EP45T-UD3R anakartın İşlemci ve RAM desteği?

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler.
Bugün çok istediğim anakartı sonunda buldum ve aldım;
b757.jpg

Şimdi anakartım tamam ve işlemci ile RAM'ler kaldı. Onlarıda buldum ama daha almadım o yüzden size danışmak istedim acaba anakartımla tam uyumlu çalışırlar mı ve güç kaynağım yeni alacağım bu parçaları rahat çalıştırabilecek mi?
Anakartımın özellikleri şöyle;
brx98.jpg

Almayı düşündüğüm işlemci ve RAM'ler
İşlemci: Intel Core 2 Quad Processor Q9400 (6M Cache, 2.66 GHz, 1333 MHz FSB)
RAM: Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) 1600Mhz DDR3 - CMZ8GX3M2A1600C9
bkv4z.jpg

Şimdi sorularıma geliyorum;

Gigabyte'ın sitesinden anakartın desteklediği 1600Mhz RAM listesinde Corsair'in 4GB'lik RAM'inin ürün kodunu yani "CMZ8GX3M2A1600C9" ibaresini göremedim.
brxlw.jpg

1-) Sadece Corsair'in 1GB'lik "CM3X1024-1600C7DHXIN" modeli listede yer alıyor, Benim almayı düşündüğüm 4GB'lik modeli yok! Yani şimdi ben kafama koyduğum Corsair'in 4GB'lik RAM'ini alırsam bu anakartla çalışmayacak mı? Yada çalışsada tam uyumlu olmayacak, ilerde sıkıntı oluşturup mavi ekranlaramı yol açacak? Eğer öyleyse listede alternatif olarak en altta kingston'un 4GB'lik "KHX1600C9D3K3/12GX" modeli yer alıyor olmadı ondan 2 tane alırım 2x4=8GB şeklinde ama kingston'un RAM'leri corsair gibi 1.5volt da çalışmıyor, 1.8volt da çalışıyor herhalde ee haliyle buda verimliliği düşürür sanırım?
2-) İşlemciye gelirsek zaten duyduğuma göre işlemci-anakart açısından en iyi anlaşan 2 marka Intel ve Gigabyte ikilisiymiş doğrumudur? Ben genede tedirgin oldum. Alacağım Intel Q9400 işlemcide bu anakart herhangi bir sorun çıkartmaz herhalde.
3-) Son olarak bende Güç kaynağı olarak "High Power 460W" var. Ve bu power'ın tüm donanımımı rahat bir şekilde besleyeceğinden şüpheliyim.
İşlemci ile RAM'lerde geldiğinde elimdeki sistem şu şekilde olacak; (watt değerleri fazla fazla verilmiştir)
İşlemci: Q9400: 100W diyelim
Anakart: EP45T-UD3R: kuzey-güney köprüleri de 40,50Watt diyelim
Ekran Kartı: Nvidia 9800GT Super: 225Watt diyelim
RAM: 2 adet DDR3 1.5Volt yada 1.8Volt: 10Watt diyelim
Kasada 7 adet 12Volt ile çalışan fan var 7x12= 84Watt diyelim
2 Adet HDD: 20Watt diyelim
1 Adet DVD-RW: 5watt diyelim
1 Adet Floppy: 3watt diyelim

Tüm sistem bileşenlerine 5,10watt fazla fazla verdim ve toplam: 500watt civarı yapıyor. İşlemci ile RAM'lerede overclock yapmayı düşünüyorum yani fazla voltaj verebilirim. Acaba 460W'lık güç kaynağım bunlar için yeterli mi?

Sorduğum 3 soruya cevap verirseniz minnettar kalırım. Selametle.

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
neden eski nesil işlemci ve anakart alıyorsunki??

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
1333 mhz 1.5 v belleklerden kafana göre bir odel seç illa sitedeki desteklenen bellek listesindeki modelleri alacaksın diye bir kural yok. orda anakartta test edilip onaylanan sınırlı sayıda modeller vardır. piyasadaki tüm odelleri test etmeleri mümkün değil. benim de şu an kullandığım ramlerim anakartımın sitesindeki listede yer almıyor.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
neden eski nesil işlemci ve anakart alıyorsunki??

2. el alacağım için bütcem şimdilik bunlara el veriyor. 3,5 sene sonra ilerisini düşünebilirim.

1333 mhz 1.5 v belleklerden kafana göre bir odel seç illa sitedeki desteklenen bellek listesindeki modelleri alacaksın diye bir kural yok. orda anakartta test edilip onaylanan sınırlı sayıda modeller vardır. piyasadaki tüm odelleri test etmeleri mümkün değil. benim de şu an kullandığım ramlerim anakartımın sitesindeki listede yer almıyor.

Genede alacağım RAM'i o test edilenler listesinden görmeyince tedirgin oluyor insan :) O zaman Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) 1600Mhz RAM'i alayım.

İşlemci ve Güç kaynağı ile ilgili sorularım hakkında bi bilginiz varmı?

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
2. el alacağım için bütcem şimdilik bunlara el veriyor. 3,5 sene sonra ilerisini düşünebilirim.

Genede alacağım RAM'i o test edilenler listesinden görmeyince tedirgin oluyor insan :) O zaman Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) 1600Mhz RAM'i alayım.

İşlemci ve Güç kaynağı ile ilgili sorularım hakkında bi bilginiz varmı?
soket 775 işlemci piyasada fazla yok. 2. elden de alacağınız en iyi işlemcilerden birini alıyorsunuz. güç kaynağı kosunuda birşey diyemem. deneyip bakmanız lazım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Selam hayırlı olsun anakartı nereden buldun bende almayı düşünüyorum ama kasamda matx anakart var bu atx acaba kasama uyarmı

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Selam hayırlı olsun anakartı nereden buldun bende almayı düşünüyorum ama kasamda matx anakart var bu atx acaba kasama uyarmı

Anakart özelliklerinde istediği kasa ebatlarını 'ATX, 305mm x 244mm' şeklinde boyutlandırmışlar. Senin anakartmı matx yoksa kasamı? Zira matx kasayı görmediğim için birşey diyemiyiceğim. Ama takabilsen bile bileşenler tıkış tıkış olacağından pek akıl kârı değil gibi geldi.

Nereden bulduğuma gelince; PC Oem ürünlerinin kalbinden yani İstanbul/Mecidiyeköyde 4,5 saatlik 15,20 dükkan gezdikten sonra sonunda birinde bulabildim. Hakkımdı yani ki 5dk daha geç gitsem satılacaktı. Kısmet banaymış :)