Ekran Kartı Sinyal Yok Sorunu ve Aldığım Mavi Ekran Hataları

Bu konuyu okuyanlar

thelegendy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, bilgisayarımda son zamanla sıklıkla yaşadığım birkaç sorun var. Sorunların donanımsal olabileceğini biliyorum. Yinede kesin olarak sebeplerini öğrenmek istiyorum. Bilgisayar donanımından pek anlamıyorum maalesef. Bu yüzden konu açma gereksinimi duydum. Yaşadığım sorunlara gelecek olursak...

İlk olarak sistem özelliklerimi yazıyım;
Anakart: Gigabyte GA-H61M-S2PV v2.2
İşlemci: Intel(R) Core(TM) i3-3210 CPU @ 3.20GHz
RAM: 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM
Ekran kartı: PowerColor HD5670 2GB DDR3 128BİT (http://www.powercolor.com/tr/products_features.asp?id=331)
Güç kaynağı: Gigabyte GZ-ECS50A-C2 550W

İlk sorunum ekran kartı ile alakalı. Oyun oynarken yada internette dolaşırken ara ara bu hatayı alıyorum. Kimi zaman 2-3dk da bir kimi zaman 10-15dk'da bir olsada mutlaka bu hatayı alıyorum. En güncel sürücüyü kullanıyorum. Beta sürücüsünüde denedim, eski sürücüleri de denedim. Sorun aynen devam ediyor. Güç kaynağından kaynaklanıyor diyeceğim ama Gigabyte 550W güç kaynağı...
9126c2e9-637b-4e44-a75e-c056c4d856c0.png
Bu sorunların harddisk ve ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum. Çözüm önerileriniz varsa denemeye hazırım. Çözüm bulunmaması halinde yeni bir ekran kartı ve harddisk almayı düşünüyorum. Ekran kartı bütçem 150TL. Şuan bilgisayarımdaki kartın sıfırıda 150TL gibi rakamlara alınabiliyor şuan. Fakat biraz tedirginim. Çünkü bu kartta bu sorunu yaşayan çok kişi var. Kronik bir problem olabilir. 150TL'ye kadar ekran kartı önerilerinize de açığım... (Çok fazla oyun delisi değilim. Şuanki kartımda yeni oyunları bile Medium ayarlarda rahatlıkla oynayabiliyorum. Buna eşdeğer bir ekran kartı olsa yeterli...)

Ekran kartıyla alakalı ikinci sorunum ise şu. Oyun oynarken mutlaka bu hatayı alıyorum. Ekran kararıyor ve ekranda sinyal yok yazısı yazıyor. Tahminimce ekran kartı devre dışı kalıyor. Tabi bu sorundan sonra bilgisayarı resetlemeden düzelmiyor. Sıcaklıktan kaynaklı olcabileceğini düşünmüştüm fakat oyun oynarken HWMonitor ile test ediyorum. Ekran kartı sıcaklığı maks. 40 dereceyi görüyor. (Ekran kartının ayrıca bir güç girişi ve üzerinde sağlam görünen bir fan var. Güç girişine de güç kaynağının PCI-e güç kablosunu takıyorum zaten...)

IMG_20140310_183023_zpsb3bd04af.jpg

Birde harddisk ile bir sorunum var tabi. HDTune ile test ettiğimde aşağıdaki sonucu aldım. Zira aldığım mavi ekran hatalarının da harddiskten kaynaklandığını düşünüyorum.

hdtune_zps54e7b74f.png

RAM'de de sorun olduğunu düşünmüştüm. Memtest i USB ye kurup 1-2 saat kadar test yaptım herhangi bi hataya raslamadı çok şükür :)

Tabi birçok kişinin aldığı mavi ekran hataları benimde başımın belası...

maviekran3_zps2b993940.jpg

maviekran2_zpsa4b66a3e.jpg
Yardımcı olmanız dileğiyle...

Aldığım diğer bi mavi ekran hatası; http://s1084.photobucke...n1_zps048d8342.jpg.html