En Az 3 Çocuk Hedefi Tutmadı. Türkiye'de Doğurganlık Hızı Azaldı

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
hayat pahalı. evlenmek pahalı. yaşamak pahalı.

benim 3 çocuğum var, hamdolsun bakabilecek maddi gücüm (şimdilik) var. fakat asgari ücretle veya 5,000 TL'den düşük bir maaşla yaşayan birinin 3 çocuk yapması = geçim sıkıntısı demek.

J. İmre

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Hayat çokta pahalı değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hayat pahalı. evlenmek pahalı. yaşamak pahalı.

benim 3 çocuğum var, hamdolsun bakabilecek maddi gücüm (şimdilik) var. fakat asgari ücretle veya 5,000 TL'den düşük bir maaşla yaşayan birinin 3 çocuk yapması = geçim sıkıntısı demek.
Hayat çokta pahalı değil.

®Shift®

Profesör
Reaksiyon puanı
1,805
Seneye Evleniyorum Maddi Bütçem Gayet 3 Çocuğada yeterli ama Üniverstemi Bitirip Çocuk Yapmayı Planlıyorum.

#Chronic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Türklerde doğum oranı azalırken suriyelilerde ise tam tersi olarak artıyor. Yakında azınlık olursak şaşırmayın. Hatta hatay ve kiliste şuan türkler turist gibi. Otobüs durağına gidiyorum türkler dışında her milletten kişi var. Resmen yol geçen hanı gibi mülteci almışlar ve geç olmadan bunları göndermezsek geri dönüşü olmayan bir yola gireceğiz. Umarım halkımız gerekeni 2023 de yapar.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Türklerde doğum oranı azalırken suriyelilerde ise tam tersi olarak artıyor. Yakında azınlık olursak şaşırmayın. Hatta hatay ve kiliste şuan türkler turist gibi. Otobüs durağına gidiyorum türkler dışında her milletten kişi var. Resmen yol geçen hanı gibi mülteci almışlar ve geç olmadan bunları göndermezsek geri dönüşü olmayan bir yola gireceğiz. Umarım halkımız gerekeni 2023 de yapar.

Sanırım bazı uluslararası yasalar gereği Suriyede savaş bitmeden Suriyelileri Suriyeye gönderemiyoruz. Türkiyenin yaptığı hata kamplar kurmak yerine ülkenin dört bir yanına mültecileri salması oldu. Daha fazla kamp veya benzeri yerleşimler yapılıp büyük çoğunluğun oralarda tutulması gerekirdi.

#Chronic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Sanırım bazı uluslararası yasalar gereği Suriyede savaş bitmeden Suriyelileri Suriyeye gönderemiyoruz. Türkiyenin yaptığı hata kamplar kurmak yerine ülkenin dört bir yanına mültecileri salması oldu. Daha fazla kamp veya benzeri yerleşimler yapılıp büyük çoğunluğun oralarda tutulması gerekirdi.
Ya abi burada asıl sıkıntı avrupadan gelen mültecileri almak. Ayrıca isveç gibi ülkeler suriyelileri bizim kontrol ettiğimiz suriyenin kuzeyine gönderiyor güvenli olduğu gerekçesiyle biz niye gönderemiyoruz ki? Adamlar tek bir mermi sıkmadan bizim kontrol ettiğimiz güvenli bölgelere mülteci gönderiyor. O güvenli bölgeler milyonlarca suriyelinin kalabileceği kadar büyük. Kamp mevzusuna katılıyorum mesela yunanistan adalarda ki mülteci kamplarına yerleştiriyor. Yunan anakarasına mültecilerin gelmesine izin vermiyor akıllı adamlar işte. Ayrıca suriyede ki savaş bitse de gideceklerini düşünmüyorum. Zorla dayatma yapmazsak gitmez bunlar.

atılgannn

Asistan
Reaksiyon puanı
188
herkesin aile planlaması yapması gerekir kimsenin çocuğuna kimse bakmıyor çünkü

CraYen

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,005
1.76 diye yüzde mi olur? Bir çocuğu tam doğururken bir çocuğu bacaksız falan mı doğuruyorlar?

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Şöyle daha çok çocuk daha çok beyin demek belki o doğan çocuklar arasından zekileri olacak belki de yaptığı çalışmalarla ülkesini güçlendirecek şeklinde düşünmüş olamazlar mı

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,255
çocuk yapmam bende, kusura bakmasınlar aldığım maaş bana yetmiyor bide malum villacığa köle yetiştiremem