Ekran kartı bilinmeyen aygıt olarak görünüyor

Bu konuyu okuyanlar

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
sorunum başlıktaki gibi.. ekran kartım bilinmeyen aygıt olarak görünüyor, driver güncelleme paketi de yükleme yaparken ekran kartının görünmediği uyarısını veriyor. veya sadece driver yüklemek istediğimde en güncel driverin şuan yüklü olduğunu yazıyor. birkaç gün önce media player görüntü sorunu diye bir başlık açmıştım o zaman CCCyi yüklerken de hata alıyordum, hatasız yükleme yapmıştım ve bu 9.12 çıktıktan sonra güncelleyeyim dedim sonra olanlar oldu. ilk önce driversweeper ve drivercleaner ile temizlik yapmıştım,-regedit kalıntılarını kendi temizlemiyordu, o kısımları kendim anahtarlara sağ tıklayarak İzinler kısmında silmiştim- sonra driveri yüklerken görmemeye başladı. sistem geri yükleme denedim olmadı. birkaç kere de window açılıyor yazısında ekran takılıp kalıyordu ancak sistemin açılış sesi duyuluyordu. klavye kısayollarıyla da kapatabiliyordum.

güvenli moda girdiğimde driverlar yüklü görünüyordu onları silip yeniden başlatınca pc ancak normal şekilde açılıyordu. tabi o zaman da yine otomatik olarak driver kuruyordu-Video denetleyicisi ve Standart VGA aygıtı olarak- pcyi yeniden başlatınca tekrar açılışta ekran kilitleniyordu. driverleri microsoft güncellemeleriyle güncellediğimde de aynı sorun oldu. bir siteden indirdiğim driver ile ekran kartı kendi adıyla görünür oldu ama yine de Bilinmeyen aygıt kategorisinde. 2 tane driver çıkıyordu 2sini de indirdiğim driverle tanıttım, şuan pc normal olarak açılıyor. görüntü aşağıda...

ekranalntswu.jpg

yardımcı olursanız sevinirim 2 gündür uğraşıyorum şu işi formatsız halletmek istiyorum..

ayrıca görüntü sorunu olan başlıkta CCC yüzünden görüntü gelmiyordu. bu sorunla uğraşırken bir şekilde Media Playerde görüntü gelmeye başlamıştı tabi sadece 1 kerelik oldu...

ben@12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
internet ten driverini bul indir ve kur sorun cozulecektir.

---------- saat 13:11 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:08 eklenmişti ----------

yazinin devamini okumadim... ekran karti bozuk olabilir bence format atmakdan baska care yok gibi gozukuyor hemde ekran kartin bozuk olup olmadigini anlarsin...

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
internet ten driverini bul indir ve kur sorun cozulecektir.

---------- saat 13:11 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:08 eklenmişti ----------

yazinin devamini okumadim... ekran karti bozuk olabilir bence format atmakdan baska care yok gibi gozukuyor hemde ekran kartin bozuk olup olmadigini anlarsin...

onboard exress 200 kartı da denedim, sistem normal açılmıştı onda da driver yükledikten ve yeniden başlattıktan sonra ekranda kilitlenme oldu. bir de o kartta driver yüklerken nedense X1550 driver kuruldu diye uyarı verdi...

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
7 kurunca mı oldu
kartının sitesinden 7 driverini bul kur birde

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
aha
vista da sorun yoktu di mi?
birde sistem derecelendirmesi al bakalım ne diyor
1 den yüksek puan veriyor sa önemseme bence

vista driveri sorun yapmıyordu.
sistem derecelendirmesi yapamaz heralde çünkü dxdiag da ya da ekran kartı özelliklerinde bilgi vermiyor, yani ekran kartı sistemde görünmüyor. 1den yüksek puan verse de vermese de önemsememe gibi bişi yapamam 19" monitörü 1024*768 kullanmak eziyet verici. ayrıca CCCyi de yüklemem lazım.

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
yani win 7 de hep böyle miydi
yoksa sonradan mı ortaya çıktı sorun
halbuki win7 o kadar eski bir aygıtı hemen tanıması lazım

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
yani win 7 de hep böyle miydi
yoksa sonradan mı ortaya çıktı sorun
halbuki win7 o kadar eski bir aygıtı hemen tanıması lazım

9.11in üzerine 9.12 kurmaya çalışınca normal hatalar vermişti. CCC açılmaması gibi fln. yukarıdaki temizlik araçları kullandım yine de sorun çözülmedi. ben de regeditteki ve sistem32deki kayıt değerleri ve dosyaların canına okudum. heralde ondan sonra oldu bu olay. heralde diyorum çünkü o kadar işlem yaptım ki hangisi hangisinden önce ve sonra oldu hiçbir fikir tam değil kafamda.. bu arada sistem derecendirmesini de dediğim gibi yapamadı, hata verdi.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
sorunum formatla çözülmüştü ama yine sürücü güncellemeye çalışırken güncel sürümün "win7nin kurduğunu" yazdı. 9.1 sürümünün önce driverini yükledim, sonra catalysti, sorun çözüldü. bu arada driver güncellemeye çalışırken gerekli sistem dosyalarını kendim kopyala yapıştır yöntemiyle yükleyeme çalıştım, system32-driver içinde .dll dosyasını silerken dosyanın gadget tarafından kullanıldığını uyarı olarak verdi ve tüm gagdetları kapattım o şekilde silindi.sonra da sorunsuz yüklemeyi yapmıştım zaten. acaba formattan ya da kayıt defterinini içine etmeden önce bunları yapsaydım düzelir miydi merak ettim doğrusu. 9.1den sonra 9.11 yükleyeyim-açıkçası kaşındım:d- dedim nasıl olduysa hatasız güncelleme yaptı.
sorunun geçmesinin ardından günler geçse de yazayım dedim, arayan olur da yararlanır...

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
driverlar xp modunda yüklenemiyor mu ?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
yüklemeye çalıştığım driverler vistaya göre olduğu için uyumluluk modunu kurcalama gereği hissetmedim.