Elektrik abonelerine kötü haber!

Reaksiyon puanı
10,327
Elektrik abonelerine kötü haber!

1405258016_elektrikabo.jpg

Yargıtay, elektrik faturalarına yansıtılan'kayıp kaçak bedeli' ile 'sayaç okuma bedeli'nin hukuksuz olduğu yönündeki mahkeme kararını bozdu.

Bolu Barosu'na kayıtlı avukat Reşat Bulut'un elektrik faturalarına yansıtılan 'kayıp kaçak bedeli' ile 'sayaç okuma bedeli'nin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. aleyhine açtığı davada yerel mahkemenin lehte verdiği karar Yargıtay'dan döndü.

Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun, kendisine verdiği yetki çerçevesinde bu bedelleri belirlediğine hükmetti.

Avukat Reşat bulut'un açtığı davada Bolu 1'nci Asliye Hukuk Mahkemesi, bedelin alınmaması ve alınan ücretin de geriye dönük olarak ödenmesine karar verdi. Bu kararı Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. avukatları Yargıtay'a taşıdı.

Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, sözkonusu bedelleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun kendisine verilen yetki çerçevesinde belirlediğine hükmetti.

Yargıtay, kararında "Yasal düzenleme uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu elektrik faturalarında bulunacak ve ücretlendirilecek tarife unsurlarını belirleme yetkisine sahiptir. Söz konusu bedeli belirlemek üzere alınan kurul kararı, kurumun bir düzenleyici işlemi olarak tüm tüzel ve gerçek kişileri bağlayıcı niteliktedir" denildi.

KaynaK

TBM

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Anlamadım şimdi kaçakları yine biz mi ödeyeceğiz ?

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Vay adi herifler vayy, bizim milletimiz birlik olup toptan hiç faturaları ödemezsek, bak o zaman nasıl 180 derece döneceklerdir adım gibi eminim. ooooo nerde o birlik

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Mantığın bittiği yerde Türkiye başlar

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Çözüm basit ödenmiyosa o bölgeye elektrik verilmeyecek(devlet daireleri ve hastaneler vs harıc).Kurunun yanında yasta yanıcak fakat milyonların magdur edılmesı daha buyuk bır sorun.Sunuda belırtmekte fayda varkı %75-80 i faturasını ödemeyıp içlerinde ödeyip de benım ne suçum var gıbısınden savunmalar cıkabılır.Bırakın vatana millete faydasını kendıne bıle faydası olmayan zavallıların içerisinde ne işin var? Öncelıkle kendılerıne bu soruyu sorsunlar.Biz sabah akşam çalıp faturalarımızı ve vergilerımızi zamanında ödemeye çalışırıyoruz.Şuçumuz bu mudur?

seckyn

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bu ülkede adalet hep sermaye yönüne neden acaba :blink:

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Fatura yine bize kesilmiş desenize..