Soru Elektrikli motorlar içten yanmalı motorların yerini tutar mı?

caglatanriverdi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
Herkese selam,

Bildiğiniz gibi otomobil devleri elektrikli modelleriyle kıyasıya bir mücadele veriyor. Hem karbon ayak izini azaltmak hem de yakıttan tasarruf yapmak için elektrikli modeller günden güne daha da popüler oluyor.

Peki sizce elektrikli motorlar, içten yanmalı motorların yerini tutabilecek mi?

Örneğin ben, elektrikli otomobilleri sessizliklerinden dolayı sevmiyorum. Çevreye karşı çok daha hassas olduğumuz bu dönemde bencilce bir düşünce olduğunu biliyorum, ama motordan ses çıkmayan araba bana zevk vermiyor :)

siz ne düşünüyorsunuz?

Mr.Elliot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Hybrid bir araç kullanıcısı olarak yazıyorum bu satırları :)

Eskiden bu şekilde senin gibi derdim. Motorundan ses gelmeyen araba mı olur? Sessiz araba kullanmak zevk vermez gibi. Ancak Hybrid araca geçtikten sonra sessiz araba kullanmanın çok daha zevkli ve keyif verdiğini anladım gerçekten. Hatta alıştıktan sonra o elektrik motorunun sessiz sesi bile çok keyif vermeye başlıyor :)

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Elektrikli motorlu araçlar normal kullanım için diğer motorların yerini tutar bahsettiğim düşük motorlu araçlar performans araçlara gelecek olursak kendi fikrim motor ve egzoz sesini duymak isterim ama zaman içten yanmalı motorları tozlu raflara kaldıracak..

Reaksiyon puanı
4,297
Dünya için evet Türkiye için çok zor en az 50 sene sonra, insanlar bu ülkede içten yanmalı motor alamıyor hala şahin toros lada.

Şahsen Avrupa amerikada yaşıyor olsam direk elektrikli araç alırdım model s, taycan, eqe veya eqs alırdım ?

Ama şu mesafe ve şarj olayının daha çok gelişmesi lazım 1000 km menzil ve 5 dakikada %100 şarj gibi, yoksa uzun yol çekilmez elektrikli ile

Reaksiyon puanı
76
Şimdilik EV'lerin batarya iyileştirilmesi/menzil durumu içten yanmalı olanlardan doğrudan elektrikliye geçebilmek için çok cazip olarak görünemiyor, bazı çok performanslı markaların dışında. Hibrid araçlar hiç olmazsa şarj bittiğinde şarj istasyonu çok uzaksa eğer, bu çok uzun yollarda yolda kalmadan yine yola devam edebilmek açısından salt elektrikliye geçebilmek için henüz çok erken olduğunu bize çok haklı olarak da gösteriyor.

Egzoz sesini bir hobi olarak aşırı olarak iç ses sistemleriyle (Polis bunları araçta yakalarsa araçtan söktürüp ceza yazıyor) çıkaran araç sahiplerinde olduğu gibi hem egzoz hem motor sesi elektronik düzenlerle kamuyu rahatsız edebilmek hobisiyle değil sadece içten yanmalı motor sürüşünü simüle edebilmek amaçlı (çok aşırıya kaçılmadan) salt elektrikli araçlara ilerideki günlerde monte edilebilir. Yani kamuyu rahatsız etmeden sadece içten yanmalı motor/egzoz sesi pekala bazı ses düzenleriyle taklit edilerek araçlarda sakıncasız olarak kullanılabilecektir, bu tür bir kullanımın bu konuda herhangi bir yasak gelmeden ileride rahatça da kullanılabileceğine inanıyorum.

Şu anda bir elektrikliyi alabilecek yeterli nakitim olsa bile doğrudan doğruya bir elektrikliyi satın almaz, sadece hibrit olanlarını belki de düşünebilirdim. Bunu yani dolaylı yoldan elektrikliyi sonradan hibrid olandan sonrasında seçebilmemi "HD ready" olarak HD 'ye geçmede bir ara aşama olan HD TV'lere olan ilk geçiş aşamasına direk olarak benzetebiliyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,016
Bence yerini tutmaz ya. Motor sesi gelmeyen araba mı olur o yüksek devirde gelen motor sesi yüzünden araba tutkumuz var zaten.

WindStone

Dekan
Reaksiyon puanı
2,633
Tutması gereken bir teknoloji bence. Emin olun dünyamız için aşırı iyi olucaktır.

Reaksiyon puanı
4,297
Hybrid bir araç kullanıcısı olarak yazıyorum bu satırları :)

Eskiden bu şekilde senin gibi derdim. Motorundan ses gelmeyen araba mı olur? Sessiz araba kullanmak zevk vermez gibi. Ancak Hybrid araca geçtikten sonra sessiz araba kullanmanın çok daha zevkli ve keyif verdiğini anladım gerçekten. Hatta alıştıktan sonra o elektrik motorunun sessiz sesi bile çok keyif vermeye başlıyor :)
zoe test etmiş biri olarak katıldığım durum, yemin ederim para olsa hibrit bile değil elektrikli araç alırdım, bizim ülkedeki motor sesleri ses değil, v8 v10 W12 gibi motorlar bir elin parmağını geçmez yada r34 supra vs Japon arabaları.

Model s plaid e hayır demem ?