Eğirdir Gölü'nün yarınları için Guinness Dünya Rekoru’na koşuyoruz!

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Profesör
Katılım
5 Haziran 2009
Mesajlar
1,475
Reaksiyon puanı
42
Puanları
0
Havzasındaki binlerce canlıyla birlikte yok olma tehdidi ile karşı karşıya olan ülkemizin ikinci büyük tatlı su rezervi Eğirdir Gölü için el birliğiyle rekor kırarak sesimizi duyuruyoruz. Siemens Ev Aletleri, herkesi www.sensizrekorolmaz.com sitesindeki en fazla kişinin etiketlendiği online fotoğrafta yer almaya ve rekoru beraberce kırmaya davet ediyor. Üstelik, en çok arkadaşını rekor girişimine davet eden 5.000 destekçinin ismi, Eğirdir Gölü'nün kıyısındaki Gelendost'ta bulunan elma bahçesindeki elma ağaçlarına verilecek.

Siemens_Guinness_NTVMSNBC_Bulten_600x300.hlarge.jpg


Siemens, iki yıl önce Eğirdir’de WWF Türkiye ile başlattığı “Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat” projesini kitleselleştirmek yönünde önemli bir adım atıyor. www.sensizrekorolmaz.com adresli web sitesinde başlatılan “En çok kişinin etiketlendiği çevrimiçi fotoğraf” Guinness Dünya RekoruTM girişimi, tüm doğaseverleri projenin bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor.
Siemens Ev Aletleri ile WWF-Türkiye’nin iki yıldır Eğirdir Gölü’nün geleceğini tehdit eden kirlenmeye dur demek amacıyla sürdürdükleri “Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat” projesinin Guinness Dünya rekorunun kırılabilmesi için kullanıcıların tek yapması gereken, www.sensizrekorolmaz.com sitesine girmeleri ve fotoğraflarını yüklemeleri… Üstelik, rekora en çok arkadaşını katan ilk 5.000 kişinin adı, Eğirdir Gölü kıyısında yer alan elma bahçesindeki elma ağaçlarına verilecek.
Hemen siz de destek olun, hem rekorda hem Eğirdir’de hem de Eğirdir’in geleceğinde sizin de imzanız olsun.
Kampanyaya katılmak ve destek vermek için: www.sensizrekorolmaz.com


Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat projesi hakkında
Eğirdir Gölü, kirlilik ve su seviyesindeki düşüş nedeniyle sahip olduğu doğal zenginliği her geçen gün kaybediyor. Tarımsal, endüstriyel ve evsel atıklar gölün su kalitesinde düşüşe ve ciddi boyutlarda kirliliğe neden oluyor. Tarımsal üretimde kullanılan aşırı gübre nedeniyle gölde fosfor ve amonyak düzeylerinde artış görülüyor, bazı kısımlarda su kalitesi ikinci sınıf su kalitesine düşüyor. Bu olumsuz gelişmeler bölgenin başlıca geçim kaynakları olan tarım, balıkçılık ve turizmi de tehdit ediyor. Göl çevresindeki bazı fabrikaların atıklarını göle bırakması nedeniyle ortaya çıkan kirlilik, suda toplu balık ölümlerine sebep oluyor. Aşırı avlanma, göldeki balık çeşitliliğinde azalmaya ve ekonomik değeri olan su ürünlerinin hızlı tükenişine de neden oluyor.
Türkiye dünyanın 4. büyük elma üreticisi. Bilinçsiz kullanım ve tarımsal sulama nedeniyle gölün su seviyesi son 30 yıl içerisinde 2,5 metre düşüş gösterdi. Bu düşüş, Türkiye'nin elma üretiminin yüzde 20'sini sağlayan Eğirdir Havzası'nı olumsuz etkiliyor.

Siemens ve WWF-Türkiye'nin Eğirdir Gölü'nün iş işten geçmeden korunması için başlattığı "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat" projesi, bilinenin aksine su zengini olmayan, su kaynaklarını kaybeden ve iklim değişikliğinin etkilerini yoğun şekilde yaşayacak Türkiye’de sulak alanların korunması için atılmış çok önemli bir adım oluşturuyor.
Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat projesi kirlilik tespiti, balıkçılık araştırması, yöre halkının çevre bilinci kazanması için eğitimler, eko-turizmi destekleyici çalışmalar gibi çok ayaklı olarak sürdürülüyor. Projede ilk olarak bölgedeki 12 balıkçılık kooperatifine üye yaklaşık 180 balıkçıya yönelik Sürdürülebilir Balıkçılık Eğitimleri düzenlendi.
Eğirdir Gölü Havzası’ndaki tarım sektörü temsilcileri ile birlikte Kuşadası’ndaki organik tarım alanlarına bir bilgilendirme gezisi düzenlendi.Yine tarımsal kirliliğin azaltılmasına yönelik pilot damlama sulama projeleri gerçekleştirildi. 2010 Şubat ayında da Isparta’da “Küresel İklim Değişikliği Paneli” gerçekleştirildi. Proje kapsamında en son Eğirdir Gölü’nde yaşanan kirlenmeye dair somut verilerin yer aldığı “Eğirdir Gölü Kirlilik Raporu” yayımlandı. Proje önümüzdeki dönemde verilecek göl çevresinde turizmin geliştirilmesine yönelik eğitimler,oluşturulacak yürüyüş parkuru,kuş gözlem kuleleri ve tarımsal kirliliğin azaltılmasına yönelik katı atık ünitelerinin yerleştirilmesi gibi çalışmalarla hız kesmeden devam edecek.
Bir tıkla Eğirdir değişir, hayat değişir
Doğaseverlerin desteğini almalarının, "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat” projesinin çehresini değiştireceğine, ihtiyaç duydukları güç ve enerjiyi sağlayacağına dikkat çeken Siemens Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Ayşe Özkaya şunları söyledi:
“İki yıl önce başlattığımız çalışmalarda önemli bir aşamaya geldiğimiz Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat projesinde, doğaseverlerin bu projenin daha geniş kitlelere duyurulmasında önemli rol oynayacaklarına inanıyoruz. Bu sayede proje ile ilgili toplumda farkındalık ve daha fazla bilinçlenme sağlayabileceğiz.
Bu nedenle tüm doğaseverleri www.sensizrekorolmaz.com web sitesine gelerek, hayatın sürekliliği için düzenlediğimiz ve Guinness Dünya Rekoru olarak tescillenecek girişiminin bir parçası olmalarını bekliyoruz. 'Gelin, resminizi sitemize bırakın ve büyük fotoğrafta adınızla yer alın, “En çok kişinin etiketlendiği çevrimiçi fotoğrafı birlikte yaratalım” diyoruz. Bu rekoru Eğirdir Gölü için, Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su rezervini korumak için, tarımsal kirliliği azaltmak için, gölün ev sahipliği yaptığı türleri yaşatmak için ve bölgedeki elma bahçeleri için kıralım. Siz de 'sensiz olmaz' dediğiniz arkadaşlarınızı, sevdiklerinizi sitemize yönlendirin. Hep birlikte çoğalalım, Eğirdir Gölü projesini el birliği ile büyütelim. Bu göl, bu su, bu hayat bizim olsun.”

kaynak


---------- Post added at 16:42 ---------- Previous post was at 16:25 ----------

ben de katıldım bu rekor denemesine bakalım başka kimler katılacak
 
Üst