Eğitim sisteminde haksızlık mı yapılıyor?

Bu konuyu okuyanlar

Batiatus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Selamlar arkadaşlar pandemi ve okullar hakkında konuşucağım.
Şuan özel okullar kurs adı altında yüzyüze eğitim yapabiliyorken devlet okullarında bu olmuyor. Sınav gurupları arasında feci birşekilde haksızlık oluyor
Madem eşitlik var her iki tarafda eşit koşullarda olsa daha mantıklı olmazmı
Ben böyle düşünüyorum ilerleyen zamanlarda kapatılır mı bilemem ama bu durum haksızlık
Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Son düzenleyen moderatör:

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,378
Biraz imkanlardan dolayı haksızlık oluyor tabii
Ama belirli saatleri var galiba
Özel okullar bunu beleşe yapmıyorlar parası var
(Parayı veren düdüğü çalar mantığı)

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Şuan özel okullar kurs adı altında yüzyüze eğitim yapabiliyorken devlet okullarında bu olmuyor. Sınav gurupları arasında feci birşekilde haksızlık oluyor
Ben böyle düşünüyorum ilerleyen zamanlarda kapatılır mı bilemem ama bu durum haksızlık
Ben bu dönem 97 ortalama aldım. Acaba neden? Tabiki yeni matematik öğretmeni sayesinde. Sırf derste söz almıyorum diye 90 vermiş. Neden söz almıyorum? Çünkü bu hoca inanılmaz kötü. Resmen 1. Sınıf konusu öğretiyor. Demiyorum 3 sınıf üstünün konusunu anlatsın ama ilkokul matematik konusu da öğretilmez arkadaş. Peki sınıftaki diğerleri kaç aldı? 100. Ben açık ara farkla sınıf arkadaşlarımdan ingilizce matematik fen gibi önemli derslerde oldukça üstünüm. Geçen sene herkesin 50-60 aldığı sınavdan 100 çekmiştim. Bu sene okulda tam 3 öğretmen değişti. Hepsi de okulun en iyi öğretmenleriydi. Bu okula küçük ve kaliteli bir devlet okulu olduğu için gelmiştim. Özellikle matematik ve İngilizce öğretmenleri ve müdür yardımcısı çok iyi insanlar gibi gözüküyordu. Matematik hocası ve müdür yardımcısı gerçekten çok iyiydi ama İngilizce öğretmeni hayatımda gördüğüm en kotu öğretmen. Bu sene fen, matematik öğretmenlerine ek olarak müdür yardımcısı da gitti. (Matematik hocası emekli oldu müdür yardımcısi bilsemde çalışmaya başladı fen hocası ise Antep'e taşındı.) Şansa bakın bu kişiler okulun kadrosundaki en iyi kişilerdi. Soruyorum niye Allah'ın beyin vermeyi unuttuğu İngilizce hocası gitmedi? Niye çok sevdiğim fen hocası tam benim okula geldiğim zaman taşınmak zorunda? Tüm bunların üstüne bizim sınıf öğretmenimiz matematik hocasıydı ve sizce şu anda sınıf öğretmenimiz kim? Bu da sorulur mu tabikide ingilizce hocası. Hay ben şansıma tüküreyim. Cidden hayattan nefret ediyorum. Arkadaşlarımdan bazıları ahlaksızın teki birde. Neymiş senin gibi müzik dinleseydim ruhum çürürmüş. Soruyorum ben ne dinliyormuşum diye cevap rock. Bu ülkede rock ve metal dinleyenlere Gece gündüz sakal uzatan, bira içen dikenli pantolon giyen motosikletçi muamelesi yapılıyor. Bu okulda kalma isteğim de kalmadı artık. Zaten geçen sene doğa kolejinden %80 burs almıştım zerre çalışmayarak, bu sene çalıştım ve full çektim şansıma gel bu sene maksimum %50 burs veriyorlarmış. Cidden mi ya? Benim annemin arkadaşının çocuğu doğa kolejine gidiyor ve derslerin 3/2 sine katılmıyor. Ona bile 100 verilirken ben niye 97 alıyorum? İngilizce öğretmeni proje ödevinde bir kelimeyi bir kere yazmam gerekirken 5 defa yazdığım için 10 puan kırdı ya. Bu nasıl bir kafa arkadaş. Anlamıyorum bu kadın derslere içerek mi giriyor? Geçen oyun oynuyoruz ingilizce dersinde kızlar vs erkekler gidiyor erkeklerin cevabını yanlış işaretliyor. Kızlara ödül var erkeklere yok. Bu kadar anlattım hayatımı. Ki bu sadece bir bölümü. Benim ne kadar şanssız bir insan olduğumu az çok anlamışsınızdır. Peki sizce ben bu dünyadaki en şanssız kişi olabilirmiyim? Olma ihtimalim yok denecek kadar az. Düşünün benden kat kat daha şanssız insanlar da var. Onlara geçmiş olsun diyorum.

Sonsöz olarak: Türkiye de ne adalet ne eşitlik var. Türkiye de olan tek şey vergiler.

Irıs von Everec

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,472
Sınav grupları için destekleme yetiştirme kursları açık.

Reaksiyon puanı
1,338
Bende geçen sene Özel Uğur Ergani Kampüsü'ndeydim. 8'lerde seviye sistemi yapmışlardı sbs sınavı yani. Ben 1 ay geç gittim oraya nu yüzden sbs ye giremedim beni kafalarına göre orta derece sınıfa attılar. Her neyse geçen sene korona ülkeye yeni gelince okullar kapandı ama bizim okul bu derece sınıfını gizlice okula çağırıp denemeler yapıyorlarmış bu yüzden de bize haksızlık yapıldıktan sonra bende bir daha özel okula gitmemeye yemin ettim.

Reaksiyon puanı
286
Onun için para alınıyor ve zaten bunu MEB izin alarak yapıyorlar hiç biri izinsiz değil

Batiatus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Her yerdede açık değil
3. Dünya Ülkelerinde böyledir bu gelişmiş ülkelerde böyle birşey olucağını düşünmüyorum.
Ayrıca üniversite sınav başvuraları geçen sene 1 tanesi 70 TL iken şimdi kaç TL 90 TL milyonlarca öğrenci giriyor siz hesaplayın artık 180 lira cepte sınav başvurusu Tyt Ayt giricek adama
Hadi masraf falan desende bu kadar da olmaz kağıdıdamı ithal ediyoruz zaten üstelik dakka başı kararlar değişiyor mebde geçen sene sınavın erkene çekilmesi en basiti net bir karar yok.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Biraz imkanlardan dolayı haksızlık oluyor tabii
Ama belirli saatleri var galiba
Özel okullar bunu beleşe yapmıyorlar parası var
(Parayı veren düdüğü çalar mantığı)
O zaman zengin ile fakir arasındaki uçurum biraz daha büyüdü diyebilir miyiz?

Bu arada... bir devlet okulunda (meslek yüksek okulu ve/veya lise düzeyinde teknik okul) öğrencilerin okula geldiğini fakat okulun bahçe ve yan binalarında tadilat / değişiklik çalışmasında, ders dışı, bildiğin inşaat ameleliği yaptırıldığını gözlerimle gördüm! Öğrencilere işçi tulumu giydirilmişti ve işçilik yapıyorlardı.

Birşey daha var, MYÖ'da birkaç yıldır öğrenciler cumartesi de okula gelmeye başladılar. Oysa ki eğitim, işçilik gibi haftanın 6 günü yapılmaz, yapılırsa o eğitim olmaktan iyice çıkar. Konu geniş.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Katılmıyorum.
Öyle olsaydı tüm özel okul öğrencileri sınav birinciliklerini kimselere vermezdi. Örneğin 2020 LGS sınavı birincileri arasında özel eğitim alanların yanında hiç özel ders almayanlar da var.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Katılmıyorum.
Öyle olsaydı tüm özel okul öğrencileri sınav birinciliklerini kimselere vermezdi. Örneğin 2020 LGS sınavı birincileri arasında özel eğitim alanların yanında hiç özel ders almayanlar da var.
Şu an normal okullar açık değil, özel okullar açık. Geçen senelerle karşılaştırmak saçma.

Karşılaştırsak bile, yine dediğiniz mantıksız. Özel ders almayanlar, binlerce lira kitap parası veriyorlar. Devletin verdiği kitaplarla ve yayınladığı sorularla sınav kazanmak imkansız.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Eşitlikten ziyade herşey adaletli adil olmalı. Bazı durumlarda eşitlik de haksızlığa neden olabiliyor. Eğitim konusunda sınavlar, kitaplar da dahil herşey ücretsiz olmalı. Devlet karşılamalı. Durumu iyi olmayan da para ödememeli, zengin olan da. Benim görüşüm bu şekilde.

Lyraa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Dünya düzeni çerçevesinde, hemen hiçbir ülkede, eşitlik yok ve hiç de olmadı.

Olmamasının en büyük etkeni de kitleler... zengini zaten rahat ancak fakiri ise daha da fakirleşse de hep sindiği ve sustuğu için yüzyıllardır daha da fakirleşmekte.

Eğitim dediğin çocuk oyuncağı misali, 15 senede, 15 kere değiştirildi. Çocuk sahibi olan ve de ‘gerçekten’ çocuğunun geleceğini düşünen anne babalar, maalesef ki çocuklarından da aciz ve imho bu ülkenin, utanç kaynaklarıdırlar!

Milyonlarca çocuğun geleceğinin çöp olmasının da ötesi, eğitimlerinin de çöp olmasında her ebeveynin parmağı var.

Eserlerinizle gurur duyun, sinik/ezik/çekingen/korkak/terörize edilmişler *smirk

Siz ebeveynler, doğurduğunuz çoçukların hak ettiğini, el ele vererek başarabilirdiniz ama yapmadınız... pandemi de tuzu biberi oldu.

Ellinize sağlık.

Son düzenleyen moderatör:

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Dünya düzeni çerçevesinde, hemen hiçbir ülkede, eşitlik yok ve hiç de olmadı.

Olmamasının en büyük etkeni de kitleler... zengini zaten rahat ancak fakiri ise daha da fakirleşse de hep sindiği ve sustuğu için yüzyıllardır daha da fakirleşmekte.

Hani başkan erdoğan diyor ya, 'fırın bile yoktu' :p bu gidişle, yarınlarda, fırını bırak ekmek açacak ne un, ne de su bulunacak. Hee bi' de "en az üç çocuk" demedi mi? lol

Eğitim dediğin çocuk oyuncağı misali, 15 senede, 15 kere değiştirildi. Çocuk sahibi olan ve de ‘gerçekten’ çocuğunun geleceğini düşünen anne babalar, maalesef ki çocuklarından da aciz ve imho bu ülkenin, utanç kaynaklarıdırlar!

Milyonlarca çocuğun geleceğinin çöp olmasının da ötesi, eğitimlerinin de çöp olmasında her ebeveynin parmağı var.

Eserlerinizle gurur duyun, sinik/ezik/çekingen/korkak/terörize edilmişler *smirk

Siz ebeveynler, doğurduğunuz çoçukların hak ettiğini, el ele vererek başarabilirdiniz ama yapmadınız... pandemi de tuzu biberi oldu.

Ellinize sağlık.

Sevgili bot, yazılımını kim yaptıysa söyle ona tam gerçekçi durmuyor, bariz hatalar var, düzeltsin de öyle salıversin seni üstümüze.. ;)

SleeepyJosef

Asistan
Reaksiyon puanı
77
11.sınıfım yks nin en önemli senesidir.Konular zor olmamakla birlikte püf noktaları hoca ile entegre çalışarak öğrenebiliyoruz.Ancak online eğitimde bu olmuyor ve 1 senedir eğitim alamıyoruz.Sınıfımdaki çoğu kişinin temeli YouTube şu anda.Meb kesinlikle bu işi yapamıyor.Sağlık bakanlığı kadar profesyonellerle çalışsaydı belki 2021-2022 Haziran Yks sınavlarındaki mezuna kalan sayısı çok daha az olacaktı.Çok net söylüyorum mezuna kalanlar da ciddi bir artık olacak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

O zaman zengin ile fakir arasındaki uçurum biraz daha büyüdü diyebilir miyiz?

Bu arada... bir devlet okulunda (meslek yüksek okulu ve/veya lise düzeyinde teknik okul) öğrencilerin okula geldiğini fakat okulun bahçe ve yan binalarında tadilat / değişiklik çalışmasında, ders dışı, bildiğin inşaat ameleliği yaptırıldığını gözlerimle gördüm! Öğrencilere işçi tulumu giydirilmişti ve işçilik yapıyorlardı.

Birşey daha var, MYÖ'da birkaç yıldır öğrenciler cumartesi de okula gelmeye başladılar. Oysa ki eğitim, işçilik gibi haftanın 6 günü yapılmaz, yapılırsa o eğitim olmaktan iyice çıkar. Konu geniş.
öğrenciler neden çalıştırılıyor bilmiyorum ama ben 6 senedir(pandemide online)cumartesi okula gidiyorum.Bu normal bir şey ve çok gerekli.Meb ders saatleri dağıtımı ve konu dağılımı düzgün oslaydı belki gerek olmazdı tabii.

melihhamerica

Asistan
Reaksiyon puanı
287
Ama o özel okulda okuyanlar para verdikleri için okuyorlar. Yani para boşa gitmesin diye. Ne güzel işte, bence haksızlık değil. Okula gitmemek gibisi var mıdır ya.:)

Lyraa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Konuyu anlamadan, konuya girizgah yapıp, sakin olun da odaklanın demek de :smilingimp: lükse bak, ohh maşallah... bana bot diyene, cevap verdim diye cevabım siliniyor ise sizin hiyerarşinizin, keyfe keder değişen eğitim sisteminden pek de farkı yok ve de en nihayetinde, neden gelişemeyeceği de ulu orta belli :sunglasses:

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
Bence eğitim sistemi haksız 50 alan çocuk takdir alıyor ondan yüksek nota sahip iken iftihar takdir almıyorum sebep ?? Hocalar kendilerini yükseltmek için puan veriyorlar artık öğretmenlerde çıkarcı olmuş resmen .

Irıs von Everec

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,472
Bir haksızlık da şu : Öğrencilerin farklı zorluktaki yazılılara girip bu notların aynı şekilde değerlendirilerek yksde kullanılması ve de bu notların ciddi anlamda sınav sonucunu etkilemesi.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Konuyu anlamadan, konuya girizgah yapıp, sakin olun da odaklanın demek de :smilingimp: lükse bak, ohh maşallah... bana bot diyene, cevap verdim diye cevabım siliniyor ise sizin hiyerarşinizin, keyfe keder değişen eğitim sisteminden pek de farkı yok ve de en nihayetinde, neden gelişemeyeceği de ulu orta belli :sunglasses:
Konuyu anlayacak yaşta olduğumu düşünüyorum ve iki evlat yetiştiriyorum. Sakin olun dememin amacı daha fazla uyarı almamanız açısından söylenmiş bir söylem. Forum üzerinde bir lüksüm maalesef yok sizler gibi bende bir insanoğluyum.

Bahsi geçen arkadaşa uyarı verip vermediğimi nereden biliyorsunuz ki böyle bir tavır sergiliyorsunuz? Cevabınızı elbet silerim, bir kullanıcıya hakaret etmenin Forum Kurallarına aykırı olduğunu sizde biliyorsunuz.

Ben sürekli olarak değişen eğitim sistemi hakkında sitemimi dile getirdim. Her gelen bakan temiz bir sayfa açacağız bahanesi ile saçma sapan bir sistem getirdiğini herkes biliyor. Bunu istediğim gibi beyan edebilirim, benim beyanım kendime göre esastır sizin beyanınız ise size göre esastır. Bu tamamen kısas meselesi..

Bu arada söylemek isterim ki benim hiyerarşi ile alakam olmaz, ayrıca sizin kirli söylemleriniz ile hiçbir zaman bir yere varamazsınız.

Cevap vermek istemiyordum ancak kendimi bir şekilde savunmam gerekiyor.

"Şuan ki eğitim sistemine gelirsek Ziya Selçuk ilk geldiğinde ne demişti, her gelen masada ki tuzluğu değiştiriyor ben öyle olmayacağım ben masayı değiştireceğim dedi. Ancak doğru düzgün bir çalışma yapamadığını düşünenlerdenim."

Özel mesajımda bulunan bana hakaretiniz bende saklı kalacak, ancak daha sonrasında delil olarak kullanmak isteyebilirim..

Saygılarımla.

Batiatus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
eski zamanda değiliz ki şuan herkesin eşit hak talep etme hakkı vardır biri yüzyüze görüyor parası var diye diğeri parasız diye online
Özel okullar kurslar para iadesi yapabilirdi öğrencilere sonuçta.

Ayrıca şuan yine vakalar yükseliyor iyice devlet okulları açılmaz olucak böyle giderse.