Erdoğan:'Türkiye, evelallah bir 40 Milyar dolar daha harcar.' diyeli 26 gün oldu.

Bu konuyu okuyanlar

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Sadece bu duruma özel bunun açıklanıyor olmaları yanlış, sadece YeniÇağ'ın manşetini okuyacak kadar salaklaşmadım (ne A haber'i ne YeniÇağı severim) fakat zekat 8 sınıf insana verilir ve bu yardımın da bu 8 sınıftan birine yapılıp yapılmayacağının bir garantisi yok, ucu açık. Dini olarka en garanti yolu da direk olarak ucu kapalı şekilde bu kişilere yardım yapacağım diyene vermek ve kendimizin yapması olur, Zekat farz bir ibadet olduğu için bu söylenmemeli.
Diyanet caiz dese de ben açıkçası bu kampanya yapılan zekâtın caiz olduğunu düşünmüyorum. Bir kere yardımın zekat düşen insanlara gideceğinin garantisi yok. 2. konu zekat Müslamana verilir ama devlet yardım yaparken onu gözetemez. Ben zekatımı buraya vermem şahsen. Zekâtın doğrudan şahsa verilmesi makbuldür. Hatta bazı alimlar zekâtın kurum, kuruluş ve cami inşaatına verilmesine bile cevaz vermemiştir. Nisap miktarı malı olmayan şahsa veya ilim öğrenen veya ilim öğretmene verilebilir.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Diyanet caiz dese de ben açıkçası bu kampanya yapılan zekâtın caiz olduğunu düşünmüyorum. Bir kere yardımın zekat düşen insanlara gideceğinin garantisi yok. 2. konu zekat Müslamana verilir ama devlet yardım yaparken onu gözetemez. Ben zekatımı buraya vermem şahsen. Zekâtın doğrudan şahsa verilmesi makbuldür. Hatta bazı alimlar zekâtın kurum, kuruluş ve cami inşaatına verilmesine bile cevaz vermemiştir. Nisap miktarı malı olmayan şahsa veya ilim öğrenen veya ilim öğretmene verilebilir.
Zekat olmasın da sadaka olsun, insanlara fayda saglanacak ise kime verdiğimin bir önemi yok nazarımda.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Zekat olmasın da sadaka olsun, insanlara fayda saglanacak ise kime verdiğimin bir önemi yok nazarımda.
Zaten diyanet işleri Yüksek kurulunun verdiği fetvada bu olaya dikkat edilmiş. Bu kurumlara bağış yapabilirsin deniyor başta üstüne devamında Zekat'ını bu IBAN' a yollamak isteyenlere şart koymuşlar bak.

Ama çeşitli haber kanalları bunu çarpıtıp Diyanet AKP'nin yardım kampanyasına katılın CHP'ye katılmayın dedi gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar Veya AKP'ye yardım yapmak ZEKAT sayılır algısı yapmaya çalışıyorlar.
Attığım link başta sona okunursa.
"Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür kampanyalara zekâtını yatıran mükellefin yatırdığı meblağın zekât olduğunu belirtmesi, yetkililerin de zekât fonunda toplanan bu paraların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereken hassasiyeti göstermesidir.