Ehl-i Sünnet ve Şîa nedir, ne gibi farklılıkları vardır?

Bu konuyu okuyanlar

depresif hardal

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
57
Evet @|Ⓢєччαh| hocam size sorum başlıkta da belirttiğim gibi "Ehl-i Sünnet ve Şîa nedir, ne gibi farklılıkları vardır?" olacak, bu konuda bilginiz varsa beni aydınlatırsanız, çok mutlu olurum:) Allah razı olsun.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Ehl-i sünnet, dini literatürde Hz. Peygamber (asm) ve sahabeyi örnek kabul eden Müslüman toplumunun büyük bir kısmına (% 90) denir. Genelde kısaca "sünnilik" olarak bilinir. Bu grup sünnete bağlı olduğu ve cemaat ruhundan ayrılmadığı için "Ehl-i Sünnet ve'l-cemaat" adıyla da anılır.

Ehl-i Sünnet itikadında olmanın alametleri

1.
Îmânın altı şartına, yanî Allah Teâlâ'nın varlığına ve birliğine, eşi ve benzeri olmadığına, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret hayatındaki hâllere, hayır ve şerrin, iyilik ve kötülüğün Allah Teâlâ tarafından yaratıldığına inanmalıdır. (Bunlar "Âmentü"de bildirilmiştir.)

2. Allah Teâlâ'nın son kitabı olan Kuran-ı Kerîm'in, Allah Teâlâ'nın kelâmı olduğuna inanmalıdır.

3. Mümin, kendi imanından hiç şüphe etmemelidir.

4. Peygamberimize (asm) îmân edip, hayatta iken Onu görmekle şereflenen ashâb-ı kirâmın hepsini çok sevmelidir. Dört halifesine, yakın akrabaları olan Ehl-i beytine ve muhterem hanımlarından hiçbirine dil uzatmamalıdır.

5. Allah Teâlâ'nın emir ve yasaklarına inanıp, tembellikle yapmayan müminleri kâfir bilmemelidir.

6. Ehl-i kıble olduklarını söyleyen, Allah Teâlâ'ya ve Peygamberi Muhammed aleyhissalatü vesselama inandım dediği halde, yanlış itikatta olanları tekfir etmemeli, kâfir olduklarını söylememelidir.

7. Peygamberimizin (asm) Mirac'ının, hem rûh ve hem de beden ile olduğuna inanmalıdır.

8. Cennette müminlerin Allah Teâlâ'yı göreceklerine inanmalıdır.

9. Kıyamet gününde, peygamberler ve sâlih kulların şefâat edeceklerine inanmalıdır.

10. Kabirde nimet ve azabın, rûh ve bedenle olacağına ve kabirdeki ruhların, diri kimselerin yaptıklarını ve söylediklerini işitebileceğine inanmalıdır.

11. Evliyaların kerameti hak olduğuna inanmalıdır.

12. Kuran-ı Kerîm okumanın, sadaka vermenin ve hatta bütün ibadetlerimizin sevaplarını, ölenlerin ruhlarına göndermenin, onlara fayda vereceğine, azaplarının hafifletileceğine veya kaldırılmasına sebep olacağına inanmalıdır.

depresif hardal

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
57
Ehl-i sünnet, dini literatürde Hz. Peygamber (asm) ve sahabeyi örnek kabul eden Müslüman toplumunun büyük bir kısmına (% 90) denir. Genelde kısaca "sünnilik" olarak bilinir. Bu grup sünnete bağlı olduğu ve cemaat ruhundan ayrılmadığı için "Ehl-i Sünnet ve'l-cemaat" adıyla da anılır.

Ehl-i Sünnet itikadında olmanın alametleri

1.
Îmânın altı şartına, yanî Allah Teâlâ'nın varlığına ve birliğine, eşi ve benzeri olmadığına, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret hayatındaki hâllere, hayır ve şerrin, iyilik ve kötülüğün Allah Teâlâ tarafından yaratıldığına inanmalıdır. (Bunlar "Âmentü"de bildirilmiştir.)

2. Allah Teâlâ'nın son kitabı olan Kuran-ı Kerîm'in, Allah Teâlâ'nın kelâmı olduğuna inanmalıdır.

3. Mümin, kendi imanından hiç şüphe etmemelidir.

4. Peygamberimize (asm) îmân edip, hayatta iken Onu görmekle şereflenen ashâb-ı kirâmın hepsini çok sevmelidir. Dört halifesine, yakın akrabaları olan Ehl-i beytine ve muhterem hanımlarından hiçbirine dil uzatmamalıdır.

5. Allah Teâlâ'nın emir ve yasaklarına inanıp, tembellikle yapmayan müminleri kâfir bilmemelidir.

6. Ehl-i kıble olduklarını söyleyen, Allah Teâlâ'ya ve Peygamberi Muhammed aleyhissalatü vesselama inandım dediği halde, yanlış itikatta olanları tekfir etmemeli, kâfir olduklarını söylememelidir.

7. Peygamberimizin (asm) Mirac'ının, hem rûh ve hem de beden ile olduğuna inanmalıdır.

8. Cennette müminlerin Allah Teâlâ'yı göreceklerine inanmalıdır.

9. Kıyamet gününde, peygamberler ve sâlih kulların şefâat edeceklerine inanmalıdır.

10. Kabirde nimet ve azabın, rûh ve bedenle olacağına ve kabirdeki ruhların, diri kimselerin yaptıklarını ve söylediklerini işitebileceğine inanmalıdır.

11. Evliyaların kerameti hak olduğuna inanmalıdır.

12. Kuran-ı Kerîm okumanın, sadaka vermenin ve hatta bütün ibadetlerimizin sevaplarını, ölenlerin ruhlarına göndermenin, onlara fayda vereceğine, azaplarının hafifletileceğine veya kaldırılmasına sebep olacağına inanmalıdır.
Şîa bu madelerin bazılarının zıttını mı benimser?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Şia'lık konusunda bilgim yok. Ama şunu bilir şunu söylerim. Evet ben de sünniyim başkası da şia veya caferi. Ama Kuran-ı Kerim 1 tane. Önemli olan Kuran-ı Kerim'e tabii olmak. Yok mu günahlarımız. Muhakkak ki var. Mezhep dediğiniz de doğuştan gelen bir "ek" önemli olan Allah-İslam ve Kuran..

Tabii sadece "bence"

depresif hardal

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
57
Şia'lık konusunda bilgim yok. Ama şunu bilir şunu söylerim. Evet ben de sünniyim başkası da şia veya caferi. Ama Kuran-ı Kerim 1 tane. Önemli olan Kuran-ı Kerim'e tabii olmak. Yok mu günahlarımız. Muhakkak ki var. Mezhep dediğiniz de doğuştan gelen bir "ek" önemli olan Allah-İslam ve Kuran..

Tabii sadece "bence"
Muhteşemsin ben de sünniyim ancak şîalığın nasıl bir görüş olduğunu merak ettiğim için sormak istemiştim değerli cevapların için teşekkürler. İyi ki varsın:D

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
@|Ⓢєччαh| hocam gel sen de yaz. Bu konuda bizlerden daha bilgilisin...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Muhteşemsin ben de sünniyim ancak şîalığın nasıl bir görüş olduğunu merak ettiğim için sormak istemiştim değerli cevapların için teşekkürler. İyi ki varsın:D

Sevgili Kardeşim muhakkak ki internette de şialık konusunda pek çok kaynak vardır.
Ama islamın ve imanın şartları belli. Netice de mezhepler arasında da yorum farkları olduğunu düşünüyorum sadece.. Hepimiz müslümanız sonuçta.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Evet @|Ⓢєччαh| hocam size sorum başlıkta da belirttiğim gibi "Ehl-i Sünnet ve Şîa nedir, ne gibi farklılıkları vardır?" olacak, bu konuda bilginiz varsa beni aydınlatırsanız, çok mutlu olurum:) Allah razı olsun.
@|Ⓢєччαh| hocam gel sen de yaz. Bu konuda bizlerden daha bilgilisin...
Estağfirullah diyeyim evvelen... Biraz geç mülaki olabildim. Konu ziyadesiyle girift ve uzun. Sanırım biraz da tartışmaya müheyya. Çünkü ben bir ehl-i sünnet'im ve yazacaklarımın tek yanlı olması ithamına maruz kalabileceğimden korkarım.

Yalnız bu gece bu konuyu yetiştirebilmem biraz zor. Bu gibi nazik ve önemli konularda hata yapma lüksümüz olmadığı gibi, hakkını vererek en doğru ve anlaşılır gibi özelliklere de dikkat etme sorumluluğuz hasebiyle biraz sabrınızı istirham edeceğim. Umarım yarın bir aksilik olmaz ve Rabbim imkan bahşederse belli bir vakitte hazır edebilirim inşaallah.

depresif hardal

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
57
Estağfirullah diyeyim evvelen... Biraz geç mülaki olabildim. Konu ziyadesiyle girift ve uzun. Sanırım biraz da tartışmaya müheyya. Çünkü ben bir ehl-i sünnet'im ve yazacaklarımın tek yanlı olması ithamına maruz kalabileceğimden korkarım.

Yalnız bu gece bu konuyu yetiştirebilmem biraz zor. Bu gibi nazik ve önemli konularda hata yapma lüksümüz olmadığı gibi, hakkını vererek en doğru ve anlaşılır gibi özelliklere de dikkat etme sorumluluğuz hasebiyle biraz sabrınızı istirham edeceğim. Umarım yarın bir aksilik olmaz ve Rabbim imkan bahşederse belli bir vakitte hazır edebilirim inşaallah.
İnşallah:) Emeğiniz için şimdiden teşekkürler.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Peygamber efendimizin vefatıyla Müslümanlar iki ayrı parçaya ayrıldı: Sünniler ve Şiiler.

Bu ayrılık Peygamber efendimizin ölümünden hemen sonra Müslümanları kimin yöneteceği anlaşmazlığından çıktı.

Sünni ile Şii mezhepleri arasındaki farklılıklar her iki mezhebin doktrinlerinin etki alanında, ritüellerinde, hukukta, inanışta ve dini organizasyonlarında kendini gösterir.

Kısa ve öz olarak Ehl-i sünnet ve Şia nedir?

Ehl-i sünnet: Sünni kelimesi, peygamber efendimizin yapmış olduğu davranışları izleyen, takip eden ve hayatına uygulayan anlamına gelen “Ehli Sünnet” kelimesinden geliyor.

Sünni kelimesi aynı zamanda “Gelenek insanı” anlamını taşır. Buradaki gelenek kelimesi Peygamber efendimizin günlük yaşamda yapmış olduğu davranış ve hareketleri temsil eder. Sünniler Kuran’da bahsi geçen tüm peygamberlere, Peygamber efendimizin yanında, yakınında, onu bilen, tanıyan, gören bütün sahabelere saygı duyar ve Hz. Muhammed’i(sav) son peygamber olarak görür.

Ehl-i şia:

Hz. Peygamber’in vefatından sonra devlet yönetiminin Hz. Ali’ye ve onun soyundan gelenlere ait olduğu düşüncesi etrafında birleşen çeşitli grupların ortak adı olarak tanımlayabiliriz.

Farklılıkları olarak da...

Sünniler ve Şiiler; ibadetlerde, dualarda, inançlarda çok büyük farklılık göstermiştir. Bu farklar özellikle Şiilerin bazı guruplarında çok daha fazla gözlenmektedir.

Sünnilere göre Hz. Ebu Bekir’in (ra) ilk halife olması doğrudur. Şiiler ise Hz. Ebubekir'i kabul etmemişler, ilk halifenin Hz. Ali'nin (ra) olması gerektiğine inanmışlar.

- Sünniler 4 halifeyide (Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali) kabul ederek onların önderliğinde yürürler. Şiiler ise Hz. Ali haricindeki halifelerin hiçbirinin önderliğini kabul etmezler.

- Kelime-i Tevhid söyleyişleri farklıdır. Sunniler; "La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah" olarak söyler. (Allah'tan başka İlah yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah'ın Peygamberidir)

Şiiler; "Lailaheillallah Muhammedun Resulullah ve Aliyyun Veliyyu Hamiyetullahi ve Huccetullah!" olarak söyler. (Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed onun elçisidir ve Ali Allah’ın dostudur. Allah’ın resulünün varisi ve onun ilk halifesidir.)

- Ramazan ayında Sünniler güneşin batmaya başladığı akşam vaktinde oruçlarını açarken, Şiiler ise güneşin tamamen batmasını beklerler.

- Sunniler Hz. Ali'yi (ra) 4. sırada halife olarak imam kabul etmişlerdir. Şiiler ise ilk halifeyi yani ilk imamı Hz. Ali (ra), ikinci imamı Hz. Ali'nin oğlu Hasan ve üçüncü imamı da yine Hz. Ali'nin oğlu Hüseyin olarak kabul ederler.

Sünni ve Şii namazı
- Sünniler namazda secde ederken alınlarını yere koyarlar. Şiiler ise namazda secde yaparken kilden yapılmış bir tahta veya bir taş kullanarak alınlarını buna değdirirler. Şiilerin Kerbela’dan getirilen bu taşa secde etmeleri ise Kerbela olayından sonra ortaya çıkmıştır. Özellikle Şiilerin Caferi mezhebi camilerde ve evlerde namaz kılarken secde edecekleri yere bir taş parçası koyarak taşın üzerine secde ederler. Bu taşı möhür taşı da denmektedir.

- Sünniler namazda kıyamdayken (ayakta dururken) kollarını birleştirirken, Şiiler kolları birleştirmezler.

- Bir günde namaz beş vakittir ve Sünniler bunu kabul eder. Şii grupların bazıları özellike İran'da ki şiiler günde üç vakit namaz kılarlar.

- Sunniler namazda Fatiha suresinde sonra amin derler. Şiiler ise amin kelimesini kullanmazlar.

Her ne kadar özellikle kader konusunda büyük itikadi farklar olsa da, Şiilik ve Sünnilik bugünkü manalarında Ümmetin iki ekolüdür. İslam’ı savunan ya da savunduğunu zanneden bir kimse asla bu iki ekolden birine laf atıp fitneyi sürdürmeye çalışmaz. Sünniler, genelde ehli kitap Hıristiyanlara karşı savaşırken, Şiiliğin kitapsız Budistlerle yaptıkları savaşları görmezden gelemeyiz. Yavuz Sultan Selim her ne kadar haça ve Şiiliğe savaş açmış olsa da, Safevilerin Şah İsmail’i de aynı şekilde Budistlere karşı amansız savaşlara girdiğini unutmayalım.

Bizim burada fikir yürütüp yargılayan değil, tefekkür edip düşünen kullar olmamız gerekir.

Sapık Şii mezhepleri nasıl Hz Ali’yi ilahlaştırmaya çalışıyorlarsa, Hz Ali’ye ve hatta haşa İslam’ın peygamberine hakaret eden sapık mezhepler olduğunu unutmayalım.

En azından şunu hatırlayalım, Hz Hüseyin’in mübarek başı gövdesinden ayrılırken onunla beraber şehit olanlar kimlerdi?

Ve hatta şunu bir kendinize sorun, Şiiliğe düşman olan ve İmam Hüseyin’i şehit edenler kendilerine Müslüman demiyorlar mıydı? Peki onlar hangi mezheptendiler?

Ümmeti Muhammed’in birliğine engel olmaya çalışanlar hangi mezhep ve ırktan olurlarsa olsunlar zail olup gidecekler ve öbür dünyada altına girecek bir sancak da bulamayacaklardır.

Ahmet Yeseviler, Hacı Bektaşi Veliler, Mevlanalar, Yunus Emreler kol kola olacaklar ama tefrikacılar ve fitneciler sadece alevlerin koluna girecekler. Özellikle, hiçbir sahabeye dil uzatmayan, bunu aklından geçirecek olsa bile derhal tövbe eden Sünniler için, Şii kardeşlerine dil uzatmak kendi kendileri ile çelişmek anlamına gelir. Mezhebini bilen bir Sünni Şiilerle kardeş olduğunu da bilmek zorundadır.

Allah’ını seven onun Habibini de sever, Resulullahı seven onun arkadaşlarını ve sevdiklerini de sever, bütün bunları seven Ümmet-i Muhammed’i sever…

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Öncelikle ellerinize sağlık çok güzel bir özet olmuş. Her dinde, her mezhepte sapkınlar oldu ve olacak. Bu ayrı bir nokta. Ritüelik farklılıkları bir yana koyuyorum. Çünkü namazın şekli ve şemali konusunda da Allaha yapılan her ibadet kutsaldır benim nazarımda. Sizin yazdığınız bu çok kıymetli özetin en kilit cümlesi aşağıdaki cümleniz.

"Bizim burada fikir yürütüp yargılayan değil, tefekkür edip düşünen kullar olmamız gerekir."

Teşekkürler tekrardan.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Öncelikle ellerinize sağlık çok güzel bir özet olmuş. Her dinde, her mezhepte sapkınlar oldu ve olacak. Bu ayrı bir nokta. Ritüelik farklılıkları bir yana koyuyorum. Çünkü namazın şekli ve şemali konusunda da Allaha yapılan her ibadet kutsaldır benim nazarımda. Sizin yazdığınız bu çok kıymetli özetin en kilit cümlesi aşağıdaki cümleniz.

"Bizim burada fikir yürütüp yargılayan değil, tefekkür edip düşünen kullar olmamız gerekir."

Teşekkürler tekrardan.
Eyvallah kıymetli abim, ben de size teşekkür ederim.
Hatasıyla, kusuruyla epey bir vaktimi aldı. Umarım yararlı olmuştur.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Son derece. Ben de farklılıkları sizin anlattığınız detayı ile bilmiyordum :)