Empire: Total War - Yenilenme -

Deniz Han

Asistan
29 Ekim 2009
110
1
0
Merhabalar...

Total War serileri ilk çıktığı günlerden beri hepimizi heyecanlandırmıştı. Shogun: Total War ile başlayan bu sefer günümüzde Empire: Total War ile devam ediyor. İleriki zamanlarda Total War' un boş durmayacağı herhâlinden belli. Belkide şimdiden çalışmalara başlamışlardır, yeni Total War serisi için. Total War, tabii ki tüm serileri ile strateji severlerin(sevmeyenlerinde :) ) gönlünde tahtlar kurdu. Ancak bu seri yükselişe Rome: Total War ile başladı. 24 Eylül 2004' ten(Rome: Total War) önce bu yana grafikte belkide önem arz etmiyordu belkide ama Rome: Total War ile birlikte gelen grafiksel açılımlar, genişlemeler Total War hayranlarını ve bu oyuna adımını bile atmamış kişileri etkilemeyi başarmıştı. Animasyonlarda biraz da olsa hatalara rastlanan bu serilerden sonra, bu tarz ufak tefek arızalara, Total War daha dikkat etmeye başladı. Rome: Total War ve sonrasında oyunlarını bayağı bir(gözle görülür biçimde) geliştiren Total War yapımcıları, son noktayı belkide Empire: Total War ile koydu. Bunun devamı gelir mi bilmiyorum ama bence, gelecek gibi görünüyor. Mâlumunuz oyun piyasası şu sıralar büyük çalkantıda. :) Ard arda birçok güzel oyun çıkıyor. İnsan hangi birini oynayacağını şaşırıyor yahu. :) Neyse, oyun piyasası çalkalana dursun, biz konumuza işimize dönelim. Empire: Total War' u bilmiyorum, kaç kişi legal, kaç kişi illegal aldı ama legal oyunu olanlar için Steam' in belkide, birçok kişi tarafından bilinmeyen önemli bir içeriği mevcut. İlk olarak oynanabilmesi için Steam üzerinden yamalanan Empire: Total War, oyuncuların belkide hayâl kırıklığına uğratan bu olayı ilk başlarda sevimsiz karşılaması oldu. Yalnız bazı kullanıcılar bir zaman sonra şunu anladı: " Empire: Total War' un, Steam üzerinden oynanmasının bir sebebi var. " Bu, Steam' in bir hoşnutluk göstergesi midir bilinmez ama, Empire: Total War' un eksik dosyalarını sizin kullanabileceğiniz şekilde destekliyor. Yani daha açık söyleyecek olursak Steam üzerinden desteklenen bu oyunun, çok büyük avantajı mevcut. İlk başlarda Steam ne kadar sevilmesede bu bilinenlerden sonra sanırım daha da bir sevilmeye başlandı.. :) Steam' in bu müthiş özelliğini aşağıda ayrıntılı şekilde anlattım. Umarım sizinde Steam hakkında ki hoşnutsuz düşünceleriniz kırılmış olur bu vesile ile...

BÖLÜM 1:

Steam' in bu nimeti, Empire: Total War' umuzdaki eksik dosyaları tamamlamamızı sağlıyor demiştik. Başka bir yönden özelliği de var. O da şu; bu yöntem ile eğer Empire: Total War' a bir mod yüklediyseniz, bu moda ait olduğunundan şüphelendiğiniz dosyaları sildikten sonra bu şekilde tertemiz bir Empire: Total War' a sahip olabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek adına, size örnek sunmak için kendime ait Empire: Total War' umdan bir dosyayı sileceğim ve hep birlikte bu işlemin nasıl gerçekleştiğini göreceğiz.İlk önce Empire: Total War' daki bir dosyayı siliyorum:

mtw2ew.jpg


scripting.lua adlı dosyayı sildim:

qnab1z.jpg


BÖLÜM 2:

Şimdi elimizde Empire: Total War' a ait bir dosyamız eksik. Eksik dosyamız yerinde değilken, maalesef oyunumuz çalışmaz. Şimdi bu dosyamızı geriye getirmek için yapacak yöntemimiz mevcut. Nedir bu yöntem? Tabii ki Steam' in o güzel nimeti.
İlk önce Steam' i çalıştırıyoruz. Steam programını çalıştırdıktan sonra en üstteki sekmelerden My Games olanına giriyoruz. Burada, Steam destekli, yüklenmiş oyunlarımızı gösteriyor. Bize lâzım olan Empire: Total War olduğu için, Empire: Total War' u bulup sağ tıklıyoruz, Properties' i seçiyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra, Empire: Total War - Properties penceresi açılıyor. Burada; General, Updates, Local files, Language, DLC adlı beş tane sekme bulunuyor. Bu sekmelerden bize lâzım olanı Local files' tır. Local files' a giriyor ve burada da dört tane bölüm bulunuyor: Backup game files, Delete local game content, Verify integrity of game cache, Defragment cache files... Biz bunlardan Verify integrity of game cache olanını kullanacağız. Verify integrity of game cache olanını seçiyoruz ve dosya yenileme işlemi başlamış oluyor... Bu yükleme bittiğinde, yüklenip yüklenmediğine dair, eksik olan dosyanızın bölümüne girip kontrol edebilirsiniz.

İşlemin resimli olarak işleyişi:

msghme.jpg


2usu0ba.jpg


28hhi1h.jpg


Artık tertemiz bir Empire: Total War' a sahipsiniz... İyi Oyunlar..

2a4suo0.jpg


Deniz Kocatürk
 
Üst