Soru Eem bırakmak mantıklı mı?

brkyldz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
akdeniz eem’de okuyorum ama bölümüm beni mutlu etmedi çok zorlanıyorum ilgim yazılım tarafına ve veri tarafına.Endüstri bunu veriyor Eem’e göre.Eemde bunun için yüksek lisans yapmam şart.Eem’in kapsamı geniş diyorlar ama kapsamının geniş olması beni çok ilgilendirmiyor diyebilirim.Sizce mantıklı bir karar mıdır?
Mesaj otomatik birleştirildi:

estü başkent dokuz eylül endüstri düşünüyorum bu arada

23fleece

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum ilginin ve yeteneğinin olduğu bölüme, mantıklı da bi üniversiteye geçebiliyorsan bence geç yksye tekrar mı gireceksin geçiş mi yapacaksın bu arada?

brkyldz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
myp ile geçeceğim yks ye girmek çok zorlar zaten sıralamam 50k idi ailem yanımızda oku hem amcan da bu bölümü okudu dedi ama elektriği sevmiyorum maalesef,bilgisayar tarafına da yönlenebiliyosun ama bilgisayar ya da endüstri okurken bilgisayara yönlenmek daha rahatmış.bir sürü elektrik dersi alıyosun giriş dersine çalışıyoruz şu an tüm fakülte.

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
140
myp ile geçeceğim yks ye girmek çok zorlar zaten sıralamam 50k idi ailem yanımızda oku hem amcan da bu bölümü okudu dedi ama elektriği sevmiyorum maalesef,bilgisayar tarafına da yönlenebiliyosun ama bilgisayar ya da endüstri okurken bilgisayara yönlenmek daha rahatmış.bir sürü elektrik dersi alıyosun giriş dersine çalışıyoruz şu an tüm fakülte.
Bilgisayar istiyorsunuz madem neden bilgisayar veya yazılıma geçmek varken endüstriye geçiyorsunuz?

brkyldz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Bilgisayar istiyorsunuz madem neden bilgisayar veya yazılıma geçmek varken endüstriye geçiyorsun
Açıkçası endüstri işletmenin mühendislik hali aklımda işletme de vardı
işletme okumaktansa endüstri okuyup seçmelilerin bazılarını yazılımdan almak daha mantıklı geliyor,dersleri yazılımla ilişkili aynı zamanda.
Daha düşünüyorum bilgisayar da seçebilirim ama bölümümden bir an önce kurtulmak istiyorum elektrik hiç ilgimi çekmiyor ve şimdiden işkenceye döndü benim için.
Bölüm dersleri çok ağır olduğundan yazılım çalışmaya hiç vaktim kalmıyor.

23fleece

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence geç kesinlikle o zaman ama bilgisayar icin de unilere bir bak sıralaman güzel

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bilgisayar mühendisliğinde şöyle sinir bozucu ufak bir olay var:
- Herhangi bir mühendislik mezunu bu işi yapabilir, hatta sözel mezunu kişiler de işe alınıyor. Yani bir eem mezunu hem elektrik - elektronik mühendisi olabilir hem de bilgisayar mühendisi. Ancak bir bilgisayar mühendisliği mezunu sadece bilgisayarla alakalı işler yapar. Ki gördüğüm üzere uzun dönemde yazılımdan bunalıp yönetici rollerine yönelen çok kişi var.

Ben olsam EEM'i bırakmazdım. İyi bir EEM öğrencisi bilgisayarı transistör - logic gate yapılarından anlar. Bu da sizi iyi bir gömülü sistem veya sistem programcısı yapar. Eğer niyetiniz Bilgisayar mühendisliği fakültelerinde bu kadar derine girilmez. Kıyamet kadar İngilizce kaynağın olduğu bir alanda en iyi üniversitelere girmeyeceksiniz biraz yazık etmiş olursunuz.

Tabii sektörde istenilen bilgi birikimi için bilgisayar mühendisi okumak bile fazla. Neticede aranılan şey CRUD uygulama yazan birisi. Java yazarsınız, Node.js yazarsınız, Go yazarsınız ancak yine de bilgisayar bilimlerinin hakkını veren şeylerle uğraşmazsınız. Neticede okulda "React 101" diye bir ders görmeyeceksiniz. Veri yapıları, algoritmalar, bilgisayar mimarisi gibi dersler alırken "Yav EEM daha mi iyiydi en azından somut şeyler vardı" gibi düşünme ihtimaliniz de var.

Teknolojiler ve günün gereklilikleri değişir, bugün geçerli olan adam profili yarın en istenmeyen kişi profili olabilir. Hele bilişimden bahsediyorsak. Bilgisayar mühendisliği her döneme uygun adam yetiştirirken sektörde aranılan kişi profilinden sizi uzaklaştırır, bence iyi de yapıyor. Ben olsam EEM'de kalıp kendimi uygun kaynaklarla geliştirmeye çalışırdım, bilgisayara geçerseniz de çok çalışmanız gerekecek.

Son düzenleme: