Erdoğan: Sakın Fransız markalarını satın almayın

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Beştepe'de gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha Avrupa ülkelerini hedef aldı. "Irkçı terörizm Avrupa'ya kan, gözyaşı ve iç çatışmadan başka bir şey getirmemiştir, getirmeyecektir" diyen Erdoğan, "Nasıl ki Fransa'da Türk markalı mal satın alınmayın diyorsa ben de şimdi buradan milletime sesleniyorum, sakın Fransız markalarını satın almayın" çağrısında bulundu.

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,829
Onların yaptıklarını yaparsak onlar gibi oluruz. Yakışmaz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Devlet bünyesinde kullanılan Renault, Peugeot araçları ne yapalım şimdi?

Hocam alınmış araçları yakıp parçalatıp yeni araba mı aldıracan devlete :) Veya Amerika'yı boykot ediyoz deyince milletin Iphone parçalaması veya İsrail deyince yollara Kola dökmesi gibi. Parasını aldığın şeye zarar verince elimize ne geçecek.

Burada Cumhurbaşkanının yaptığı bir tavırdır. ( Devlet ikili ilişkiler gereği ve vatandaşları için bu söylemini pek uygulamayacaktır bile büyük ihtimal. )
Ama vatandaşlar olarak biz elimizden geldiğince 3-5 almasak ne kaybederiz ? 85 Milyon insan adamlara 300-500 ne zarara sokarsan hesabı. ( Hiç yoktan bir daha ki sefere daha dikkatli olur belki.
Şu hikaye tam bu olayı anlatıyor bence...

Nemrud İbrahim peygamber’in ateşte yakılması emrini verdikten sonra meydan yere odunlardan büyük bir yığın yapilmış.
Odunları tutuşturmuşlar sonra. Alevler o kadar yükşelmiş ki bulutların tutuşacağını sanmış çocuklar. Korkmus kaçmış bütün hayvanlar.
Bu sırada bir karınca ağzında bir damla su ile koşa koşa gidiyormuş. Hem de boyu göklere varan cehennemi ateşe doğru.
Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş hemen yanına yanaşıp:
“Bu acelen niye? Nereye böyle?” diye sormuş.
Ağzında bir damla su taşıyan karınca o bir damlayı ellerinin arasına alıp:
“Duymadın mi” demiş. “Nemrud, İbrahim peygamberi ateşte yakacakmış. İşte ateşin olduğu yere su götürüyorum.
Bu sözleri duyan karınca kendini tutamayarak ulu orta kahkahalarla gülmeye başlamış.
“Sen şu ateşe dönüp hiç bakmadın mı?” diye sormuş. “Ne kadar büyük. Senin bir damla suyun ona ne yapabilir ki?”
Su taşıyan karınca
, “olsun” demiş. “HİÇ OLMAZSA HANGI TARAFTAN OLDUĞUM ANLAŞILIR !”….

Not: Fransa Ekonomisi Dünyada fazla veren 3-4 ekonomiden birisi galiba. Bizim yapacağım boykot ta onlara fız gelir tırıs gider. Ama hiç yoktan TARAFIMIZ BELLİ OLUR...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Euro 9.5 olmuş.

Para mı var reis? Millet zaten alamıyor.
Sen internete nasıl bağlanıyorsun?

Hadi bir daha görmiyeyim. Kapat modemi sat, internet Cin işi şeytan işi. Uzahtan sen bana nasıl yazıyon görüyon mu? Düşündüğün şeyler bana ulaşıyor. Çoh garip gelmiyor mu sana?

Kendi iletişim sistemimizi kurmalıyız doğal yollardan.
Eskiden tüstü dumanla haberleşme vardı. O yönteme geçmeliyiz ve geliştirmeliyiz o yöntemi

SelimAkoguz

Asistan
Reaksiyon puanı
267
Sen internete nasıl bağlanıyorsun?

Hadi bir daha görmiyeyim. Kapat modemi sat, internet Cin işi şeytan işi. Uzahtan sen bana nasıl yazıyon görüyon mu? Düşündüğün şeyler bana ulaşıyor. Çoh garip gelmiyor mu sana?

Kendi iletişim sistemimizi kurmalıyız doğal yollardan.
Eskiden tüstü dumanla haberleşme vardı. O yönteme geçmeliyiz ve geliştirmeliyiz o yöntemi
:D?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Bazıları geçmişte alınan mallardan dem vurmuş...

Eğer geçmişe yönelik fransız malları boykot edilecek ise, işe laiklikten başlamak gerek.

Laf söyledi
thumbs_b_c_9e52a420dc1870a61aa20af5ad50b79f.jpg

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Şakaysa komik değilse daha komik
Yoo gayet ciddiyim... Devlet aldıklarınız dursun bundan sonra almayın diyor. Bazı çok bilmiş kıt akıllılar da iyi de sen geçmişte fransız malı almıştın onları napacan diyor. Veya elindeki malı kırıp döküyor. Boykot demek aldığın sende kalsın bunda sonra alma demek kabaca. Madem geçmişte alınan şeyler de boykota dahil oluyo öyleyse Fransız malı laikliğin de boykota dahil edilmesi gayet doğal bir şey. Sonuçta bu ülkeye laiklik kadar zarar veren 2. bir fransız malı yok. Reno adına, pejo adına darbe yapılmadı bu ülkede laiklik adına yapıldı hem de defalarca.

"26 Teşrinisâni 1934 tarihli ve 2590 sayılı Efendi, Bey, Paşa Gibi Lâkap ve Unvanların Kaldırıldığına Dair Kanun". Bu kanun hala geçerli çünkü inkılap kanunudur ve inkılap kanunları anayasal koruma altındadır. Ama takan kim, hiç kimse. Bey de deniyor, paşa da deniyor, ağa da deniyor. Normalde senin Hakkı Abi'ye Hakkı Bey dediğin için mahkemeye çıkarılman lazım. Kanuna göre suç çünkü. Laikliğin de halk nezdinde konumu bu. Jakoben - elit bir kesim hariç emin olun laiklik kimsenin umurunda bile değil. Zaten bir insanın başka inançlara, görüşlere saygılı olabilmesi için laikliğe ihtiyacı varsa gitsin kendini köprüden atsın. Kaldı ki devlet laik olur vatandaş değil. Benim laik olmak, laikliği sevmek-övmek gibi bir görevim yok ama laik demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye cumhuriyetinin kanunlarına uymak gibi bir görevim var ve onu da yerine getiriyorum. Geriye kalan kısım fikir ve düşünce özgürlüğüdür, hani bazılarını(zı)n dilinden düşürmediği ama karşıt bir fikir gelince hakarete, aşağılamaya başladığı...

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Millet bir kaç ay belki birkaç sene almaz ama sonra yine Fransız malına devam eder. Zaten piyasada ucuz araç olarak Fiat ve Renault/Dacia işi götürüyor. Pek bir seçenek yok sonuçta.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Türkiyeye ithal yoluyla gelen fransız ürünleri konusunda bu boykota candan katılırım. Ama Türkiyede üretimi yapılan şeyler için devletin bizatihi boykot çağrısını doğru bulmuyorum. Çünkü o adam seversin sevmezsin, dostundur düşmanındır ama senin ülkende iş yapıyor, sana vergi ödüyor, senin insanını çalıştırıp evlerine ekmek götürmelerine sebep oluyor.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Yoo gayet ciddiyim... Devlet aldıklarınız dursun bundan sonra almayın diyor. Bazı çok bilmiş kıt akıllılar da iyi de sen geçmişte fransız malı almıştın onları napacan diyor. Veya elindeki malı kırıp döküyor. Boykot demek aldığın sende kalsın bunda sonra alma demek kabaca. Madem geçmişte alınan şeyler de boykota dahil oluyo öyleyse Fransız malı laikliğin de boykota dahil edilmesi gayet doğal bir şey. Sonuçta bu ülkeye laiklik kadar zarar veren 2. bir fransız malı yok. Reno adına, pejo adına darbe yapılmadı bu ülkede laiklik adına yapıldı hem de defalarca.

"26 Teşrinisâni 1934 tarihli ve 2590 sayılı Efendi, Bey, Paşa Gibi Lâkap ve Unvanların Kaldırıldığına Dair Kanun". Bu kanun hala geçerli çünkü inkılap kanunudur ve inkılap kanunları anayasal koruma altındadır. Ama takan kim, hiç kimse. Bey de deniyor, paşa da deniyor, ağa da deniyor. Normalde senin Hakkı Abi'ye Hakkı Bey dediğin için mahkemeye çıkarılman lazım. Kanuna göre suç çünkü. Laikliğin de halk nezdinde konumu bu. Jakoben - elit bir kesim hariç emin olun laiklik kimsenin umurunda bile değil. Zaten bir insanın başka inançlara, görüşlere saygılı olabilmesi için laikliğe ihtiyacı varsa gitsin kendini köprüden atsın. Kaldı ki devlet laik olur vatandaş değil. Benim laik olmak, laikliği sevmek-övmek gibi bir görevim yok ama laik demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye cumhuriyetinin kanunlarına uymak gibi bir görevim var ve onu da yerine getiriyorum. Geriye kalan kısım fikir ve düşünce özgürlüğüdür, hani bazılarını(zı)n dilinden düşürmediği ama karşıt bir fikir gelince hakarete, aşağılamaya başladığı...
Geçmişte israil'i boykot etmek için parasını verip aldığı kolaları döken kişilerle dalga geçmek istemiş olabilirler mi?

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Geçmişte israil'i boykot etmek için parasını verip aldığı kolaları döken kişilerle dalga geçmek istemiş olabilirler mi?
O geri zekâlılara da kızıyom ben :) Ama hiç öyle bir amaçla dediklerini sanmıyorum. Senin dediğinin doğru olabilmesi için muhalefetin iktidara muhalafet ile ülkeye muhalefet arasında farkı bilmesi lazım. Maalesef bu muhalefet o farkı bilmiyor.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,454
Para yok zaten reis alamıyoruz.