Enerji içecekleri öldürüyor mu

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Günümüzde severek tüketilen enerji içecekleri sonumuzu mu hazırlıyor?

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, bir markette çalışan Bolivya kökenli Alfredo Duran (40), 2006 yılında işyerinde gece vardiyasında yere yığılarak öldü. Otopsi sonucunda, Duran'ın kalbinde genişleme tespit edildi. Marketin temizlikçisi, Duran'ın mesaisini tamamlamasından sonra en az 4 adet boş Red Bull kutusu bulduğunu söyledi.

ŞİRKET: İDDİALAR ASILSIZ
Patolog Dr. Ian Roberts, Duran'ın kanında ölümüne yol açabilecek miktarda kafeinin bulunmadığını belirtirken, "Ancak, kafein gibi uyarıcıların yüksek seviyeleri ölümü tetikleyebilir" ifadesini kullandı. Red Bull sözcüsü ise iddiaları reddederek "Red Bull enerji içeceği ile zararlı etkiler arasında hiç kimse bugüne kadar bir bağ bulamamıştır" dedi.

Prof. Dr. Aykan Canberk (İst. Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Üyesi):
'İlaç kullananın içmesi felaket'
Bunları içenler bilinçli tüketmiyor. Kimyasal formülü açık olarak bilinmeyen bu içecekler doktora danışılmadan kullanılmamalı. Hele ilaç kullanan bir kişi, bu karışımlardan içerse sonuç felaket olabilir.

Prof. Dr. Ziya Mocan (Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Şefi):
'Kişi ne olduğunu anlamadan ölebilir'
Yüksek doz kafein ölüme sebep olmuş olabilir. Kişi ya ani bir kalp krizi geçirir ya da tansiyonu yükselir, beyin kanamasından daha ne olduğunu anlamadan hayatını kaybeder.

http://www.ensonhaber.com/Saglik/125012/Enerji-icecekleri-olduruyor-mu.html

needforspeed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yo bence enerji veriyor evlilik arifesinde bi deneyecem bakam şimdiki gibi enerji veriyormu :D

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence enerjiyi ileriki yaşlarada sakla ;D

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
herşeyin faazlası zarar derler sen 4 tane içersen tabi gidersin tahtalı köye

needforspeed dedi ki:
yo bence enerji veriyor evlilik arifesinde bi deneyecem bakam şimdiki gibi enerji veriyormu :D

şimdiden bunları düşünürsen ohoo sen işin yaş :D

Eldanar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Enerji içeceklerinde boğa sperm öz suyu bulunmakta. Sperm öz suyu mitokondri açısından oldukça zengin :)

RadoN

Dekan
Reaksiyon puanı
3
bizim bi okulda kızın teki hastasıydı.. sıradan içecekler yerine içerdi..
hemde okulda.. bi gün kendisini tutamadık ani bir depresif atak ile müdürün odasına girdi camları kırdı.. benim kankamdı adı eceydi.. :) selamlar olsun ona burdan..

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Vodka+redbull ;) Öldürsün abicim. Zaten ne öldürmüyor ki bizi B)

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Yok abi ne dertlisi :) Sade iç iç iç işte, nasıl olsa öleceğiz değil mi :D

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Bilmiyorum ama gercekten herseyin fazlası zarar..

Almanyada 7 adet Snickers yiyen birininde öldüğünü duymuştum :)

Red-Bull ucurmuyor mu ya :D

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Adama bak ya 4 tane içmiş. Akşama güzel fikirleri vardı galiba, yada karısı bi gün önce kızmış ta olabilir :p

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
ben bi kere içtim powerade miydi neydi bende bir etki yapmadı herlade çünkü aklımda kalmamış :D

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5

zebani56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bunların içinde yüksek oranda kafein var ve 1 gün içinde yüksek miktarda kafeyin almak bu tarz sorunlara yol açabilir şirket kendini düşünmüş ama ben olsam bukadar içmemeliydi kutunun üzerinde uyarı var derdim

abanoz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bendede etki yapmıyor bunlar demek oluyorki zaten ben maximumdayım :D

lazuri

Doçent
Reaksiyon puanı
2
biz Türklere birşey olmaz atın ölümü arpadan olsun misali

Melih_78

Asistan
Reaksiyon puanı
1
PRoMeTuS dedi ki:
titanyum dedi ki:
ben bi kere içtim powerade miydi neydi bende bir etki yapmadı herlade çünkü aklımda kalmamış :D
powerade enerji içeceği değil;)

Yaw NAsıl Enerji İçeceği Değil Üstünde Yazıyor Enerji İçeceği Diye. Peki Nedir Bu Powerrade Meyve Suyumu:D

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla ben içtim bişey olmadı ama 4tanede içilmezki kardeşim adam içe içe azıtmıştır artık duvara tırmanırken düşüp öldü belkide :D

Tartarus

Profesör
Reaksiyon puanı
0
PC MERAKLISI dedi ki:
Eldanar dedi ki:
Enerji içeceklerinde boğa sperm öz suyu bulunmakta. Sperm öz suyu mitokondri açısından oldukça zengin :)

boğa sperm mi :^) midem bulandı yaw +(
Mitokondri açısından zengin olması bişey ifade etmezki biz boğanın mitokondrilerini kullanamayızya...
Hem zaten o vodkayla karışınca hiç bi şey kalmıyodur, severek tüketiyorum redbull u.. İi gidiyo, burn iğrenç yalnız sakın vodkayla karıştırmayın, denemeyin bile, öksürük şurubu gibi oluyor...

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
red e dikkat edelim gün içinde ilaç alıpta içilirse bilinç kaybı yapıyormuş tabi herbunye farklı

_ceyda_

Profesör
Reaksiyon puanı
1
RadoN dedi ki:
bizim bi okulda kızın teki hastasıydı.. sıradan içecekler yerine içerdi..
hemde okulda.. bi gün kendisini tutamadık ani bir depresif atak ile müdürün odasına girdi camları kırdı.. benim kankamdı adı eceydi.. :) selamlar olsun ona burdan..
Uf be . reklemlarda çıkıyo enerji verir diye ama enerjinin tam tersi oluyo enerji kaybediyo , deliriyo

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bir sayfada araştırırken buldum .

Taurin, maddesi ile alakalı olarak bir söylenti var. Taurin için affedersiniz boğa spermi deniliyor. Sizin açıklamanızla bunun doğru olmadığını açıkça söyleyebiliriz değil mi?

Bu söylenti kesinlikle yanlış ve birazda saçma. “Taurin” kelimesi yunan “taurus”, yani boğa kelimesinden türemiştir. Bunun sebebi de şudur: 1827 yılında taurin maddesi keşfedildiğinde boğanın safrasından elde edilmiştir. Daha sonra bu ürün sentetik olarak (künstlich) üretilmeye başlanmıştır ve hiçbir hayvansal madde içermemektedir. Zaten boğa spermi vs olsa kolay elde edilemez ve fiyat olarak da bir enerji içeceğinde kullanılmayacak derecede pahalı olur. Bilim adamları taurin ilk bulunduğunda boğa safrasından değil de balıktan elde etselerdi, ismi de farklı olurdu. Daha önceki mailimde de belirttiğim gibi, taurin birçok gıda maddesinde de bulunmaktadır (balık, tavuk vs).

Genel manada şunu tekrar belirtmek istiyorum: Başka markalar için konuşmam söz konusu olamaz, çünkü vodkalı, viskili veya farklı maddeler içeren enerji içecekleri mevcuttur. Ancak Wild Dragon’da hiç bir hayvansal madde veya alkol bulunmamaktadır. Müslümanlar için de uygundur, vejetaryenler için de.

cudey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Enerji İçeceği dediğimiz bebklerdeki minerallerin yetişkinlere uyarlanmış hali diyorum. Bence

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Tadı iğrenç bir içecek nasil içiyorlar anlamış değilim iğrenç ötesi.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
redbull.gif