliye olur büyük ihtimal.

CCD

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Bir üst mesajda açıklama yapılmış sanırım haberide üstteki mesajıda okumadınız.
Haberi kesinlikle okudum. Başlıkta yazdığı gibi 10 yazmayı tercih ettim. Emin olmadan yorum yapmayın lütfen çünkü haberi buradan da okudum. İnternetten de okudum.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Haberi kesinlikle okudum. Başlıkta yazdığı gibi 10 yazmayı tercih ettim. Emin olmadan yorum yapmayın lütfen çünkü haberi buradan da okudum. İnternetten de okudum.
Okuduğunuz halde sanki 1 kişi 10 yıl ceza almış gibi yorum yapmışsınız ama.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Iyi olmuş doğru karar da. Makamsız birine yapılsaydı aynı prosedür işleyecek miydi?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Merak kediyi öldürür burda devlet memurluklari bitti kanun açık ve net herhangi vatandaşa yapsalardi ayni sonuç olurdu muhtemelen.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Klasik Erdoğan diktatör söylemleri yaratma çalışmaları.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Hayir sadece gorevi kotuye kullanmak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayir sadece gorevi kotuye kullanmak.

DESLAER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
herkese aynı cezayı verirler muhtamelen

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,247
herkes normal suç demiş ama.. şimdi tanımadığınız ve makamsız birine yapsalardı aynı muhabbeti , %100 serbest bırakılacaklar dı ..
sıradan bir vatandaşla ülkenin cumhurbaşkanına yapılana aynı cezayı vermek de yersiz olur illa fark olmalı bence