Efsanevi oyunlar

Bu konuyu okuyanlar

aklayarar

Asistan
Katılım
27 Şubat 2006
Mesajlar
441
Reaksiyon puanı
16
Puanları
0
PlayStation 3’ün dünyayı kasıp kavurduğu, directx 10 destekli oyunların ortaya çıkmaya başladığı bu günlerde, bir zamanlar hayatımızın çok önemli bir bölümünü işgal etmiş efsane oyunlar vardı.

80’li yıllarda Commoder 64, Atari, Amiga gibi ilk efsanevi bilgisayarlarda bir zamanlar oynadığımız 8-bit, 16-bit grafiklere sahip, bugünün yüksek performanslı oyun konsollarının yanında ilkel kalan ama hayatımızda önemli izler bırakmış harika oyunlar vardı. Devasa online oyunlar, PlayStation 3 oyunları, wii gibi konsollar bugünlerde revaçta olsa da, geçmişin popüler oyunlarını bugün dahi internette bulup bilgisayarınıza indirip, bir dönüştürücü (emulator) yardımıyla oynamak mümkün.

RIVER RAID (1982)
265601.jpg

“River Raid” Activision firması tarafından 1982 yılında piyasa sürülen ilk “shoote’em up” oyunlardan biriydi. Öncelikle Atari 2600 için üretilen oyunun daha sonra Atari 8-bit, C64, ZX Spectrum ve MSX için yeni versiyonları piyasa sürülmüştü.
Bir nehir üzerinde gitmekte olan bir uçağı kontrol ettiğiniz oyunda düşman helikopterlerini, gemilerini, uçaklarını, köprülerini yok etmeye çalışıyordunuz. Zamanın en başarılı oyunlarından olan River Raid, özellikle c64 kullanıcılarını televizyonun karşısına bağlamıştı. O dönemde pek çok joystick River Raid yüzünden kullanılmaz hale gelmişti.
Oyun Carol Shaw tarafından programlanmıştı. Carol Shaw için ilk kadın bilgisayar oyunu programcısı olduğu rivayet edilir.

GUILD OF THIEVES (1987)
265602.jpg


Magnetic Scrolls’un ürettiği en başarılı “text adventure”lardan biri olan Guild Of Thieves 1987 yılında piyasa sürülmüştü. Döneminde pek çok farklı bilgisayar için versiyonları üretilmiş oyunun en başarılı versiyonu Amiga için geliştirilmiş olanıydı.

Kerovnia adlı efsanevi bir ülkede geçen oyunda “Hırsızlar Loncası”na katılabilmek için çok geniş bir alanda araştırma yapmak, çeşitli objeleri çalmak ve bulmacaları çözmek gerekmekteydi.

Oyuna ilk başlarken “Jump to jetty” komutunu kullanmak gerekiyordu. Bu komutu bulamayan pek çok kişi oyunun sadece ilk ekranına bakabilmişti. İnternetin olmadığı o yıllarda bu bilginin yayılması pek de kolay olmamıştı.


SHADOW OF THE BEAST (1989)

265603.jpg


Amiga’nın “paralel scroll” oyunlarından en önemlisi kuşkusuz Shadow of the Beast’tir.

Reflections Interactive tarafından üretilen oyun Psygnosis tarafından 1989 yılında piyasaya sürüldüğünde oyun dünyasında büyük ses getirmişti. Zamanı için çok üstün grafiklere sahip oyunda ilk defa bu kadar sayıda renk kullanılıyordu. Ayrıca David Whittaker tarafından hazırlanan oyun müzikleri de yüksek kalitede enstrüman sesleri içeriyordu. Üstün grafikler ise Roger Dean tarafından tasarlanmıştı.

Oyun meraklılarının tek sıkıntısı oyunun oldukça zor olmasıydı.

90 ve 92 yıllarında oyunun ikinci ve üçüncü versiyonları piyasaya sürülse de ilkinin başarısına ulaşamamıştı.

LEISURE SUIT LARRY IN THE LAND OF THE LOUNGE LIZARDS (LARRY I) 1987

265604.jpg


1987 yılında Sierra firması tarafından yayınlanan Leisure Suit Larry serisinin ilk oyunu, “graphical adventure” oyunlarının en erken ve başarılı örneklerinden biriydi.

16 renk EGA destekli oyun Adventure Game Interpreter (AGI) isimli bir motor kullanıyordu.

Kahramınımız Larry Laffer 40 yaşında bir bakir karakterdi. Günah dolu şehir “Lost Wages”a gitme kararı alan Larry, rüyalarının kadınını ve hiç tadamadığı tecrübeleri yaşamaya çalışırken, bizler de onunla birlikte ergenlik dünyamızın rüyalarını görüyorduk.

Yetişkinler için tasarlanmış oyunun bir yaş tanımlama sistemi vardı: Sadece yetişkin ve “Amerikalı” oyuncuların cevap verebileceği sorulardan oluşan ufak bir test. Gerçi dönemin dergilerinde ya da arkadaş gruplarında soruların cevabını bulmak mümkündü.

DEFENDER OF THE CROWN (1986)

265605.jpg


Yıl 1189, İngiltere kralı Aslan Yürekli Rişar (Richard I) III. Haçlı Seferi’nde kutsal topraklardadır. Kardeşi Yurtsuz Jan’ın (John I) veyaletinde bulunan İngiltere karışıklıklar içerisindedir. Norman ve Sakson beyleri birbirleriyle savaşmaktadırlar. Bir Sakson beyi olarak sizin göreviniz parçalanmış olan İngiltere’yi yeniden tek bir sancak altında toplamaktır.

İlk olarak 1986 yılında Amiga için hazırlanan oyun, daha sonra dos ve c64 için de geliştirilmişti. Cinemaware’in ilk strateji oyunu olan Defender of the Crown, basit bir harita üzerinde oynansa da oyunseverleri ekranın başına bağlamıştı.

Ordu hazırlıkları, vergi gelirleri, savaşlar, kuşatmalar, turnuvalar gibi pek çok öğeyi içinde barındıran oyun günümüzdeki Mediaval Total War gibi oyunların atasıdır. Cinemaware bir şekilde Robin Hood’u da oyuna sokmuştu. Kendisinden üç defaya mahsus askeri yardım alabiliyordunuz.

Bir de sizleri bilmem ama turnuvalarda asla karşıdan gelen şövalyeyi düşürmeyi başaramamıştım.

THE LAST NINJA (1987)
265606.jpg

System 3 tarafından 1987 yılında Commodore 64 için üretilen ve piyasa sürülen oyun, kendine özgü bir adventure-action oyunu özelliği gösteriyordu.

C64 için üretilen tüm zamanların en başarılı oyunu The Last Ninja olmuştur. Sadece Avrupa’da 750.000 adet satan oyun, tüm dünyada yaklaşık 2.000.000 satış rakamına ulaşmıştı.

Dövüşürken bir yandan araştırma yapıp çeşitli bulmacaları çözdüğünüz oyun, ilk defa denendiğini söyleyebileceğimiz izometrik bir görüş açısı sunuyordu. Aralıksız 8 saat oynanabilen oyun ancak 8 saat sonunda gelen bir açlık krizi ile bırakılıyordu.


PIRATES (1987)
265607.jpg


Büyük usta Sid Meier’in başyapıtı Pirates 1987 yılında PC, C64 ve Apple II için piyasa sürüldüğünde tüm oyun dünyası ayağa kalkmıştı.

Karayipler’de 16. ve 17. yüzyıllarda bir korsanı canlandırdığımız oyun, çağı için devrim niteliğindeydi. Bölgede hakim dört ülkeden birinden (Fransa - İngiltere - İspanya - Hollanda) taraf olduğunuz oyunda bol bol yağma, kılıç dövüşü, aşk, ticaret gibi pek çok öğe vardı. Gerçi İngiltere’den Dük unvanı aldıktan sonra, başka ülkeler için de dövüşebiliyordunuz.

Saatlerce başında kalkamadığımız oyun sayesinde Karayipler’in coğrafyasını Türkiye coğrafyasından önce öğrenmiştik. Oyunu bitirdiğiniz zaman, oyundaki başarınız yüzde değerleri ile size gösterilirdi. Yüzde 130 bile yapılabildiği rivayet edilir.

Pirates gerçekten de tüm zamanların en başarılı oyunlarından biridir. Daha sonra pek çok taklit oyunlar, re-make’ler yapılsa da, ilk versiyonunun başarısını hiçbiri yakalayamamıştır.

 

STORMZ

Asistan
Katılım
23 Eylül 2006
Mesajlar
114
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
RIVER RAID (1982)

ne oynardım bu oyunu süperdi :D
 

RuNaL

Dekan
Emektar
Katılım
11 Mart 2006
Mesajlar
6,898
Reaksiyon puanı
70
Puanları
48
Yaş
34
way ne nerden nereye :D
 

tonce

Profesör
Emektar
Katılım
7 Nisan 2007
Mesajlar
2,796
Reaksiyon puanı
14
Puanları
38

Bir zamanlar böyleydik yav be.  ;)
 

chimera

Dekan
Emektar
Katılım
24 Kasım 2006
Mesajlar
8,774
Reaksiyon puanı
562
Puanları
0
bir zamanlar bu oyunları az oynamadım ahhh ahhhh duygulandım beeee :D :D
 

aklayarar

Asistan
Katılım
27 Şubat 2006
Mesajlar
441
Reaksiyon puanı
16
Puanları
0
Acith dedi ki:
Commoder Amiga zamanları aklıma geldi ya ne oynardık bunları. Seviyorum nostaljiyi :)
hele o RIVER RAID! ilk onlarla basladik kara kutularda. Ahh Ahh efkarlandırdın ben aklayarar :)

:) eheheh kampanya yapalım PS3leri pS3 leri atıp onlara baslayalım :D ::)
 

snra

Profesör
Katılım
26 Şubat 2007
Mesajlar
1,033
Reaksiyon puanı
22
Puanları
0
Neredeyse benle yaşıt oyunlar :)
 
Üst