Ekran kartım çok ısınıyor

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

arkadaşlar bilgisayardan çok anlayan birisi değilim. Çok araştırdım ama tam çözüm bulamadım. Boştayken ekran kartı yaklaşık 45 derece. Watch Dogs 2 oyununu açtım ve 75 dereceye kadar çıktı. Bu rakam fazla mı? endişe etmem gerekiyor mu? Kasada 6 tane fan var ancak oyun oynarken kasaya elimi deydiremiyorum. Çok sıcak. Bu böyle devam ederse sorunlara yol açar mı? Yardimci olursanız sevinirim. (bu arada sıcaklıklara Speccy adında bir programdan bakiyorum. Bu program yanlis söylemiyor degil mi?

Son düzenleyen moderatör:

FearV1P

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Ekran Kart Modeli Ne

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekran kartı Asus rtx 2060

FearV1P

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Isı Normaldir Hem Watch Dogs 2 Oynuyosun Büyük Oyun Olduğu için İdeal Bir Sıcaklık

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar yeni oldugu icin cok endise ediyorum oynarken. Kasanın üstüne dokunuyorum alev gibi. Bilgisayarın olduğu oda da biraz havasız sıcak. Endişelenecek durum yok yani degil mi?

FearV1P

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Evet Evet Çok Sıkıntı Etme

MrOwL0

Asistan
Reaksiyon puanı
448
Bilgisayar yeni oldugu icin cok endise ediyorum oynarken. Kasanın üstüne dokunuyorum alev gibi. Bilgisayarın olduğu oda da biraz havasız sıcak. Endişelenecek durum yok yani degil mi?
Benim ekran kartım 85 dereceden aşağıya inmiyor şu ana kadar hiç bir şey olmadı

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tamamdir teşekkürler arkadaslar. Artik içim daha rahat
Bu arada arkadaşlar bir şey daha demem lazım. Termal macun nedir? Sürmem lazim mi ekran kartına veya işlemciye? Bazı yerlerde gerekli diye duydum da.

Son düzenleme:

MrOwL0

Asistan
Reaksiyon puanı
448
Mutlaka sürmelisiniz
Tamamdir teşekkürler arkadaslar. Artik içim daha rahat
Bu arada arkadaşlar bir şey daha demem lazım. Termal macun nedir? Sürmem lazim mi ekran kartına veya işlemciye? Bazı yerlerde gerekli diye duydum da.
Mutlaka sürmelisin etrafa taşırmamaya dikkat et

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bu işleri bilmediğim için ilk defa duydum. Etkisi kac derece oluyor? Sadece işlemci mi yoksa ekran kartına da sürülüyor mu?

MrOwL0

Asistan
Reaksiyon puanı
448
bu işleri bilmediğim için ilk defa duydum. Etkisi kac derece oluyor? Sadece işlemci mi yoksa ekran kartına da sürülüyor mu?
Her ikisinede sürülmesi gerekir. Zaten ekran kartını yeni almışsın onu hiç elleme, işlemciye sürmezsen çok fazla ısınır ve bi yerden sonra bilgisayar kapanır. Bilen birinden rica et bence

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Yeni aldıysan ve vakıf değilsen macunlama. Önce yutup falan öğren bir sonra kaliteli gramı düşük birşey al.

vram oraya buraya şuraya ısınan yerlere de termal pad serpiştir 3 5 tane. ucuz birşey bu.

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
tamamdir dostlar teşekkür ederim hepinize

Reaksiyon puanı
10,563
Masaüstünde gpu kritik sıcaklıklara çıkmadıkça elleşme uzun süre götürür onun macunu petleri bir kaç sene veya daha fazla. 6 ay 12 ayda bir sıcaklıklara göre cpunun termal macununu yenilersin o kadar.

Bilgisayar yeni olduğu için termal macunları sürülü gelir. Elleşeyim deme.
Unutmuş olabilirler mi acaba diye şüphende olmasın.Öyle bir şey olmazda oldu diyelim. Bu sıcaklıkların çok üstünü görürdü. 90 100 ler havada uçardı

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Masaüstünde gpu kritik sıcaklıklara çıkmadıkça elleşme uzun süre götürür onun macunu petleri bir kaç sene veya daha fazla. 6 ay 12 ayda bir sıcaklıklara göre cpunun termal macununu yenilersin o kadar.

Bilgisayar yeni olduğu için termal macunları sürülü gelir. Elleşeyim deme.
Unutmuş olabilirler mi acaba diye şüphende olmasın.Öyle bir şey olmazda oldu diyelim. Bu sıcaklıkların çok üstünü görürdü. 90 100 ler havada uçardı
son iki cümleni çok anlamadım ama genel olarak bilgilerin için sağol. Aklıma gelmişken bir şey daha eklemem lazım. Ekran kartı sıcaklığı 75 derece olmasına rağmen bir koku geliyor. Sanki yanık kokusu gibi. Daha önce 1-2 kere böyle oldu oyunu direk kapattım. 75 dereceye normal dendiğini gördüm hem burda hem de başka yerlerde. Gerçekten normal mi? Kokuya rağmen oyuna devam etmeli miyim?

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
korkma, o değerler normal, eğer fanı kontrol edebiliyorsan, oyuna geçince fanları yüksek devire alırsın.. bir nebze düşürebilir.

kasanda toz varsa yan kapağı açıp temizlersen iyi olur.. parçalara dokunmadan ve psu nun elektriğini keserek yapabilirsin..

termal macun öyle pat diye kuruyacak birşey değil. bilgisayarı kullanmaya devam et. istediğin oyunu da oyna. duvara çok yaklaştırma (arkadaki egzoz fanı havayı rahatça atabilsin) bir de tozları temizle ara sıra.. kullanmaya devam..

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
korkma, o değerler normal, eğer fanı kontrol edebiliyorsan, oyuna geçince fanları yüksek devire alırsın.. bir nebze düşürebilir.

kasanda toz varsa yan kapağı açıp temizlersen iyi olur.. parçalara dokunmadan ve psu nun elektriğini keserek yapabilirsin..

termal macun öyle pat diye kuruyacak birşey değil. bilgisayarı kullanmaya devam et. istediğin oyunu da oyna. duvara çok yaklaştırma (arkadaki egzoz fanı havayı rahatça atabilsin) bir de tozları temizle ara sıra.. kullanmaya devam..
eyvallah hocam bu bir üstte yazdigim gibi koku normal mi sıcaklığın yanında?

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
75 derece normal değil arkadaşlar o dereceye gelen kart cayır cayır yanıyor kasanın içinde. Benim sürekli 70-75 derece arasında ısı değerleri gösteren ekran kartım çöp oldu yandı böyle durumlara düşmeyin. MSI afterburner ile fan ayarı yapın emin olun daha da altına düşüyor ısı değerleri. Ben böyle yapmadığım için kartımı yaktım sizleri uyarmak istedim. 75 derece normal değil. Bu 85 derecede çalışıyor benim kart diyen arkadaşlar da acilen önlemini falan alsın elinizde kalır bu gidişle. 85 derece nedir.

Reaksiyon puanı
10,563
son iki cümleni çok anlamadım ama genel olarak bilgilerin için sağol. Aklıma gelmişken bir şey daha eklemem lazım. Ekran kartı sıcaklığı 75 derece olmasına rağmen bir koku geliyor. Sanki yanık kokusu gibi. Daha önce 1-2 kere böyle oldu oyunu direk kapattım. 75 dereceye normal dendiğini gördüm hem burda hem de başka yerlerde. Gerçekten normal mi? Kokuya rağmen oyuna devam etmeli miyim?
Koku varsa baska bir problem olabilir. Birde kasaya el degmeyecek kadar sicak demissin. O sicak bolgenin altinda hangi parca varsa onun sicakliginada bakiver.

Koku en iyi ihtimal tozlanmadan kaynakli olur. En kötüsü desek pc simdiye pert olmustu. Anlayan birine kasanin isinan yerini göster icine acip baksin ne olup ne bitiyor diye.
75 derece normal değil arkadaşlar o dereceye gelen kart cayır cayır yanıyor kasanın içinde. Benim sürekli 70-75 derece arasında ısı değerleri gösteren ekran kartım çöp oldu yandı böyle durumlara düşmeyin. MSI afterburner ile fan ayarı yapın emin olun daha da altına düşüyor ısı değerleri. Ben böyle yapmadığım için kartımı yaktım sizleri uyarmak istedim. 75 derece normal değil. Bu 85 derecede çalışıyor benim kart diyen arkadaşlar da acilen önlemini falan alsın elinizde kalır bu gidişle. 85 derece nedir.
Masaustu ve guclu bir ekran kartından bahsediyoruz hocam. Oyunu oynamadim ancak gta5ten daha agir oyun oldugu aşikar. 50 60 dereceye kadar ekran karti fani calismiyor sonrasinda sicakliga gore rpm artiriyor. 75 derece gayet normal aralikta.

Son düzenleme:

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
çok teşekkür ederim programı yükledim şimdi fan hızı bayağı düşükteymiş. Arttırdım sıcaklık bayağı bir düştü. Oyunda daha test etmedim ama boştayken normalde 45 dereceydi şuanda 30'a kadar düştü. Fan hızını %70'e çektim. Benzer derecede düşüşler olur diye tahmin ediyorum.
Koku varsa baska bir problem olabilir. Birde kasaya el degmeyecek kadar sicak demissin. O sicak bolgenin altinda hangi parca varsa onun sicakliginada bakiver.

Koku en iyi ihtimal tozlanmadan kaynakli olur. En kötüsü desek pc simdiye pert olmustu. Anlayan birine kasanin isinan yerini göster icine acip baksin ne olup ne bitiyor diye.

Masaustu ve guclu bir ekran kaahsediyoruz hocam. Oyunu oynamadim ancak gta5ten daha agir oyun oldugu aşikar. 50 60 dereceye kadar ekran krtından barti fani calismiyor sonrasinda sicakliga gore rpm artiriyor. 75 derece gayet normal aralikta.
Teşekkürler zaten grafik ayarları da otomatik yapmış oyun Çok yüksek'e almış biraz da onu düşürüp dengelerim ?

Masaustu ve guclu bir ekran kartından bahsediyoruz hocam. Oyunu oynamadim ancak gta5ten daha agir oyun oldugu aşikar. 50 60 dereceye kadar ekran karti fani calismiyor sonrasinda sicakliga gore rpm artiriyor. 75 derece gayet normal aralikta.
Sıcak bölgenin altında işlemci onun altında ise ekran kartı var hocam.

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
çok teşekkür ederim programı yükledim şimdi fan hızı bayağı düşükteymiş. Arttırdım sıcaklık bayağı bir düştü. Oyunda daha test etmedim ama boştayken normalde 45 dereceydi şuanda 30'a kadar düştü. Fan hızını %70'e çektim. Benzer derecede düşüşler olur diye tahmin ediyorum.
Ben genelde fan ayarlarından yapıyorum mesela ekran kartı 40 dereceye gelince fan hızı %60 olsun diyorum kaydedip çıkınca ekran kartım mesela ne zaman 40 derece olursa anında fan ayarladığım hızda dönmeye başlıyor sizin yaptığınız gibi sürekli sabit bir hızda çalıştırmıyorum. İsterseniz fanın hızını ve derecesini ayarlayın boşuna fanlar sürekli dönmesin. 60 derecede %80 işaretleyin misal kartınız 60 dereceye geldiği an fan hızı ayarladığınız şekilde dönmeye başlayacak. Bu şekilde kullanırsanız uzun ömürlü olur. Ben böyle kullanmadığım için 2 sene içinde kartımı yaktım 75 derecenin altına düşmüyordu hiç. Burada 85 derece de çalışıyor diyenleri görünce üzüldüm cidden.

YiğitArtun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Benim kartta aşırı ısınıyor fakat servise gidecek bu haftasonu.
Zaten ısınmadan daha büyük sorunlarıda var :D

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ben genelde fan ayarlarından yapıyorum mesela ekran kartı 40 dereceye gelince fan hızı %60 olsun diyorum kaydedip çıkınca ekran kartım mesela ne zaman 40 derece olursa anında fan ayarladığım hızda dönmeye başlıyor sizin yaptığınız gibi sürekli sabit bir hızda çalıştırmıyorum. İsterseniz fanın hızını ve derecesini ayarlayın boşuna fanlar sürekli dönmesin. 60 derecede %80 işaretleyin misal kartınız 60 dereceye geldiği an fan hızı ayarladığınız şekilde dönmeye başlayacak. Bu şekilde kullanırsanız uzun ömürlü olur. Ben böyle kullanmadığım için 2 sene içinde kartımı yaktım 75 derecenin altına düşmüyordu hiç. Burada 85 derece de çalışıyor diyenleri görünce üzüldüm cidden.
teşekkür ederim tavsiyeniz için tamamdır bence de öylesi daha mantıklı görünüyor. Sizin ekran kartınız boştayken de 75 derece miydi? hiç 75'in altına düşmüyordu demişsiniz ondan sordum. Bende sadece oyunlara "ağır oyunlara" ve ağır oyunlarda "yüksek grafiklere alınca" oluyor bu sıcaklıklar. yoksa boştayken de 75 derece olsa benim ekrantım ben de yanmasını beklerdim herhalde.

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
75 e takılma :) kullan 2060 ı güzelce.. korkma bir şey olmaz.

ısı programları içinde en iyisi aida64 tür. (full sürümleri var, biraz araştırırsan bulursun)
tüm parçaların ısısını ve fan dönüş hızını gösteriyor (anakarta bağlıysa)

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Arkadaşım miss gibi donanımı kurcalayarak bozacaksın benden demesi, 2 yılda bir işlemci macununu değiştir, onun dışında birşey gerekmez. Ekran kartına sakın dokunma 75 derece soguk demektir ekran kartı için. Bilgisayarı yeni aldıysan herşey yeni olduğu için bir süre koku gelebilir dert etme. Hiç bir ayarı düşürme o kadar parayı boşa mı verdin keyfini çıkar. Elle fan ayarını iptal et otoya al, gereksiz fan döndürme o fanların da bir ömrü var. Sağlıcakla...

YiğitArtun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Arkadaşım miss gibi donanımı kurcalayarak bozacaksın benden demesi, 2 yılda bir işlemci macununu değiştir, onun dışında birşey gerekmez. Ekran kartına sakın dokunma 75 derece soguk demektir ekran kartı için. Bilgisayarı yeni aldıysan herşey yeni olduğu için bir süre koku gelebilir dert etme. Hiç bir ayarı düşürme o kadar parayı boşa mı verdin keyfini çıkar. Elle fan ayarını iptal et otoya al, gereksiz fan döndürme o fanların da bir ömrü var. Sağlıcakla...
2 yıl mı ?
Max 6 ayda değiştir.
75 derece de soğuk falan değil bir kart için.
2060 çok eski bir kart sayılmaz, sayılsa bile soğuk denemez.

speam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
75 e takılma :) kullan 2060 ı güzelce.. korkma bir şey olmaz.

ısı programları içinde en iyisi aida64 tür. (full sürümleri var, biraz araştırırsan bulursun)
tüm parçaların ısısını ve fan dönüş hızını gösteriyor (anakarta bağlıysa)
Hocam zaten araştırdığımda oyundayken ekran kartı ideal sıcaklığı 60-85 arası olarak gösterildiğini gördüm. Sadece sıcaklık 75 derecede olsa tamam ancak beni korkutan asıl şey koku. Bi' 4 saat aralıksız oynadığım olmuştu 4 saat sonunda yanık kokusu geldi bilgisayardan zaten çok sıcaktı ben de hemen kapattim. Daha oyun acmaya tereddütle bakıyorum. Bu bir daha olunca sıcaklık işini çözmeden oyunları açmamaya karar verdim.

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
2 yıl mı ?
Max 6 ayda değiştir.
75 derece de soğuk falan değil bir kart için.
2060 çok eski bir kart sayılmaz, sayılsa bile soğuk denemez.
Kullanım şekline çok bağlı macun özelliği yitirdiğinde / kuruduğunda değişir. 2 yılı ortalama dedim, daha önce olursa işlemci çok ısınır soğumazsa değiştirirsin ama öyle 6 ayda falan macun değişmez onu unut :D

YiğitArtun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Kullanım şekline çok bağlı macun özelliği yitirdiğinde / kuruduğunda değişir. 2 yılı ortalama dedim, daha önce olursa işlemci çok ısınır soğumazsa değiştirirsin ama öyle 6 ayda falan macun değişmez onu unut :D
Kanka vallahi 2 yıl olmaz :D
Ben en geç 6 ayda bir değiştiriyorum, benim sistemim genellikle kapanmaz.
Fakat kullanım ne olursa olsun 2 yıl çok fazla.