Bu konuyu okuyanlar

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli (Isıtıcılı) Musluk Söküm ve İncelemesi

Yine farklı bir ürünü daha inceleme fırsatım oldu. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim.
Bir adet Çinden gelen Elektrikli bir musluğu inceledim, parçaladım, topladım, kurdum ve test ettim.
Evinde kombi olmayanlar için, garajında, tamirhanesinde, banyosunda ani sıcak su ihtiyacı olanlar için kullanışlı bir ürün.
Merak edenlere iyi seyirler dilerim.
İlk video kutu açılımı ikincisi ise söküm videosudur. Fotoğrafa ihtiyaç duyanlar için ise fotoğraflar ise facebook sayfam üzerinden yayınlanmıştır.
Bir sonraki çalışmamda görüşmek üzere.

Fotoğraflar: https://www.facebook.com/pg/umityavuzarslan55/photos/?tab=album&album_id=924918677696381

Söküm Videosu:
Kutu Açılımı Videosu:

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Tübitak Otonom Araç Yarışları Görüntüleri _ 2018

2015 yılından beri Tübitak ın düzenli olarak yaptığı ve geliştirdiği Alternatif Enerjili Araç Yarışmasında bu yıl yeni bir kategori olarak eklenen OTONOM ARAÇ YARIŞMASI için Körfez Yarış Pistindeydim. İlk yıl olması ve konunun zor olması nedeniyle katılım azdı ve bir çoğu da teknik kontrol de elenince yarışmaya 5 takım katılabildi. Kaybedeni olmayan bu yarışmada ilk birincimiz YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ olmuştur. Tebrik ederim. İyi seyirler.

Diğer takımlarla yaptığım röportaj ve ortam videoları hazırlanıyor. İlgilenenlere duyurulur.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Mini Sarjlı Matkap (Gravür Matkabı) _ Kutu Açılımı ve İnceleme -22-

Ne demişler "Alet işler El Övünür". Ne kadar çok takım bilirsek, incelersek kar, işimiz kolay, zamanımız bol olur.

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci.

Bu bölümde hızı ayarlanabilen, şarjlı bir mini matkabı inceleyeceğiz ve test edeceğiz.

Aslında bir gravür seti için olan bu matkap diğer işlerde de kullanılabilir.

Ergonomik olması iş kolaylığı sağlamakta. Tek butonla üç seviye hız kontrolü vardır. İlgilenenlere iyi seyirler.

Fotoğraf olarak: https://www.facebook.com/pg/umityavuzarslan55/photos/?tab=album&album_id=932192763635639

Video olarak:

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Arduino Uyumlu 37 Parça Sensör Seti İncelemesi

Merhaba arkadaşlar.
Piyasada çok yaygın olan 37 parçalık arduino setinden aldım ve incelemesini ne işe yaradıklarını anlatmaya çalıştım.

Öncesinde de SENSÖR nedir ve NASIL ÇALIŞIR hakkında gevezelik ettim bir 11 dk kadar :) Bilenler direkt atlayabilir :)
İlgilenenlere iyi seyirler dilerim.
Talep olursa her sensör için bir uygulama videosu da çekebilirim.
Sağlıcakla kalınız.
Resimler: http://bit.ly/2opqMo9

Video: Arduino Uyumlu 37 Parça Sensör Seti _ Kutu Açılımı -23-

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar.

Her elektronikle uğraşanın veya uğraşmayanın hayalidir resim yapan, yazı yazan, delen, kesen, çıktı alan robot /makine yapmak...

İşte bu videoda incelediğimiz ürün böyle bir makinede size gerekli olan elektronik aksamı anlatıyorum ve kutu açılımını yapıyorum.

Yine uzun bir video ama biliyorsunuz ki artık her şeyi mantığı ile anlatmaya çalışıyorum.

Videonun sonunda öğrencim Baha nın yapmış olduğu bir plotter (çizim) cihazının da çalışma videosu var.

Vakit olursa belki bizde baştan sona bir cihaz üretiriz. İyi seyirler.

Fotoğraflar: https://bit.ly/2NQ1def

Video: Arduinolu CNC Kart Modülü İncelemesi_ Kutu Açılımı Videoları -25-

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Sakarya Maker Şenliği Görüntülerim , (Tübitak 4007 Desteği ile)

Tübitak desteği ile düzenlenen onlarca bilim şenliklerinden biri olan Sakarya Maker Şenliğine katılma fırsatı buldum. Görüntülerimi de sizlerle paylaşıyorum. Belki 4007 düzenleyecek bir arkadaşımıza faydası olur.
Miniklerin heyecanı ve gayreti, büyüklerin çabası , azmi görülmeye değerdi.
Her etkinlikten hatta her ilden bir kişiyi kazanırsak muazzam bir kazanım olacak ülke adına. Emeği geçen, tüm elini taşın altına koyan vatanseverlerimize teşekkürler.
Tübitak 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı ; bilim iletişiminin sağlanması, bilimsel bilginin geniş
toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, gösteri,
atölye/laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler vb. etkinlikler yoluyla
katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma,
sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesini amaçlar.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Arduino Ultimate (Büyük) Set İncelemesi _ Kutu Açılımı Videoları -26-

Merhaba arkadaşlar. Geçen bölümlerde arduino sensör setini incelemiştik. Bu bölümde ise biraz ters oldu ama Arduinoya başlamak isteyenlerin çoğu ihtiyacını karşılayacak bir seti inceliyoruz. Elemanları tek tek açıp anlatıyorum. Başlangıç setlerinden biraz daha gelişmiş ve kapsamlı bu setteki ürünlerle bir çok sistemi tasarlayabilirsiniz. İlgilenenlere iyi seyirler.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar.

Daha önce Arduino CNC Kart incelemesi yapmıştım. Dedim ki neden bu kart varken ufak çaplı bir çizici robot yapmayayım? Gerekli olan NEMA 17 ve kayış kasnakları da aldım. El atmışken NEMA 17 leri parçaladım da :) Parçalama videosu ile robot videoları yakında gelecek .

Şimdilik sadece Nema 17 ve kayış-kasnak aldığınızda neler geliyor, neler önemli onları anlattığım kutu açılımı ve inceleme videolarını sizlerle paylaşıyorum. Diğer videolarda görüşmek üzere...

******************************************************************************************************
NEMA 17 Step Motor _ Kutu Açılımı -28-

******************************************************************************************************
Kasnak-Kayış Seti (3d yazıcı ve plotter için) _Kutu Açılımı -27-

*******************************************************************************************************

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Mayıs ayında fırlatılmıştı.

Link 1 de, fırlatılma anının canlı yayınını yorumlayan araştırmacımız Baris Ozcan ve Nasa dan astrofizikçimiz Umut Yildiz birlikte yorumluyorlar.

Aynı çalışma ya birlikte ya da ayrı ayrı yine aynı ikili canlı yayın yapacaklar. Umut YILDIZ twitter hesabından periscop ile, Barış ÖZCAN ise muhtemelen Youtube kanalından canlı yayın yapacak.

Ayrıca Barış ÖZCAN marsa ilk giden araçtan günümüze dek olan çalışmalar için 11 dk lık bir video hazırlamış.

Link 2 de Kanalından izleyebilirsiniz.

Link1:

Link 2:

Son düzenleyen moderatör:

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar. Bu bölümde gravür seti olarak bilinen kesme, zımparalama, temizleme, parlatma, delme, kazıma gibi işlemleri yapabilen bir ana matkaptan oluşan seti inceledik. Ahşap ile uğraşanların olmazsa olmazı, üreten insanların ise sık ihtiyaç duyduğu takımlardan. Biz elektronikçiler için ise, devrelerimizin delme işleri, kanal genişletme işleri, kutulama için kesme işlemleri için ihtiyaç duyduğumuz bir araç. Videoda önce kutuyu açıp kabaca inceledim. Sonra yakın çekim parçaları gösterdim. Sonunda ise çalışırken bir kaç parçayı gösterdim. İlgilenenlere iyi seyirler dilerim.

link:

fotolar:
https://bit.ly/2GpheoT

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci
Merhaba arkadaşlar. bu bölümde bir panonun yanında bulduğum LDR ve Fotosel Rölesini söküp inceledik.
LDR bozuktu ama şansımıza röle çalışıyor çıktı. Biraz dirençlerden, akım türlerinden de bahsettiğim,
sistemi kurup test ettiğim sohbet tadında bir inceleme oldu. İyi seyirler.

Fotolar: https://bit.ly/2Q4eJrM
Video : Fotosel Rölesi Sökümü ve İncelemesi_ Söküm Videoları -119-

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar. 2013 yılından beri gönüllü olarak devam etttiğim robot yarışmalarını şükür halen takibe devam ediyorum. :)

Bir çoğununda medya sponsoruyum. Teknolojinin daha fazla kişiye ulaşması, dikkat çekmesi tek gayem.

Yeni sezonla birlikte ortalık hareketlenecek. Şuan bölgesellerle beraber 21 yarışmanın tarihi belli oldu.

İlgilenenler sayfamı ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarımı takip edebilir. // elektrofizikci

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    70.8 KB · Görüntüleme: 409
  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    68.4 KB · Görüntüleme: 374

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Youtuber siniz galiba

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
o sizin takdiriniz... ben makineleri seviyorum sadece... ve paylaşmayı...

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar.
Bu bölümde ucuz yollu bir el kamerası aldım , kutu açılımını yaptım , kurdum, test ettim ve inceledim.
İlgilenenlere iyi seyirler.

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci.
Fotoğraf Linki: Elektrofizikci
Video linki:

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar.
Nisan ayı her yıl bir çok robot yarışmasına ev sahipliği yapmıştır ve çok yoğun geçer. Benim kayıtlarıma göre ki en kapsamlı listedir bu ay 20 yarışma ve etkinlik olacak.

Gebze Teknik Üniversitesinin KELEBEKRO sunu 2. kez gerçekleştirdik.

Bugün yarın MEB ROBOT ve İTÜ ROBOT yarışmaları tamamlanmak üzere.
İkisinin aynı anda olması çok kötü oldu.
Meb bildiğiniz Nirvana... 4000 robot ve 6000 katılımcı kaydı. Bildiğiniz tüm ülke Samsun'a aktı. Neredeyse her ilden katılım sağlandı.
elekTRofizikci olarak da bir çelenk ile yarışmacıların yanında olmaya çalıştım.
Normal şartlarda itü de olması gereken bir çok takım MEB için Samsun'da...

Onun dışında bir çok bölgesel robot yarışması her geçen gün aramıza katılıyor.
Sakarya il bazında İstanbul u saymazsak en fazla robot yarışmasına ev sahipliği yapıyor.
Meb in kodlama ve robotik üzerine baskısı işe yarıyor gibi, her il ve ilçe mem müdürlükleri güzel işler çıkarmaya başladılar.
liste sürekli güncellenmektedir. Takipte kalmanızda fayda var. Görüşmek üzere.
Liste resimleri ektedir.

NİSAN
6-7 Nisan 2. KELEBEKRO GEBZE1.SİTE 2.FACE
10-12 NİSAN 13. MEB ROBOT YARIŞMASISAMSUNTIKLAYINIZ.
11-13 Nisan13. İTÜROİSTANBUL1.SİTE 2.FACE
12-13 NisanKBUROKARABÜK1.SİTE 2.FACE
16-17 NisanTasarla ÇalıştırGİRESUN1.SİTE
18 NisanDüzce Üniversitesi Robot Y.Düzce1.SİTE 2.FACE
18 NisanVEFA BİLİM SENLİGİİSTANBUL1.SİTE 2.INSTA
19-21 NisanROBOKANİSTANBUL1.SİTE 2.FACE
20 NİSANROBOTOUCHİZMİR1.SİTE 2.FACE
23 NisanEdurotech’19SAKARYA1.FACE
25-26 NisanroBTU BURSA1.SİTE 2.FACE
26 NİSANROBOTRAK19TEKİRDAĞ1.SİTE 2.İNSTA
25-26 NisanMekatronik ve İnovasyon Günleri'(MİG) İSTANBUL1.SİTE 2.FACE
26-27 Nisan 2. ROTEK ROBOTEAM ERZİNCAN1.SİTE 2.FACE
27 NİSAN Selçuklu İlkokulu Robot Y. AFYONKARAHİSAR 1.SİTE
27 NİSAN 2. ROBİYAMAN ROBOT ADIYAMAN1.SİTE
27-28 NİSANMAKER ŞENLİĞİANTALYA1.SİTE 2.INSTA
27-28 NisanROTÜRK Çok Alanlı Robot Yarışması İSTANBUL 1.SİTE
27-28 NisanROV TURKEY (sualtı robotları) YTU1.SİTE 2.FACE
28-29 Nisan BAU ROBOT (Bahçeşehir Ünv)İSTANBUL1.SİTE 2.FACE
29 NİSANŞehit Mahmut Bey Ort.Hendek/Sakarya

Ekli dosyalar

• 2019 ROBOT YARIŞLARI _ elekTRofizikci.pdf
    565.5 KB · Görüntüleme: 302
  • çelenk.jpg
    çelenk.jpg
    65.9 KB · Görüntüleme: 373
  • nisan1.jpg
    nisan1.jpg
    88.9 KB · Görüntüleme: 394
  • nisan2.jpg
    nisan2.jpg
    89.2 KB · Görüntüleme: 331

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Aslı astarı olmayanı gelin bile almazlar diyorsunuz yani :) Öyle oldu, bir şansımızı deneyelim dedik işte, o da çocuğa yaradı, oynuyor işte, öğreniyor. Benimde kafa rahat bozsa ne olur diyorum :)

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli Araçlar Serisi 1. Giriş Videosu
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir seri video çekmeyi planlıyorum kısmet olursa. Yüksek lisans tez konum olan Sürücü Tasarımı üzerinde yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiğim bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.
Belki bir elektrikli otomobil inceleyemeyeceğiz ama aynı mantıkla çalışan ve parçalarını daha kolay bulabileceğimiz elektrikli bisikletler üzerinden ilerleyeceğiz.
Bir elektrikli taşıyıcı bu bisiklet, scooter, kamyon, araba vs vs ne olursa olsun hepsinin temel mantığı ve bileşenleri aynıdır. Aksesuarlar ve kullanılan parçaların dayanma gücü, boyutları değişir.
Geleceğin teknolojisi gibi görünen elektrikli taşıtlara ilginiz varsa paylaşılan bilgiler mutlaka işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.
Sağlıcakla kalın, takipte kalın.
Not: Yeni yüklenen videolardan haberdar olmak için, sayfadaki alarm işaretini seçili hale getirin. Yoksa bilgi mesajları gelmeyecektir.

[youtube]5S6EhORaSY4[/youtube]

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli araçlar serisinin ikinci videosu yayında.

Bu bölümde elektrikli araçların temel blok yapısına değinmeye çalıştım. Biraz da genel kültür bilgileri var. Yavaş yavaş aracın içerisine doğru gidiyoruz. Bir sonraki videoda ise halk arasında BEYİN olarak bilinen SÜRÜCÜ sökümü ve incelemesi ile karşınızda olacağım inşallah. İlgilenenlere iyi seyirler. Sağlıcakla kalın! #elektrikliaraba #elektriklibisiklet #elektrikliotomobil #elektrik #enerji #akü #motor #sürücü

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Elektrikli otomobiller ilerde iyi yerlere gelecek ama benzinli motor un tadını vermez

Son mesajlar