Ekonomimiz Batıyor !

Bu konuyu okuyanlar

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,807
Son 1 Gündür ne artış var nede iniş.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,492
şükredin halinize yaşıyorsunuz sonuçta ne şükürsüzsünüz
Hep şükür hep şükür nereye kadar? Kardeşim daha fazlasını istemek benim hakkım. Kaldı ki benim şükür edip etmediğimi nereden biliyorsun? İroni yapıyorsan kusura bakma.

Arife F`

Asistan
Reaksiyon puanı
200
20211129_160735.jpg

Ekonomi olur gibi

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,771
Eyy Amerika Darbe ile devrilemeyen reisi Dolarla hiç deviremezsiniz. Aman be kağıt parçası işte. Para el kiridir derler.

Sizde yurtdışı ürün almayın Tüm oyunları çökertin. Koreden ibret alınmalı bu konuda.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,771
Bosver Aga Mehdi Geliyo Düxelir Ekonomi
Ekonomi zaten iyi. Sadece kur dalgalanması varya onu bilerekten yaptıklarına eminim artık.

Bakıyorlar darbe yapamadılar halkı ayaklandırmaya kalkışıyorlar. Aslında ekonomi 2000 yıllarının başındakı gibi devam ediyor. İsteseler doları anında 1-2 TL ye geri çekebilirler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sonunda gerçekleri gören biri.
Rusya savaştan patates yemekle çıktı. Yani Büyük güç olmak istiyorsanız zorluklara göğüs gelebilmeniz lazım.

Patates varmı onu söyleyin bana?

Son düzenleme:

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Ben cahilim bunu kabul ediyorum ama salak değilim. bu ülke de deprem olunca kira arttıran, suriyeli ve afgan geliyor diye ısyan edip sonra kendi vatandaşını çıkarmak için kırk takla atan ve suriyeli ve afgan a daha fazla ya veren.. youtube de dolar şu kadar bu kadar artacak diyenleri izleyip veya yazarları okuyup dolara abanan.. Yerli den kaçan yersiz daha ucuz diye giden ve yersiz ürünleri kalitesiz yapan 10 kişiden 6 si parasını faize yatıran ve istihdam yok diyen..
İş beğenmeyen. araya torpil sokan karanlığa sabah akşam söven ama mum yakmayan biz değil miyiz?
Bizi yönetenlerde öyle iktidarı da muhalefeti de öyle

Ben dertsizali

Son düzenleme:

Alpaslan Çevikel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
En basitinden örnek veriyorum 2 Sene önce 600₺ fiyata satın almış olduğum HyperX Cloud 2 kulaklığım şuan 1.678₺ fiyat bandına çıktı ve ayrıca 359₺ fiyata satın almış olduğum Logitech G213 klavyem 700₺ bandına çıktı yani her şey bence ortada yani ama halkımız gerçekten iş işten geçtikten sonra her şeyin farkına varıyor ama artık çok geç utanarak söylüyorum ama artık dil öğrenip hayatımı başka bir ülkede kurtarmanın zamanı geldi ve geçiyor

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ekonomi zaten iyi. Sadece kur dalgalanması varya onu bilerekten yaptıklarına eminim artık.

Bakıyorlar darbe yapamadılar halkı ayaklandırmaya kalkışıyorlar. Aslında ekonomi 2000 yıllarının başındakı gibi devam ediyor. İsteseler doları anında 1-2 TL ye geri çekebilirler.

Rusya savaştan patates yemekle çıktı. Yani Büyük güç olmak istiyorsanız zorluklara göğüs gelebilmeniz lazım.

Patates varmı onu söyleyin bana?
Patates soğan için tanzim marketleri vardı. Ne oldu o iş ?? Her şey algı memlekette.

Ben cahilim bunu kabul ediyorum ama salak değilim. bu ülke de deprem olunca kira arttıran, suriyeli ve afgan geliyor diye ısyan edip sonra kendi vatandaşını çıkarmak için kırk takla atan ve suriyeli ve afgan a daha fazla ya veren.. youtube de dolar şu kadar bu kadar artacak diyenleri izleyip veya yazarları okuyup dolara abanan.. Yerli den kaçan yersiz daha ucuz diye giden ve yersiz ürünleri kalitesiz yapan 10 kişiden 6 si parasını faize yatıran ve istihdam yok diyen..
İş beğenmeyen. araya torpil sokan karanlığa sabah akşam söven ama mum yakmayan biz değil miyiz?

Ben dertsizali

Sevgili kardeşim dediklerinin pek çoğunda haklı olmakla beraber; dolar şu kadar bu kadar artacak diyenleri izleyip de dolar almak kadar doğal birşey olabilir mi ? Ve ekonomi yönetimi de tamamen ekonomi biliminin dediklerinin tersine işler yaparken. Vatandaş zaten ekonomik koşulların son derece ağır olduğu ülkemde hiç olmazsa yıllar boyu çalışıp da yapabildiği servetini ( o da ne kadar ise işte) korumaya çalışıyor.

Wyntkha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15

Ben dertsizali
bu söylediklerinde haklılık payın var ancak bu ekonomiden dolayı ev sahiplerinin de harcaması artıyor onlar da bu artan masrafları kiracısından çıkarıyor. kısaca herkes tren olmuş birbirine biniyor. bu döngüden çıkılmadığı sürece ekonomi düzelemez. dolar artıyor->masraf artıyor->kira artıyor->asgari ücretli geçinemiyor->asgari ücretlinin parası yüksek kira yüzünden ekonomiye katılamıyor ->dolar artıyor

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
bu söylediklerinde haklılık payın var ancak bu ekonomiden dolayı ev sahiplerinin de harcaması artıyor onlar da bu artan masrafları kiracısından çıkarıyor. kısaca herkes tren olmuş birbirine biniyor. bu döngüden çıkılmadığı sürece ekonomi düzelemez. dolar artıyor->masraf artıyor->kira artıyor->asgari ücretli geçinemiyor->asgari ücretlinin parası yüksek kira yüzünden ekonomiye katılamıyor ->dolar artıyor
Geçen sene 4000 TLye kiraya verdiğiniz yeri şimdi ya 7000 ver ya da çık diyerek kiracıyı rahatsız etmek ne hak ne hukuk ne de vicdan ile örtüşmez. Kimin maaşı öyle artıyor ki böyle bir zam talebini karşılayabilsin. Böyle durumlarda toplum olarak biraz empati yapmamız lazım.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Türkiye, büyük ekonomilerde sefalet endeksi sıralamasında 1. sıraya yükseldi.

Yok canım abartmayın.

Wyntkha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Geçen sene 4000 TLye kiraya verdiğiniz yeri şimdi ya 7000 ver ya da çık diyerek kiracıyı rahatsız etmek ne hak ne hukuk ne de vicdan ile örtüşmez. Kimin maaşı öyle artıyor ki böyle bir zam talebini karşılayabilsin. Böyle durumlarda toplum olarak biraz empati yapmamız lazım.
ben tabiki 4000 lik yeri 7000 yapan zihniyetten bahsetmiyorum burda daha 4000 değil 4500 yapanlardan bahsediyorum. ama herkes kendi evini daha değerli gördüğünden komşu 4500 demiş benim evim daha iyi deyip 5000 yapıyo yine döngülerden çıkamıyoruz. ancak bunların engellenmesi imkansız gibi bir şey çünkü kişinin kendi malı olduğundan değerini kendi biçiyor. ve burda hiç kimse daha fazla kazanma şansı varken daha az kazanmak istemez. şimdi adamlar 7000 lira kira istiyorlar ama nasıl olduğunu anlamasam da istanbulda o kadar yüksek kiraları ödeyenler var. hal böyle olunca ev sahibi kendini haklı görüyor.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Patates soğan için tanzim marketleri vardı. Ne oldu o iş ?? Her şey algı memlekette.

Sevgili kardeşim dediklerinin pek çoğunda haklı olmakla beraber; dolar şu kadar bu kadar artacak diyenleri izleyip de dolar almak kadar doğal birşey olabilir mi ? Ve ekonomi yönetimi de tamamen ekonomi biliminin dediklerinin tersine işler yaparken. Vatandaş zaten ekonomik koşulların son derece ağır olduğu ülkemde hiç olmazsa yıllar boyu çalışıp da yapabildiği servetini ( o da ne kadar ise işte) korumaya çalışıyor.
Tl sen ben güvenmezsek ne iktidar nede elin oğlu güvenir...

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Paramız o kadar değersizleştiki bir yıl önce 890.000tl’den alınan ev 1.700.000tl’ye yaklaştı inanamadım herşey çok değerlendi herkes elindekinin kıymetini bilsin bu devirde bişey alınmaz insanların haline yazık olan alıyor olmayan ne yapacak?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Elalemin parası o kadar değer kazandı ki; bugün Bulgarlar Edirne'ye alışverişe koşuyor.