Ekran kartımda paylaşılan ve adanmış GPU belleği

Bu konuyu okuyanlar

Enshima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Selamlar, görev yöneticisinde gezinirken bir şey farkettim ve merak ettim. Laptop kullanıcısıyım aşağıda bir ekran görüntüsü bırakıyorum. Paylaşılan GPU belleğinde 3.9 GB, adanmışta ise 2 gb yazıyor. Acaba ekran kartım aslında 4gb ama ben yıllardır sadece 2gbını mı kullanıyordum ? Bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
1617525600696.png

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Adanmış bellek sizin esas gpu belleğinizdir. Paylaşılan bellek ise, gpu belleğinizin yetmediği durumlarda kullanılan normal raminizden ayrılan miktardır. Örnek veriyorum benim bilgisayarımda 32 gb ddr4 ram var. Ekran kartımın belleği yetmediği zaman benim bu ddr4 ramlerimin 16gb'a kadar olan kısmı ekran kartı için kullanılabiliyor. Bu anlama geliyor yani :)

Reaksiyon puanı
6
Selamlar, görev yöneticisinde gezinirken bir şey farkettim ve merak ettim. Laptop kullanıcısıyım aşağıda bir ekran görüntüsü bırakıyorum. Paylaşılan GPU belleğinde 3.9 GB, adanmışta ise 2 gb yazıyor. Acaba ekran kartım aslında 4gb ama ben yıllardır sadece 2gbını mı kullanıyordum ? Bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Ben de aynı durumdan mustaribim. MX330 kullanıyorum. Adanmış belleğim 2gb paylaşılan gu belleğim 3.9gb. Ben bu durumdan çok rahatsızım çünkü 8gb ram windows 10 için fazlasıyla yeterliyken paylaşılan gpu belleği yüzünden hiçbir program açık olmamasına rağmen ram kullanımım hep %50 civarlarında geziyor. Sistem için yeterli ram kalmıyor. Ben bilgisayarımın üreticisini de Microsoft'u da bu yüzden aradım ancak faydalı bir cevap alamadım. Ramimim 4gbtı gömülü 4gbtı harici ram olarak tanımlanmış durumda. Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum. Ben ramimin ekran kartlarımla ram paylaşmasını istemiyorum. Nedenlerini yukarıda anlattım. Bu paylaşılan ram konusunda ne yapabiliriz. Ben gpu ile paylaşılan ram miktarını biraz azaltmak istiyorum.

Son mesajlar