Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

Sizce Türkiye'de yaşayan Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmeli mi?

• Evet

Kullanılan: 3 8.8%
  • Hayır

Kullanılan: 31 91.2%

• Kullanılan toplam oy
    34

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reaksiyon puanı
10,325
Her bir milletin kendi karakterine, hasletine uygun tarihten gelen bir rolü vardır. Allah-u Teala Türk milletinin yaşadığı topraklara mağdur ve mazlum insanların babaocağı, anakucağı rolünü takdir buyurmuştur. Ve bu şeref duyulası, onur duyulası bir roldür. Çünkü bu az bir şeref değildir, biz hep kucak açan olduk, kucağa düşen değil. Merhamet ettik, koruduk cümle mazlum insanları. Sadece kendi ırkımızdan olanları değil, sadece müslümanları değil, bizler gayri müslime de, kucak açtık, hristiyanına da, yahudisine de... Hatırlayın, İspanyadan kovulan 500 bin yahudiye kucak açan kimdi? Hitler'in zulmünden kaçan nice insanlara kucak açan kimdi? İşte bunun hürmetinedir ki yüce Rabbim bu toprakları düşman çizmesi altında çiğnetmedi hiçbir zaman. Hep veren el kıldı, alan el yapmadı bizim milletimizi...

Arkadaşlar, bir düşünün... Şu son beş yıl içinde dünyanın geçirdiği sarsıntıları, iflas eden ülkeleri, finlandıyasından Yunanistanına, İspanyasından bilmem hangisine varana kadar yaşadıkları ekonomik krizleri... 100 tane sığınmacı geldi diye kıyamet koparan batı ülkelerine bakın bir, diğer taraftan 3 milyon sığınmacıya kapısını açan, onları yediren, giydiren, bağrına basan aç komayan bizim ülkemize bakın. Bunca gidere, bunca büyük masraflara rağmen bana mısın demedi. Bu hükümetin falan başarısı değil, Bu yüce Allahın bir bereketidir.

Biz tıpkı sevgi gibi ekmeği de paylaştıkça çoğaldığına, bereketlendiğine inanmış bir milletiz. Korkmayın, biz de bu diğergâmlık hasleti var oldukça Rabbim bizim sırtımızı hiçbir zaman yere getirmeyecektir bi iznillah.

Asıl, birileri bu ülkeye gelmez, sığınmaz, yardım istemez, ekmeğini yemezse işte o zaman korkmalısınız... Korkmalısınız ki Allah işte o zaman bu ülkeden rahmetini, bereketini, lütfunu kaldırmış ve bizi yapayalnız bırakmıştır.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Bereket mi? Yoğaaaa.... Şaka mısınız arkadaşlar ya? Kucak açmışız falan? Bana ne kardeşim elin Suriyelisinden, ona kucak açacam diye ben ikinci sınıf vatandaş konumunda yaşamak zorunda mıyım? Finlandiya ne ara çöktü? Yunanistan ne ara çöktü? Çöktü dediğiniz ülkelerde adamlar bizden kral yaşıyor, onların durumu başka, hiç mi ekonomi bilmezsiniz?
Avrupa istemezmiş, tabi istemez medeniyet görmemiş yobaz arapları. İsveç iyilik olur dedi aldı, gördük tecavüz vakalarındaki ve suç oranlarındaki artışı. Yahu gerçekten şaka gibisiniz ya...

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Merak ettiğim bir kaç husus var.
Vatandaşlığa alınan sığınmacı veya mülteci ne ise vatan borcunu askerlik yaparak mı ödeyecek?
Kendi ülkelerine dönmelerine teşvik etmek yerine Türk vatandaşlığı verilmesi yakın bir gelecekte barış olmayacağı anlamına mı geliyor?
Vatandaşlığa alınacak kişilerin geçmişleri, sabıka kayıtları vs.. kontrol edilecek mi ? Edilecekse nasıl edilecek?
Türkiye'de işsizlik sorunu Suriyelilerin vatandaşlığa alınmasıyla artacak mı artmayacak mı?
Bu gün hangi Türk vatandaşı başka ülkeden bu kadar rahat vatandaşlık alabiliyor?
Türk vatandaşı olabilmenin belirli şartları yok mu?
Bu kişiler bu şartların ne kadarını yerine getirdi?
Bu süreç Türk vatandaşlarına sorulacak mı?
Kafamda deli sorular.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
10,325
Bereket mi? Yoğaaaa.... Şaka mısınız arkadaşlar ya? Kucak açmışız falan? Bana ne kardeşim elin Suriyelisinden, ona kucak açacam diye ben ikinci sınıf vatandaş konumunda yaşamak zorunda mıyım? Finlandiya ne ara çöktü? Yunanistan ne ara çöktü? Çöktü dediğiniz ülkelerde adamlar bizden kral yaşıyor, onların durumu başka, hiç mi ekonomi bilmezsiniz?
Avrupa istemezmiş, tabi istemez medeniyet görmemiş yobaz arapları. İsveç iyilik olur dedi aldı, gördük tecavüz vakalarındaki ve suç oranlarındaki artışı. Yahu gerçekten şaka gibisiniz ya...

Yazımın sonuna bir cümlecik eklemeyi unutmuşum: "Bu milletin, bu toprakların tarihini bilmeyen, hamuruyla yoğrulmamış, genetik kodlarından bihaber olanlar benim yazdıklarımı anlayamaz" diyesiydim ya, unutuvermişim işte... cancağızım! :)

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Her bir milletin kendi karakterine, hasletine uygun tarihten gelen bir rolü vardır. Allah-u Teala Türk milletinin yaşadığı topraklara mağdur ve mazlum insanların babaocağı, anakucağı rolünü takdir buyurmuştur. Ve bu şeref duyulası, onur duyulası bir roldür. Çünkü bu az bir şeref değildir, biz hep kucak açan olduk, kucağa düşen değil. Merhamet ettik, koruduk cümle mazlum insanları. Sadece kendi ırkımızdan olanları değil, sadece müslümanları değil, bizler gayri müslime de, kucak açtık, hristiyanına da, yahudisine de... Hatırlayın, İspanyadan kovulan 500 bin yahudiye kucak açan kimdi? Hitler'in zulmünden kaçan nice insanlara kucak açan kimdi? İşte bunun hürmetinedir ki yüce Rabbim bu toprakları düşman çizmesi altında çiğnetmedi hiçbir zaman. Hep veren el kıldı, alan el yapmadı bizim milletimizi...

Arkadaşlar, bir düşünün... Şu son beş yıl içinde dünyanın geçirdiği sarsıntıları, iflas eden ülkeleri, finlandıyasından Yunanistanına, İspanyasından bilmem hangisine varana kadar yaşadıkları ekonomik krizleri... 100 tane sığınmacı geldi diye kıyamet koparan batı ülkelerine bakın bir, diğer taraftan 3 milyon sığınmacıya kapısını açan, onları yediren, giydiren, bağrına basan aç komayan bizim ülkemize bakın. Bunca gidere, bunca büyük masraflara rağmen bana mısın demedi. Bu hükümetin falan başarısı değil, Bu yüce Allahın bir bereketidir.

Biz tıpkı sevgi gibi ekmeği de paylaştıkça çoğaldığına, bereketlendiğine inanmış bir milletiz. Korkmayın, biz de bu diğergâmlık hasleti var oldukça Rabbim bizim sırtımızı hiçbir zaman yere getirmeyecektir bi iznillah.

Asıl, birileri bu ülkeye gelmez, sığınmaz, yardım istemez, ekmeğini yemezse işte o zaman korkmalısınız... Korkmalısınız ki Allah işte o zaman bu ülkeden rahmetini, bereketini, lütfunu kaldırmış ve bizi yapayalnız bırakmıştır.
Şu sizin her işi dine bağlamanız yüzünden bu ülke bu hallerde zaten . Elhamdülillah biz de muslumanız ama bunu her yerde dile getirmiyoruz be kardeşim . Biz 10 yıl ilerleyeceğimize 50 yıl geriliyoruz be kardeşim . Çıkarın şu gözlüklerinizi. Bunlara neden vatandaşlık verildiğini bilen biliyor diğerlerinin zaten ne mal olduğu ortada . Yok onlar Müslüman gelsin . Yok o Müslüman para verelim . Allah Allah . Bir müddet sonra bıktırıyorsunuz . Müslüman Müslüman olduğunu sürekli dile getirmez . Getiriyorsa farklı bir amaç içinde değil midir ?

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Şu suriyeli kardeşlerinizi bir konuşturun bakalım. Tam tersi olsa idi siz ne yapardınız diye? Kanınızı dondururlar. Adam daha bu durumunda erkekleri öldürüp kadınları satmayı düşünüyor. Tarihin hangi zamanın adam gibi arap çıkmış ki bundan sonra çıksın. Üretmeyen onun bunun sırtından din kisvesi altında güzel hayat yaşayanlar gelsin der. Vatandaşlık verenin hesabı zaten belli. Cahil kesimin oyunu alıp bir kaç dönem daha koltuğunu sağlama almak. O kadar Allak korkusu kul hakkı düşünse idi: Zenginden alamadığı vergileri (ottan boktan ) işci sınıfına yükleyerek ezmezdi. Gittiği yerde bunun vebalini düşünmüyor sanırım.

anystopmr

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Bunlar körfez savaşsında aynısını Iraklılara dediler ülkenize dönün gelmeyin suriyeye savaşın kaçmayın diye, sonra Allahın sopası yok bunların başına gelince nasıl kaçacaklarını bilemediler

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Ülkemiz için hayırlı olsun. Gerçekten çok zor onların durumuda biraz empati gerek diğer zaman içerisinde savaş bölgelerinden ülkemize gelenlerede(balkan ülkeleri) vatadaşlık verildi.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Şu olayı hala savunmaya çalışanları anlamıyorum. Bombalarin çoğu sebebi bunlar, taciz vs bunlarda. Arkadasim yardim ediyorsan cikarmayacaktin kamplardan, sehirlere yaymayacaktin. Hatay, kiliste vs suriyeli kuma getiririm diyen aile babasi mi ararsin, isidliler serbestçe ülkeye girebilmesini mi ararsin, artan hirsizliklar mi ararsin, Türk işçi pahalıya gelsiginden 3 kurusa Suriyeli calistirma mi ararsın . Once s...lar simdi sıvıyorlar. Her halti referanduma goturen hukumet bhnu da gotursun bakalim kac evet gelecek. Yardim ayri bir olay bilincli yardim ayri bir olay. Su olayı savunana kusra bakmayin da aklı selim gozuyle bakmam. Yarin ailenizin ya da sizin başınıza bunlar yuzunden bir olay gelirse o zaman görürüm savunmayi.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bu suriyelileri bu kadar kötülüyorsunuz da, gencecik suriyeli kızların açlığından sefilliğinden faydalanıp, 3-5 kuruşa tecavüz (!) edenler de bizim milletimiz. Piyasada kendi işçimiz varken, daha ucuz çalışıyorlar diye suriyelileri sömürerek maliyeti ucuza getirmeye çalışan da bizim milletimiz..
Kendimiz çok düzgün milletiz de başkalarına laf söylüyoruz..

En nihayetinde onlar da insan.. Bizim şartlarımızda yaşayarak vatandaşlık alacaklarsa neden IRKÇILIK yapıyorsunuz? İnsana değer vermeyen sizler daha mı değerli olduğunuzu zannediyorsunuz? Suriyelilerden ne üstünlüğünüz var? Siz, insan üstü insan mısınız? Karakter, insanın hamurunda olmalı, karakter olmayınca ırkı, dili, dini farketmiyor maalesef..

Önce iğneyi kendinize batırın..

Süleyman Alkan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Suriyeli kim ? Niye vatandaş alıyoruz? Sen önce kendi vatandaşlarının standarlarını, maaşını refahını, can, mal güvenliğini bi sağla sonra kimi alıyorsan al vatandaşlıga alicengiz oyunlarını bırakın yemezler. Hergün zam , üçkuruş maaş bu ülkede parası olmadığı için tedavi olamayan ölen milyonlarca insan var.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Yaradılanı sevin, Yaradan'dan ötürü.. İnanan kardeşlerim, ahirette pişman olacağınız laflardan sakının.. Ahirette pişmanlık fayda etmiyor, biliyorsunuz..

Aden

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Neyse, bunu da ekleyelim, hani biz kendi topraklarımız için savaştık ya, hani biz kendi tektaşımızı alır kendimiz takarız ya. Şunu ekleyeyim bi şuraya.

1411f5f4113657f0fa32000ec36745b1.jpg

Bu sadece bir kaçı, belki daha onbinlerce buluruz.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Bu suriyelileri bu kadar kötülüyorsunuz da, gencecik suriyeli kızların açlığından sefilliğinden faydalanıp, 3-5 kuruşa tecavüz (!) edenler de bizim milletimiz. Piyasada kendi işçimiz varken, daha ucuz çalışıyorlar diye suriyelileri sömürerek maliyeti ucuza getirmeye çalışan da bizim milletimiz..

En nihayetinde onlar da insan.. Bizim şartlarımızda yaşayarak vatandaşlık alacaklarsa neden IRKÇILIK yapıyorsunuz? İnsana değer vermeyen sizler daha mı değerli olduğunuzu zannediyorsunuz? Suriyelilerden ne üstünlüğünüz var? Siz, insan üstü insan mısınız? Karakter, insanın hamurunda olmalı, karakter olmayınca ırkı, dili, dini farketmiyor maalesef..

Yalnız dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışıyorlar. Esnaf milletimize saldıran da bunlar mahallede olay çıkaran da bunlar. Böyle yaptıkları sürece sokaktaki zavallıya da evindeki iş adamına da saygım yok.

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24

Hocam merak ettim kaç suriyeliyi barındırıp bakıyorsun acaba?
Çünkü etrafımda ne kadar böyle konuşan varsa bırak birine bakmayı haklarını bile gasp eden dinciler.

Irkçılık mış peh

Çok müslüman olupta müslümanlara neler yaptığı da ortada. Konuyu dağıtmak istemiyorum yoksa laf çok.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Hocam merak ettim kaç suriyeliyi barındırıp bakıyorsun acaba?
Çünkü etrafımda ne kadar böyle konuşan varsa bırak birine bakmayı haklarını bile gasp eden dinciler.

Irkçılık mış peh

Çok müslüman olupta müslümanlara neler yaptığı da ortada. Konuyu dağıtmak istemiyorum yoksa laf çok.

Yaptıklarım bana kalsın. Sen, su-i zan etmekten kork. Genelleme yapma, yoksa hakiki Mü'minlere attığın iftiranın vebali iki yakanı bir araya getirmez.
Bahsettiklerin dinci değil, münafıktır.. Münafıkları, Mü'minler ile bir tutmak gibi bir gaflete düşmeyesiniz..

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Yalnız dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışıyorlar. Esnaf milletimize saldıran da bunlar mahallede olay çıkaran da bunlar. Böyle yaptıkları sürece sokaktaki zavallıya da evindeki iş adamına da saygım yok.
Bir insanı, hayvanileştirmek de, insanileştirmek de yine insanın işidir. Hayvanı bile eğittiğinde insan gibi davranabiliyor.. İnsan, yaratılanların en şereflisiyken, bir hayvan kadar yetenekli değil midir sence? Sen, bir insana hayvan muamelesi yaparsan, o da sana o şekilde karşılık verir.
Bunları bu şekilde topluma lanse etmek provokatif bir eylemdir. Tamamen insanların zaaflarını kışkırtmaktan başka bir şey değil bu yazı.. Yazılanları, detaylı şekilde, şartlarıyla açıklamak gerekir. Açıklayamıyorsan da susmalısın, hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığın bir şeyi yayarsan, kulaktan kulağa o bilgi bambaşka bir hal alır, gider.

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Yaptıklarım bana kalsın. Sen, su-i zan etmekten kork. Genelleme yapma, yoksa hakiki Mü'minlere attığın iftiranın vebali iki yakanı bir araya getirmez.
Bahsettiklerin dinci değil, münafıktır.. Münafıkları, Mü'minler ile bir tutmak gibi bir gaflete düşmeyesiniz..

Durum ortada olduğuna göre benim korkacak bir durumum yok. Yaptığı ve yaşadığı Allah için olan 1000/1 bile değil. Lafda çok hak taraftarı müslüman var. İşid de ne yapıyorsa Allah için yapıyor malum. Ama ne yapıyorsa müslümanlara karşı.

Tembellik dna larına işlemiş. Ne icad edilse ancak kuranın şurasında yazıyor burasında yazıyor. Madem bu kadar biliyordun yap bir icat bak kuranda bahsi geçeni yaptım de. Kola yı döker apple bmv kullanır.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226

Biraz geri çekilip tarafsız bakmayın zaten. Ben şu an Suriyeli olsam 1200 TL geri ödemesiz burs alıp istediğim bölüme sınavsız girecektim. Fakat biz memlekete dönmek için ucuz otobüs bileti arıyoruz yarıyıl sonunda. Biz vatandaşlara yapılmıyor bu destek daha.

Ayrıca siz hala millet, din demeye devam edin. Bunlar 3 milyon oy olarak dönecek bütün bu yardımlar bu için. İleride de iç savaş çıksın Türkler ve Suriye Arapları olmak üzere. Uyu ülkem.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Yazımın sonuna bir cümlecik eklemeyi unutmuşum: "Bu milletin, bu toprakların tarihini bilmeyen, hamuruyla yoğrulmamış, genetik kodlarından bihaber olanlar benim yazdıklarımı anlayamaz" diyesiydim ya, unutuvermişim işte... cancağızım! :)
O bayıldığınız araplar I. Dünya Savaşı'nda bizi sattı, hala da satmaya devam ediyor ki birçok arap ülkesinin şu anda kullandığı bayrak bile Mark Sykes tarafından tasarlanmış bayraklardır;

flags.jpg

Tarih bilmemekle suçlayıp da tarihden bihaber olmak da ayrı bir komedi tabii.
Genetik kod, hangi genetik kod? Yobaz, kafa kesen, tecavüzcü, gerici arap geni mi? Sağ ol ben almayayım. Hamuruyla yoğrulmak mı? Bak onu deneyimledim işte, çocukluğum camide geçti, apartmanım komple imam, yani dininizi sizden daha iyi biliyorum boşa caka satmayın yani bana, yemezler.
Adamlar Mars'a araç indirdi, biz hala burada yok Suriyeli yok şu yok bu, arapperestlik bizi hiçbir yere götürmedi, götürmeyecek. Ne kadar arapseversen, ne kadar araplaşırsan o kadar geri kalırsın...

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Tek birşey söylüyorum bu konuda.
Bizim atalarımız bu vatanı ne olduğu belli olmayan kişilere başı boş vatandaşlık verilsin burada yaşasınlar diye kazanmadı..

Zamanında bizim atalarımız bu vatanı nasıl kanla canla savunduysa şuan onlar savunsun...

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Durum ortada olduğuna göre benim korkacak bir durumum yok. Yaptığı ve yaşadığı Allah için olan 1000/1 bile değil. Lafda çok hak taraftarı müslüman var. İşid de ne yapıyorsa Allah için yapıyor malum. Ama ne yapıyorsa müslümanlara karşı.

Tembellik dna larına işlemiş. Ne icad edilse ancak kuranın şurasında yazıyor burasında yazıyor. Madem bu kadar biliyordun yap bir icat bak kuranda bahsi geçeni yaptım de. Kola yı döker apple bmv kullanır.
Ben uyarımı yapayım da.. Siz, ışid'i Müslüman, Arap sanmaya devam edin. O, sizin sorununuz..

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Şimdi ben de her ne kadar mevcut iktidarı sevmesem de bu paylaşılan bilgilerinin doğruluğu teyit edilmelidir. Suriyelilere sınavsız üniversite diye bir şey yok arkadaşlar. Diğer maddeler hakkında kesin bir bilgim olmadığı için yorum yapamayacağım.
Ne demek yok ? Ben bizzat şahit oldum . Diğerleri de gerçek . Gerçek olmayan bilgi paylaşmam ben ,

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Ne demek yok ? Ben bizzat şahit oldum . Diğerleri de gerçek . Gerçek olmayan bilgi paylaşmam ben ,
Suriyeliler, Odtü'ye, Boğaziçi'ne, Hacettepe'ye sınavsız giriyor mu? Mesela bu ünversitelerde, Tıp, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği vs canı ne isterse hadi ben gidip giriyorum diyebiliyor mu?

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Suriyeliler, Odtü'ye, Boğaziçi'ne, Hacettepe'ye sınavsız giriyor mu? Mesela bu ünversitelerde, Tıp, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği vs canı ne isterse hadi ben gidip giriyorum diyebiliyor mu?
Karabük Üniversitesine giriyorlar ? Benim vatandaşımdan Karabük Üniversitesinin eğitimine ihtiyacı olan var, kazanamayan var . Neden özellikle bu üniversiteleri seçiyorsunuz ki ?

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
"Ülkemde sureli görmek istemiyorum” diyenlerin kendilerince sığındıkları en büyük kalkan “savaş sırasından ülkesini terk eden kişilerin vatan haini sayılacağı ve bu kişilere yardım edilemeyeceğidir.”

Bu argüman görünüşte tutarlı görünse de biraz irdelendiğinde çürük temellere dayandığı görülecektir:

Birinci;bu gün bir çok Arap ülkesi “dışı güçlerin” istilası altında olmasına rağmen vatanı terk etmemiştir. Başta Filistin olmak üzere Irak,Afganistan vb. ülkeler bunlara birer örnektir.Özelikle Filistin elinde taş ve sopayla dünyanın en büyük silah teknolojisine sahi ülkesine kafa tutuyor.Üstelik açlıktan kıvrana kıvrana can vermesine rağmen ülkesini terk etmiyor. Bu destansı kahramanlık çok az milletin tarihinde vardır.

İkinci; Suriyeliler ülkelerinde kalmaları halinde karşılarında iki seçenek vardır. Ya eline silah alıp “devlete karşı” savaşacaktır yada devletin yanında yer alıp “muhaliflere karşı” savaşacaktır. Her iki durumda da kendi kardeşini öldürecektir. Yani ülkemize gelenler vatanlarını bir “dış tehdide” karşı bırakıp kaçıp gelenler değil “iç savaştan” kaçıp gelenlerdir. Böylesi bir durunda bu kişileri “vatan hani” ilan etmek akıl ve vicdani değerlerle örtüşmez.

Üçüncüsü; bir zorluk anında vatanı terk etmenin yanlışlığına inanıyorsanız ve bu konuda samimiyseniz “4 milyon Türkün Almanya’da ne işi var” sorusunu da sormalısınız.Unutmayın O 4 milyon Türk bu gün bir çok Almanı işsiz-güçsüz bırakmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar