Erdoğan Ayasofya Üzerinden ATATÜRK'e Hedef Aldı!

Bu konuyu okuyanlar

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasına maruz kalmak istemeyenler için ilgili kısmı buraya yazıyorum.

"tek parti döneminde bakanlar kurulunca alınan bu karar tarihe ihanettir, hainliktir."

daha da saydırdı ancak o kadarına maruz kalmanızı da istemiyorum açıkçası. maruz kalmak isteyen konuşmaya tıklayabilir.

İLGİLİ VİDEO:

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Keşke Atatürk'ün neden müze yaptığını araştırsalardı.... Siyasi olarak değerlendireleceği ortadaydı. Söylenecek tek kelime yok.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Çekirdek Popkorn ne varsa alıp depolayın. Ortalık karışabilir?

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Bu arada müzeye çevrilmesi "kararını alan" zamanın Bakanlar Kurulu... Cumhurbaşkanı ise önüne gelen kararı tasvip etmiş, imzalamış.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Atatürk yapmamıştı imzası sahteydi. Değilmiymiş?

Edit: Fatih Sultan Mehmed'de vakfiyesinde camilikten çıkaran herkese beddua ediyor. Sanırım oda hedef almış
Artık sahte olamaz, muhalefet laf ettiyse Atatürk'e etmiştir sahtelikten çıkar o iş ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Küçük bir bilgi de benden olsun;
İlk namazın kılınacağı tarih olan 24 Temmuz Lozan'ın imzalandığı gündür, haftaya Cuma değil de 2 hafta sonraki Cuma günü namaz kılınacak olmasının bir sebebi de bu.

Son düzenleme:

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Daha önce neler dendi ne kıyametler koptu ama bir işe yaramadı bu da unutulur gider. Biz unutmayacağız ama.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Yerinde bir karar oldu. Kudüs' te Mescid-i Aksa' yı kapatıp o semti sözde başkent ilan edenler şimdi ne diye bu duruma öfkeleniyor acaba. Hem de mülkiyeti, tapusu bizde olan birşey için.
Birde Fatih Sultan Mehmed' in vakfiyenamesinde Ayasofya ile ilgili yer alan kararı ve bedduası var.
Bazıları da kalkmış hala yok Sultan Ahmet Camii doluyormu ki bunu da cami yapıyorsunuz filan diyor.
Olay cami yapma, ibadet yeri açma meselesi değil. İstanbul Fethinin bir simgesi o mabet ve. Kilise iken camiye çevrildi Fatih tarafından ve öyle kalmasını diledi. Sonradan gelen padişahlarda üzerine yenilikler yapmış, minareler eklemiş. Allah (C.C) kıyamete kadar cami olarak kalmasını daim eylesin İnşallah.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasına maruz kalmak istemeyenler için ilgili kısmı buraya yazıyorum.

"tek parti döneminde bakanlar kurulunca alınan bu karar tarihe ihanettir, hainliktir."

daha da saydırdı ancak o kadarına maruz kalmanızı da istemiyorum açıkçası. maruz kalmak isteyen konuşmaya tıklayabilir.

İLGİLİ VİDEO:

Bari siz yapmayın açıldı ve bitti sürekli olarak Ayasofya ana temalı başlıklar açılmamalı bence yeterince var zaten.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Hz Muhammeddin dahi kutsal saydığı bir yeri müze yapmak nedir? Madem bu kadar önemli bir yer değildi neden ilk fırsatta müzeye çevrildi. Erdoğan ne dediyse doğru dedi
Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz; Hz. Muhammed nasıl kutsal sayabilir ki? Onun zamanında zaten o yapıt yoktu. Diyeceksiniz ki orası cami sayılıyor. Ancak 1935 yılında cami olarak değil patrik katedrali olarak kuruluyor. Tabi sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul 1453 yılında fetih gerçekleştirdikten sonra Osmanlı Devleti olarak camiye dönüştürülüyor.

chrome_R45kX6Bn54.png
chrome_RgigvUheSe.png

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz; Hz. Muhammed nasıl kutsal sayabilir ki? Onun zamanında zaten o yapıt yoktu. Diyeceksiniz ki orası cami sayılıyor. Ancak 1935 yılında cami olarak değil patrik katedrali olarak kuruluyor. Tabi sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul 1453 yılında fetih gerçekleştirdikten sonra Osmanlı Devleti olarak camiye dönüştürülüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 108063 Ekli dosyayı görüntüle 108064
Hocam, Efendimiz A.s zamanında İstanbul'da vardı Ayasofya'da (Ki kendisi İstanbul'u feth ile müjdelemiş) Ayrıca Hadis ve Efendimiz zamanı tarihini incelerseniz (Ayasofyanın depremlerde hasar görmesi onarımı için Araplara danışılması Efendimizin bir heyet göndermesi bugün minare olan desteklerin yapılması) konu ile ilgili bilgiler görebilirsiniz.

1935 yılında Camiden Müzeye çevriliyor. 1453 yılına kadar Katedral olarak kullanılıyor. 1453 yılından 1935'e kadar Cami olarak kullanılıyor.

Ayrıca;
"Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu'nun İstanbul'da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmış, 5'inci yüzyıldan İstanbul'un fethine kadar Hagia Sophia (Kutsal Bilgelik) olarak isimlendirilmiştir. İmparator Konstantios tarafından 360 yılında yaptırılan Megale Ekklesia ve İmparator II. Theodosis'in 415 yılında yeniden inşa ettirdiği kilise halk ayaklanmalarında yıkılmıştır. Günümüz Ayasofya'sı, İmparator Justinianos tarafından dönemin iki önemli mimarı Tralles'li (Aydın) Anthemios ve Miletos'lu (Balat) İsidoros'a yaptırılmıştır. "

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
O değilde ülkede Muhalefettede bir değişim gelişim var sanki. Normalde bu hareket Atatürk'e ve onun değerlerine hakaret deyip meydanlara çıkarlardı. Yada bu Camii yapmak alenen LAİK'lik ilkesine aykırı biz laik bir ülkeyiz yapamazsınız diye söylemleri olmalıydı. Yada en olmadı biz iktidar olunca ilk iş o Camii'yi kapatıp tekrar MÜZE yapacaz diye vaatler vermeleri gerekirken. Neredeyse 24 saat geçti daha en ufak bir açıklama yapmadılar. ( Gerek olumlu gerekse olumsuz olarak. )

mrsdytech

Asistan
Reaksiyon puanı
326
O değilde ülkede Muhalefettede bir değişim gelişim var sanki. Normalde bu hareket Atatürk'e ve onun değerlerine hakaret deyip meydanlara çıkarlardı. Yada bu Camii yapmak alenen LAİK'lik ilkesine aykırı biz laik bir ülkeyiz yapamazsınız diye söylemleri olmalıydı. Yada en olmadı biz iktidar olunca ilk iş o Camii'yi kapatıp tekrar MÜZE yapacaz diye vaatler vermeleri gerekirken. Neredeyse 24 saat geçti daha en ufak bir açıklama yapmadılar. ( Gerek olumlu gerekse olumsuz olarak. )
Suya sabuna dokunmayan bir muhalefet mi yolda yoksa keşkee

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Maalesef ülkemizde böyle bir algı var. Muhalafetin iktidarın yaptığı herşeye karşı çıkacak diye birşey yok :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Tepki gösterince de din düşmanı ilan edicektiniz değişecek bir şey yok ki.

Onlarda Helal olsun çok iyi oldu veya bizde 24 Temmuzda orada Cuma namazı kılmaya gelecez deseler mesela nasıl olur =?

Başka zaman seçim zamanı veya adaylıkları açıklanınca koşa koşa camii ziyareti yapıp Türbe türbe gezenler seçilildikten sonra değişiyor nedense.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139

İLGİLİ VİDEO:

Hiç şaşırmadım.

Atatürk’e direk sövse onu alkışlayacak olan birkaç kişiyi tanıyorum bile.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Ülkemize ve milletimize vede tüm insanlığa hayırlı olsun bu karar, emeği geçenleri ve sebep olanları tebrik ediyorum, Rabbim kendilerinden razı olsun inşallah. Diğer siyasi sataşmalara cevap yazmayacağım, bu aziz millet, kimin bu ülke ve bu millet için uğraştığını, çalıştığını görüyordur ve görecektir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Konu ile ilgili analizimi yapayım.
Muhalefet bu Müzeyi Camii yapamazsın hadi yiyorsa yap yapabiliyorsan yap gibi söylemleri vardı bir anda cami olunca ne yapacaklarını şaşırdılar. Karşı çıkarsa Yunanlar Amerika ile ortak hareket ediyor gibi olacak susarsa olmayacak kendi tabanı kızacak. Ne yapsak ne etsek diye düşünüp Atatürk'e hakaret var buradaya bağlıyorlar konuyu ve konuyu bu sağyede geçiştirmeye çalışıyorlar gibi geliyor bana.

Ayrıca akşam Camii kararından sonra yok Türkiye artık Laik bir ülke değil yok Türkiye Atatürk'e saygısızlık yaptı yok Yunanda İsrailde gidip bütün camileri kilise yaparsa yok dolar euro fırlayacak tarzı söylemlerle her zaman ki gibi olayı küçültmeye ve geçiştirmeye çalışıyorlar. Ülkeye Millete hayırlı olsun deyinde konu kapansın gitsin işte artık kaşımaya çalışmanın bir anlamı yok bence.

Bu gün ilk defa İYİ partiyi taktir ettim. Özeleştiri yapmışlar hiç yoktan.

1594487786317.png

Son düzenleme:

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Aynen kanka televizyonlarda ağlayıp dön gel diyen bizdik şimdi emir bekliyoruz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tepki gösterince de din düşmanı ilan edicektiniz değişecek bir şey yok ki.
Kabullenmek kolay değil tabii. Kendi hür iradeleriyle adım dahi atmayan kimi şişirme kahramanlarına gerçekler yapışınca zor oluyor. Sonra sağa sola salla gitsin. Ağlayıp dön gel kim demiş ki burda bahsediyorsun... Onu söyleyenle ilgili mevzuda konuş. Hazım zor, anlaşılıyor...

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Yapılana farklı yönlerden bakmak lazım. Diğer konulara girmek gereksiz şu an için. Erdoğan'ın ''Buranın açılmasının getirilerinin yanında çok büyük götürüleride var. Bura açılırsa yurtdışındaki camiiler ne olur mesela, bunu düşünüyorlar mı? Ben bir lider olarak bunları düşünmeden hareket edecek kadar istikametimi kaydetmedim.'' şeklinde açıklamaları mevcut. Kendi ağzından dinlemek isteyenler youtube üzerinden bulabilir rahatlıkla. Umarım açıklamasında söylediği gibi bunun götüreceklerini iyi hesap etmiştir.

Son mesajlar