Elimdeki Bor Madenini Nasıl Aracımda Yakıt Olarak Kullanabilirim?

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
[MENTION=28192]Elbruz46[/MENTION], işin altından viral reklam çıkarsa seni affetmem bilmiş ol :D

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
3 sene sonra bakmışsın Ali Ağaoğlu [MENTION=28192]Elbruz46[/MENTION] 'den borç alıyor.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Kaç zamandır sap gibi balkonda duruyordu şimdi sen böyle yazınca nereye saklasam diye düşünmeye başladım :D

Eğer elindeki taşın bor ile ilgisi varsa ve aldığın yerde büyük bir rezerv varsa gerçeklik payı var. Bor elmastan sonra en sert maddelerden biri.
Milli tank Altay zırhı: Roketsan Bor karbür esaslı yeni bilinmeyen tip zırh.
EBMİ (Elbruz46 Bor Maden İşletmeleri) bu ham maddeyi sağlayabilir. :D

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu işi japonlara sor. elektronik ve elektrik ve anakart yapımında yarı iletken olarak kullanıldığını okumuştum bor madeninin. yakıt olarak duymadım..varsada bilmiyorum..

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Büyüklerden öğrendiğim eskiden bu taşı bir şekilde demirleri bir birine kaynak yaparken kullanıyorlarmış ama nasıl yaptıklarını bilmiyorum.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Büyüklerden öğrendiğim eskiden bu taşı bir şekilde demirleri bir birine kaynak yaparken kullanıyorlarmış ama nasıl yaptıklarını bilmiyorum.

Bu taşın ergime derecesi kaç santigrat bilmiyorum ama, kaynak işlerinde değilde belki de döküm işlerinde refrakter malzeme olarak kullanabilirler :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bahsettikleri yanlış değilsem boraks. Biraz nişastaya benziyor. Sanayide sarı kaynağında (örneğin torna elmasını katere kaynatırken), kuyumcuların değerli metalleri birleştirirken (örneğin çeyrek altına kulp kaynatırken) kullanılır. Kaynayacak yer ısıtıldıktan sonra kaynamadan önce tuz serper gibi boraks serpilir. Aslında bunlar kaynak değil lehimdir.

Bazı kaynaklarda dünya boraks piyasasının %85'ini Etibor (Bandırma'da) bazı kaynaklarda ise piyasanın %75'ini Etibor ve U.S. Borax karşıladığı yazıyor. Ama güvenilir kaynak değil. :) Kesin gibi görünen bir şey piyasa bu iki firmanın elinde.

Ben boraksa benzetemedim.

Özgül ağırlığı hesaplarsan ihtimalleri azaltırız.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ne bor, ne başka birşey, bu taşın adı kristalin kireç taşıdır. Bu taşın ana maddesi kireçtir, kristalin denmesinin nedeni belli bir oranda kuvars ve dolomit minerallerini içermesidir. Bu mineraller taşa keskinlik ve şeffaflık katar. Sadece quvars ve dolomitten oluşan taşlar çok daha keskin ve parlaktır.

Kristalin taşların porosity değerleri (parçacıklar arası boşluk oranı) çok düşük olduğu için bu taşlardan enerji üretilmesi pek mümkün değildir. Kuvars ve dolomit içeren taşlar genelde incik boncuk yapımında kullanılır.

Not: Jeolojiye benzer bir bölüm okuyorum :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Evet arkadaşlar bu konuda sizi haberdar edeyim.

Artık o taş yok :(

Babam bize gelen bir arkadaşına taşı gösterdi, vatandaş madenci tanıdıklarını aradı.
Taş incelenmek üzere oraya gitti.
Sonuçta deterjan yapımında kullanılan boraks olduğu ortaya çıktı.
Madenciler rezervin miktarını görmek için geldiler, taşın bulunduğu yerde çok olup olmadığını sordular, en az neredeyse bir ev boyutunda kaya kütlesi olup olmadığını sordular, sonra bölgede biraz gezdiler ve yeterli rezervin olmadığına karar verip gittiler.

Olan benim taşıma oldu tuz buz ettiler :huh:

Kaynak işini de öğrendim, eskiler birbirine yapıştırılacak metalleri iyice ısıttıktan sonra bu taşı iki metalin arasına koyup çekiçle döverek iki metali yapıştırırlarmış...