Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

Sizce Türkiye'de yaşayan Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmeli mi?

• Evet

Kullanılan: 3 8.8%
  • Hayır

Kullanılan: 31 91.2%

• Kullanılan toplam oy
    34

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Olsunlar ulan olsunlar. Kalanlar da gelsin, yansın bu ülke su veren itfaiyenin hortumunu...

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Sen, dilini iyi biliyorsun, söyle bakalım, sınavlarda Türkçe bölümünden kaç net çıkarıyorsun? Sen veya bir başkası.. Kaçınız Türkçe'yi full yapıyorsunuz? Çok iyi biliyoruz ama yıllardır konuşuyoruz, ana dilimiz değil mi? Çok basit düşünüyorsunuz..
Ukalalık olmasın ama dilime çok özen gösteririm. Bağlaçların iyeliklerin yazımından anlatım bozukluğuna kadar. Konumuz bu değil. Öğrenmek isteyen öğrenir zor bir şey değil dil öğrenmek.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Buna ırkçılık diyenleri beynini kullanmaya davet ediyorum.

Şimdi önce burstan mi bahsedelim? Yoksa vergi felan ödemeden ve tek Türkçe kelime yazmadan açtıkları dükkanlardan mi? Yoksa sınavsız üniversite imkanlarından mi? Ya da ücretsiz sağlık hizmetinden mi? Ya da sürekli yaptıkları hırsızlıklar mi? Avrupa hayalleriyle yanıp tutustuklari için Avrupa sinirinda "No Turkey" diye açtıkları pankartlardan mi? Bu vatanın öz evlatlari biz 2. Sinif vatandaşa dustuk resmen.

Vatanını bırakıp gelen adamdan yani vatan haininden bi bok olmaz. Kendi vatanına ihanet etmiş bizim ulkemizemi sahip çıkacak.

Bırakın bu sacmaligi desteklemeyi.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Türk öğrencilere harçlık 400 tl onlara 1300 tl :/. Abarttılar

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Biz neyi dert edeceğimizi şaşırmışız.. Sanırım tek sorun bu.. Allah(c.c.), kimseyi, yaratılanların en şereflisi olmaktan uzaklaştırmasın.. Amin..

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
ilerde evlenmelerde olur çocuklar da karışır bundan yıllar sonra kürtler,türkler(birşey dediğim yok yanlış anlaşılmasın) bir de suriler gelecek... bence olmaması lazım

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
ilerde evlenmelerde olur çocuklar da karışır bundan yıllar sonra kürtler,türkler(birşey dediğim yok yanlış anlaşılmasın) bir de suriler gelecek... bence olmaması lazım
O zaten şuan bile olan bir şey. Geçen aylarda rakam vermişlerdi de hatırlamıyorum. Ciddi bir artış olmuş. Ne ara yapıyorlar o da garip. Ev yok, para yok işleri güçleri başka şeylerde.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Edit: Boşuna konuşuyorum sanırım. Kolay gelsin.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Yalnız dikkatinizi çekeyim Suriye de Arap Filistin de Arap, hala mı anlamıyorsunuz? Dediğim, dediğimiz bu zaten, adam kendinden başkasını önemsemiyor, sor bakalım Türk'ler gelicek ne yapardın diye? Sonra da git yaşa bakalım orada ne kadar süre yaşayabiliyorsun? Komedi ya ahahaha

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Konunun başına bakma gereği duymadım. yorumu yazıp bıraktım. Birşey atlamışsam affet :(
Estağfirullah.
Mesajım sadece sana değildi, genele yazmıştım ama önemi yok. Kimse benim yazdıklarımla değişmeyecek, yeterince şey yazdığımı düşünüyorum.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Sen, dilini iyi biliyorsun, söyle bakalım, sınavlarda Türkçe bölümünden kaç net çıkarıyorsun? Sen veya bir başkası.. Kaçınız Türkçe'yi full yapıyorsunuz? Çok iyi biliyoruz ama yıllardır konuşuyoruz, ana dilimiz değil mi? Çok basit düşünüyorsunuz..
Sınavlarla Türkçe ve ya zeka ölçen bir sistemden bu yorumun gelmesi doğal tabi ki . Biz matematiği iyi olanı doktor yaptık,Türkçe'si iyi olanı da avukat . Yalan söylemeyeni matematik bilmiyor diye de salak ... İşte size yeni TÜRKİYE !

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Adamlar, dilimizi bilmiyor, Müfredatı bilmiyor, ki zaten her önüne gelen suriyeliyi üniversiteye aldıklarını da zannetmiyorum.. Bunlarla uğraşmanın maliyeti çok daha fazla.. Adamlar, bizim sınav sistemimize girse alayı sıfır çeker, sınav harcı yatırdıklarıyla kalırlar, bu kez adamları boşuna sömürmek olur bu. onu yatırmasalar, bu kez niye yatırmıyorlar dersiniz.. Bu işler o kadar basit değil. Emin olun bunun çok daha detaylı görüşmeleri, hesapları yapılmadan hurraa diyerek bu işe kalkışılmaz..
Valla, ben Türk olmayanın askerlik yapmasına karşıyım. Askerlik, bize özel olmalı..

Edit: ırkçılık olarak algılanmasın, askerde gördüklerimden ötürüdür bu düşüncem..
Yahu sıfır çekerse çeksinler o zaman giremezler. Bu kadar basit. Onca kişi aylardır çalışsın tonlarca para harcayın bazıları lap diye sınavsız girsin. Aynı sınava girip puan almadıkça yok öyle..

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Şuan fark ettin mi konuyu başka yere çekiyorsun. Dilimizi bilmekten kasıt edilen önceki yorumlarda konuşup anlaşma kast edilmiş.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Suriyeli mültecilere vatandaşlık için 8 ayrı entegrasyon

Ensonhaber.com 04.07.2016 05:32

Kayıt altına alınarak biyometrik kimlik verilen 2 milyon 746 bin Suriyeliye vatandaşlık verilmesiyle ilgili ayrıntılar..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi için çalışma başlatıldığını açıklamasıyla, Türkiye’ye sığınan ve 2 milyon 746 bini kayıt altında olan yaklaşık 3 milyon Suriyeli ile ilgili strateji çalışması önem kazandı.

Türk vatandaşlığı koşullarının, Suriyeliler için esnetileceği belirtiliyor. Hükümet, yasadaki vatandaşlığa hak kazanma koşullarını taşımayanSuriyelilerin ve diğer ülkelerden gelen mültecilerinbeklemeden vatandaşlığa alınması için nasıl bir yol uygulanacağı üzerinde çalışıyor. Bunun için ya şu anki Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığa alınma işlemi uygulanacak veya Vatandaşlık Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle Suriyelilerin vatandaşlığa alınması kolaylaştırılacak. Bu konuda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü çalışma yürütüyor.

SURİYELİLERE 8 ALANDA ENTEGRASYON

Hürriyet'te yer alan habere göre; entegrasyonda ‘Türkiye’deki Suriyelilere yönelik Politikalar ve Stratejiler İçin Çerçeve Belgesi’ne göre, 7 bakanlık ana sorumlu kurum. 14 destek kurumu, STK’lar ve özel sektörün katkısıyla yürütülen çalışmayla Suriyelilerin entegrasyonu, ‘sığınma, eğitim, sağlık, ekonomik ve çalışma hayatı, sosyal uyum, yerel yönetimler, güvenlik, sivil toplum’ gibi 8 ana dalda eğitim çalışmasıyla sağlanacak.

VATANDAŞLIK KRİTERLERİ

Suriyeliler, diğer yabancılar gibi nitelikli iş gücü veya yatırım koşulunu sağlamaları durumunda Turkaz kart uygulamasından da yararlanabilecekler. Entegrasyon eğitimine tabi tutulan ve burada uyum sağlayan Suriyelilere vatandaşlık yolu açılacak. Sosyal uyumda zedeleyici herhangi bir davranışta bulunan veya kamu düzenini bozan kişiler, vatandaşlık için başvuru hakkını yitirecekler. 8 ana kriteri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuracak Suriyelilerde ise “toplumsal ve kamu düzenine uyum, sosyal uyum, yeteri seviyede Türkçe biliyor olması, adli sicil kaydının temiz olması, suç kaydının bulunmaması, Türkiye vatandaşı olacağında nasıl bir katkı sağlayacağı” kriterlerine bakılacak. Bu kriterleri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuran Suriyeliler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, “Vatandaşlığa kabul edilip edilmeyeceğini, vatandaşlığa uygunluğunu”inceleyerek rapor verecek.

İstihbarat incelemesinden de geçirildikten sonra uygun rapor verilen Suriyeliler Türkiye vatandaşlığına kabul edilecek.

BİYOMETRİK KAYIT

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin, eğitim, sağlık gibi sosyal haklardan yararlanmaları, suça karışanların takibi için 2013 yılında biyometrik kimlik çalışması başlatıldı. AFAD koordinasyonunda yürütülen çalışmada parmak izi, kimlik ve ikamet bilgileri alınan 2 milyon 746 bin Suriyeli, biyometrik kimlik verilerek kayıt altına alındı. Suriyelilere böylece “geçici koruma statüsü” de verilmiş oldu. Kayıt altına alınan Suriyeliler, bulundukları kentin dışına çıktıklarında ise sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanmak için kayıtlarını revize ediyor.

POLİSLİK VE ASKERLİK YAPABİLECEKLER

Suriyeliler vatandaşlığa geçtiklerinde çalışma hayatlarındaki birçok sınırlama sona erecek.

ÇALIŞMA HAYATI

MEVCUT DURUM: Suriyeliler çalışma izni olmaksızın Türkiye’de çalışamıyor veya çalıştırılamıyor. / Suriyeliler, geçici koruma kayıt tarihinden 6 ay sonra çalışma izni almak için Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunuyor. / Mevsimlik tarım veya hayvancılık işlerinde çalışacaklar, çalışma izni muafiyeti kapsamında. / Yalnızca Türk vatandaşları tarafından icrasına izin verilen iş ve meslekler için izin verilmiyor. / Sağlık ve eğitim alanında ön izin alma şartı bulunuyor. / Çalışma Bakanlığı’nca, çalışma izinleri için değerlendirme kriterleri belirleniyor. Farklı işyeri istihdam kotaları da uygulanabiliyor. / Kamu düzeni, kamu güvenliği ya da kamu sağlığı yönüyle çalışma izni verilmesinde sakınca görülen illerde, çalışma izni durduruluyor. / Bir işyerinde çalışan Suriyelilerin sayısı, Türk vatandaşlarının sayısının yüzde 10’unu geçemiyor.

VATANDAŞ OLUNCA: Çalışmak isteyen Suriyelilerin 6 aylık bekleme süresi sona erecek. / İstedikleri sektöre geçecekler. / ‘İşyerindeki sayıları yüzde 10’u geçemez’ sınırlaması da kalkacak.

SAĞLIK

MEVCUT DURUM: Temel ve acil sağlık hizmetleri kapsamındaki tedavi ve ilaçlardan katılım payı vermeden faydalanabiliyorlar. Sağlık hizmetini ikâmet adresinde almaları şartı bulunuyor. Üniversite, sağlık uygulama ve araştırma merkezleri ile özel hastanelere ancak sevk halinde gidebiliyorlar.

VATANDAŞ OLUNCA: Gelir testinde belli bir sınırın altında geliri olduğu belgelenen Suriyelilerin sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödenecek. Bunun dışında kalanlar ise primlerini yatıracak. Ayrıca hastaneye ve eczaneye gittiklerinde de katılım payı verecekler.

MÜLK EDİNME

MEVCUT DURUM: Suriyeliler şu anda Türkiye’de mülk edinemiyor.

VATANDAŞ OLUNCA: Mülk edinme hakları olacak.

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

MEVCUT DURUM: Seçme ve seçilme hakkını da kullanamıyor.

VATANDAŞ OLUNCA: Seçme ve seçilme hakları olacak. Milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi, muhtar seçilebilecekler, yaşadıkları yerlerdeki yönetimlerin belirlenmesinde etkin olacaklar.

ASKERLİK

MEVCUT DURUM: Askerlik yapamıyorlar.

VATANDAŞ OLUNCA: Askerlik hizmeti yükümlülüğüne tabi olacaklar.

EĞİTİM

MEVCUT DURUM: Suriyeli mülteciler Türkiye’deki devlet okullarına ve geçici eğitim merkezlerine kaydolabiliyor. Geçici eğitim merkezleri, Suriyeliler için özel olarak açılmış eğitim kurumları niteliğinde. Üniversitede ise kontenjan dahilinde sınavsız okuma hakları bulunuyor.

VATANDAŞ OLUNCA: Türk vatandaşlarıyla aynı sınırlamalar kapsamında okula gitme hakları olacak. Üniversite içinse sınava girme zorunluluğu gelecek.

İSTİHBARATIN ONAY VERDİĞİ KAYITLI SURİYELİLER VATANDAŞIĞA GEÇEBİLECEK

Mevcut vatandaşlığa alma mevzuatında değişiklik yapılmayacak. Mevcut mevzuatta yer alan genel prensipler de geçerli olacak.

Mevzuatta vatandaşlığa geçişin iki yolu var: Birincisi, vatandaşlık koşullarını yerine getiren ve vatandaşlığı hak edenler. İkincisi ise Bakanlar Kurulu kararıyla, vatandaşlık hakkı henüz edinilmeden vatandaşlığa alma yolu. Hak edenler zaten vatandaşlığa alıyor. Açıklanan çalışma, yasadaki hak kazanma koşulları beklenmeden hükümetin kararıyla vatandaşlık.

Vatandaşlığa alımlar, kayıtlı Suriyeliler arasından yapılacak.

Vatandaşlık talep edenlerle ilgili kapsamlı araştırma yürütülecek. Güvenlik ve istihbaratın ‘sorun yok’ raporu şart olacak.

BATILI ÜLKELERDEKİ GİBİ "KALİFİYE" ÖNCELİĞİ

Avrupalılar, Amerikalılar üniversite mezunlarını tercih ediyor. Vatandaşlığa aldıkları Suriyelilerin yüzde 80’inden fazlası öğretmen, doktor, mühendis gibi meslek gruplarından. Oysa, Türkiye’de 3 milyon Suriyeli yaşıyor ve onlara eğitim ve sağlık hizmetleri konusunda o kalifiye insan kaynağına Türkiye’nin ihtiyacı var. Onlara öncelik verilecek. Türkiye’de yatırım yapacak girişimciler de vatandaşlıkta öncelikli olacak.

Nüfus işleri genel müdürlüğü ile göç idaresinin kurduğu bürolar başvuruları toplayacak. Bu bürolarda vatandaşlığa alma prosedürleri başlatıldı. Kayıtlardan takip edilen, uluslararası kabul görmüş belgeleri olan bilim insanı, sanatçı, sporcu ve uzmanlar gibi kalifiye Suriyeliler için talep beklenmeden de harekete geçilebilir.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Şuan fark ettin mi konuyu başka yere çekiyorsun. Dilimizi bilmekten kasıt edilen önceki yorumlarda konuşup anlaşma kast edilmiş.
O konuyu ben açmıştım zaten ve kast ettiğim dil bilmemek de buydu.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Çizgi film gibi ülke Vallahi :)
Terör bitmemiş, bombalar patlıyor, işsizlik had safhada, eğitim çökmüş, sağlık sistemi desen parası olmayana mezar bedava, ekonomi bitik, önce dayılandık sonra özür dileme merasimi gerçekleşti, dünyada müslümanların zulüm altında olmadığı yer yok ama biz saray, köprü yapıyoruz ki zengin olanlar zenginliklerini daha iyi yaşayabilsinler... vsvs.. Daha da uzatılabilir bu cümle, son olarak ne yapmalıyız, ülke daha kendi nüfusuna yetemezken nüfusu arttırmalıyız ki ülke komple göçsün, henüz tam göçmedi çünkü.

Hayır sonuçlarını, getirilerini-götürülerini geçtim de arkadaş bir kişi de sormaz mı, niye Suriyeliler vatandaş oluyor ?
Tamam aldık ülkemize, kenarda yaşayıp sonra da ülkelerine dönsünler.
Sahi, niye ? Görünen tek getirisi oy olacak çünkü, ben başka bir getiri göremiyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
Yukarıdaki gazete haberini okuduktan sonra yorum yazarsanız daha isabetli olur. Gördüğünüz gibi öyle önüne gelen her Suriyeliye şıppadanak vatandaşlık verilmiyor. Ülkeye artı değer katacak olanlara kolaylık gösteriliyor, eleğin altında kalanlar ise feleğin çemberinden geçtikten sonra... Bu arada adli suç kaydı olan, huzursuzluk çıkaranların bu hakkı kaybedeceği kuralı getirilmiş. Sizlerin abarttığı kadar olsaydı benim gönlümde buna pek razı olmazdı. :)

Reaksiyon puanı
10,325
Bu arada bütün Suriyelileri toplayıp siteye üye yaptıktan sonra anketi fena halde tersine çevirebilirim haberiniz olsun ha! :D :D :D

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
yukarıdaki gazete haberini okuduktan sonra yorum yazarsanız daha isabetli olur. gördüğünüz gibi öyle önüne gelen her suriyeliye şıppadanak vatandaşlık verilmiyor. ülkeye artı değer katacak olanlara kolaylık gösteriliyor, diğer eleğin altında kalanlar ise feleğin çemberinden geçtikten sonra... bu arada adli suç kaydı olan, huzursuzluk çıkaranların bu hakkı kaybedeceği kuralı getirilmiş. sizlerin abarttığı kadar olsaydı benim gönlümde buna pek razı olmazdı. :)
Bu haberden sonra yeni anket açılmalı. Zaten haberi okuduktan sonra kimsenin sesi çıkmadı. Bizimkiler zaten işin aslını öğrenmeden, araştırmadan, manşet başlığıyla öyle bir gaza geliyor ki..

Süleyman Alkan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Yahu savaştan kaçmış sığınmacıları biz niye vatandaşlığa alıyoruz? Bak yedir içir de vatandaşlık niye?

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
Biraz katı olacak ama ne olursa olsun istemiyorum.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Normâlde herhangi bir şey yapılırken önce sebep bulunur, sonra çözüm bulunur, sonra nasıl uygulanacağına karar verilir.
Biz ilk adımı atlayıp hemen çözüme ardından da çözümün detaylarına giriyoruz.
Cumhurbaşkanımız Suriyelilere vatandaşlık da vereceğiz diye bir nara attı, bu çözüm aşaması, bir gün sonra da nasıl vereceğimizi konuşmaya başladık.
Sebebi neden atlıyoruz, neden bunun sebebi şudur çünkü şundan şundandır diye bir şey yok. Çizgi film işte :)

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Duymak istediğiniz sebebi söyleyelim de konu uzamasın: Oy lazımmış.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
e275dd1e596183fd8967194ea5650663.jpg

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bunlar padişahları istedi diye oy verirler .
Bize, avrupada, amerikada neden vatandaşlık veriyorlar? Neden yıllardır yurtdışından vatandaşlık alabilmek için binbir türlü üçkağıt çeviriyoruz? Biz dışarı giderken iyi de, neden başkasının bizim vatandaşlığımıza katılması zorumuza gidiyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...