Emektar olan eski üyeler hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Reaksiyon puanı
2,869
Selamlar,

Eski forum admini olarak artık bu işe bir son verilmesi gerekiyor. Görülen o ki bazı kişiler bu forumdan nasıl 3 dakikada “kaçtığını” unutmuş olacak ki bu forum çöp, boş falan gibi yorumlar yaptırıyorsunuz.

Hem zamanında burada görev alıp hem de oluşumun arkasından önünden kötüleyip hem de emektar tagı diye ağlıyorsunuz. İnsan emek verdiği yere böyle konuşmaz.

Kişisel olarak bana hakaret eden, dolaylı dolaysız ss’li şekilde öğrendiğim şeylerin takibini bıraktım artık ancak çocuk gibi hala sağda solda ağlamayı bırakın.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,714
Olay nedir özetleyebilecek var mı?

İnsan emek verdiği yere böyle konuşmaz.
Olayı bilmemekle birlikte konudan bağımsız olarak bu cümleyi okuyunca şunu söylemem gerek. Eski çalıştığım işyerine 5 yıl emek verip tüm erp altyapısını kurduktan sonra ayrıldığım işyerim hakkında şuanda

"etik dışılardı", "kimsenin haklarını vermiyorlardı", "yüksek işsizliği fırsat bilip sömürü politikası uyguluyorlardı", "yalan rapor hazırlıyorlardı", "mobing tavandı", "ek mesaileri asla ödemiyorlardı", "yöneticiler sürekli yalan söylüyordu vs.vs.

gibi şeyleri söylemekten hiç gocunmuyorum, çünkü öyleydi. Yani bir yerde belli bir süre çalışmak oranın ömür boyu yüzünü yıkamayı yada oldukları şey değilmiş gibi davranmayı mı gerektirir?

ThorJ

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,831
Olay nedir özetleyebilecek var mı?

Olayı bilmemekle birlikte konudan bağımsız olarak bu cümleyi okuyunca şunu söylemem gerek. Eski çalıştığım işyerine 5 yıl emek verip tüm erp altyapısını kurduktan sonra ayrıldığım işyerim hakkında şuanda

"etik dışılardı", "kimsenin haklarını vermiyorlardı", "yüksek işsizliği fırsat bilip sömürü politikası uyguluyorlardı", "yalan rapor hazırlıyorlardı", "mobing tavandı", "ek mesaileri asla ödemiyorlardı", "yöneticiler sürekli yalan söylüyordu vs.vs.

gibi şeyleri söylemekten hiç gocunmuyorum, çünkü öyleydi. Yani bir yerde belli bir süre çalışmak oranın ömür boyu yüzünü yıkamayı yada oldukları şey değilmiş gibi davranmayı mı gerektirir?
yediği kaba pislemek dediğimiz şey farklı bir şey. zamanında bu çatı altında bulunup da sonrasında buranın emektarlarına sallamak, yediği kaba pislemektir. bunu çok iyi yapan arkadaşlarımız var da şurada söyleyip de ortamın tadını kaçırmaya gerek yok. zaten kaçmış kaçacağı kadar forumun tadı.. ama forumun zayıf yönlerini ya da geçmişte yapılan hataları eleştirmek çok farklı bir şey. bunu her seferinde dile getiriyorum anlayan olmuyor. :D

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,714
yediği kaba pislemek dediğimiz şey farklı bir şey. zamanında bu çatı altında bulunup da sonrasında buranın emektarlarına sallamak, yediği kaba pislemektir. bunu çok iyi yapan arkadaşlarımız var da şurada söyleyip de ortamın tadını kaçırmaya gerek yok. zaten kaçmış kaçacağı kadar forumun tadı.. ama forumun zayıf yönlerini ya da geçmişte yapılan hataları eleştirmek çok farklı bir şey. bunu her seferinde dile getiriyorum anlayan olmuyor. :D
Yine tam anlamadım.

artık bu işe bir son verilmesi gerekiyor.
Bu tarz cümleler bir "cult" vb. bir oluşum oluşunca kurulan cümlelerdir. Forum içinde bir cult mı oluştu? Kusura bakmayın ama olayı hiç anlamadım, merak ettim şimdi :).

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,907
Haklı ama arkadaşlar, forumu daha güzel bir yer haline getirmeye çabalarken sanki yapıcı değil yıkıcı olunuyor, birleştirici değil ayrıştırıcı olunuyor gibi.
Forumla ilgili eleştiriler yaparken yargılama üslubu yerine neyi nasıl daha iyi hale getirebiliriz şeklinde çözüm odaklı öneriler yapılabilir.
Forum çöp, boş gibi yorumlar gerçekten de biz bütün forum üyelerine yapılmış yanlışlardır.
Özellikle de emektarlar arasında yapılan tartışmalar ve bu tartışmaların uzatılması foruma faydadan çok zarar vermektedir. Burada bahsedilen, yukarıdaki yorumlarda bahsedildiği gibi emektarlara sallamak değildir. Üzerine alınanlara söylenmiş olduğu çok bariz, yoksa emektarlar bizim baş tacımızdır. Bu foruma emek vermiş herkes saygıyı hak eder. Tabi sonrasında foruma düşman olup verdiği emeği fazlasıyla negatife çevirmek istemediği sürece. Elbette bu tür kişiler belki vardır, belki de var olacaktır. Yine de yangına körükle gidilmemesi, eski mevzuların unutulup yeni sayfalar açılması, unutulmuyorsa da yine de gerçekten bu işe son verilmesi gerekiyor.
Foruma yeni gelen üyeler var. Konuları bilmeyen çok kişi var. Ayrıca eminim ki herkes gerekli olgunlukla devam ederse hiçbir sorun olmayacaktır.
Forum hepimizin forumu.
İyi forumlar :)

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,714
Haklı ama arkadaşlar, forumu daha güzel bir yer haline getirmeye çabalarken sanki yapıcı değil yıkıcı olunuyor, birleştirici değil ayrıştırıcı olunuyor gibi.
Forumla ilgili eleştiriler yaparken yargılama üslubu yerine neyi nasıl daha iyi hale getirebiliriz şeklinde çözüm odaklı öneriler yapılabilir.
Forum çöp, boş gibi yorumlar gerçekten de biz bütün forum üyelerine yapılmış yanlışlardır.
Özellikle de emektarlar arasında yapılan tartışmalar ve bu tartışmaların uzatılması foruma faydadan çok zarar vermektedir. Burada bahsedilen, yukarıdaki yorumlarda bahsedildiği gibi emektarlara sallamak değildir. Üzerine alınanlara söylenmiş olduğu çok bariz, yoksa emektarlar bizim baş tacımızdır. Bu foruma emek vermiş herkes saygıyı hak eder. Tabi sonrasında foruma düşman olup verdiği emeği fazlasıyla negatife çevirmek istemediği sürece. Elbette bu tür kişiler belki vardır, belki de var olacaktır. Yine de yangına körükle gidilmemesi, eski mevzuların unutulup yeni sayfalar açılması, unutulmuyorsa da yine de gerçekten bu işe son verilmesi gerekiyor.
Foruma yeni gelen üyeler var. Konuları bilmeyen çok kişi var. Ayrıca eminim ki herkes gerekli olgunlukla devam ederse hiçbir sorun olmayacaktır.
Forum hepimizin forumu.
İyi forumlar :)
Birisi adam akıllı şu meseleyi anlatacak mı?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,273
Birisi adam akıllı şu meseleyi anlatacak mı?

Bildigim kadariyla benim yonetici oldugum zamandan birkac kisi ile Yigit arasinda bazi tartismalar yasandi. Tam olarak hangi konularda oldugunu su an hatirlayamiyorum o yuzden link birakamiyorum. Mevzu bu degilse foruma cop, bos diyen ve emektar tagi diye aglayan kim onu bilmiyorum.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,714
Selamlar,

Eski forum admini olarak artık bu işe bir son verilmesi gerekiyor. Görülen o ki bazı kişiler bu forumdan nasıl 3 dakikada “kaçtığını” unutmuş olacak ki bu forum çöp, boş falan gibi yorumlar yaptırıyorsunuz.

Hem zamanında burada görev alıp hem de oluşumun arkasından önünden kötüleyip hem de emektar tagı diye ağlıyorsunuz. İnsan emek verdiği yere böyle konuşmaz.

Kişisel olarak bana hakaret eden, dolaylı dolaysız ss’li şekilde öğrendiğim şeylerin takibini bıraktım artık ancak çocuk gibi hala sağda solda ağlamayı bırakın.
Dostum, herkese açık bir şekilde ortada bir cult varmış gibi konu açıyorsun, şu konuyu adam akıllı bir anlatır mısın? Öyle ortaya laf sokarmış gibi konu açıp bir şeyler söyleyip gitmek hoş değil!

Emektar tagı meselesi nedir? Sen "sağda solda ağlamayı bırakın" cümlesini kimlere yönelik kullandın?

Puzzle gibi sağdan soldan bilgilerle olayı birleştirmeye çalışıyorum,
Biri gelip "geride kalmış bir mesele boş ver diyor. Geride kalmış mesele için bu gün konu neden açılıyor?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,273
Dostum, herkese açık bir şekilde ortada bir cult varmış gibi konu açıyorsun, şu konuyu adam akıllı bir anlatır mısın? Öyle ortaya laf sokarmış gibi konu açıp bir şeyler söyleyip gitmek hoş değil!

Emektar tagı meselesi nedir? Sen "sağda solda ağlamayı bırakın" cümlesini kimlere yönelik kullandın?

Ben bu foruma yeteri kadar emek verilmedigini buna ragmen verilen emegin misli misli fazlasinin geri donut olarak beklendigini dusunuyorum. 3 kurusa 5 kofte misali ama bu soylenince de rahatsiz olunuyor anlamadim. Turkiye'de forum kulturu halen devam ediyor. Techolay'in sadece aylar icerisinde yakaladigi basari ortada ve bunu Recep Baltas tek basina yapti. Tabi bunun sebebi de bu forumdaki yoneticiler degil.

ThorJ

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,831
tüm olanlardan öte, foruma geldiğinde işi onlara öğrettiğimiz bazı arkadaşların, ortamda 2-3 ay bulunduktan sonra forumu terkedip, yıllar sonra utanma arlanma olmadan bu foruma belki yıllarını vermiş emektarlara ahkam keserek, “şu karşıdaki küçük dağları ben yarattım” dercesine bir egoyla kahraman pelerini takmasıdır. onların adına üzülüyorum..

Ben bu foruma yeteri kadar emek verilmedigini buna ragmen verilen emegin misli misli fazlasinin geri donut olarak beklendigini dusunuyorum. 3 kurusa 5 kofte misali ama bu soylenince de rahatsiz olunuyor anlamadim. Turkiye'de forum kulturu halen devam ediyor. Techolay'in sadece aylar icerisinde yakaladigi basari ortada ve bunu Recep Baltas tek basina yapti. Tabi bunun sebebi de bu forumdaki yoneticiler degil.
forum kültürü bizim yönetici olduğumuz dönemki kadar canlı değil. bunun en önemli sebebi pandemi ile gelen eve kapanmanın sona ermesi, herkesin normal yaşantısına dönmesinden ibaret. tabi sdn zaten pandemi döneminde de 50-60 aktif üyeye sahipti, bunların büyük çoğunluğunu kaybetti. şu anda 25-30 üyeyle ayakta duruyor. ya da durmaya çalışıyor. forum çöp diyemeyiz, sen de ben de saatlerce mesai yaptık. ama birilerinin burayla ilgilenmesi lazım, sözüm ofise.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,714
Görkem haklı. Konuda yapılan eleştiri bu düşünce tarzına mı?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,273
Görkem haklı. Konuda yapılan eleştiri bu düşünce tarzına mı?

Muhtemelen (umuyorum) degil ama bu eski yonetimin yukariya olan tavri ve yeni yonetimin de dogal olarak buna karsi cikmasi sonucu olaylar biraz sakiz misali uzadi sanirim ama foruma cop, bos ve emektar tagi icin aglayan kim-ler onu bilmiyorum.

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Reaksiyon puanı
2,869
Benim yönetici olduğum zamanda, bu forumu ASLI ASTARI BELLİ OLMAYAN bir sosyal medya fenomeni ve yayıncı (Jahrein)’in tek bir tweetinden 10 dakika sonra yaklaşık 8-9 kişinin buradan “kaçan” herkese, üyelik durumu, yılı ve statüsü ne olursa olsun emektar vermeyi durdurdum.

Bu kişilerden bazıları -Ufuk- ve birkaç kişi hariç, benim de üyesi olduğum başka forumlarda buradaki ile aynı profil resmini kullanıp SDN Forum şöyle, Hakkı Alkan böyle diye arkadan salladı.

Aynı kişiler yıllar sonra buraya gelip “bana emektar verin” diyerek ağlıyor. Bunun adı yüzsüzlüktür. Bazıları bana özelden de yazıp bunu istemiştir.

Bir şeye hakkınız olduğunu düşünüyorsanız terbiyesizlik yapmayacaksınız. Siz bu foruma “forum çöp, boş” diye kötüleme yapmak için mi emektar tagı almaya yalvarıyorsunuz.

Halen SDN bünyesinde çalışan biri olarak, admin olmasam da kimsenin bunu yapmasına müsade edemem.

Konumun maddi beklentiyle de bir alakası yoktur, çünkü zamanının toplantıları, konuşulanları rapor olarak yönetime sunulmuştur. Benim üzerime zaten iki kez admin ve yönetim değişikliği oldu.

O yüzden sevgili emektar tag’li arkadaşlardan bazıları, onlar kendini biliyor, zamanında şahsıma hakaret ettiniz laf etmedim, aynı davranışları sergilediniz bir şey demedim ama herkesin bir edebi olması gerekiyor. Burada kişilerin sayfalarına mesajlar yazarak üstü kapalı cevap vermekle olmuyor bu işler.

Haklıysanız meeting yapalım, forum ahalisi de dinlesin, ben kanıtsız, kayıtsız, kuyutsuz konuşmam ama sizde bu yüzün olmadığını o kadar iyi biliyorum ki.

ThorJ

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,831
kim kime ne söyleyecekse şurada söylesin. forum iyice gazı kaçmış kolaya döndü şu meselelerden, ne zaman uğrayıp hesabı açsam ya bu konular ya da troll konular. üstü kapalı şahsıma söylenen hakaretleri, aşağılamaları saymıyorum bile. her zaman hor görülürken, şu forumda benim yaptığımın 1/10’u kadar bile iş yapmamış kişiler tarafından küçük düşürüldüm. herkes yaptığı iş, verdiği emek kadar konuşmalı bence.

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Reaksiyon puanı
2,869
kim kime ne söyleyecekse şurada söylesin. forum iyice gazı kaçmış kolaya döndü şu meselelerden, ne zaman uğrayıp hesabı açsam ya bu konular ya da troll konular.
Buraya bunu yazacağına forumu iyi inceleyip analiz etmeni öneririm kim ne yapıyor belli

ThorJ

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,831
Buraya bunu yazacağına forumu iyi inceleyip analiz etmeni öneririm kim ne yapıyor belli
ben söyleyeceğimi açıkça söyledim zaten sana abi. whatsapp’tan söylediklerimi yazdın ben de niye öyle dediğimi açıkladım. siz kendi şahsi meselelerinizi çözün, 3 senedir bu muhabbetler devam ediyor çünkü.

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Reaksiyon puanı
2,869
ben söyleyeceğimi açıkça söyledim zaten sana abi. whatsapp’tan söylediklerimi yazdın ben de niye öyle dediğimi açıkladım. siz kendi şahsi meselelerinizi çözün, 3 senedir bu muhabbetler devam ediyor çünkü.
Olay şahsi değil mesajımı iyi oku Alperen :)

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,874
Kim ne derse desin, forumun ve sitenin arkasından konuşup tag istemek yüzsüzlüğe girer. Forumu kötüleyeceksem, burada direkt olarak admine karşı söylerim. Bunu yine forumun düzelmesi için yaparım. Ancak bu işler arkadan laf atmakla olmaz.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,273
Benim acikcasi bu forumda yoneticilik yapan - yapmis - yapmayan kimseye sahsi kinim yok. Hatta anneme sovdugu icin banladigim arkadas yillar sonra bani acilinca gelip mesaj atmis bana ceza vermistin bak geri geldim ne oldu diye ona bile yok :D Benim kirginligim sadece buradaki potansiyelin harcanmis olmasina ancak dedigim gibi bunun da mevcut veya gecmis yoneticilerle alakasi yok. Zaten yonetim tek basina bu tarz bir aksiyon alamaz. Benim hayalimde bu forum ve siteyi, YouTube ve Discord ile birbirine guzelce entegre edip bir SDN toplulugu olusturmak vardi. Editor oldugum zaman da defalarca hazir sistem toplanmasi icin onerilerde bulunmustum. Hazir sistemi alan adam haberi SDN'de gorecek, YouTube'da incelemesini izleyecek, forumda ve Discord'da tartismalara katilacak - sorunlarina ve sorularina cevap bulacak, bu iki yerde forum yoneticileri, editorler ve Hakki Alkan ile daha yakin iletisim kurabilecekti. Bir nevi birbiriyle surekli iletisimde olan interaktif bir kovan gibi. Bunun diger teknolojik urunler icin de yapilmasi lazim elbette onlari da dusunmustum. Sosyal medyada bir seyler surekli degisiyor, ne forum kulturu eskisi gibi ne YT ne de Instagram. O yuzden boyle buyuk capli bir olusumda tum parcalarin bir digerine hizmet eder yapida olmasi gerekiyor. Cunku insanlar sosyal medyada kim bunu daha iyi incelemisin yani sira aslinda sicak da bir ortam ariyor. Benim dusuncem bu yonde en azindan.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,139
Benim yönetici olduğum zamanda, bu forumu ASLI ASTARI BELLİ OLMAYAN bir sosyal medya fenomeni ve yayıncı (Jahrein)’in tek bir tweetinden 10 dakika sonra yaklaşık 8-9 kişinin buradan “kaçan” herkese, üyelik durumu, yılı ve statüsü ne olursa olsun emektar vermeyi durdurdum.
İletişimsizlik ve ülkedeki her konuda olduğu gibi ayrışma bu konuda da mevcut. Konuyu bu kadar basit sanman ve insanları bunun üzerinden eleştirmen de yıllardır değişmedi.

Forumda admin rolünde maaşlı çalışan biriydin. Ama eleştirdiğin kesimdeki insanları ve yaşadıklarını sana anlatayım.

Bu insanlar forumda gönüllülük esaslı saatlerini verdiler mesai harcadılar. Hani mesele forumun iyiliğini kötülüğünü istemekse eğer, maaşlı çalışan birinin gönüllü çalışan insanlara bu lafı söylemesi komik.

Forumun hitleri düştü, patronun cebine giren para azaldı. Gitti yine bu insanları suçladı. Troy para kazansın diye onun forumunda çalışan gönüllüler suçlanır oldu. Bir meyve bahçesini bakımsız bırakıp sonra da bu bahçe neden meyve vermiyor diye ağaçlar suçlandı. Vefasızlık yapıldı bu insanlara. Pandemi süreci oldu insanlar işinden oldu zor zamanlar geçirildi. O kadar zamandır emek veriyoruz SDN yanımızda olur sandı. Bazı kişilere söylenmesine rağmen yine bu emek veren insanları umursamadı.

Sorumluluk hep bu insanlara yüklendi. Yutması beklendi. Sanıldığı gibi siyasi birkaç sebepten değil; o saydığın insanların 90%'ı iyice dolduğu için, umursanmadığı için ve haksızlık yapıldığı için bıraktı.

Kim emektar diye ağlıyor kim buranın kötülüğünü istiyor bilmiyorum. Benim ekibimde böyle insanlar yok. Hedefini şaşırıyorsun. Kendi yaptığın saygısızlıkları karşı tarafa vuruyorsun.

Forum gittikçe kan kaybediyor ve bunun çözümü basit. İlgi ve emek vereceksin. Reklam yapıcaksın. Taşıma suyla değirmen dönmez. Gönüllü olarak buraya zaman ayırmış insanları suçlamak yerine asıl yetkilinin sorumluluk alması lazım. O da ofiste.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,104
Soyle ki, yasanan olaylarla zerre alakam yok, muhtemelen bu olaylar yasandiginda foruma uye bile degildim ancak sunlari belirtme geregi hissediyorum; 2023'un 2. ayinda basladigim ve 2024'un 1. ayinda sonlandirdigim moderatorluk seruvenim boyunca, adamlarin forum subesini umursayan sadece yonetim ekibiydi, SDN dedigimiz sirket, kendi forumunu umursamiyordu, gozlerinde bir hic hukmundeydi, aktif uye sayisi ofisin umursamazligi nedeniyle 7-8 kisi falandi, yavas yavas yok oluyordu forum. Kendisiyle ayni ekipte gorev aldigim ve surekli olarak iletisim halinde oldugum @Nixc0r arkadasim da cok iyi biliyor bunlari, benim yonetimden ayrilma sebebim dogrudan SDN'nin umursamamazligi olmasa da, bunun da cok payi var, bosa kurek cekiyorduk cunku. Neyse, butun bunlarin dogrultusuna, sagda solda foruma sallamasam da, pek tabii kendime elestiri hakkini goruyorum. Kimin ne yaptigindan hic haberim yok ancak forumu elestirenlere, gerekirse gomenlere birinin hicbir sey deme hakki yok, hicbir sekilde savunama yapamaz cunku ve bu elestirileri yapan kisi yonetim ekibinde kayda deger miktarda emek verdiyse emektar tagini da ister ve verilir.

Her ne kadar konuda bahsedilen olaylardan bagimsiz olsa da, emektar tagi hakkindaki dusuncelerimi vurgulamak istedim.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,874
@Nixc0r arkadasim da cok iyi biliyor bunlari
Ofis tarafına atılan mesajlarımıza görüldü bile atılmıyordu arkadaşlar. En basitinden böyle özetleyebilirim durumları, çekilişler yapılsın vs. tarzı öneriler çok sunduk ve çokta kabul edilen oldu ama bu kabuller maalesef sözde kaldı.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,139
Soyle ki, yasanan olaylarla zerre alakam yok, muhtemelen bu olaylar yasandiginda foruma uye bile degildim ancak sunlari belirtme geregi hissediyorum; 2023'un 2. ayinda basladigim ve 2024'un 1. ayinda sonlandirdigim moderatorluk seruvenim boyunca, adamlarin forum subesini umursayan sadece yonetim ekibiydi, SDN dedigimiz sirket, kendi forumunu umursamiyordu, gozlerinde bir hic hukmundeydi, aktif uye sayisi ofisin umursamazligi nedeniyle 7-8 kisi falandi, yavas yavas yok oluyordu forum. Kendisiyle ayni ekipte gorev aldigim ve surekli olarak iletisim halinde oldugum @Nixc0r arkadasim da cok iyi biliyor bunlari, benim yonetimden ayrilma sebebim dogrudan SDN'nin umursamamazligi olmasa da, bunun da cok payi var, bosa kurek cekiyorduk cunku. Neyse, butun bunlarin dogrultusuna, sagda solda foruma sallamasam da, pek tabii kendime elestiri hakkini goruyorum. Kimin ne yaptigindan hic haberim yok ancak forumu elestirenlere, gerekirse gomenlere birinin hicbir sey deme hakki yok, hicbir sekilde savunama yapamaz cunku ve bu elestirileri yapan kisi yonetim ekibinde kayda deger miktarda emek verdiyse emektar tagini da ister ve verilir.

Her ne kadar konuda bahsedilen olaylardan bagimsiz olsa da, emektar tagi hakkindaki dusuncelerimi vurgulamak istedim.
Aynı muhabbet 2020 21 yıllarında da yaşandı hocam. Jarvisit o yıllara atıf yapıyor sizlik bir durum yok. Yazdığım gibi o ekibi de bezdiren şey ofisin umursamazlığına rağmen hesap sorabilmesi.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,874
Belli bir süre sonra insanlar pek tabii ki SDN kendi forumunu önemsemiyor, 'Ben mi önemseyeceğim?' kafasına giriyorlar ve haksız da değiller. 2020'den beri üyeyim ve eski dönemde kendi yöneticilik yaptığım dönemde de bu durum bir gram değişiklik göstermedi. Kullanılacak başka forumlar elbette var ancak SDN'nin yeri bende ayrıdır. Forumun düzelmesini isterim ancak bu iş, forumu yan sanayi olarak gören bir ofis ile yürümez

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Reaksiyon puanı
2,869
İletişimsizlik ve ülkedeki her konuda olduğu gibi ayrışma bu konuda da mevcut. Konuyu bu kadar basit sanman ve insanları bunun üzerinden eleştirmen de yıllardır değişmedi.

Forumda admin rolünde maaşlı çalışan biriydin. Ama eleştirdiğin kesimdeki insanları ve yaşadıklarını sana anlatayım.

Bu insanlar forumda gönüllülük esaslı saatlerini verdiler mesai harcadılar. Hani mesele forumun iyiliğini kötülüğünü istemekse eğer, maaşlı çalışan birinin gönüllü çalışan insanlara bu lafı söylemesi komik.

Forumun hitleri düştü, patronun cebine giren para azaldı. Gitti yine bu insanları suçladı. Troy para kazansın diye onun forumunda çalışan gönüllüler suçlanır oldu. Bir meyve bahçesini bakımsız bırakıp sonra da bu bahçe neden meyve vermiyor diye ağaçlar suçlandı. Vefasızlık yapıldı bu insanlara. Pandemi süreci oldu insanlar işinden oldu zor zamanlar geçirildi. O kadar zamandır emek veriyoruz SDN yanımızda olur sandı. Bazı kişilere söylenmesine rağmen yine bu emek veren insanları umursamadı.

Sorumluluk hep bu insanlara yüklendi. Yutması beklendi. Sanıldığı gibi siyasi birkaç sebepten değil; o saydığın insanların 90%'ı iyice dolduğu için, umursanmadığı için ve haksızlık yapıldığı için bıraktı.

Kim emektar diye ağlıyor kim buranın kötülüğünü istiyor bilmiyorum. Benim ekibimde böyle insanlar yok. Hedefini şaşırıyorsun. Kendi yaptığın saygısızlıkları karşı tarafa vuruyorsun.

Forum gittikçe kan kaybediyor ve bunun çözümü basit. İlgi ve emek vereceksin. Reklam yapıcaksın. Taşıma suyla değirmen dönmez. Gönüllü olarak buraya zaman ayırmış insanları suçlamak yerine asıl yetkilinin sorumluluk alması lazım. O da ofiste.
Sağol hiç bilmiyordum

Mesajının yüzde 90’ı maddi beklenti üzerine. :) daha cevap vermeyeceğim.

Kendi zamanımda ek bütçe için onay aldım süper mod’lar için, kimse gerekliliği yerine getirmediği için süper mod da olamadı.

Hani böyle yancı yorumlara gerek yok.

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Reaksiyon puanı
2,869

Sağol hiç bilmiyordum

Mesajının yüzde 90’ı maddi beklenti üzerine. :) daha cevap vermeyeceğim.

Kendi zamanımda ek bütçe için onay aldım süper mod’lar için, kimse gerekliliği yerine getirmediği için süper mod da olamadı.

Hani böyle yancı yorumlara gerek yok.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,714
The Chronicles of SDN
"The Emektars", "The SDN Team" and "The Real Emektars"

Neden SDN forumda yazıyorum? Çünkü alternatif forumların sahipleri benim değer verdiğim değerlere açık bir şekilde küfür eden içi kin ve nefret dolu adamlar. O yüzden SDN önemli, o yüzden de burayı gerçekten seven insanlar eleştiriyor.
"Forum çöp" gibi ifadeler yapıcı eleştiri değildir tabiki ciddiye alınmaz ama;
SDN youtube kanalı her attığı videoda +250K izlendiği yakın geçmişte "Neden video giriş/çıkışlarında insanları foruma davet etmiyorsunuz" yada "neden laptop/donanım/ telefon vb. inceleme videolarını makale haline getirip forumdan yayınlamıyorsunuz" yazdığımda beni adam yerine koyup cevap yazan olmadı. Bu konu hoş değil.

Elf gözlerim konu yakında kapatılacak diye görüyor :D.

Son düzenleme:

ThorJ

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,831
Kendi adıma konuşayım, forumda yaklaşık 2 sene mesai vermiş birisi olarak. Bu süre zarfında illa ayrıştığımız, fikir ayrılıklarına düştüğümüz insanlar olmuştur ama kimseye nefret beslemedim. Geçmişte yaptığım hatalar da oldu, bu da kabul. Hatta ilk geldiğim dönem baya hatalı hareketler yaptım, yönetim çok üstünde durmadı belki ama ben bu hatamdan pişmanlık duydum sonrasında. Buna rağmen forumda bana saygı duyan insanlar olduğu kadar, hakaretler yağdırıp beni küçük düşüren misli misli fazla insan oldu. Bu nasıl bir çekememezliktir, nefrettir, yüzsüzlüktür anlamıyorum. Beni taşladılar resmen, meyve veren ağacın taşlanması misali. Buna rağmen kimseye saygımı bozmadım. Hiçbir maddi beklentim olmadı asla, bunu iki yönetim de biliyor. Süper Moderatör olduğum zaman da, Moderatör olduğum zaman da maddi çıkar için bu işe girişmedim, öyle bir ihtiyacım da olmadı çok şükür. Ancak halen daha arkamdan atıp tutan, gizliden gizliye mesaj verdiğini zanneden bazı arkadaşlar var. Yönetimde 2 ay bile görev almamış forum kültüründen bi haber, işi bizzat kendimizin öğrettiği, belki moderasyona bile dahil olmamış bu arkadaşlar 2 yıllık moderasyon deneyimimi sorguluyor, alttan alta mesaj verdiğini sanıyor. O olay ayrı bir olay, acıyorum o insanlara…

Forum konusuna da gelince,
SDN’de hem forum moderasyonu, hem ana sayfa’da editörlük birisi yapmış olarak, her görev aldığım kolda da üstlerime forum’u vurgulayarak söyledim. Ancak dikkate alan olmadı. Sadece editörken bile her hafta forum konusunu dile getirdiğimi hatırlıyorum. Ancak dikkate alan olmadı, belki geçiştirildi. Burada iki yönetimin de bir kabahati yok. Forum’un gereken tanıtımı yapılmadı, ancak buna rağmen emek veren ekip suçlandı. Troy sahibi olduğu foruma ayda yılda 1 kere giriyor. Şimdi bu ekip napsın, sahibi başında durmuyor ki bir kere. Bu foruma gereken tanıtım/reklam her neyse, yapılmadığı sürece burası bu şekilde kalır, hatta daha geriye bile gider.
Kolay gelsin.

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Reaksiyon puanı
2,869
Mesajımın yüzde doksanı maddi beklentisi olmayan insanları maaşlı bir çalışanın eleştirmesi ve suçlaması üzerineydi. Yine istediğin yerden okumuşsun.
Konu terbiyesizlikse elbette konuşurum, sen senin arkandan küfredene yarabbi şükür diyecek karakterdeysen sorun yok benim için :)

Yazdığım şeylerin hepsi aktif ve kanıtlı. Hala WhatsApp gruplarınızda konuşup konuşup buraya yazı yazıyorsunuz. Komik.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...