Elektriğe yüzde 5.75 zam geldi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Rint
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Rint

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Türkiye’de elektrik tarifeleri 3 ayda, doğal gaz aylık belirleniyor. EPDK, yeni tarifeleri belirlemek üzere dön özel bir toplantı yaptı. Toplantıda, sektörün maliyetleri masaya yatırıldı. Dolar kuru artışı, kur artışına bağlı olarak YEKDEM’den gelen (güneş, rüzgar, su gibi YEKDEM kapsamındaki üretim tesislerinde alım garantileri dolar üzerinden hesaplanıyor) ek maliyet ve diğer maliyetler değerlendirildi. Bu veriler çerçevesinde elektriğe, tüm abone gruplarında yılın son çeyreğinde yüzde 5.75 zam yapıldı.

İŞTE YENİ FİYATLAR

EPDK’nın, 1 Ekim tarifelerine ilişkin kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte, eski ve yeni tarifeler:

Bu kararla birlikte bir kilovatsaat elektrik (tüm vergi, pay ve fonlar dahil) konutlarda 71.02 kuruştan 75.10 kuruşa, sanayide 70.97 kuruştan 75.06 kuruşa ve ticarethanelerde 94.44 kuruştan 99.87 kuruşa çıktı.

TRT PAYI YÜKSELDİ

Elektrikten, yüzde 2 TRT payı alınıyor. Bu zamla birlikte elektrikte ticarethanelerden alınan TRT payı 1.08 kuruştan 1.16 kuruşa, konutlarda 0.72 kuruştan 0.78 kuruşa çıktı. Sanayiden, TRT payı alınmıyor. (Allah razı olsun)

TOPTAN ELEKTRİK FİYATI DA ARTTI

Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) aktif elektrik enerji toptan satış tarifesi de arttı. Buna göre EÜAŞ’ın, “toptan elektrik satış fiyatı" (kilovatsaat başına) 13.20 kuruştan 15.48 kuruşa yükseldi.

Kaynak

@cheleby - @mapavrili - @suzerain - @SinHa / Selamlar...

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Aleyküm selam beni etiketleme nedeniniz?

misty rosetta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,370
Şu trt payına anlam veremiyorum elektrik fatırasından trt'ye bile vergi kesiyorlar.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Habertürkü takip ediyorum ve "Zam" gibi bir haberi kaçırmamız mümkün mü? Bende ne fesatmışım art niyet arıyorum. Teşekkürler RSS görevi gördüğünüz için ?

CoderF Sapiens

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Allaha şükür gücümüz yetiyor yetmeyenlere allah kolaylık versin :(

misty rosetta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,370
Habertürkü takip ediyorum ve "Zam" gibi bir haberi kaçırmamız mümkün mü? Bende ne fesatmışım art niyet arıyorum. Teşekkürler RSS görevi gördüğünüz için ?
Internet Explorer'ın tek marifeti RSS zaten. SDN Forumu takip ediyorum :D

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
%10 zam da gelebilirdi. Şükretmek lazım devletimiz bizi düşündüğü için ?