Ekranın Sürekli Gidip Gelmesi!

Bu konuyu okuyanlar

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar, öncelikle belirtmek isterim ki nette ve forumda sorunuma benzer çoğu çözümü denedim.

Masaüstü bilgisayarı açtıktan birkaç saat sonra ekran gidip gelmeye başlıyor. Bazen saatte bir defa oluyor bazen de 2-3 defa peş-peşe. Çoğu zaman çalışan uygulamalara bir şey olmuyor ama özellikle peş-peşe gidip gelmelerde açık olan uygulamam (genelde Autocad oluyor) hata vererek kapanıyor. Hatta İnternet tarayıcısının bile hata vererek kapandığı oldu. İlk başta hdmi kablosunda bir arıza var diye farklı kablolar denedim, giriş arızalıdır diye display port'la da denedim yine olmadı. Ekran kartında sorun olabilir diye defalarca kaldırıp tekrar kurdum (temiz kurulum da yaptım), güncelledim ama yine olmadı. Belki durumdan anlayan veya daha faydalı bir çözüm önerebilecek bir arkadaş vardır diye konuyu burada açtım.

Şimdiden teşekkürler.

Bilgisayarımın özellikleri:
  • Intel Core i7 7700K Soket 1151 4.2GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci
  • Kingston 16GB HyperX Fury Black DDR4 2133MHz CL14 PC Ram x 2
  • ASUS E3 PRO GAMING V5 Intel C232 Soket 1151 DDR4 2133Mhz USB3.0 Xeon Anakart
  • THERMALTAKE VERSA N21 80PLUS 600W USB3.0 PENCERELİ MidT ATX SİYAH KASA
  • WD 3.5" 1TB Red Intellipower Sata 3.0 64MB Cache Nas Harddisk
  • Kingston 240GB A400 Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma 500MB / Yazma 350MB)
  • CORSAIR HYDRO SERİSİ H115i SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
  • CORSAIR BUILDER CXM SERİSİ 80PLUS BRONZE 850W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI
  • ASUS GeForce GTX1080 ROG STRIX GAMING 8GB GDDR5X 256Bit DX12 NVIDIA Ekran Kartı

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
ekran kartınızı sağlam olarak bağladığınıza emin olun sonuçta fanlı bir şeyin iyice sabit olması gerekir ,birde ekran kartı arızalı olabilir yeni olması arızalı olmamasına sebep değildir.Çünkü işletim sistemide hata veriyor yazmışsınız ya bir şey çakışıyor yada arızalı bir şey var!

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
ekran kartınızı sağlam olarak bağladığınıza emin olun sonuçta fanlı bir şeyin iyice sabit olması gerekir ,birde ekran kartı arızalı olabilir yeni olması arızalı olmamasına sebep değildir.Çünkü işletim sistemide hata veriyor yazmışsınız ya bir şey çakışıyor yada arızalı bir şey var!

Evet haklısınız ancak bilgisayarı 1.5 senedir kullanıyorum, son 1 aydır böyle bir sorun yaşıyorum. Yerini bile değişmedim kasanın. Yine kendi kendine arızalanmış olabilir mi? Bunu kasayı açmadan test etmemin bir yolu var mı bu arada?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
kendiniz montajlamadınız ise bence kasa kapağını söküp bir kontrol edin iyi hoş ekran kartı kendi soket kilitleyken kıpırdaması pek mümkün değil ama kontrol etmekte fayda var,yada ekran kartı sorunlu çünkü büyük ekran kartları karta yere paralel takıldığı için aşağı doğru baskı neticesinde sorun çıkarta bilir diye düşünüyorum ,kendi pc imde bile başıma geldi destek koydum kasa içine ekran kartının kenar uçlarından.

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Gidip gelmek derken ney kastediyorsun? Mesela ekranın kapılıp 10 15 sn sonra yeniden açılması gibi mi, açılıp kapanması gibi mi?

Parkezia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer o ekranın açılıp kapanması sırasında çözünürlük değişiyorsa açık olan pencerenin boyutu falan değişiyorsa ekran kartınız bir şeyden dolayı refreshleniyor demektir sanırsam. Ekran kartını bi PCI-E slotundan çıkarıp takmayı deneyin.

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Gidip gelmek derken ney kastediyorsun? Mesela ekranın kapılıp 10 15 sn sonra yeniden açılması gibi mi, açılıp kapanması gibi mi?

Ekranın elektriği kesilmiyor ancak görüntü yaklaşık 3 sn gidip geliyor (kararıyor). İlk önceleri monitörle ilgili olduğunu düşünmüştüm. Arkada HDMI felan mı temassızlık yapıyor dedim ancak ekranda görüntü gidip geldiğinde, açık olan uygulamalar da bozulmaya başlayınca farklı bir sorun olduğunu anladım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Eğer o ekranın açılıp kapanması sırasında çözünürlük değişiyorsa açık olan pencerenin boyutu falan değişiyorsa ekran kartınız bir şeyden dolayı refreshleniyor demektir sanırsam. Ekran kartını bi PCI-E slotundan çıkarıp takmayı deneyin.

Haklı olabilirsiniz çünkü yeni bir şey fark ettim benim ekran kartının fanı da çalışmıyormuş. Asus'un ekran kartı yazılımını indirip kurunca anlaşıldı. Sanırım bilgisayarcıya götürmek zorunda kalacağım donanımdan pek anlamıyorum ne yazık ki. İş yoğunluğundan elim de gitmiyor vermeye ama...

Son düzenleme:

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Ram'de sorun varsa monitör çalışmaz genelde. Senin problemin Ram'lerinde büyük ihtimal. Sana şöyle açıklayayım: şimdi senin RAM sorunlu olduğu için yetersiz kalıyor ve gerekli olan fazladan RAM karşılanamadığı için fazla ram harcayan bölümlerde gitme yaşanıyor bence. Tamirciye verme çok para alırlar. Ram'lerini teker teker dene sorun olmayanında çalıştır bilgisayarını sonra yeni ram alırsın zaten o bozuk rami tamir edip geçici süreliğine senden 100tl alırlar en az.

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ram'de sorun varsa monitör çalışmaz genelde. Senin problemin Ram'lerinde büyük ihtimal. Sana şöyle açıklayayım: şimdi senin RAM sorunlu olduğu için yetersiz kalıyor ve gerekli olan fazladan RAM karşılanamadığı için fazla ram harcayan bölümlerde gitme yaşanıyor bence. Tamirciye verme çok para alırlar. Ram'lerini teker teker dene sorun olmayanında çalıştır bilgisayarını sonra yeni ram alırsın zaten o bozuk rami tamir edip geçici süreliğine senden 100tl alırlar en az.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Yeterli midir bilmiyorum ancak biraz önce "Windows Bellek Tanımlama" ile kontrol yaptım ve "Olay Görüntüleyici" de şu hata çıktı:

"uygulamaya özgü izin ayarları

{2593F8B9-4EAF-457C-B68A-50F6B8EA6B54}

CLSID'sine ve

{15C20B67-12E7-4BB6-92BB-7AFF07997402}

APPID'sine sahip COM Sunucu uygulaması için, Yok SID (Yok) uygulama kapsayıcısında çalışan LocalHost (LRPC Kullanan) adresindeki SID değeri (S-1-5-21-1996012945-124447739-3293672858-1001) olan ZORBEY\sevin kullanıcısına Yerel Etkinleştirme izni vermiyor. Bu güvenlik izni, Bileşen Hizmetleri yönetim aracı kullanılarak değiştirilebilir.
"

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar merhaba, iyi bir teknik servise verdim ancak sorunu anlamadılar. Benim de aklıma şu geldi, ben bu bilgisayarda Philips marka akım önleyici priz kullanıyorum. Kıbrıs'ta elektrik çok sık kesilir ve akımda dengesizlik olduğu söylenir. Sizce bundan sebep olabilir mi?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Arkadaşlar merhaba, iyi bir teknik servise verdim ancak sorunu anlamadılar. Benim de aklıma şu geldi, ben bu bilgisayarda Philips marka akım önleyici priz kullanıyorum. Kıbrıs'ta elektrik çok sık kesilir ve akımda dengesizlik olduğu söylenir. Sizce bundan sebep olabilir mi?
bu oluyorsa sana tavsiyem basit bir güç kaynağı al en azından anakart ve psu yu güvence altına almış olursun (=

HolyLox.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam aynı sorunu birebir yaşıyorum bir çözüm bulamadım aylardır sorunu hallettiysen paylaşır mısın