Epic games,Apple’a karşı savaş ilan etti.

Bu konuyu okuyanlar

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yeni bilgi.
Google Samsung'a mecbur. Alternatif servisleri olduğu için Samsung ile arasını bozamaz ki yakın zamanda Bixby ve Galaxy Store üzerinde de anlaşmaya zorluyor. Ama burada şunu anladık ki Google'a tam bağımlılık gerçekten iyi bir şey değil. Samsung bu konuda taviz vermiyor Allah'tan.
Ben ne dedim google ve abd tekeli dünya için iyi değil. Huawei'ye çullandılar. Youtube dışında google servisleri çöp.

Google ile Samsung'un bağı yok. Bugün Samsung'da olup play storeda olmayan uygulamalar var diye biliyorum tab s7ler için.

Samsung telefonlara ios yükler yine d googlela anlaşmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Samsung ekosistem kurmaya meyilli ama Google bunu engellemek için çok ama çok büyük bir miktarda para verebilir,belki de zorlayabilir..

O reklamı görürlerse büyük ihtimalle Samsung’a da sataşacaklar
Google, Samsung karşısında kuyruğunu kıstırıp köpek gibi bekler sadece.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Bide soyle düşünelim google ve applenin satış politikalarına uyan milyonlarca oyun ve uygulama var nie epic uymuyor ki

M

Murat Burç

SDN Okuru
Öyle de olabilir ama reklam,bildiğin direkt ödemeyi tanıtıyor(%20 indirim için direkt ödeme şart)

Google,Play Store’la ödeme seçeneğini atladığı için o anı bekleyeceğine direkt Samsung’u, Oneplus gibi zorla geri adım attırabilir.

Yakında ne olacak bakalım....Umarım bu sorun kısa süre içinde düzelir.
OnePlus'un olayı ne kaçırdım ben orayı.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Öğrendiğim kadarıyla Fortnite'ın oyun içi alışveriş mekanizması Google Play ve AppStore satış politikalarına aykırıymış. Ondan kaldırmışlar.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yok abicim öyle birşey olamaz ya Olamaz. Epic'in yaptığı senin bahçende tezgah kurup satış yapıp sana kira vermemek gibi birşey.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Grbzz’nin mesajında bunun hakkında bilgi var. Mesaj #26’da.

Epic,Oneplus ile antlaşma yapmış ama Google,Oneplus’ı zorla antlaşmayı bozdurttu.

Bu antlaşma Epic Games uygulamasıyla akalı ama Google,benzer bahaneyle Samsung’a da böyle bir şey yapabilir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynen öyle.

Apple ve Google cepçi ama Epic Games daha beter. Bunu tetikleyen de kendisi.

Evet. Direkt ödeme seçeneğiyle tüm payı kendileri aldığı için App store ve Play store’un kurallarını çiğnediler.
Vay Epic Games Vay. Hem adamların marketinde uygulamanı yayımlıyorsun. Hem de komisyonu vermiyorsun. Epic Games Store'da oy.unları neden bedava verdiği anlaşıldı. Google Play ve AppStore'u çarpıyormuş (!) :D

Reaksiyon puanı
8,017
Apple haklı. Komisyonunu öde, ne yapıyorsan yap diyor. Bu komisyonu oyuncuya seçenek halinde yansıtmaya hakkı yok Epic gamesin. Madem fiyatı beğenmiyorsun normal fiyatı yükselt zaten alan yine alacak.

momo184

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Başlığı biraz abartmış olabilirim ama cidden öyle hissediyorum.

İlk olarak şunu belirteyim. Apple ve Google,Play Store ve App store’dan yapılan ödemelerden %30 pay alıyor. Epic Games ise bundan çok rahatsız ve tüm payı kendisine saklamak istiyor. Bundan dolayı da Epic Games’in en popüler oyunu olan Fortnite,Android’e ilk geldiğinde Play Store üzerinden değil de kendi sitesi üzerinden indiriliyordu. Yalnız 18 ay sonra Epic Games pes etti ve Fortnite’ı Play Store’a çıkardı.

Bu sefer Epic Games,tüm payı almak için yeniden bir hamle yaptı. Ne zaman gerçekleşti bilmiyorum ama Epic games,mobildeki Fortnite uygulamasına güncelleme getirdi ve ödeme yolu olarak direk ödeme seçeneği ekledi. Bu ödeme seçeneği ile tüketici ya kredi kartı,ya da PayPal ile oyun parası olan V-bucks’u Apple veya Google ayrıcalığıyla değil de direkt olarak satın alabiliyor.

Yani bu yeni ödeme seçeneğiyle Apple ve Google hiçbir pay almıyor,paranın tümü Epic Games’e aktarılıyor. Epic games,mobil kullanıcıları bu yeni çıkan ödeme seçeneğini öneriyor çünkü o ödeme seçeceğini kullanırsan %20 indirimli bir şekilde oyun parasını almış oluyorsunuz.
Ekli dosyayı görüntüle 112230

Bu hamleye Google bir cevap vermedi ama Apple,kurallara aykırı olduğu için kısa süre içinde Fortnite’ı App store’dan sildi. Böyle bir sonucun olmasını bekleyen Epic Games,kısa bir süre içinde monopoliliği yüzünden Apple’a dava açtı. Davanın amacı,Apple’ın monopoliliği bırakması.

Epic games,aynı zamanda #freefortnite etiketini başlattı.

Şu an tüm gelişmeler böyle. Sizin düşünceleriniz nedir? Şahsen ben,iki tarafın da hatalı olduğunu düşünüyorum. Apple,sıkıyönetimi ile App Store’daki rekabeti azaltıyor ve Epic Games ise inadına tüm payı kendisine saklamak için her şeyi yapıyor,sonra da kurallara muhalefet olduğundan dolayı uygulaması silinince masum gibi davranıyor. Bence bu davayı Apple kazanacak çünkü Quallcomm’un da monopoliliği ile alakalı davaları oldu ama çoğunu(ya da hepsini) o kazandı.

EDIT: Google da uygulamayı aynı sebeplerden dolayı kaldırdı
Merhabalar konu disi kusura bakmayın ama sen forum da seviye nasıl yükseltilir ?

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Merhabalar konu disi kusura bakmayın ama sen forum da seviye nasıl yükseltilir ?
Seviye önemsiz. Yüksek te olsan,düşük te olsan yeni kullanıcıların rütbeyi ciddiye alması hariç hiçbir şey değişmeyecek. Yükseltmek için mesaj yazmanız yeterli. Örneğin asistan rütbesi için 100 mesaj yazmak lazım