Erdoğan: İstanbul'a ihanet ettik, ben de sorumluyum

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
evet bu söz hakkında ne düşünüyorsunuz ? yorumlarınızı alalım

kırpılmış diyenler alın full video

erdoğanın açıklaması:

Erdoğan, "Bir şehrin Batı ölçüsüne göre medeni sayılması için yollarda aydınlatma olması, sokaklarda çamur bulunmaması gibi görünür özelliklere bakılır, halbuki İslam'ın ölçüsüne göre bir şehrin medeniliğinin işareti, mesela kapı kilitlemeden dışarı çıkılabilmesi, ihtiyaç sahibi herkese el uzatılması, sokak hayvanlarına dahi şefkatle davranılması demektir. Bizim medeniyetimizde medenilik budur. Fakat bu tuzağın içine biz farklı şekilde düştük. 40 kat, 100 kat bu tür binaları yapmak sizi medeni yapmıyor ama biz de bu tuzağın içine düştük, onu da söyleyeyim" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi'nde düzenlenen ''Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi''ne katılarak konuşma yaptı. Erdoğan şunları söyledi;

"Kadim şehirlerin en önemli güzelliği, ana karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde eritmesi, özlerinden katarak yeniden yoğurmasıdır. İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum.

Burası, Fatih Sultan Mehmet Han'dan beri ilmin, kültürün, siyasetin, sanatın ve ticaretin payitahtı olmuş bir şehir. Bugün de İstanbul onca yaşadıklarına rağmen halen ayaktadır. Türk-İslam medeniyetinin kalelerinden biri olmayı sürdürmektedir. İşte belediye başkanı olduğum zaman 8 milyon nüfus, şimdi 15 milyon nüfus... Böyle bir şehir. Dünyada eşi benzeri olmayan nadide şehirlerden bir tanesi.

Bizler çoğu zaman elimizdekinin kıymetini ancak onu kaybedince anlıyoruz. Ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz her biri başlı başına bir hazine olan emsalsiz değerlerin hakkını yeterince veremiyoruz. Bunun en bariz görüldüğü alanların başında şehirleşme ve mimari geliyor. Son yıllarda şehirleşme noktasında ciddi sorunlarımızın olduğunu, eksiklerimizin, hatalarımızın olduğunu daha önce defaatle birçok toplantıda ifade ettim. Estetikten, incelikten ve köklü medeniyet değerlerimizden yoksun tekdüze bir mimari anlayışının giderek yaygınlık kazandığını görmekten üzüntü duyuyorum. Adeta kibrit kutularının ölçülerini aşacak şekilde benzer taş yığınlarının olduğu bir şehir, bu bizim medeniyetimizde yok. Şehirleri birbirinden farklı kılan, ayıran, bu ayrılıklardan güzellikler çıkaran ayrıntılar birer birer yok oluyor. Maalesef maddi kaygılar birçok hassasiyetin önüne geçiyor

Son düzenleme:

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Sene 2017 Video da Bir cok Yer kesilip Kırpılmıs ayrıca..

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Vaay vaay vayy kimleri görüyoruz :) Banın kalkmış konu açmalara başlamışın gene.
Hocam şu konuları açınca altına kendi yorum ve düşüncüleri bu videoyu veya haberi şu yüzden attım diye belirtsen daha güzel olacak şanki.
İstanbul'a dikey mimari ne yazık ki kötü duruyor çirkin oluyor belki şehre ihanet oluyor ama bunu yapman gerek. İstanbul gibi yerde tek katlı 2 katlı binalar ile o kadar nufusu kaldıramaz merkezi yerlere dükkanları ofisleri açamazsın elin mahkum yüksek binalar yapacan. Dünyanın neresine gidersen git böyle büyük şehirleri 10-15 milyon üstü nufuslu şehirler hep gökdelenleri olan yüksek binaların çok olduğu mega şehirlerdir.