Ekonomi batıyor korkmaya başladım iyice...

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Merhaba. Güncel Döviz Kurları, Altın Fiyatları ve Borsa Verileri - Doviz.com Bu siteden dolara baktımda 3.7'ye fırlamış dolar değeri. Bu 5'e kadar çıkar mı? Doğru düzgün hiçbir zaman mı ucuz yolla üst düzey bir Oyun bilgisayarı toplayamayacağız? Dolar artmaya devam ediyor artık sinirim sabrım taştı. 2013'te 2$ iken neden 2'lere inemiyoruz hala?
XAef0af.png

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
beklentin 5 ise hiç durma şimdiden al :D hey ALLAH'ım ya.. sen 2013 den beri dolar biriktirmiş olsaydın ya zengin olurdun herhalde.

ya böle ekonomi batıyor, amerika uçuyor, israil vuruyor diye ağız yapıp korkakça davranmak hiç yakışır mı insana! millet savaş arafesinde düşmanlar kapıda, ekonomi hain saldırılar altında ... herhalde dolar uçucak benim kağıda bastığım sahte dolarlarım yok ama olsaydı herhalde onların da değeri artardı.

eğer elzem ise oyun bilgisayarı nasibin olanı alacaksın yok değilse geçmiş olsun :D askere gidip cs go oynayabilirsin :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
beklentin 5 ise hiç durma şimdiden al :D hey ALLAH'ım ya.. sen 2013 den beri dolar biriktirmiş olsaydın ya zengin olurdun herhalde.

ya böle ekonomi batıyor, amerika uçuyor, israil vuruyor diye ağız yapıp korkakça davranmak hiç yakışır mı insana! millet savaş arafesinde düşmanlar kapıda, ekonomi hain saldırılar altında ... herhalde dolar uçucak benim kağıda bastığım sahte dolarlarım yok ama olsaydı herhalde onların da değeri artardı.

eğer elzem ise oyun bilgisayarı nasibin olanı alacaksın yok değilse geçmiş olsun :D askere gidip cs go oynayabilirsin :)
Sorması ayıp niye olan hep bize oluyor niye olan hep halka oluyor?
Niye karşı tarafın doları etkilenmiyor da bizim TL darbe üstüne darbeyi çok rahat yiyor.
Ben niye elin 1200 birim paraya aldığı laptopu 4200 birim paraya alıyorum. Elin adamı buna 8000 birim para ekleyip 5000'e iMac Pro alırken nedir bu halkın çektiği çile? Niye dolar TL karşısında bu kadar değersiz zamanında 1.2 YTL olan dolar niye şuan 3.7 TL yahu tamam artabilir tamam kabul bu hükümet eski hükümetlere göre bence de çok fazla hizmet yaptı ki bunlar ekstra değil zaten yapılması gereken şeyler.

Tamam artar artar da 1.2 nerde 3.7 nerde ben birim olarak başkalarının aldığı şeyin niye 3 katı birim paraya bile aynı şeyi alamıyorum? Yahu kendimiz üretmiyoruz o yüzden demeyin. Vestel sözde kendimizin ürettiği cihazı şuan dışarıda onların ürettiği en pahalı cihazlar olan iPhone X ve Galaxy Note 8'in 1000 birimlik fiyatından 500 birim satıyori
Tamam artar artar 1.2 tamam 2 tamam hadi 2.5 da tamam 3.7 nedir ya bu ne bu kadar kötü ekonomi mi olur? Ben ekonomist falan filan değilim çok muhteşem bilgim falan yok. Halktan biri olarak yorum yapıyorum dolara bakıyorum TL'ye bakıyorum elin neyi kaça aldığına bakıyorum ve diyorum ki BİZİM EKONOMİZ REZALET.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
çünkü sömürgeci devletler var kendilerine siyonist veya haçlı devletleri deniyor. bu devletler İslam devleti olan Türkiyemizi asla sevmezler. durmadan operasyon çekerler, asla ekonomimizi batırmaktan bıkmazlar. ne amerikanın ne de avrupa devletlerinin başında böyle bir bela yok. biz onlara, onların ekonomilerine saldırmıyoruz veya gariban mazlum ülkeleri sömürmüyoruz. bizim kazandığımız para az ama helal. ha bizim hiç mi suçumuz yok , kesinlikle var... hep yatmışız hep tuzaklara gelmişiz, tarihimizden dersler çıkarmamışız. bilinçli toplum ne kadar olabilirsek dolar yine o oranda düşecektir. eğer içerde ve dışarda güçlü olursak paramız da o oranda güçlenecektir. kulağa hoş gelmese de çalışacağız , helalinden üreteceğiz ve hırslarımız için değil ALLAH için en hayırlı olan ne ise onun için çalışacağız. mesela benim mazlum gariban yetim kardeşim okula yırtık ayakkabı ile giderken ben lazım değilse eğer oyun bilgisayarının en pahalısını veya ıphone un en üst yeni modelini almayı düşünmemeliyim. çünkü ben bu ülkedeki veya dünyadaki en değerli insan mıyım ki en yeni ve en iyisini alma tutkusu içinde olayım. kendimize gelip sadece lazım olanı tercih etmeliyiz.

Reaksiyon puanı
5,171
çünkü sömürgeci devletler var kendilerine siyonist veya haçlı devletleri deniyor. bu devletler İslam devleti olan Türkiyemizi asla sevmezler. durmadan operasyon çekerler, asla ekonomimizi batırmaktan bıkmazlar. ne amerikanın ne de avrupa devletlerinin başında böyle bir bela yok. biz onlara, onların ekonomilerine saldırmıyoruz veya gariban mazlum ülkeleri sömürmüyoruz. bizim kazandığımız para az ama helal. ha bizim hiç mi suçumuz yok , kesinlikle var... hep yatmışız hep tuzaklara gelmişiz, tarihimizden dersler çıkarmamışız. bilinçli toplum ne kadar olabilirsek dolar yine o oranda düşecektir. eğer içerde ve dışarda güçlü olursak paramız da o oranda güçlenecektir. kulağa hoş gelmese de çalışacağız , helalinden üreteceğiz ve hırslarımız için değil ALLAH için en hayırlı olan ne ise onun için çalışacağız. mesela benim mazlum gariban yetim kardeşim okula yırtık ayakkabı ile giderken ben lazım değilse eğer oyun bilgisayarının en pahalısını veya ıphone un en üst yeni modelini almayı düşünmemeliyim. çünkü ben bu ülkedeki veya dünyadaki en değerli insan mıyım ki en yeni ve en iyisini alma tutkusu içinde olayım. kendimize gelip sadece lazım olanı tercih etmeliyiz.

Tamam bizi sömürmeye çalışanlar var kabulüm ama yani bizim başkanlarda yabancılara resmen gel bize şey yapın diyorlar

M

Murat Burç

SDN Okuru
ben lazım değilse eğer oyun bilgisayarının en pahalısını
Mühendislik programları için, minimum 5 yıl kullanım için güçlü bir bilgisayara ihtiyacın var ve benim aldığım orta segment cihaz bile 4200 TL
4200
Bana öyle mi demeye çalıştınız bilmiyorum ama ben orta hatta orta bile değil. Aldığım bilgisayar belki de içindeki ekran kartı orta bile değil giriş seviyesinin 1 üstü. Ben bu bilgisayara 4200 verdim.
Korkunç rakamların döndüğü bu ortamda öküz gibi vergilerin bulunduğu bir durumda en üst cihazı almak hayal bile değil zaten.

Reaksiyon puanı
5,171
Mühendislik programları için, minimum kullanım için güçlü bir bilgisayara ihtiyacın var ve benim aldığım orta segment cihaz bile 4200 TL
4200
Bana öyle mi demeye çalıştınız bilmiyorum ama ben orta orta bile değil. Aldığım bilgisayar belki de içindeki ekran kartı orta bile değil giriş seviyesinin 1 üstü.
Korkunç rakamların döndüğü bu ortamda öküz gibi vergilerin bulunduğu bir durumda en üst cihazı almak hayal bile değil zaten.
Kardeş bence bilgisayar işini biraz fazla abarttın elektirikde 3 boyuta çok girilmiyor

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
kabul edelim etmeyelim, sevelim sevmeyelim, seçimle işbaşına gelen bir ülke bence en iyi yönetim biçimine sahiptir. eğer millet seçiyorsa ve kimse milleti de sihirlemiyorsa saygı duyacağız, belki de biz yanlış biliyoruz . boşuna o kadar kişi başkan etmez kimseyi durup dururken. :) yine siyasi oldu dicekler bakın :D

gokhangur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Para işi bu. Herkesi etkiliyor. Dolar çok değerli olursa, bu sefer onlar mal satamazlar veya daha az satarlar.
Yani aslında onlarda ister dolar ucuz olsun.
Sonuç siyaset bu..

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Siyaset normal konuşsanız da yassak!

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
özet geçtiğiniz konuya dair cevap yazmıştım zaten. amerikanın başında bizim kadar bela olsaydı şimdiye çoktan batmışlardı diyorum kısaca. bence ekonomimiz geçici süre psikolojik bir darbe yiyor ve zamanla tekrar düzelme eğilimine gireceğini düşünüyorum.

ayrıca hocam şöyle diyeyim mühendislik için bile örneğin bilgisayar mühendisliği için bile benim emektar kullanılabilir yani, ha tasarım işleri hariç. :D yine de tam anlamıyla mühendislik okumadığım için bişey demiyeyim sadece derslere ve müfredata bakarak söledim.

M

Murat Burç

SDN Okuru
özet geçtiğiniz konuya dair cevap yazmıştım zaten. amerikanın başında bizim kadar bela olsaydı şimdiye çoktan batmışlardı diyorum kısaca. bence ekonomimiz geçici süre psikolojik bir darbe yiyor ve zamanla tekrar düzelme eğilimine gireceğini düşünüyorum.

ayrıca hocam şöyle diyeyim mühendislik için bile örneğin bilgisayar mühendisliği için bile benim emektar kullanılabilir yani, ha tasarım işleri hariç. :D yine de tam anlamıyla mühendislik okumadığım için bişey demiyeyim sadece derslere ve müfredata bakarak söledim.
Arada oyun oynarım bakarsın bir gün video düzenleme işine girerim. 5 sene boyunca kullanacağım için doğru dürüst bir şey olsun istedim yarın bir gün olmadı bu ben yapamıyorum falan dediği zaman satıp da yenisini almam imkansız.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
tercihlere saygılıyız ama genelleme için örnek oluşturmaz diye düşünüyorum. yani ben olsam mühendislik de okusam 5000 tl üstü laptop veya pc almam. bence gerek yok, oyunlarda sıkıyor beni, oynamıyorum doğru düzgün. :) evet kısaca herkes özgürdür tercihlerinde ama özgürlüğünde bi sınırı var tabi.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
siyasal değil bir ekonomik el atım tepkimesi bu.
kısa vade alacaklar yüklü şekilde değerlendirme yapabilir.
ancak paranızı çevirip çok tutmamakta yarar var.
dolar yeniden 3,5 altına inecek. :)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Üzülmeyin sizden daha kötü durumda olalarda var. Benim yeni aldığım bilgisayar 1000 tl'lik. Daha ucuzunu aradım ama bulamadım. Şİmdiye kadar bir şikayetim de olmadı. Amerika Dolar'ı bir silah olarak kullanıyor. Onların zenginlikleri biz den daha fazla ve daha acımasız sömürdüklerin ülkelerin kanından geliyor. Bizi diğer üşleler ile kendileri arasında bir tampon olarak kullandılar ve yine öyle devam etsin istiyorlar. Bir de Rusya'nın Ruble'sinin durumuna bakın. Onların parası hepten kuşa dönmüş. Ama yinede bize tatile geliyorlar (çünkü biz daha ucuzuz) Bir de milletin altındaki arabalara bakın. 100.000 yl'lik 200.000 tl'lik arabalarla geziyor millet. Ekonomik bir kriz yaşıyor olsaydık, kimse yeni ve pahalı araba satın almazdı. (bende yok tabii'ki)

Bu ülkede iki kesim var. Kimi Dolar'dan, kira'dan, Faiz'den kazanır. Kimileri de alın terinden kazanır. Bazen onlar kazanıyorlar (bir sırtlan gibi kriz bekliyorlar) bazen de biz kazanıyoruz. bu günlerde onlar daha çok fırsat buluyorlar. Bizim kazancımız genelde sabit kaldıüından, istikrarlı durumlarda daha kazançlı çıkıyoruz.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
ihraacat için doların yükselmesi şart.öyle diyor başkanın danışmanı :)

Sx105rRomules

Profesör
Reaksiyon puanı
177
siyaset teknoloji forumunda iyi olmaz :) zaten az kişiyiz herkes banlanır

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Sürekli TL yurt dışına akarsa, ithalat ve ihracatın arasında uçurum olursa normal, yok Haçlıdır,Amerika'dır vs. geçin bunları, ekonominin kötü olması, TL'nin değerinin düşük olmasının en büyük sebebi devlettir.

Coolumsu

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Yakında büyük bir kriz olması olası görünüyor. Türkiye gibi ekonomisi üretime dayanmayan ülkeler, her zaman risk altındadır. Ekonomi iyi yönetilemiyor. Dış politikadaki yanlışlar da, bu kötü gidişi hızlandırıyor.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Ayrıca gözlemlediğim yeni bir şey var doların artışı ile ilgili... Dolar, genellikle kış aylarına yaklaştıkça daha da artıyor. Mesela bu yazın dolar ne güzel 3.4'e inmişti. Kış aylarına yaklaşmaya başladıkça, dolar 3.7'ye kadar fırladı. Buna benzer şekilde, 1 sene öncedende dolar, kış aylarında bu cıvardaydı hatta dahada yüksekti, yaz aylarında dolar birkaç adım daha iniyor ve kış ila sonbahar ayları dolar fırlıyor!
@Coolumsu
--- Gönderi Güncellendi ---
siyasal değil bir ekonomik el atım tepkimesi bu.
kısa vade alacaklar yüklü şekilde değerlendirme yapabilir.
ancak paranızı çevirip çok tutmamakta yarar var.
dolar yeniden 3,5 altına inecek. :)
O zaman insanlar bunu bilmeli ve herkes öyle davranmalı. O zaman dolar 2'ye bile iner bence.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
- Yunanitan'da kriz var, millet maaş alamıyor, devlet iflas etmenin sınırında.
- Suriye'de iç savaş var.
- İrak'ta ikinci bir iç savaş ufukta beliriyor.
- Amerika ile bilek güreşi içindeyiz.
- İsrail ile aramız çoktandır bozuk.
- Almanya ile de karşılıklı iç siyasete müdahale söz konusu.
- Azerbeycan ile Ermenistan arasında senelerdir karabağ krizi var (yarım kalmış bir savaş)

Yan komşunuzun dairesinde yangın çıkarsa, sizin ev de yanıyor demetir. Yangının içinde yaşıyoruz. Hala batmamış olmamıza şaşıran çok ülke var.

MoMoLa

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Gelinen her günde, geçen günleri arayacağız..

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Ben geçen günleri aramıyorum. Çünkü çok öncelerini de yaşadım. Ay sonunda tanıdık ve bana güvenen yerlere çok kez borç yazdırdım. Artık öyle durumlara düşmüyorum. Artık "neden arabamı yenileyemedim" diye üzülüyorum.
*Türkiye'den Hollandaya göç etmeyi düşünüyor.*
Avrupaya veya Amerikaya göç edeceksen, oralarda geçerli bir mesleğe sahip olmalısın. Aksi durumda sokakta kalırsın. Kuzeyin insanları soğuk olur, pek yardım sever değiller. Bizdeki Suriyeliler durumuna düşersin.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Ben geçen günleri aramıyorum. Çünkü çok öncelerini de yaşadım. Ay sonunda tanıdık ve bana güvenen yerlere çok kez borç yazdırdım. Artık öyle durumlara düşmüyorum. Artık "neden arabamı yenileyemedim" diye üzülüyorum.

Avrupaya veya Amerikaya göç edeceksen, oralarda geçerli bir mesleğe sahip olmalısın. Aksi durumda sokakta kalırsın. Kuzeyin insanları soğuk olur, pek yardım sever değiller. Bizdeki Suriyeliler durumuna düşersin.
Peki ya güney yarım küredeki insanlar?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Akdeniz iklimde yaşayan ülkelerin mutfakları da, yaşam kültürleri de birbirlerine benzeler.

Son mesajlar