Ekran Kartı AŞIRI Isınma! Acil Yardım Lütfen

Crimson1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle merhaba foruma yeni kayıt oldum destek alabilmek için,
Şimdi size ekran kartının hikayesi ile başlıyayım sonra şu anki duruma geçeriz.
Benim masaüstü pc'de şu an yaklaşık 3-4 yıldır kullanmakta olduğum Nvidia Geforce GTS 250 model bir ekran kartı var.
Eski olmasına rağmen şaşırtıcı derece bilgisayarımda oynadığım tüm oyunları yüksek-orta ayarda 60 fps vererek çalıştırdı.
Ve öyle dandik oyunlar değil hani Assassins creed black flag,cod bo2,nba 2k14,fifa 14,nfs most wanted,cs go,crysis 3 falan aklıma gelmeyen bir sürü sağlam oyun bu pcde hiç
sorun yaşamadan çalıştı.
Ancak birkaç ay önce total war attila çalıştırmaya çalıştım ve sanırım crackteki bir sorundan dolayı sürekli takılmalar meydana geldi ve pcye aşırı yüklenmeye başladı.
En sonunda aldığım yanık kokusuyla pcyi kapattım ve bir süre çalıştırmama rağmen koku gitmedi.
Birkaç gün sonra çalıştırmayı denediğimde sistemin çökmüş olduğunu fark ettim ama arada bir açılıyodu kuzenimle aldık kasayı herşeyi söktük tozunu kirini hepsini
attık güzelce temizledik ve kasayı yeniden bir araya getirdik. Bu işleme yaparken sıcaktan şekli bozulan güzelim ekran kartı fanınıda düzeltmeyi denedik.
Sonra sistem düzeldi düzelmedi derken format atayım dedim format sonucu pc mis gibi çalışmaya başladı ancak o gün bugündür ekran kartı sıcaklığı 85 derecenin altına inmiyor
hatta oyun oynarken 112 dereceye kadar çıktığı oluyor mesela ben şu an size bu yazıyı yazarken pc de açık olan tek şey chrome ve ekran kartı 90 derece.
Aynı zamanda o gün bugündür oynadığım her oyun zehir olmuş durumda artık oyun oynayamaz hale geldim fpsin 12 civarına düşmesinden dolayı eskiden 120 fpste fulle yakın ayarda çalışan csgo
en düşük ayarda 90 fps alıyo ve 5 dkda bir 12 fpse ani bir düşüş oluyo.
Ekran kartının termal macununu değiştirmedik onu değiştirmeyi planlıyoruz sizce bu çok şey fark ettirir mi? Yeni kart alamam şu an başka ne çözüm önerebilirsiniz

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Öncelikle foruma hoşgeldiniz,

Büyük ihtimal ekran kartınızın devre elemanlarından biri patladı veya arızalandı. Ekran kartı soğutucusunu çıkar ekran kartını musluğun altına sok iyice temizle. Sonra fön makinesiyle iyice kurut termal macunu ince bir şekilde sür soğutucuyu tak. Pervanelerini iyi döndüğüne emin ol. Eğer sorun devam ediyorsa ekran kartını değiştirmek zorundasın. Ekran kartının çıplak halinin fotoğrafını çekip atar mısın net olsun belki arızayı görebiliriz.

Crimson1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlgin için teşekkürler,

Bilgisayar konusunda kuzenim daha tecrübeli olduğu için şu an o olmadan sökme girişiminde bulunmak istemiyorum ancak yakın zamanda dediğiniz işlemi yapıp ekran kartının çıplak halinin fotoğrafını da yollarım. Önerdiğiniz bir termal macun var mı?

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
İlgin için teşekkürler,

Bilgisayar konusunda kuzenim daha tecrübeli olduğu için şu an o olmadan sökme girişiminde bulunmak istemiyorum ancak yakın zamanda dediğiniz işlemi yapıp ekran kartının çıplak halinin fotoğrafını da yollarım. Önerdiğiniz bir termal macun var mı?

Hemen hemen her termal macun aynıdır. Gümüş alaşımlılardan uzak durun çabuk kuruyor. Altın alaşımlılar hem kurumuyor hem iyi iletiyor. Ama süt beyazı bulursan süt beyazlarından al en iyisi onlar.

Crimson1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hemen hemen her termal macun aynıdır. Gümüş alaşımlılardan uzak durun çabuk kuruyor. Altın alaşımlılar hem kurumuyor hem iyi iletiyor. Ama süt beyazı bulursan süt beyazlarından al en iyisi onlar.

Tamamdır, teşekkürler.

Son mesajlar