Elime Para Geçtiğinde 8GB Rammı Almalıyım Yoksa 2240 GB SSD Mi?

Ahmet Eren OZD

Doçent
Reaksiyon puanı
268
Sistemimi Detaylıca Yazıyorum Kafada Bir Soru İşareti Kalmasın.
Ryzen 5 1600AF
8GB Corsair 3000MHZ CL16 Ram
Asus TUF Gtx 1650 Süper 4GB
Msi B450M-A Pro Max
7200 RPM 1TB Seegate HDD
Corsair VS550W PSU
CORSAİR Carbide Spec 0-5
Şu Ana Kadar Oyunlarda,Bilgisayar Açılmasında Online Oyuunlara Geç Girme vb.Gibi Bir Sıkıntı Yaşamadım Üstelik HDD 8 Yıllık.
Ryzen Sistemlerde Dual Channel Vaya Fark Ediyor Diyorlar.Ve Artık 16 GB Ram Gerektiğini de Yazıyorlar.Sizce Elime Para Geçtiğinde İlk Hangisini Yükseltmeliyim?
Cevaplarsanız Sevinirim...

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Sistemimi Detaylıca Yazıyorum Kafada Bir Soru İşareti Kalmasın.
Ryzen 5 1600AF
8GB Corsair 3000MHZ CL16 Ram
Asus TUF Gtx 1650 Süper 4GB
Msi B450M-A Pro Max
7200 RPM 1TB Seegate HDD
Corsair VS550W PSU
CORSAİR Carbide Spec 0-5
Şu Ana Kadar Oyunlarda,Bilgisayar Açılmasında Online Oyuunlara Geç Girme vb.Gibi Bir Sıkıntı Yaşamadım Üstelik HDD 8 Yıllık.
Ryzen Sistemlerde Dual Channel Vaya Fark Ediyor Diyorlar.Ve Artık 16 GB Ram Gerektiğini de Yazıyorlar.Sizce Elime Para Geçtiğinde İlk Hangisini Yükseltmeliyim?
Cevaplarsanız Sevinirim...
Ryzen sistemlerde fark ediyor diye birşey yok. İntelde de Ryzende de fark eder Dual Channel. Ayrıca şuan AAA oyunlar 12-14gb arası bir ram kullanımı yapıyorlar. Günümüz için 16gb gayet yeterli, üstü gereksizdir. İmkanınız var ise kesinlikle 8x2 yapmaya çalışın ramini. Stabilite olarak da performans olarakta farkı hissedersin.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Önceliğin SSD olmalı bence.

HDD eski ve sıkıntılı olduktan sonra istersen 64 GB RAM yap gene performans alamazsın o PC'den.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Evet önce ssd al çünkü ssd hdd'den daha hızlı.Sonra da 8gb ram alırsın(ama ram aynı olsun mhz değeri falan karıştırma)

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Bu arada SSD mi RAM mi başlığını yeni görmüşüm. SSD ile RAM arasında kalacaksan kesinlikle SSD önceliğin olsun. Çünkü SSD seni genel olarak, arayüz olarak hızlandıracak; veriler daha hızlı okunup yazılacak. Ram ertelenebilir bir sebeb fakat SSD kesinlikle önceliğiniz olsun. Sisteminizi HDD ye kurduğunuzu fark etmemişim bile. Kesinlikle önceliğiniz SSD olup HDD'yi sadece oyun arşivi olarak kullanmalısın.

Ahmet Eren OZD

Doçent
Reaksiyon puanı
268
Önceliğin SSD olmalı bence.
Herkez Farklı Diyor :D. O Zaman Şöyle Söyliyim Herhangi Birini Diğerinden Önce Yükseltsem.Bir Sıkıntı Olur Mu?
Veya İlk Ram ı Yükseltip SSD Yide Bilgisayarım Yavaşladığı ve Bununda Beni Rahatsız Etmeye bŞladığı Zaman Yapsam?

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Herkez Farklı Diyor :D. O Zaman Şöyle Söyliyim Herhangi Birini Diğerinden Önce Yükseltsem.Bir Sıkıntı Olur Mu?
Veya İlk Ram ı Yükseltip SSD Yide Bilgisayarım Yavaşladığı ve Bununda Beni Rahatsız Etmeye bŞladığı Zaman Yapsam?
Tabi ki sen bilirsin ama SSD daha mantıklı bence.

alpsadik

Map Tech Harita
Reaksiyon puanı
2,871
Son olarak anakartın çift ram slotu var. Daha üst düzey bir bilgisayarın olsa 16x2 yaparsın ilerde diye 16 al diyebilirdim ama bu sisteme 32 gb ram de lüks olur. 2x8 yaparak hem dual channel yaparsın hem de gereksiz masraftan kaçınmış olursun

Ahmet Eren OZD

Doçent
Reaksiyon puanı
268
Son olarak anakartın çift ram slotu var. Daha üst düzey bir bilgisayarın olsa 16x2 yaparsın ilerde diye 16 al diyebilirdim ama bu sisteme 32 gb ram de lüks olur. 2x8 yaparak hem dual channel yaparsın hem de gereksiz masraftan kaçınmış olursun
RAM mı Alıyım Yani?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

RAM almanın bir faydası olmayacaktır. SSD olmadıktan sonra.
SSD aldıktan sonra hız farkını PC'nin açılış oyunların açılış dolma ekranı hızını gözle göreceksin zaten.
RAM'de alsan iyi olur ileriye dönük ama şuan için önceliğin SSD olmalıdır.

Ahmet Eren OZD

Doçent
Reaksiyon puanı
268
RAM almanın bir faydası olmayacaktır. SSD olmadıktan sonra.
SSD aldıktan sonra hız farkını PC'nin açılış oyunların açılış dolma ekranı hızını gözle göreceksin zaten.
RAM'de alsan iyi olur ileriye dönük ama şuan için önceliğin SSD olmalıdır.
Peki Windows u SSD ye Nasıl Aktaracağım?Zor Bir İşlemmi?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Programları var onların herşeyi aktaran ama. Olmadı temizinden baştan kurarsın.

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
aktarma yapmayın, sıfırdan herşeyi en baştan kurun ssd ye. ssd ile bilgisayarın hızlandığını hissedersiniz. tepkileri hızlanır, chrome pat diye açılır vs..

ram ile ssd deki gibi gözle görülür fark göremezsiniz. bence ssd ile başlayıp, ilerleyen zamanlarda ram eklersiniz..

Ahmet Eren OZD

Doçent
Reaksiyon puanı
268
aktarma yapmayın, sıfırdan herşeyi en baştan kurun ssd ye. ssd ile bilgisayarın hızlandığını hissedersiniz. tepkileri hızlanır, chrome pat diye açılır vs..

ram ile ssd deki gibi gözle görülür fark göremezsiniz. bence ssd ile başlayıp, ilerleyen zamanlarda ram eklersiniz..
Teşekkür Ederim O Zaman SSD ile Başlayacağım.

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ssd sana oyun içi performansta etki etmeyecek de olsa diğer herseyi için çok gerekli Ssd siz bilgisayar olmaz 8Gb ram hala bir süre götürür seni bence de Ssd al. Ama anakartinda m2 var diye biliyorum onu kontrol et, m2 nwme Ssd al almisken. Sata alma ona dikkat et.