Eğitim/Video/Basit Oyunlar için Bilgisayar Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

dsnp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,
Bu sene bir arkadaşım üniversiteye başlayacak ve ortalama 5000₺ civarı bir bütçesi var, buna +-500 yapabilirsiniz veya "ama abi şu da çok iyi yaa" dediğiniz varsa onu da atabilirsiniz (tabii ki fiyatın çok uzak olmaması koşuluyla)
Arkadaşımın istediği özellikleri liste olarak sayıyorum:
  • Şarjı biraz daha uzun ömürlü olsun çünkü priz dışı kullanımı daha fazla olacak
  • Çok fazla bir oyun oynamıyor, en fazla Sims oynarım demişti kendisi ama LoL benzeri oyunları düşük ayarlarda düzgün oynatacak bir bilgisayarın daha iyi olacağını düşünüyorum.
  • Ekranı FHD yani 1920x1080 olsun, mümkünse panel tipi IPS olsun.
  • Bilgisayarın uzun süre gitmesini istiyor, 5-6 yıl civarı. Bunun için de yapılabilecek en iyi şeyin yeni nesil işlemci/ekran kartları almak olduğunu düşünüyorum
  • Ağırlığı fazla olmazsa iyi olur çünkü çok sırtta taşınılacak bu bilgisayar
Benim beğendiğim bir bilgisayar buydu, bunu da yorumlarsanız sevinirim. AMD işlemcileri ve ekran kartları ile ilgili çok bilgim yok, bunun için attığınız bilgisayarın işlemcilerini "işlemci1 vs işlemci2" şekilde aratarak kıyaslayacağım.
Asus X509JB-EJ018S Intel Core i5 1035G1 8GB 256GB SSD MX110 Fiyatı

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
MateBook d15 bakabilir arkadaşınız.
Bunun harici ekran kartı da var buna da bakabilir arkadaşınız. Ayrıca 8000 TL'den düşmüş.

dsnp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MateBook d15 bakabilir arkadaşınız.
MateBook'a ben de baktım ama Huawei bilgisayar alanında yeni olduğunu düşündüğüm için bir öneri yapamadım. Uzun süreli bir kullanım istediği için ilerde çıkabilecek kronik sorunlardan emin olamıyorum ve Huawei'nin bu alanda süre vererek biraz performansını görmemiz gerektiğini düşündüm açıkçası. Ama dediğiniz gibi gayet hoş bir bilgisayar, katılıyorum.

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
MateBook'a ben de baktım ama Huawei bilgisayar alanında yeni olduğunu düşündüğüm için bir öneri yapamadım. Uzun süreli bir kullanım istediği için ilerde çıkabilecek kronik sorunlardan emin olamıyorum ve Huawei'nin bu alanda süre vererek biraz performansını görmemiz gerektiğini düşündüm açıkçası. Ama dediğiniz gibi gayet hoş bir bilgisayar, katılıyorum.
Linke baktınız mı ?

dsnp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linke baktınız mı ?

Evet baktım, arkadaşımın Asus, HP takıntısı olduğu için bir şey diyemiyorum. Pil performansıyla ilgili bir bilgim yok ama onun dışındaki donanımsal özellikleri belirttiğim listedeki gibi duruyor. Teşekkür ederim.

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
Evet baktım, biraz Asus, HP takıntısı olduğu için bir şey diyemiyorum. Pil performansıyla ilgili bir bilgim yok ama onun dışındaki donanımsal özellikleri belirttiğim listedeki gibi duruyor. Teşekkür ederim.
Ben 2010 yılından beri Dell kullanıyorum. Halen sapasağlam. Sağlamlık konusunda bir şüpheniz olmasın.