Ekonomimiz Batıyor !

Bu konuyu okuyanlar

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
O iş öyle senin benim güvenmemle olmuyor abi Allah aşkına bilmiyorsanız elinizin altında internet var okuyun, araştırın, işin uzmanlarından dinleyin cahil kalmak artık daha zor ya.
Bakmadigimi nerden biliyorsun bakıyorum dünya da bizim kadar mevduat a faize yatıran ülke var mı kardeş
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben herkesi dinliyorum okuyorum

Tl öcü gibi davranıyoruz... faiz düzgün kullanılsa iyi birşey aslında düşük olsa da yatırırsın ama düşüyor diye dövize geçiliyor bu seferde döviz artiyor dövizde malları arttırıyor.. kısacası kendi ayağımıza sıkıyoruz

Son düzenleme:

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Bakmadigimi nerden biliyorsun bakıyorum dünya da bizim kadar mevduat a faize yatıran ülke var mı kardeş

Tl öcü gibi davranıyoruz... faiz düzgün kullanılsa iyi birşey aslında düşük olsa da yatırırsın ama düşüyor diye dövize geçiliyor bu seferde döviz artiyor dövizde malları arttırıyor.. kısacası kendi ayağımıza sıkıyoruz

dijitaldunya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Bu ekonomin kötülüğü sadece cebimizdeki parayı değil her şeyi etkiliyor. Şuan korkunç bir varyant var ama kapanamıyoruz. Kapanırsak tamamen batıcaz. Ama doktorlar 5 dakikada 3 hasta bakarken dışardan hasta alıyoruz.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Ha yanlış anlaşmasın iktidarı savunmak için bunları demiyorum yanlısı önce biz düzeltelim sonra iktidar muhalefet kendini istese de istemese de düzeltir

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743

TL öcü gibi 15 sene önce davranmıyorduk da bugün neden davranıyoruz peki ? Ekonomi yönetimi ekonomi bilimimin aksine işler yaparsa sonuç bu olur. Faiz paranın fiyatıdır. Enflasyonun 20 üzeri olduğu bir yerde TL'nin fiyatı çok düşükse kimse o paraya itibar etmez ve ikame varlıklara geçer.

Faiz düşüyor diye dövize geçilmesinin sebebi tam olarak faiz düşüyor diye değil. Faiz enflasyonun altında bilinçli olarak tutulduğu ve senin TL servetin de enflasyona karşı değer kaybettiği için dövize geçiliyor.

Neticede ekonomi bir denge işidir. Dengeyi bile isteye bozarsanız sonuçları da hiç birimiz açısından iyi olmuyor

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
TL öcü gibi 15 sene önce davranmıyorduk da bugün neden davranıyoruz peki ? Ekonomi yönetimi ekonomi bilimimin aksine işler yaparsa sonuç bu olur. Faiz paranın fiyatıdır. Enflasyonun 20 üzeri olduğu bir yerde TL'nin fiyatı çok düşükse kimse o paraya itibar etmez ve ikame varlıklara geçer.

Faiz düşüyor diye dövize geçilmesinin sebebi tam olarak faiz düşüyor diye değil. Faiz enflasyonun altında bilinçli olarak tutulduğu ve senin TL servetin de enflasyona karşı değer kaybettiği için dövize geçiliyor.

Neticede ekonomi bir denge işidir. Dengeyi bile isteye bozarsanız sonuçları da hiç birimiz açısından iyi olmuyor
Haklisin da yatırımı bilmiyoruz

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Not olarak ekonomimiz batıyor başığına istinaden de; Türkiye büyük ülkedir. Elbet toparlarız. Ama toparlayana kadar bizim canımız çıkıyor vatandaş olarak. Ve yıllarca bizi yönetenlerin yaptıkları yanlışlardan da SIKILDIM artık.

Haklisin da yatırımı bilmiyoruz
Avrupa'da eğitim bedava. Herkese standart kaliteli bir eğitim veriliyor. Burada mahalle okuluna yazsan kayıt için para istiyorlar. Özel okula versen en ucuzu 60 bin TL. Maaşının belli bir baremden sonra %40 i gelir vergisi, üzerine kdv, ötv, emlak vergisi, mtv.

Millet kredi ile yaşarken kim nereye yatırım yapabilir ki ??

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Not olarak ekonomimiz batıyor başığına istinaden de; Türkiye büyük ülkedir. Elbet toparlarız. Ama toparlayana kadar bizim canımız çıkıyor vatandaş olarak. Ve yıllarca bizi yönetenlerin yaptıkları yanlışlardan da SIKILDIM artık.
Evet toparlarız ama bizde yanlış yaparsak hangi yönetim gelirse gelsin boş.. alllah yâr ve yardımcımız olsun

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Senin benim öcü gibi bakmam bir şeyi ifade etmez. Çünkü biz sıradan vatandaşız. TL'nin değerli olması için öncelikle küresel ekonomide işlem görmesi lazım. İşlem görmesi için de diğer ülkelerin Türk malı ürünleri satın alması lazım yani Türkiye'nin ihracat yapması lazım. Ancak bu yetmez. Yatırımcı ülke içinde güven ister. Sen Merkez Bankası başkanını gecenin dördünde tak diye işten alırsan, her şey bir tane adama bağlı olursa güven olmaz. Güven olmadığı sürece yatırımcı çekemezsin. Her şey bir çark gibi. Çarklar işledikçe en nihayetinde ekonomik olarak büyürsün. Tabi ekonomik olarak büyümen, halkın gelir seviyesi yüksek olacak anlamına gelmiyor. Gelir adaletinin de olması lazım. En fakir ile en zengin arasında uçurum olmaması lazım. Bunu sağlayacak da mevcut hükümetin kendisidir. Senin benim öcü gibi bakmam bunların yanında hiçbir şey.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu kadar cahilce bir şey nasıl yapılıyor hayret ediyorum.

Yapan kişi muhtar. Büyük ihtimal eğitim seviyesi yüksek değil.

Ayrıca sahte fotokobi dolar kullanmışlar onda bile :) ( Vizyonu şurdan ölçelim sahte dolarda bile 1 Dolar kullanıyorlar A4 e fotokopi yaptırıyon insan 100 $ bastırır. ) 2017 yılının haberi bu o sırada darbe sonrası sıkıntılar Suriye girme meselesi ABD yaptırımları sizin ekonominizi bitirecem diyen ABD tehtidi derken aklı sıra gaza gelmiş...

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Demek ki neymiş?

Herşeye zam gelirse Doların yükselmesi kaçınılmaz olurmuş.
Aslında zam dediğimiz zam değilmiş.

Paramızın değer kaybetmesi imiş.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Dolar Euro karşısında değer kaybediyor.
Euro Manat karşısında değer kaybediyor
Manat Ruble karşısında değer kazanıyor
Ruble Euro karşısında değer kazanıyor
Dolar ve Manat Yerinden kıpırdamıyo dahi

Şimdi söyle bana kim kazançlı? :D ahshdhhshs